ویکی‌نبشته:دفترخانه

از ویکی‌نبشته
پرش به: گشتن، جستجو


دفترخانه
میانبُر:
ون:دخ
ون:دفتر
دفترخانه ویکی‌نبشته جایی برای درمیان گذاشتن پرسش‌های همگانی، درخواست راهنمایی و یا گفتگو درباره چالش‌های گوناگون و مهم ویکی‌نبشته است.
 • پرسش‌هایی درباره نوشتاری که وجود دارد است می باید برای نگهداری تاریخچه در صفحه گفتگوی آن نوشتار بیاید نه در دفترخانه، وگرنه دفترخانه آن پرسش را به صفحه گفتگوی آن نوشتار جابجا می‌کند.
 • پرسش‌ها می باید در بخشی نوین با فرنامی روشنگر زیر نوشتارهایی که پیشتر در دفترخانه آمده به سامان روز و ماه و سال افزوده شوند.
 • پاسخ‌ها در همان بخش و زیر همان پرسش نوشته می شود تا گفتگوها درباره یک جستار بدین سان پشت سرهم بیایند.
 • بایگانی تا پایان سال ۲۰۱۰
 • بایگانی سال ۲۰۱۱

‎ سلام باعرض ادب وخسته نباشیدبه چه صورت میتونم فعالیت کنم یکمقدارتوضیحات بیشترمیخوام.ایامطالبی که مانیازبه ان داشته باشیم ودسترسی به کتاب نداشته باشیم فراهم میشه ؟مثلاکتب تاریخی؟منظورازتغییر,تغییردرویرایش متن ادبیه؟

محتویات

چه نوشته هایی می توانم آپلود کنم[ویرایش]

با سلام. کدام یک از نوشته های زیر را می توان در ویکی نبشته یا یکی از سایت های بنیاد ویکی مدیا (لطفاً در پاسخ نام سایت را نیز ذکر فرمایید) آپلود کرد؟ اگر در هر مورد این کار کاملاً ممنوع نیست و تحت شرایط خاصی مجاز می شود لطفاً شرایط را ذکر کنید:

 • رساله مراجع تقلید. مثلاً آیت الله بهجت یا امام خمینی (ذکر لقب از جهت شهرت است، نه نقض بی طرفی).
 • مقالۀ «آذربایجان صحبت می کند» چاپ 1324 تبریز.
 • Violence against women, Austrailia says no، روی جلد پشت آن نوشته: با تصویب دولت استرالیا، کَپیتال هیل، کَنبِرا. نویسنده سناتور محترم اریک ابتز (Eric Abetz) وزیر ویژه داخلی، کانبرا. چاپ توسط PMP Print، کانبرا. این متن به زبان فارسی ترجمه شده و بدون ذکر نام مترجم به صورت فایل pdf توزیع شده. لذا به نظر می آید هم از دید دولت استرالیا و هم از دید مترجم در public domain است. ناشر نیز در مورد حق تکثیر گفته: Commonwealth of Australia 2004.

آیا مجاز به تغییرات گرامری در موارد ترجمه شده هستم؟[ویرایش]

مثلاً ترجمه "اعلامیه استقلال ایالات متحده آمریکا" شامل جملاتی مانند زیر هست:

وی، در زمان صلح، بدون "رضايت" قانون گذاران ما در ميان ما از "ارتش آماده " برپا داشته است. (نیاز به حذف "از")

وی چنین وانمود کرده است که به "ارتش" را در برابر قدرت مدنی استقلال و برتری ارائه می کند. (نیاز به حذف "را")

به نظر می رسد متن فوق از وبسایت وزارت امور خارجه آمریکا برداشته شده است، اما همچنان دچار مشکلات گرامری نظیر موارد فوق می باشد. این سوال را به این خاطر می پرسم که قبلاً اقدام به ویرایش در موارد مشابه کرده بودم که با مخالفت برخی کاربران و مدیران مواجه شده بودم.MikeEcho (بحث) ‏۲۴ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۰۸:۳۴ (UTC)

Open Call for 2012 Wikimedia Fellowship Applicants[ویرایش]

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
--

مژده مژده شد روشن، ُ چشم اهل دين به به گشته جشن ميلاد مير مومنين به به

بيت حق چراغان شد ، عرش نور باران شد از پرتورخسار فرمانده ي دين به به

اي شيعه نما شادي ، آمد از خدا هادي رهنماي دنيا و روز واپسين به به

چشم مصطفي روشن ، عالم همه شد گلشن زآفريدگار اورا آمد آفرين به به

فوج ملک از بالا، ذکر يا علي گويا دسته گل بر افشانندبر روي زمين به به

بر قدوم آن سرور، ريز شد گل احمر لا حول ولا بر آن فرخنده جبين به به

رمز هل اتي آمد ، حجت خدا آمد بر خاتم پيغمبر آمده نگين به به

گل نما نثار امشب ، بر قدوم يار امشب خانه زاد حق آمد بر ياري دين به به

نقل ها بر افشانيد ، مدح ومنقبت خوانيد دست حق عيان آمد ، خوش ز آستين به به

قلب (کربلايي) شاد ، زاين جشن وازاين ميلاد از لحد کند فرياد ، تاروز پسين به به --

--نقل ازصص 61-62 شکوفه هاي غم -جلد اول-نادعلي کربلايي -انتشارات خزر -تهران ----

---(سرود در ولادت علي ابن ابيطالب عليه السلام ) از حاج غلامرضا آذر خراساني----

مژده زميلاد ولي خدا شاه ولايت علي مرتضي مژده زميلاد ولي خدا شاه ولايت علي مرتضي مژده زميلاد شه ملک دين حجت حق مظهر جان آفرين مفخر ايجاد وولي مبين

شير خدا وارث خيرالوري شاه ولايت علي مرتضي-----مژده زميلاد شه انس وجان

نور خدا سرور کون ومکان شاه هدي آيت امن وامان اصل ولا قاسم ناروجنان

حبل متين لنگرارض وسما شاه ولايت علي مرتضي ----

مژده زميلاد شه بوالحسن مظهر الطاف حي ذوالمنن وارث علم نبي موتمن

محور دين شاه زمين وزمن فارس صفدر شه خيبر گشا شاه ولايت علي مرتضي---

مژده که عالم همه گلزار شد دشت ودمن تحتهاالانهار شد کون ومکان مطلع انوار شد

جلوه کنان والد اطهار شد شد متولد شه ملک ولا شاه ولايت علي مرتضي---

مژده ي رحمت به همه شيعيان خاصه بر احباب وهمه دوستان گشت عيان جامع سر نهان

ماه رخ مرتضوي شد عيان گشت عيان همسر خيرالنسا شاه ولايت علي مرتضي---

--نقل از جلد اول ديوان آذر خراساني -ص 31 -چاپ سوم -1348 شمسي -انتشارات طوس مشهد --- I apologize that you are receiving this message in English. Please help translate it.

 • Do you want to help attract new contributors to Wikimedia projects?
 • Do you want to improve retention of our existing editors?
 • Do you want to strengthen our community by diversifying its base and increasing the overall number of excellent participants around the world?

The Wikimedia Foundation is seeking Community Fellows and project ideas for the Community Fellowship Program. A Fellowship is a temporary position at the Wikimedia Foundation in order to work on a specific project or set of projects. Submissions for 2012 are encouraged to focus on the theme of improving editor retention and increasing participation in Wikimedia projects. If interested, please submit a project idea or apply to be a fellow by January 15, 2012. Please visit https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Fellowships for more information.

Thanks!

--Siko Bouterse, Head of Community Fellowships, Wikimedia Foundation ‏۲۱ دسامبر ۲۰۱۱، ساعت ۱۲:۵۸ (UTC)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

تحریف نوشتار[ویرایش]

کاربر Bellavista1957 تلاش شما را برای ایجا تحریف در نوشتار مربوط به متن مذاکرات مجلس درک نمی کنم مذاکرات مجلس شورای ملی ۲۹ اردیبهشت ۱۳۳۲ نشست ۷۸ در متن اصلی مجلس مگر قسمتی از صورت جلسه بولد شده است که شما در اینجا ان را بولد می کنید. اینکه شما هر چیزی را که مطلوب خودتان است به دلیل دسترسی مدیریتی تغییر می دهید امری نادرست است . در مورد وصیت نامه محمد رضا شاه نیز قبلا صورت گرفته است ( در مورد این وصیت نامه کذایی و جعلی بودنش نگاه کنید به کتاب پس از سقوط نوشته احمدعلی مسعود انصاری ( پسر خاله فرح دیبا ) نشر موسسه مطالعات پژوهشهای سیاسی ۱۳۷۱ ص۱۹۲ الی ص ۱۹۳) . در مورد مذاکرات مجلس هم به هکذا. در هر مورد هم برای تایید خودتان می نویسید این موضوع پروژه ای بزرگ است . دقیقا به همین دلیل نباید متن را تحریف کنید . در باره تصحیح این اشتباه اقدام نمایید. رفتار شما در این دوگانه برخورد کردن تامل بر انگیز است . این که شما موضوعی و یا صفحه ای را درست کرده اید بنا بر مالکیت آن صفحه نمی شود .این موضوع جهت اطلاع سایر افراد در قهوه خانه و سوابق مربوطه هم درج می گردد. Hootandolati ‏۳ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۲۱:۱۱ (UTC)

اگر موضوع تحریف در نوشتار مهم نیست پس چه موضوعی مهم است !!Hootandolati ‏۴ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۸:۴۵ (UTC)


اقدام کاربر:Bellavista1957 برای حذف مطالب و اصرار براین کار[ویرایش]

