تقویم‌التواریخ

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ترجمه تقویم التواریخ: (سالشمار وقایع مهم جهان از آغاز آفرینش تا سال  ۱۰۸۵ ق) جلد: ۱ نویسنده:حاجی خلیفه، مصطفی بن عبد اللهمصحح:محدث، هاشممترجم:مترجم ناشناختهناشر:احیاء کتابمحل نشر:تهرانسال نشر: ۱۳۷۶ 

تقویم التّواریخ جدولهای تقویم رویدادهای جهان (بیشتر عثمانی، عراق، عربستان و ایران) از آفرینش جهان تا سال  ۱۰۵۸  هجری قمری (۱۶۴۸ . م) است که متن تاریخ در جدولها به زبان فارسی و مقدّمه و ضمایم آن به زبان ترکی است. این کتاب به علّت اهمیتی که دارد به زبانهای فارسی، عربی، ایتالیایی و لاتین ترجمه و به بعضی از آن زبانها چاپ شده امّا ترجمهٔ فارسی آن تاکنون چاپ نشده است. متن خود کتاب یک بار در استانبول به سال  ۱۱۴۶  هجری قمری (۱۷۳۳ . م) یعنی حدود  ۲۷۰  سال پیش به طبع رسیده است. نویسندهٔ این کتاب مصطفی بن عبدالله ایکنجی ملقّب به کاتب چلبی است که بیشتر به حاجی خلیفه شهرت دارد. وی از مورخین بزرگ ترک مستعرب سدهٔ یازدهم است.

مولد وی ماه ذی القعدهٔ سال  ۱۰۱۷  به قسطنطنیّه بوده است.

مترجم فارسی تقویم التواریخ شناخته شده نیست. امّا این ترجمه در سال  ۱۰۷۵  یعنی هفده سال پس از تألیف انجام شده است. در بعضی از نسخ ترجمهٔ وقایع تا سال  ۱۰۸۵  نیز ادامه داده شده است و ما آن را آوردیم.

منبع: http://www.noorlib.ir/View/fa/Book/BookView/Image/6415/1/5?ProjectID=113122