کاربر:Bellavista1957 رفتار شما در مورد حذف موضوعی به این اهمیت برای من معلوم نیست . این رفتار شما نازیبا است و نامفهوم لطفا دست از خرابکاری بردارید . ویکی جایجا حضور همه است مطابق بر قوانین و شما هم در حد همین قونین باید ابراز حضور کنید و لاغیر . شما حداقل 2 بار در این صفحه نوشتار های مرا حذف کرده اید . به این موضوع توجه کنید .Hootandolati ‏۴ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۹:۰۷ (UTC)

سلام. جناب هوتن، دفترخانه محل این کارها نیست. این کار را جارزنی مینامند. دوستدار--Ομιλία Sahim ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۱۳ (UTC)
درود
« فترخانه ویکی‌نبشته جایی برای درمیان گذاشتن پرسش‌های همگانی، درخواست راهنمایی و یا گفتگو درباره چالش‌های گوناگون و مهم ویکی‌نبشته است.  »

اگر تغییر نوشتار در مطالب و هدایت کردن متن ، موضوعی نیست که مهم باشد( ان هم در متن مذاکرات مجلس )و یا حذف نوشتار و یا عملکرد خطای یک مدیر(البته از دید من ) پس چه موضوعی مهم است . اگر در اینجا به ایشان تذکر نداده بودم که روال سابق ایشان ادامه می یافت . قطعا اشتباه یک مدیر امری مهم است که در دفتر خانه در موردش صحبت شود . --Hootandolati ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۹:۰۲ (UTC)


درخواست تمدید مدیریت (‌Bellavista1957 RfA)[ویرایش]

بحث ذیل مباحثه‌ای بایگانی شده برای مدیرشدن است. لطفاً در آن تغییری ایجاد نکنید.

نتیجهٔ بحث چنین بود: با توجه به نبود دیوانسالار در ویکی‌نبشتهٔ فارسی، این درخواست مدیریت از جانب ویکی‌بد PeterSymonds ناموفق اعلام شد. AMERICOPHILE ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۵:۴۴ (UTC)


از همه همکاران فعال ویکی‌نبشته درخواست می کنم که در رای‌گیری برای تمدید مدیر بودن من و تغییر درازای آن از کوتاه مدت به دایمی شرکت کنند. این رای‌گیری زیر نظر متا ویکی [۱] انجام می شود، خواهش می کنم که در برابر رای خود اگر نظری دارید آن را به زبان پارسی و انگلیسی بنویسید. اگر نیاز به یاری در برگردان به انگلیسی داشتید من می توانم کمک شما باشم

I would like to invite Wikisource Farsi active colleagues, to participate in voting for my request regarding extension of Adminship and change its duration from temporary to permanent. This voting will be monitored by Meta Wiki. Please if you would like to add phrases in front of your vote, write it in both languages Persian and English. I can be also of help for translation if you need.

--Bellavista1957 ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۱:۵۵ (UTC)

موافق (Support)[ویرایش]

 1. Symbol support vote.svg موافقموافقت بنده برای مدیریت دائمی bellavista1957 همچنان باقی است. ایشان توانستند ویکی‌نبشته را از هیچی به اینجا برسانند. --Solhosafa ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۱۱ (UTC)
  I beleive Bellavista1957 should stay administrator and I vote for a permanent administrator position for Bellavista1957. I am proud of Bellavista1957 and admire the work done on wikisource farsi . I thank Bellavista1957 for the great contribution toward our culture and history --Solhosafa ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۱۱ (UTC)
 2. Symbol support vote.svg موافق با توجه به اینکه فعالیت شما در زمینه ساخت و گسترش صفحات بسیار چشمگیر است، بنده با مدیریت شما در یک دوره شش ماه تا یک سال موافقم. و این به دلیل درگیری‌های اخیرتان با بعضی از کاربران و همچنین ضعفی که در زمینه فنی دارید است که مرا از آینده کمی نگران می‌کند. همچنین به یاد داشته باشید که ویکی‌نبشته (مانند سایر پروژه‌های ویکی‌مدیا) کاملاً آزاد است و همه کاربران حق ویرایش در آن را دارند، لذا لطفاً از محافظت صقحات با این هدف که دیگران نتوانند در آن ویرایش کنند خودداری کنید. با سپاس ●مـهـران گفتمان● ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۱۱ (UTC)
  Regards to your remarkable contributions in creating & expanding articles, I'd like to support for a period of 6 months to 1 year. And that's because of your recent conflicts with some users and also your shortcoming in some technical cases which makes me concerned about the future. And please remeber that Wikisource (like the other Wikimedia projects) is a free project and editing is the right of every user, so do not protect the pages in order to prevent the others from editing. Regards. ●مـهـران گفتمان● ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۱۱ (UTC)
 3. Symbol support vote.svg موافق هیچوقت نمی‌توان تلاش‌های بلاویستای گرامی را نادیده گرفت و قطعا وجود ایشان با دسترسی مدیریتی بیش از پیش مثمر ثمر خواهد بود.موفق باشید.--Ομιλία Sahim ‏۹ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۷:۲۳ (UTC)
  You can not ignore the efforts and contributions of Bellavista1957 and definitely his presence in Wikisource Farsi with Admin access will be more effective. --Ομιλία Sahim ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۴۷ (UTC)
 4. Symbol support vote.svg موافق من مدیریت دایمی بلاویستا 1957 را پشتیبانی می کنم و با آن موافق هستم. مدیر بلاویستا ویکی نبشته را آن گونه که ما اکنون می بینیم ساخت. من نمی فهمم که چرا کسی جلوی این امریکوفیل را نمی گیرد؟ در ویکی پدیای فارسی برای حمله به کاربران و پرخاشجویی و سوءاستفاده از حساب های کاربری بیشمار برای شش ماه قطع دسترسی شده است ولی در ویکی نبشته هرکاری دلش می خواهد می کند. در رای گیری برای مدیریت بلاویسیتا1957 در نوامبر و دسامبر نوشتم از امریکوفیل مشارکتی نوشتاری نمی بینم . ما اینجا خرابکار و مشکل ساز نمی خواهیم--Rostamdastan ‏۹ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۵:۲۸ (UTC)
  I support permanent Adminship for Bellavista1957. Admin Bellavista 1957 has developed Wikisource Farsi as we see it now. I do not understand why nobody stops Americophile? In Wikipedia Farsi he has been blocked for six months because he was very aggressive and harassed other users and used numerous spare accounts, but here he can freely act. As far as contributions I see no activity as I wrote in voting in Nov/Dec 2011 for Bellavista, we need active users who contributes texts to Wikisource Farsi. We do not need vandalism and troublemakers. --Rostamdastan ‏۹ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۵:۲۸ (UTC)
 5. Symbol support vote.svg موافق من مدیریت دایمی بلاویستا 1957 را پشتیبانی می کنم--Sansoorchi ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۵۵ (UTC)
  I am in favour of permanent Adminship of Bellavista1957. I am a victim of management of the Admin Pedram Salehpoor. He deleted all my contributions after upload: author page for Zarrinkoob, Dr Natel Khanlari , Shojaedin Shafa, Hooshang Moinzadeh, Bahram Chobineh, Ali Mirfetros, Dr Masoud Ansari, etc.. The text of Zarrinkoob, Two Centruy of silence is clearly in public domain, and is everywhere available on the Internet. This textbook deals with what a fiasco is Islam and how damaging was the invasion of Arabs to Iran. That is why Pedram Salehpoor has deleted this textbook taught in schools and universities in Iran before 1979. I read here that the community has decided that in Wikisource Farsi should be no permanent Adminship. I am also part of this community, and I did not decide anything. Americophile is attacking Bellavista1957 on this subject but not complaining about the fact that Pedram Salehpoor has permanent Adminship. Americophile is clearly biased, and works closely with Pedram Salehpoor to kick Bellavista out of the system.--Sansoorchi ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۵۵ (UTC)
  Hi Sansoorchi, welcome the Persian Wikisource. Please note that according to the Iranian copyright law only 50 years after author's death, his/her work falls into public domain and Abdolhossei Zarrinkoob according to his Wikipedia article has died just 12 years ago, so Two Centuries of Silence is not in public domain. AMERICOPHILE ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۷:۴۱ (UTC)

مخالف (Oppose)[ویرایش]

 1. Symbol oppose vote.svg مخالف در اصل اجازه دسترسی ایشان به مدیریت اول اجازه داده شود سپس در مورد موضع دوم که بر خلاف اجماع قبلی است بحث گردد .
 • با توجه به نوع برخورد ایشان در پروژه مجلس و اصرار ایشان بر ادامه تحریف و تغییر متن ۲ تحریف نوشتار ،
 • صفحه وصیت نامه محمد رضا پهلوی ،
 • بستن صفحه امریکوفیل (با وجودی که خودشان یک مدیر درگیر بودند ) ،
 • اصرار بر بستن صفحات برای اینکه تحریف نوشتار ها باقی بماند و
 • ضعف ایشان در امور فنی با توجه به صحبت های انجام شده در زمان پیشنهاد برای مدیریت رضا درخواست برای مدیریت ،
 • پاک کردن نوشتار های دیگران در ۳ اقدام کاربر:Bellavista1957 برای حذف مطالب و اصرار براین کار،
باید در مورد اجازه دسترسی ایشان به مدیریت موقت تردید داشت چه برسد به سایر موارد --Hootandolati ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۶:۵۳ (UTC)

At first, we must consider if Bellavista1957 is eligible for adminship and then consider its duration, either to be temporary or permanent, that is against former consensus.

Considering his distortion of "National Consultative Assembly debates" and his insistence to change the historical documents.
Considering what happened on "Mohammead Reza Pahlavi's will"
Blocking User:Americophile while he was an involved admin himself.
His shortcoming in technical issues considering what happened during User:Reza1657 RfA.
Deleting other users writings and his insistence on it.

We must doubt if he is eligible to be a temporary admin.

 • ۲. Symbol oppose vote.svg قطعاً مخالف متأسفانه بلاویستا در مدت تقریبا چهار ماهی که مدیر بود تخلفات فاحشی انجام داد که به تفصیل به بیان آنها خواهم پرداخت.
 • در ویکی‌نبشتهٔ فارسی پروسهٔ پروف ریدینگ انجام نمی‌گیرد (پروف ریدینگ به معنای انطباق دادن خط به خط منبع اصلی با آنچه در ویکی‌نبشته می‌آید است و توسط دو نفر انجام می‌گیرد) لذا هیچ یک از مقالات را نمی‌توان در سطح مدیر و بی‌پایان حفاظت کرد. منتها بلاویستا هرگاه با کاربری اختلاف محتوایی پیدا می‌کرد به سرعت مقاله را قفل می‌کرد که قابل قبول نیست (برگرداندن ویرایش من و سپس قفل کردن نوشتار). بلاویستا باید در مورد تک تک صفحاتی که بدون ذکر دلیل قفل کرده‌است جوابگو باشد [۲].
 • بلاویستا چهار بار اقدام به بستن کاربران کرده‌است که سه مورد آن کاملا بحث برانگیز است. مرتبهٔ اول ایشان کاربر:Reza1615 را به دلیل «تصمیمات و تغییرات در سیستم بدون مشاوره با مدیر» بسته‌است که به هیچ وجه دلیل نمی‌شود. مرتبهٔ دوم ایشان کاربر:Rezabot را به دلیل خوشامدگویی بی‌پایان بسته‌است (بستن ربات مجوز دار). مرتبهٔ سوم ایشان مرا برای شش ماه قطع دسترسی نمودند که هیچ گاه دلیلش بر من روشن نشد.
 • رفتار بسیار زشت دیگر ایشان تحریف کردن نوشتارهای مذاکرات مجلس شورای ملی است به نحوی که هر جا سخنی «ضد مصدق» رفته آن‌جا را ضخیم کرده‌اند و در برابر اصلاح این تحریفات نیز مقاومت نموده و دلیل آن را پژوهش شخصی اعلام کرده ([۳] [۴] [۵]) که نشان از استفادهٔ شخصی از امکانات بنیاد است که قابل قبول نیست.
 • متأسفانه بلاویستا به قانون حق تکثیر ایران احاطه ندارد. چندی پیش «دو قرن سکوت» عبدالحسین زرین‌کوب در این وبگاه بارگذاری شده‌بود که مشخصا دارای حق تکثیر است ولی بلاویستا از بودن این اثر بر روی وبگاه پشتیبانی می‌کرد که خوشبختانه در نهایت با هوشیاری کاربر:Pedram.salehpoor حذف شد [۶].
 • حمله‌های شخصی ایشان به من، رضا۱۶۱۵، هوتن دولتی و حجت در جای جای این دانشنامه و حتی جاهای دیگر مانند متا موجود است که پیوند برخی از آن‌ها ([۷] [۸] [۹]) از این قرار است AMERICOPHILE ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۷:۰۱ (UTC)
Unfortunately User:Bellavista1957 has been clearly in breach of the policies and guidelines of Persian Wikisource. I will do my best to explain why I oppose to his admin right in detail.

On Persian Wikisource, we do not proofread the works, so none of them can be fully protected for an indefinite period of time (I'm not talking about high-risk templates or archived pages, but about works which have not been proofread). Unfortunately User:Bellavista1957 has applied lots of indefinite full protection to the pages which were not subject to heavy and persistent vandalism. He has protected lots of pages to prevent non-admin users from editing them while he has been an involved admin himself and this is not acceptable at all (undoing my edit and then protecting the page). Bellavista1957 must provide a reason for each of his protection logs [۱۰].
User:Bellavista1957 has blocked 4 users and 3 of them are completely controversial. Firstly, he has blocked User:Reza1615 due to "decides and changes in the system without counseling to an admin" which is, frankly, ridiculous. Secondly, he has blocked User:Rezabot indefinitely due to "giving welcome" to new users (Rezabot has the approval of the community and is flagged globally). Lastly, He has blocked me for six months without providing a reason which is still unclear why he blocked me for a duration of 6 months on my first block (Luckily User:Mardetanha unblocked me within a few hours). block logs in English using Google translator
Bellavista1957 distorts the historical documents of "National Consultative Assembly" debates through making the anti-Mosaddegh statements bold in favor of monarchists which is an obvious breach of the neutral point of view policy. He resists improving them and argues that these modifications are because of "personal investigations" that is not accpetable ([۱۱], [۱۲], [۱۳]).
Unfortunately Bellavista1957 has no knowledge about the Iranian copyright law. Recently, a user uploaded Two Centuries of Silence by Abdolhossein Zarrinkoub which is obviously protected by copyright but Bellavista1957 refrained from deleting it. Fortunately User:Pedram.salehpoor deleted the book.

Personal attacks and unfounded accusations against me, User:Reza1615, User:Hootandolati, and User:Huji by User:Bellavista can be seen everywhere on this projects (and even on other projects such as Metawiki) ([۱۴] [۱۵] [۱۶]). AMERICOPHILE ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۸:۴۵ (UTC)
 • ۳. Symbol oppose vote.svg مخالف من هم بدلایل کاربران دیگر که بالاتر اشاره شد به شدت مخالفم. ایشان جهت گیری بسیار شدید سیاسی به نفع دودمان پهلوی دارد و این میزان گرایش سیاسی برای مدیریت در ویکی زیانبار است. ویرایشات ایشان در ویکی پدیا و هم گویای زیر پا گذاشتن قوانی در راستای دفاع از گرایشات سیاسی است. ایشان گذشته از عدم تسلط بر قوانین ، علاقه ای هم به اجرای آن هنگامیکه عشق و علاقه به دودمان پهلوی به میان آید ندارند. اضافه می کنم که مواردی از نقض نزاکت نیز در ویرایشات ایشان خصوصا در برابر کاربران دیگر ندارند که در صفحه بحث ایشان موجود است.در مجموع ایشان فاصله فراوانی بااستاندار های مدیریت در ویکی دارند.Aghesna ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۷:۳۳ (UTC)
I strongly oppose to Bellavista1957 adminship due to the above mentioned arguments. He has a strong orientation towards Pahlavi dynasty and such a strong orientation is definitely damaging to adminship on a wiki (a collaborative project). His contributions on Persian Wikipedia also shows his tendency to ignore rules in order to support his political orientations. In addition to his lack of expertise in policies and guidelines, he shows no interest to apply them when the issue is about Pahlavi dynasty. Furthermore, there are lots of incivility in his edits, especially on his talkpage that still can be found there. Overall, he is far from the ideal standards of Wikisource adminship.
 • ۴. Symbol oppose vote.svg قطعاً مخالف کاربر ‌Bellavista1957 قانون‌مدار نیست و قانون‌گریز است. در بحث‌ها پایه را بر عصبانیت می‌گذارد و سعی می‌کند از موضعی «بالا» به دیگران کاربران نگاه کند. گرایش‌های سیاسی برای او نقش تعیین‌کننده دارد نه گرایش به قانونمدار کردن و پیشبرد واقعی این پروژه. (وی نام این پروژه که Wikisource Persian است را هم به انگلیسی اشتباه می‌نویسد).ماني ‏۲۳ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۹:۵۹ (UTC)
I strongly oppose to Bellavista1957 adminship. He does not follow the rules and regulations at all and is, in fact, against implementing accepted rules. He has a patronizing attitude towards other users and starts any discussion with anger. His political activities are the sole important issue for him and he sees this project as nothing more than a tool for that aim. (He also wrongly calls this project Wikisource "farsi" instead of Wicisource Persian.)
ماني ‏۲۳ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۰:۰۶ (UTC)

نظرها (Comments)[ویرایش]

متأسفانه این رأی‌گیری برخلاف اجماعات گذشته است. طبق اجماعی که اینجا به دست آمد مدیریت دائم برای این پروژهٔ کوچک مضموم شناخته شد و قرار شد که زین پس مدیریت فقط و فقط به طور موقت اعطا شود. AMERICOPHILE ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۲۴ (UTC)
Unfortunately this RfA is against previous consensus on our small community. According to here, only temporary adminship is allowed on Persian Wikisource. AMERICOPHILE ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۲۰:۱۵ (UTC)

سووال (Questions)[ویرایش]

مخالفت با مدیریت دایمی توسط بلاویستا (Opposition to permanent adminship by Bellavista1957)[ویرایش]

 • 1- سووال اول :
« در ضمن بهتر است در در صفحهٔ بحث مدیران غیر فعال (کاوه و حجت) پیامی بگذاریم تا درصورتی که نیاز به دسترسی مدیریتی ندارند دسترسی را پس دهند و اگر پس از مدت یک ماه به این درخواست پاسخ ندادند دسترسی از آنان پس گرفته شود! AMERICOPHILE ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۱۳:۴۳ (UTC)

می توانیم قانون ویکی‌پدیا را به اینجا تعمیم بدهیم. در ضمن من با مدیریت دائمی مخالف هستم. اینجا هم اکنون دو مدیر دائمی نیمه فعال و یک مدیر موقت فعال دارد. دوستدار مردتنها ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۱۴:۳۴ (UTC)

من هم با نظر مردتنها موافق هستم.Pedram.salehpoor ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۱۴:۴۵ (UTC)

من هم با مرد تنها و پدرام صالح پور موافق هستم--Bellavista1957 ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۱۵:۰۳ (UTC)

من در صفحهٔ حجت و کاوه پیغامی مرتبط با این موضوع گذاشتم. امیدوارم که به این درخواست پاسخ دهند. AMERICOPHILE ‏۲۰ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۱۵:۱۹ (UTC) من درخواست دادم دسترسی مدیریتی من را بگیرند. به نظر این حقیر اندازه جامعه کاربری ویکی‌نبشه در حدی نیست که مدیر دایم داشته باشیم. اگر کاوه هم موافق باشد (یا در زمان مقتضی جوابی ندهد) می‌شود دسترسی دیوانسالاری او را گرفت و دسترسی‌های مدیریتی را فقط به صورت مدت‌دار (مثلا سه ماهه) داد و در صورت تداوم فعالیت تمدید کرد. Huji ‏۲۱ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۰۰:۵۹ (UTC)

 »

قبلی

شما قبلا در این موضوع اعلام کرده بودید که ویکی نبشته احتیاجی به مدیر دایمی ندارد برای چه در حال حاضر این نظر تغییر کرده است ؟ ----Hootandolati ‏۹ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۸:۳۵ (UTC)

1st Qestion:
"User:Americophile: It's better to leave a message on the talk pages of inactive admins (User:Kaveh and User:Huji) and ask them to give their admin right back in case they don't need it anymore. If they did not respond to this request within a month, We ask Meta stewards to remove their accesses.
User:Mardetanha: We can generalize the Wikipedia policy to here. Furthermore, I oppose to permanent adminship. We have two permanent semi-active admins and one temporary avtive admin in this project now. Regards
User:Pedram.salehpoor: I agree with Mardetanha.
User:Bellavista1957: I agree with Mardetanha and Pedram.salehpoor too.
User:Americophile: I left a message on Huji and Kaveh talk pages about this matter. I hope they respond to my request.
User:Huji: I made a request to remove my admin right. In my opinion, Persian Wikisourec is such a small community that doesn't need permanent admins. If User:Kaveh agrees with this fact too (or not respond to the request on his talk page within the due date), We can get his crat access back and grant admin rights only for certain periods of time (e.g. three-month periods) that can be extended if the temporary admin keeps contributing."

link to the discussion

You have stated before that Persian Wikisource does not need permanent admins, What has happened that you have changed you mind?

نوع برخورد با اشتباهات (Dealing with mistakes)[ویرایش]

 • سووال دوم :

در صورتی ک هموضوعی مانند مذاکرات مجلس و کاری که در انجا نموده اید مجددا پیش بیاید چه کار می کنید ؟ دسترسی کاربر را قطع می کنید ، صفحه را می بندید و یا اشتباه خود رامی پذیرید و می گذارید که صفحه تصحیح گردد ؟ رویه شما در گذشته آیا تغییر خواهد کرد یا خیر ؟--Hootandolati ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۶:۵۵ (UTC)

2nd question:
What will you do if a problem like "National Consultative Assembly debates" occurs again? Do you block the user? Do you protect the page? or you accept your mistake and allow the page to be corrected? Will you change your attitude or not?

مباحثهٔ فوق به عنوان بایگانی حفاظت شده‌است. لطفاً در آن تغییری ایجاد نکنید. روی این قسمت دیگر نباید ویرایشی صورت گیرد.

Announcing Wikipedia 1.19 beta[ویرایش]

Wikimedia Foundation is getting ready to push out 1.19 to all the WMF-hosted wikis. As we finish wrapping up our code review, you can test the new version right now on beta.wmflabs.org. For more information, please read the release notes or the start of the final announcement.

The following are the areas that you will probably be most interested in:

 • Faster loading of javascript files makes dependency tracking more important.
 • New common*.css files usable by skins instead of having to copy piles of generic styles from MonoBook or Vector's css.
 • The default user signature now contains a talk link in addition to the user link.
 • Searching blocked usernames in block log is now clearer.
 • Better timezone recognition in user preferences.
 • Improved diff readability for colorblind people.
 • The interwiki links table can now be accessed also when the interwiki cache is used (used in the API and the Interwiki extension).
 • More gender support (for instance in logs and user lists).
 • Language converter improved, e.g. it now works depending on the page content language.
 • Time and number-formatting magic words also now depend on the page content language.
 • Bidirectional support further improved after 1.18.

Report any problems on the labs beta wiki and we'll work to address them before they software is released to the production wikis.

Note that this cluster does have SUL but it is not integrated with SUL in production, so you'll need to create another account. You should avoid using the same password as you use here. — Global message delivery ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۰:۰۷ (UTC)

Wsexport: an automatic export tool for Wikisource[ویرایش]

Hello, and first sorry for this automatic delivery message.

An export tool for Wikisource books, Wsexport, is currently in active development. It is a tool for exporting Wikisource's texts in EPUB, ODT and other file formats. It was created for French Wikisource, but it's also available for the other Wikisource subdomains. It can be used directly from its page on Toolserver.org (for texts in all languages, use "www" for oldwikisource), or browsing http://wsexport.fr.nf (currently only for French Wikisource's texts).

In order to work, the tool need some configuration from your Wikisource subdomain, This page explains how to do it. Currently French, Italian, English, and German Wikisource does it.

You will find more information on The global Scriptorium. Ask here for all question.

This message was distributed to all Wikisources using the Global message delivery system. If you want to use it to send your messages, ask for permission here. () ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۲۱:۱۶ (UTC)

فضای نامی پروژه (ون)[ویرایش]

از هم‌اکنون می‌توانید بجای ویکی‌نبشته از کلمه ون در فضای نامی استفاده نمایید. همانند ویکی‌نبشته:ویکی‌نبشته چیست؟ که بجای آن می‌شود ون:ویکی‌نبشته چیست؟.موفق باشید--Ομιλία Sahim ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۲۰:۵۵ (UTC)

پروف ریدر[ویرایش]

بالاخره پروف‌ریدر در ویکی‌نبشته راه اندازی شد.به عنوان مثال فهرست:The life of Matthew Flinders.djvu را مشاهده کنید. همچنین باید

ترجمه شوند تا راهنمای کار با آن برای کاربرها به فارسی باشد تا بتوانند به کمک آن متن‌ها را تایپ کنند. الان در میان ویکی‌های راست به چپ فقط عبری و فارسی این افزونه را دارند و در ویکی عبری نگاهی انداختم از آن استفاده می‌کنند ولی در ویکی‌نبشته بدون استفاده مانده لطفا کمک کنید تا کار با آن راه اندازی شود. ممنونرضا ۱۶۱۵ / ب ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۰:۳۲ (UTC)


MediaWiki 1.19[ویرایش]

(Apologies if this message isn't in your language.) The Wikimedia Foundation is planning to upgrade MediaWiki (the software powering this wiki) to its latest version this month. You can help to test it before it is enabled, to avoid disruption and breakage. More information is available in the full announcement. Thank you for your understanding.

Guillaume Paumier, via the Global message delivery system (wrong page? You can fix it.). ‏۱۲ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۵۹ (UTC)

ممنوعیت بارگذاری تصاویر در ویکی‌نبشته[ویرایش]

از آنجا که محتواهای موجود در ویکی‌نبشته باید یا در مالکیت عموم باشند و یا محتوای آزاد (استفاده منصفانه به هیچ وجه در ویکی‌نبشته جایی ندارد)، پیشنهاد می‌کنم بارگذاری تصاویر در ویکی‌نبشته ممنوع شود و تمامی پرونده‌ها در ویکی‌انبار بارگذاری شوند. این اقدام چندین حسن دارد از جمله آنکه:

 • امکان نقض حق تکثیر در نبشته به حداقل می‌رسد (نگاهی به ویکی‌نسک بیندازید تا ببینید که آن پروژه چگونه از هم متلاشی شده و چه نقض حق تکثیرهایی در آن به چشم می‌خورد).
 • تصاویر بارگذاری شده در تمامی پروژه‌ها قابل استفاده خواهند بود و نه فقط در ویکی‌نبشته.

خوشبختانه اکثر پرونده‌هایی که در نبشته مورد استفاده قرار گرفته‌اند را بلاویستا در انبار بارگذاری کرده بود و تنها هفت تصویر در خود نبشته بارگذاری شده بود که یا حذف شدند و یا به انبار منتقل شدند. به نظر می‌رسد هم‌اکنون موقعیت مناسبی‌است تا برای همیشه نبشته را از خطر نقض حق تکثیر تصاویر مصون بداریم. هنوز آب از سر نگذشته و به نقطه‌ای غیر قابل بازگشت نرسیده‌ایم. AMERICOPHILE ‏۱۳ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۲۱:۵۱ (UTC)

من مشکلی در این کار نمی‌بینم. در اینجا چند نکته دیگر را هم می‌خواستم بگویم که پیش از این بر آنها توافق شده بود تا اگر نظری هست اعمال شود.
 • صفحه پدیدآورندگانی که در ویکی‌نبشته اثری ندارند حذف شود (صفحات پدیدآورندگان در محدوده ویکی‌نبشته نیست و فقط برای ارائه اطلاعات اضافه در زمینه اثر وجود دارند و در صورت نبود اثر وجود آنها تقریبا بی معناست.)
 • یک پیشنهاد دیگر عدم امکان ایجاد صفحه جدید توسط IP است. تاکنون بندرت کاربران گمنام توانستند صفحه درستی ایجاد کنند که نیاز به حذف نداشته باشد.
فکر می‌کنم دو نکته بالا علاوه بر تصاویر قادر هستند تا بیشتر به این پروژه کمک کنند. البته نکته اول پیش از این مورد توافق بوده‌است. Pedram.salehpoor ‏۱۴ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۱:۴۷ (UTC)
من هم با محدود کردن امکان ایجاد صفحه برای آی‌پی‌ها موافقم. در ویکی‌پدیا نیز امکان ایحاد مقاله برای آی‌پی‌ها وجود ندارد! AMERICOPHILE ‏۱۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۵۴ (UTC)
درود پیشنهاد بسیار خوبی است. افراد علاقه مند به ویکی باید با هویت معین وارد شوند و نه با آی پی بیشتر حضور (البته نه تمام) این افراد غیر موثر و غیر مرتبط است . محدودیت اعمال شود --Hootandolati ‏۱۸ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۲:۳۱ (UTC)

Bot flag for GedawyBot[ویرایش]

ولادت فاطمه -دخت نبي اکرم (ص) البشارت که عيان مهر فروزان آمد ظاهر از پرده ي عصمت رخ جانان آمد

سر زد ازبرج نبوت مه رخشنده ي دين روشن از نور رخش عالم امکان آمد

دختر ختم رسل هادي کل ،شاه سبل از پسرده عيان چون مه کنعان آمد

دسته دسته ملک از عالم بالا بزمين بهر ديدار رخش خرم وخندان آمد

عزت وفضل وشرافت بنگر زامر خدا سوي زهرا زجنان حوري وغلمان آمد

ساره وآسيه ومريم وکلثوم زبهشت از پي خدمت آن زهره ي تابان آمد

آنچنان نور رخ دخت نبي جلوه نمود که قصور همه ي مکه نمايان آمد

نه همين مکه منور شده از طلعت او زسما ـابسمک يکسره رخشان آمد

شده از مکه همان نور نمايان که بطور سالهادر طلبش موسي عمران آمد

بهر اين نور که در صلب خليل الله بود نارنمرود به يک لحظهگلستان آمد

گر نبردي بزبان نوح نبي نامش را کي نجات از يم وگرداب وزطوفان آمد

يوسف مصر گراين نام نخواندي بزبان کينجاتش زچه وگوشه ي زندان آمد

چون نيايد زازل تابه ابد همتايش همسرش شير خدا حامي قر آن امد

زين دودرياي فضيلت که بهم شد واصل خارخ از ايندو نکو لولوء و مرجان آمد

نه همين ام ابيها نبي اش خوانده زحق ام فضل ،ام کتاب ، ام امامان آمد

شب مولود مهين دخت نبي فاطمه شد عرش پرنور شد وفرش چراغان آمد

تاکه تبريگ بگويد بجهان شيعه {کربلايي} زسوي نوحه سرايان آمد

اثر طبع شاد روان نادعلي کربلايي-پدر سه شهيد -به نقل ازارمغان کربلا کتاب سوم -ص63-64--انتشارات خزر -بوذرجمهري سابق (15

 • Bot  : GedawyBot
 • Operator  : M.Gedawy
 • Programming Language(s)  : Python (pywikipedia)
 • Function Summary  : Interwiki
 • Contributions  : see here
 • Already has bot flag on  : +150 wikis

I will make another request on meta. Thank you.--M.Gedawy ‏۱۶ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۴۳ (UTC)

ویکی‌نبشته:سیاست دسترسی محدود[ویرایش]

من ون:محدود را از روی نسخهٔ انگلیسی‌اش ترجمه کردم و مایلم در این باره چند نکته را به سمع و نظر جامعه برسانم. طبق سنت دیرین پروژه‌های فارسی‌زبان که سیاست‌ها و رهنمودهایشان عاریت گرفته شده از نسخه‌های معادل انگلیسی‌است، اغلب محتوای این صفحه نیز از روی نسخهٔ مشابه انگلیسی ترجمه شده‌است ولی چند تفاوت محسوس، اساسی و سرنوشت‌ساز ;-) نسبت به نسخه‌های انگلیسی دارند که البته چکیدهٔ اجماع‌های درونی جامعه است! مایلم برای آنکه در آینده مشکلاتی از قبیل "I have no idea if it's a kind of consensus or not" پیش نیاید اگر مخالفتی در سطح جامعه هست همین حالا مشخص شود تا روی آن بحث شود.

 • در ویکی‌نبشتهٔ انگلیسی روالی به نام "Votes_of_confidence" وجود دارد که ما اینجا نداریمش. چکیدهٔ آن روال آن است که مدیران سالی یک بار باید از فیلتر تأییده گرفتن از اکثریت ساده (نصف+۱) بگذرند. این بند از سیاست از سیاست بومی ما حذف شده‌است.
 • در ویکی‌نبشتهٔ انگلیسی مدیر غیرفعال به مدیری اطلاق می‌شود که در چهار ماه گذشته فعالیت نداشته باشد که ما در نبشتهٔ فارسی طبق این اجماع افزایشش دادیم به یک سال و این موضوع در متن بومی ون:محدود انعکاس یافته‌است.
 • در نبشتهٔ فارسی طبق این اجماع اعطای دسترسی دائم مدیریت ممنوع گشت. از چنین سیاست یا خط مشی‌ای در نبشتهٔ انگلیسی خبری نیست ولی ما اینجا داریمش و در متن سیاست ون:محدود نیز گنجانده شد.

از جامعه می‌خواهم اگر مخالفتی با این تغییرات هست همین حالا اعلام کنند و اگر مخالفتی نیست که دوباره بر روی اجماع‌های پیشین صحه گذارده خواهد شد. سپاسگزارم. AMERICOPHILE ‏۱۷ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۲۱:۴۸ (UTC)

به نظر منطقی است، فقط بد نیست مورد سوم (ممنوعیت دسترسی دائم) کمی روشن شود که تا چه زمان دسترسی دائم اعطا نمی‌شود. به نظر من در هنگام درخواست مدیریت، کاربران می‌توانند نظر دهند که مدیریت برای مدت زمانی خاص باشند، تا اینکه بخواهیم آن را در سیاست وارد کنیم. ●مـهـران گفتمان● ‏۲۱ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۴:۳۱ (UTC)
حقیقتاً جواب سؤال روشن است. مورد سوم تا زمانی ادامه خواهد یافت که جامعه آن قدر رشد کرده باشد که خیر و صلاح خودش را به درستی تشخیص دهد. آن زمان جامعه این تصمیم امروز ما را باطل خواهد کرد و ساز و کار جدیدی را معرفی خواهد نمود. جامعه‌های کوچک به پشتیبانی و حمایت جامعه‌های بزرگ‌تر نیاز دارند. ویکی‌پدیای انگلیسی آن قدر جامعهٔ رشدیافته و پیشرفته‌ای شده که دیگر هیچ نیازی به فراویکی نداشته باشد و این را ویکی‌بدان نیز فهمیده‌اند و از دخالت در آن جامعه خودداری می‌کنند؛ ولی جوامع کوچک‌تر و جوامع خیلی خیلی کوچک (مثل ویکی‌نبشتهٔ فارسی) نیاز به پشتیبانی دارند. گاهی مسائل آن‌قدر پیچیده و بغرنج می‌شود که راهی جز تصمیم‌گیری از بیرون جامعه چاره‌ساز نخواهد شد. حقیقتاً من نگران پروژه‌های کوچک فارسی زبان هستم؛ نمی‌خواهم ویکی‌نبشتهٔ فارسی به وضع بسیار اسفناک ویکی‌نسک فارسی دچار شود. نمی‌خواهم به هنگامی که هنوز جامعه به معنای واقعی کلمه در این پروژه‌ها شکل نگرفته، مدیرانی دائمی و مادام‌العمر برایشان انتخاب گردند. بگذاریم این مدیران دائمی را خود جامعه (بعد از شکل‌گیری به معنای واقعی کلمه؛ بعد از بلوغ) انتخاب کنند. AMERICOPHILE ‏۲۱ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۵:۰۵ (UTC)
من در زمینه حمایت جامعه‌های بزرگتر چندان موافق نیستم چرا که در طول این چند سالی که در این پروژه بوده‌ام بارها دیده‌ام که برخوردهای نه چندان مناسب در ویکیپدیا که قطعا جامعه بزرگتری است به این جا کشیده شده است و باعث برخوردهای ویرایشی شده است. هدف من در این مدت آرام نگاه داشتن و دوری از هر گونه نزاع ویرایشی در این محل و اجرا نمودن کامل حق نشر در اینجا بوده است. بعصی از دوستان پیش از این تلاشهای زیادی کرده و تقریبا تمام نوشتارهای دچار مشکل حق نشر را نابود کرده‌ایم. جوامع بزرگتر مشکلات خود را دارند و این مشکلات به شدت مسری هستند.Pedram.salehpoor ‏۲۲ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۵۳ (UTC)
حرف شما کاملاً صحیح است. ویکی‌نبشته جدا از ویکی‌پدیاست و نباید بگذاریم متأثر از ویکی‌پدیا شود. در این زمینه ویکی‌نبشته موقعیت به مراتب بهتری نسبت به سایر پروژه‌های خواهر دارد. در سایر پروژه‌ها بالاخص در ویکی‌خبر سیاست‌ها از ویکی‌پدیا کپی/پیست شده‌اند (آن بنده خدایی هم که کپی/پیست کرده اصلا متوجه نشده که اولاً: مطالب ویکی‌پدیا تحت مجوز CC BY-SA 3.0 منتشر می‌شوند حال آنکه مطالب ویکی‌خبر تحت مجوز CC BY 2.5 و این یعنی نقض حق تکثیر، زیرا رعایت یکی از شروط یعنی Share-alike عملاً امکان‌پذیر نیست. ثانیاً ویکی‌خبر بایدها و نبایدهایی مختص به خود دارد که الزاماً با بایدها و نبایدهای ویکی‌پدیا همخوانی ندارند!) حال آنکه ما در اینجا سعی داشته‌ایم ویکی‌نبشتهٔ انگلیسی را الگو قرار دهیم. منتها منظور من این نبود که تمامی زحمات را کاربران نبشته بکشند و به گاهِ تصمیمات مهم و سرنوشت‌ساز گروهی از ویکی‌پدین‌ها سر برسند و با زبان چرب و نرم خود اوضاع را به نفع خود تغییر دهند. منظور من به هیچ وجه این نبود. اتفاقاً منظور من عکس این بود، یعنی بنشینیم و به کمک خِرَد جمعی سیاست‌هایی متناسب نبشته تصویب کنیم تا جامعه را از گزند ویکی‌پدین‌ها و سایر خطرات برهانیم. مهم‌ترین واقعیت این است که پروژه‌های کوچک خسته‌کننده‌تر هستند، احتمال جذب شدن به آن‌ها کمتر است و ماهیت خود نبشته هم با توجه به نبود آزادی در ویرایش (تا به این حد که حتی اگر اشتباه تایپی نیز در اسناد رخ داده باشد ما نیز باید همان اشتباه را تکرار کنیم) بیشتر، کاربران را دفع می‌کند؛ نتیجه‌اش این می‌شود که کاربر مقداری ویرایش می‌کند، سپس مدیر می‌شود و اندکی بعد هم یا پروژه را به حال خود وا می‌گذارد یا به فساد و دیکتاتوری می‌کشاند. در ویکی‌نبشته احتمال بروز چنین روندی بسیار بالاتر از ویکی‌پدیاست (با توجه به ماهیتش). در ویکی‌نبشتهٔ انگلیسی برای رفع چنین مشکلی دو چاره اندیشیده‌اند، اولی؛ کاهش دادن مدتی که در صورت عدم فعالیت، مدیر غیر فعال محسوب می‌شود از یک سال که معمول ویکی‌پدیاست به چهار ماه برای رفع معضل واگذاشتن پروژه به حال خود. دومی؛ تأییده گرفتن سالیانه برای رهانیدن پروژه از فساد و دیکتاتوری. ما در نبشتهٔ فارسی هیچ یک از این دستاویزها را نداریم لذا مجبوریم برای نگهداری از پروژه به عاملی دیگر تمسک بجوییم و آن عامل، ممانعت از مدیریت مادام‌العمر است. قرار نیست این سیاست بر روی پدرام صالح پور یا مردتنها اثر بگذارد زیرا آن‌ها پیش از اجماع بر روی این سیاست مدیر شده‌اند. این سیاست تنها برای اثرگذاری بر روی آیندهٔ ویکی‌نبشته تصویب خواهد شد. AMERICOPHILE ‏۲۲ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۵:۵۴ (UTC)
اگر چه جوابی که در بالاتر به پرسشم دادید منطقی است، اما به نظر بنده بهتر خواهد بود اگر در هر درخواست مدیر شدن کاربران خود مشخص کنند که مدیر را برای چه مدت می‌خواهند. در کل به نطر من اضافه شدن چنین جمله‌ای به یک سیاست چندان جالب نیست، اما اگر کسی به جز من این نظر را نداشت آن را بیافزایید! ●مـهـران گفتمان● ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۱:۴۶ (UTC)
به نظر من هم برای مدیران جدید بهتر است موقت باشد تا زمانی که ویکی‌نبشته حداقل ۲۰-۳۰ نفر کاربر فعال داشترضا ۱۶۱۵ / ب ‏۱ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۲۲ (UTC)

تنظیم پالایه و ابزارهای جدید[ویرایش]

من در بحث مردتنها درخواست داده بودم تا پالایه خرابکاری اینجا را تنظیم کنم که پدرام گفت باید اینجا بیان کنم موارد مورد نظر من کلی هستند من این موارد را در ویکی‌واژه و ویکی‌نسک هم فعال کردم

 1. هشدار برای حذف همهٔ رده‌ها به کاربر(هشدار و برچسب)
 2. امضا در مقالات(جلوگیری)
 3. خالی کردن صفحات(هشدار و برچسب)
 4. افزودن نشانی رایانامه(@ برای ایمیل) به مقاله‌ها(جلوگیری)
 5. جلوگیری از عنوان مقاله با حروف، عدد های عربی(جلوگیری)
 6. اخطار در هنگام افزودن پیوند وب‌نوشت‌ها (وبلاگ)
 7. افزودن متن غیر فارسی(هشدار برای متن لاتین بیش از حجم معین)
 8. هشدار درباره متن دارای نویسهٔ غلط (عربی)(جلوگیری)
 9. فحاشی در صفحه(جلوگیری برای صفحهٔ کاربری و بحث‌ها)
 10. فحاشی در خلاصه ویرایش(جلوگیری)

همچنین تعدادی از ابزارها برای اینجا لازم است و خیلی می‌تواند کارها را سرعت بخشد مانند

 • w:وپ:رده انبوه
 • w:ویکی‌پدیا:ابزار تذکر به کاربر جدید (نیاز به بومی‌سازی پیام‌ها دارد)
 • w:وپ:ابرابزار
 • نمایش معنی واژه با استفاده از ویکی‌واژه
 • پررنگ کنندهٔ اشتباهات املایی رایج در زبان فارسی (می‌توانید غلط‌های املایی رایج را به صورت بومی اینجا، به آن بیافزائید)
 • تمام صفحه کردن (Full Screen) محیط ویکی‌نبشته
 • آمار تعداد مشارکت کاربرها در صفحه

این موارد مد نظر من بود اگر نظر یا پیشنهادی دارید در خدمت هستم.رضا ۱۶۱۵ / ب ‏۲۳ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۲۲:۳۷ (UTC)

از نظر من در مورد پالایه‌ها، «جلوگیری از عنوان مقاله با حروف، عددهای عربی (جلوگیری)» و «هشدار درباره متن دارای نویسهٔ غلط (عربی)(جلوگیری)» به ماهیت نبشته نمی‌آیند. در اینجا کسی حق دخل و تصرف در اصل متن را ندارد، حتی اگر عربی نوشته شده باشد.
در مورد ابزارها، «رده انبوده» به کار نبشته اصلاً نمی‌آید. رده‌گذاری در نبشته عمدتاً خودکار و توسط الگوهای سرصفحه انجام می‌گیرد. در حال حاضر نیز رده‌هایی چون «رده:آثار حافظ» و امثالهم موجود است که باید حذف شوند چون نبشته فضای نام «پدیدآورنده» را دارد که عملاً همان وظیفه را انجام می‌دهد.
«ابزار تذکر به کاربر»، هنوز وضعیت پیغام‌ها و هشدارها در نبشته به سطح مطلوبی نرسیده، اینکه شما می‌گویید نیاز به بومی‌سازی دارد اگر منظورتان این است که همان پیغام‌های ویکی‌پدیا را در اینجا کپی‌پیست کنیم و فقط «ویکی‌پدیا» را به «ویکی‌نبشته» تغییر دهیم که من مخالفم زیرا نتیجه‌اش می‌شود چیزی شبیه n:وخ:ارزش (خنده‌دار است، نه؟ در ویکی‌خبر صحبت از ناپسند بودن «ارزش دادن ناروا» به یک مطلب شود!)
با به‌روزرسانی ابرابزار موافقم (اگر در متن اصلی «میدارم» نوشته شده باشد ما موظفیم که آن را به همین شکل بنویسیم و نه به شکل «می‌دارم»، به همین دلیل دو دلم؛ ولی مسیولیتش بماند پای استفاده‌کننده‌اش :-)
باز به همان دلایل ذکرشده، نسبت به «پررنگ کنندهٔ اشتباهات املایی رایج در زبان فارسی» نظر مساعدی ندارم.
با بقیهٔ ابزارها مخالفتی ندارم. لطفاً اینجا را هم ببینید. Americophile ‏۲۶ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۴:۵۵ (UTC)
مواردی که به نظر من در ویکی‌نبشته قابلیت کاربرد دارند:
 1. هشدار برای حذف همهٔ رده‌ها به کاربر(هشدار و برچسب)
 2. امضا در مقالات(جلوگیری)
 3. خالی کردن صفحات(هشدار و برچسب)
 4. افزودن نشانی رایانامه(@ برای ایمیل) به مقاله‌ها(جلوگیری)
 5. اخطار در هنگام افزودن پیوند وب‌نوشت‌ها (وبلاگ)
 6. فحاشی در خلاصه ویرایش(جلوگیری) (ممکن است مشکل درست کند)
و از دیگر موارد:
 • w:وپ:ابرابزار (به نظر من زیاد در اینجا ضروری نیست)
 • نمایش معنی واژه با استفاده از ویکی‌واژه (به نظر من زیاد در اینجا ضروری نیست مگر این که ویکی‌واژه خیلی پیشرفت کند)
 • تمام صفحه کردن (Full Screen) محیط ویکی‌نبشته
 • آمار تعداد مشارکت کاربرها در صفحه (به نظر من زیاد در اینجا ضروری نیست) Pedram.salehpoor (بحث) ‏۲۶ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۲:۳۸ (UTC)

دعوت به نظرسنجی[ویرایش]

بنیاد ویکی‌مدیا از شما دعوت می‌کند تا در نظرسنجی کوتاه زیر شرکت کنید.

از اینکه برای شرکت در نظرسنجی اولویت‌دهی به توزیع سرمایه‌های ۲۰۱۲ وقت می‌گذارید، سپاسگزاریم. بنیاد امیدوار است به کمک این نظرسنجی متوجه شود که کاربران ویکی‌مدیا چه منابعی را می‌خواهند و به چه منابعی نیاز دارند (ممکن است برخی به تأمین سرمایه نیاز داشته باشند)، و با چه اولویتی. همهٔ برنامه‌های ویکی‌مدیا در اینجا ذکر نخواهد شد (مشخصاً اقدامات اصلی مستثنی شده‌اند) – و تنها به ذکر منابعی که ممکن است مورد نیاز مشارکت‌کنندگان و یا سازمان‌های وابسته به ویکی‌مدیا نظیر چپترها باشند بسنده خواهد شد.

هدف از این نظرسنجی تشخیص موارد مورد علاقهٔ شما (یا گروه‌ها مثلاً چپترها یا باشگاه‌ها) و رتبه‌بندی گزینه‌ها بر پایهٔ ترجیحاتتان است. در این فهرست مواردی چون «کمک به عملکرد سرورها» منظور نشده‌اند، زیرا که وظیفهٔ مشارکت‌کنندگان و یا سازمان‌های داوطلب نیست. این نظرسنجی برای آن است که بفهمیم مشارکت‌کنندگان با کدام‌یک از اولویت‌های سرمایه‌گذاری موافقند و با کدام‌یک مخالف.

برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در نظرسنجی لطفاً از صفحهٔ نظرسنجی دیدن نمایید. همچنین می‌توانید از فهرست افتادنی بالای صفحه زبان مورد نظرتان را انتخاب کنید.

این دعوت‌نامه تنها برای پروژه‌هایی فرستاده می‌شود که نظرسنجی کاملاً و یا اکثرش به زبان آن پروژه ترجمه شده باشد . با این وجود، از شرکت کاربران هر یک از پروژه‌ها استقبال می‌شود. شما می‌توانید پیوند صفحهٔ نظرسنجی را با دیگر کاربران پروژه‌های ویکی‌مدیا به اشتراک بگذارید و آن‌ها را به شرکت در نظرسنجی دعوت کنید.

اگر سؤالی از من دارید، لطفاً در صفحهٔ بحثم مطرحش کنید زیرا که من نمی‌توانم پی‌گیر مباحث در هر جایی که این پیغام را گذاشته‌ام باشم. متشکرم! --Mdennis (WMF) (بحث) ‏۵ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۲۲:۰۴ (UTC)

کپی[ویرایش]

با سلام سؤال من اینست که آیا برای ایجاد کتاب یا یک صفحه ویکی نبشته میتوان متن های کتاب را Copy/Paste کرد و یا مثل مقاله ویکی پدیا حتماً بایستی همه متن دستی تایپ شود؟Anvar11 (بحث) ‏۷ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۳۶ (UTC)

سلام. هدف ویکی‌نبشته گردآوری اصل متون آزاد می‌باشد، لذا برخلاف ویکی‌پدیا بازنویسی متون امری مذموم تلقی می‌شود و باید به اصل متن وفادار ماند. با این وجود رعایت حق تکثیر در ویکی‌نبشته الزامی‌است و از این روی تنها مجاز به گردآوری آثار آزاد (که حق تکثیرشان منقضی شده و یا پدیدآور آن را تحت مجوزی آزاد منتشر کرده) هستیم. انتخاب کپی/پیست کردن یا دستی تایپ نمودن متن با خود شماست، مهم پای‌بندی به دو نکته‌ای‌است که پیشتر اشاره کردم (وجوب رعایت حق تکثیر و وفاداری به اصل متن). Americophile ‏۷ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۴۸ (UTC)

تغییر نام فضای نام «مؤلف» به «پدیدآورنده» و مشکلی مهم[ویرایش]

وقتی عنوان فضای نامی در ویکی‌ای تغییر داده می‌شود نام قبلی باید alias آن جدید باشد یا اینکه پیوندها همه اصلاح شوند. الان تمام میان‌ویکی‌ها به این فضای نام ویکی‌نبشتهٔ فارسی خراب هستند. --Z ‏۳ آوریل ۲۰۱۲، ساعت ۰۹:۲۱ (UTC)

پرچم برای ربات DarafshBot[ویرایش]

DarafshBot[ویرایش]

خودکار، مدیریت‌شده یا دستی: خودکار

زبان برنامه‌نویسی: پایتون

کد ربات: pywikipedia

جزئیات عملکرد: خوشامدگویی به کاربران تازه

تناوب اجرا: هر پانزده دقیقه

تخمین تعداد صفحه‌هایی که ویرایش می‌شوند: 100 صفحه در هر پانزده دقیقه

گذر از الگوی ربات ممنوع (بله/خیر):بله

آیا در ویکی دیگری پرچم دارد (بله/خیر): بله

شرح روش اجرا: خوشامدگویی

بحث[ویرایش]

ممنون درفش کاویانی (بحث) ‏۲۵ آوریل ۲۰۱۲، ساعت ۱۶:۴۶ (UTC)

Update on IPv6[ویرایش]

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

(Apologies if this message isn't in your language. Please consider translating it, as well as the full version of this announcement on Meta)

The Wikimedia Foundation is planning to do limited testing of IPv6 on June 2-3. If there are not too many problems, we may fully enable IPv6 on World IPv6 day (June 6), and keep it enabled.

What this means for your project:

 • At least on June 2-3, 2012, you may see a small number of edits from IPv6 addresses, which are in the form "2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334". See e.g. w:en:IPv6 address. These addresses should behave like any other IP address: You can leave messages on their talk pages; you can track their contributions; you can block them. (See the full version of this announcement for notes on range blocks.)
 • In the mid term, some user scripts and tools will need to be adapted for IPv6.
 • We suspect that IPv6 usage is going to be very low initially, meaning that abuse should be manageable, and we will assist in the monitoring of the situation.

Read the full version of this announcement on how to test the behavior of IPv6 with various tools and how to leave bug reports, and to find a fuller analysis of the implications of the IPv6 migration.

--Erik Möller, VP of Engineering and Product Development, Wikimedia Foundation ‏۲ ژوئن ۲۰۱۲، ساعت ۰۰:۵۶ (UTC)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

2011 Picture of the Year competition[ویرایش]

македонскиnorsk bokmålpolski

Dear Wikimedians,

Wikimedia Commons is happy to announce that the 2011 Picture of the Year competition is now open. We are interested in your opinion as to which images qualify to be the Picture of the Year 2011. Any user registered at Commons or a Wikimedia wiki SUL-related to Commons with more than 75 edits before 1 April 2012 (UTC) is welcome to vote and, of course everyone is welcome to view!

Detailed information about the contest can be found at the introductory page.

About 600 of the best of Wikimedia Common's photos, animations, movies and graphics were chosen –by the international Wikimedia Commons community– out of 12 million files during 2011 and are now called Featured Pictures.

From professional animal and plant shots to breathtaking panoramas and skylines, restorations of historically relevant images, images portraying the world's best architecture, maps, emblems, diagrams created with the most modern technology, and impressive human portraits, Commons Features Pictures of all flavors.

For your convenience, we have sorted the images into topic categories.

We regret that you receive this message in English; we intended to use banners to notify you in your native language but there was both, human and technical resistance.

See you on Commons! --Picture of the Year 2011 Committee ‏۵ ژوئن ۲۰۱۲، ساعت ۱۸:۱۵ (UTC)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Mobile view as default view coming soon[ویرایش]

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

(Apologies if this message isn't in your language. Please consider translating it, as well as the instructions on Meta)

The mobile view of this project and others will soon become the default view on mobile devices (except tablets). Some language versions of these projects currently show no content on the mobile home page, and it is a good time to do a little formatting so users get a mobile-friendly view, or to add to existing mobile content if some already exists.

If you are an administrator, please consider helping with this change. There are instructions which are being translated. The proposed date of switching the default view is June 21.

To contact the mobile team, email mobile-feedback-lAt sign.svglists.wikimedia.org.

--Phil Inje Chang, Product Manager, Mobile, Wikimedia Foundation ‏۱۶ ژوئن ۲۰۱۲، ساعت ۰۸:۲۸ (UTC)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Help decide about more than $10 million of Wikimedia donations in the coming year[ویرایش]

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

(Apologies if this message isn't in your language. Please consider translating it)

Hi,

As many of you are aware, the Wikimedia Board of Trustees recently initiated important changes in the way that money is being distributed within the Wikimedia movement. As part of this, a new community-led "Funds Dissemination Committee" (FDC) is currently being set up. Already in 2012-13, its recommendations will guide the decisions about the distribution of over 10 million US dollars among the Foundation, chapters and other eligible entities.

Now, seven capable, knowledgeable and trustworthy community members are sought to volunteer on the initial Funds Dissemination Committee. It is expected to take up its work in September. In addition, a community member is sought to be the Ombudsperson for the FDC process. If you are interested in joining the committee, read the call for volunteers. Nominations are planned to close on August 15.

--Anasuya Sengupta, Director of Global Learning and Grantmaking, Wikimedia Foundation ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۲۰:۰۲ (UTC)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

استفاده از بازنویسیهای متفاوت اشعار کلاسیک[ویرایش]

سلام. حق تکثیر اشعار کلاسیک کە توسط افراد مختلف و در دوره های متفاوت زمانی بازنویسی و تصحیح و چاپ شده در ویکی نبشته چگونه است؟ آیا میشود از تصحیحی که پارسال برای بار اول چاپ شده برای کل اثر یا بخشی از آن استفاده کرد. در صفحات راهنما چیزی در این زمینه ندیدم. سپاس ئاسۆ (بحث) ‏۲۷ اوت ۲۰۱۲، ساعت ۰۹:۲۳ (UTC)

Request for Comment: Legal Fees Assistance Program[ویرایش]

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

I apologize for addressing you in English. I would be grateful if you could translate this message into your language.

The Wikimedia Foundation is conducting a request for comment on a proposed program that could provide legal assistance to users in specific support roles who are named in a legal complaint as a defendant because of those roles. We wanted to be sure that your community was aware of this discussion and would have a chance to participate in that discussion.

If this page is not the best place to publicize this request for comment, please help spread the word to those who may be interested in participating. (If you'd like to help translating the "request for comment", program policy or other pages into your language and don't know how the translation system works, please come by my user talk page at m:User talk:Mdennis (WMF). I'll be happy to assist or to connect you with a volunteer who can assist.)

Thank you! --Mdennis (WMF)‏۶ سپتامبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۱:۵۴ (UTC)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Wikidata is getting close to a first roll-out[ویرایش]

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

(Apologies if this message isn't in your language.)

As some of you might already have heard Wikimedia Deutschland is working on a new Wikimedia project. It is called m:Wikidata. The goal of Wikidata is to become a central data repository for the Wikipedias, its sister projects and the world. In the future it will hold data like the number of inhabitants of a country, the date of birth of a famous person or the length of a river. These can then be used in all Wikimedia projects and outside of them.

The project is divided into three phases and "we are getting close to roll-out the first phase". The phases are:

 1. language links in the Wikipedias (making it possible to store the links between the language editions of an article just once in Wikidata instead of in each linked article)
 2. infoboxes (making it possible to store the data that is currently in infoboxes in one central place and share the data)
 3. lists (making it possible to create lists and similar things based on queries to Wikidata so they update automatically when new data is added or modified)

It'd be great if you could join us, test the demo version, provide feedback and take part in the development of Wikidata. You can find all the relevant information including an FAQ and sign-up links for our on-wiki newsletter on the Wikidata page on Meta.

For further discussions please use this talk page (if you are uncomfortable writing in English you can also write in your native language there) or point me to the place where your discussion is happening so I can answer there.

--Lydia Pintscher ‏۱۰ سپتامبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۱۶ (UTC)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

اضافه کردن توضیح[ویرایش]

دوستان به عنوان مثال شعری آوره شده، آیا فقط باید اصل شعر آورده شود و نمیتوان به صورت پی نوشت معنی یا توضیح برخی کلمات یا ابیات و ... را قرار داد؟

آیا مجاز هستم ؟[ویرایش]

سلام . تازه به وجود ویکی نبشته پی برده ام و به همین خاطر ، با اصول کلی آن آشنا نیستم . خواستم بپرسم که گفتاری از تاورنیه را میتوانم در اینجا بیاورم که در مجله یادگار بهمن 1323 - شماره 6 (از صفحه 7 تا 18) چاپ شده است ؟ ( تاورنیه که چند صد سال پیش بوده ، مجله یادگار هم هفتاد سال پیش ترجمه اش کرده است ) . نشانی مقاله هم اینجاست : URL : http://www.noormags.com/view/Magazine/ViewPages.aspx?ArticleId=284603 با سپاس --Alborz Fallah (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۸:۴۳ (UTC)

سوال درموردنیروهای نظامی مستقردرخلیج فارس[ویرایش]

باسلام.بنده تحقیقی دررابطه باوضعیت حقوقی نیروهای نظامی مستقردرخلیج فارس دارم.برای بنده اطلاع ازموقعیت استقراراین نیروهابرای بررسی وضعیت حقوقیشان ضروریست امامتاسفانه دریافتن این اطلاعات تاکنون ناموفق بوده ام.تقاضای راهنمایی دارم.باتشکرحسین غفران راددانشجوی رشته ی حقوقبین الملل دانشگاه قم.

Upcoming software changes - please report any problems[ویرایش]

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

(Apologies if this message isn't in your language. Please consider translating it)

All Wikimedia wikis - including this one - will soon be upgraded with new and possibly disruptive code. This process starts today and finishes on October 24 (see the upgrade schedule & code details).

Please watch for problems with:

 • revision diffs
 • templates
 • CSS and JavaScript pages (like user scripts)
 • bots
 • PDF export
 • images, video, and sound, especially scaling sizes
 • the CologneBlue skin

If you notice any problems, please report problems at our defect tracker site. You can test for possible problems at test2.wikipedia.org and mediawiki.org, which have already been updated.

Thanks! With your help we can find problems fast and get them fixed faster.

Sumana Harihareswara, Wikimedia Foundation Engineering Community Manager (talk) ‏۱۶ اکتبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۲:۵۲ (UTC)

P.S.: For the regular, smaller MediaWiki updates every two weeks, please watch this schedule.

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Fix here.)

Fundraising localization: volunteers from outside the USA needed[ویرایش]

Please translate for your local community

Hello All,

The Wikimedia Foundation's Fundraising team have begun our 'User Experience' project, with the goal of understanding the donation experience in different countries outside the USA and enhancing the localization of our donation pages. I am searching for volunteers to spend 30 minutes on a Skype chat with me, reviewing their own country's donation pages. It will be done on a 'usability' format (I will ask you to read the text and go through the donation flow) and will be asking your feedback in the meanwhile.

The only pre-requisite is for the volunteer to actually live in the country and to have access to at least one donation method that we offer for that country (mainly credit/debit card, but also real-time banking like IDEAL, E-wallets, etc...) so we can do a live test and see if the donation goes through. All volunteers will be reimbursed of the donations that eventually succeed (and they will be low amounts, like 1-2 dollars)

By helping us you are actually helping thousands of people to support our mission of free knowledge across the world. Please sing up and help us with our 'User Experience' project! :) If you are interested (or know of anyone who could be) please email ppena@wikimedia.org. All countries needed (excepting USA)!

Thanks!
Pats Pena
Global Fundraising Operations Manager, Wikimedia Foundation

Sent using Global message delivery, ‏۱۷ اکتبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۶:۵۷ (UTC)

Akhundov's poem[ویرایش]

Hello. Could anybody create here a page about this poem? Original text of this poem is also there. This poem was written by Mirza Fatali Akhundov (1812-1878) in farsi. This is Russian translated versions and Azeri translated version. --Interfase (بحث) ‏۲۸ اکتبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۶:۲۸ (UTC)

Be a Wikimedia fundraising "User Experience" volunteer![ویرایش]

Thank you to everyone who volunteered last year on the Wikimedia fundraising 'User Experience' project. We have talked to many different people in different countries and their feedback has helped us immensely in restructuring our pages. If you haven't heard of it yet, the 'User Experience' project has the goal of understanding the donation experience in different countries (outside the USA) and enhancing the localization of our donation pages.

I am (still) searching for volunteers to spend some time on a Skype chat with me, reviewing their own country's donation pages. It will be done on a 'usability' format (I will ask you to read the text and go through the donation flow) and will be asking your feedback in the meanwhile.

The only pre-requisite is for the volunteer to actually live in the country and to have access to at least one donation method that we offer for that country (mainly credit/debit card, but also real time banking like IDEAL, E-wallets, etc...) so we can do a live test and see if the donation goes through. **All volunteers will be reimbursed of the donations that eventually succeed (and they will be very low amounts, like 1-2 dollars)**

By helping us you are actually helping thousands of people to support our mission of free knowledge across the world. If you are interested (or know of anyone who could be) please email ppena@wikimedia.org. All countries needed (excepting USA)!!

Thanks!

Pats Pena
Global Fundraising Operations Manager, Wikimedia Foundation

Sent using Global message delivery, ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۲۰:۵۰ (UTC)

Wikimedia sites to move to primary data center in Ashburn, Virginia. Read-only mode expected.[ویرایش]

(Apologies if this message isn't in your language.) Next week, the Wikimedia Foundation will transition its main technical operations to a new data center in Ashburn, Virginia, USA. This is intended to improve the technical performance and reliability of all Wikimedia sites, including this wiki. There will be some times when the site will be in read-only mode, and there may be full outages; the current target windows for the migration are January 22nd, 23rd and 24th, 2013, from 17:00 to 01:00 UTC (see other timezones on timeanddate.com). More information is available in the full announcement.

If you would like to stay informed of future technical upgrades, consider becoming a Tech ambassador and joining the ambassadors mailing list. You will be able to help your fellow Wikimedians have a voice in technical discussions and be notified of important decisions.

Thank you for your help and your understanding.

Guillaume Paumier, via the Global message delivery system (wrong page? You can fix it.). ‏۱۹ ژانویهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۱۵:۱۴ (UTC)

Help turn ideas into grants in the new IdeaLab[ویرایش]

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

I apologize if this message is not in your language. Please help translate it.

 • Do you have an idea for a project to improve this community or website?
 • Do you think you could complete your idea if only you had some funding?
 • Do you want to help other people turn their ideas into project plans or grant proposals?

Please join us in the IdeaLab, an incubator for project ideas and Individual Engagement Grant proposals.

The Wikimedia Foundation is seeking new ideas and proposals for Individual Engagement Grants. These grants fund individuals or small groups to complete projects that help improve this community. If interested, please submit a completed proposal by February 15, 2013. Please visit https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:IEG for more information.

Thanks! --Siko Bouterse, Head of Individual Engagement Grants, Wikimedia Foundation ‏۳۰ ژانویهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۲۰:۲۱ (UTC)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Correct it here.)

Please comment on Individual Engagement Grant proposals until February 21[ویرایش]

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

I apologize if this message is not in your language. Please help translate it.

The Wikimedia Foundation is considering Individual Engagement Grant proposals from community members. Please join the discussion and share your thoughts about these ideas, until February 21. The following proposal may be of particular relevance for this Wikimedia project:

Thanks! --Siko Bouterse, Head of Individual Engagement Grants, Wikimedia Foundation ‏۲۰ فوریهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۰۱:۰۱ (UTC) Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Correct it here.)

چرا صفحه حذف شد؟[ویرایش]

با درود فراوان. من مدخلی برای پدید آورنده چند کتاب بنام «سید ابوالفضل برقعی قمی» ویک صفحه راجع به کتاب مشهور وی یعنی «تضاد مفاتیح‌الجنان با آیات قرآن» درست کرده بودم که یک از مدیران هردو را حذف کردند. سؤال اینست که با توجه به اینکه هردو عنوان در ویکی پدیا صفحه اختصاصی دارند و این کتاب بیش از سی سال پیش نوشته شده و در اینترنت بطور آزاد برای کپی گذاشته شده و جزء کتب ممنوع چاپ در ایران است، ومن داشتم مسله کپی را حل می کردم علت حذف آن چیست؟--Hedayat2012 (بحث) ‏۲۶ فوریهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۱۱ (UTC)

درود بر شما معیار قرار گرفتن کتاب نوشته شدن بیش از سی سال آن نیست. طبق قوانین جدید نشر در ایران باید پنجاه سال از مرگ نویسنده گذشته باشد تا کتابی در دسترس عموم قرار گیرد و حتی اگر اینترنت به صورت آزادانه موجود باشد به معنای لغو حق نشر آن برای نویسنده یا بازماندگان نویسنده آن اثر نیست. در صورتی که این کتاب واقعا در دسترس عموم قرار گرفته است مدارک کافی در این زمینه ارائه نمایید و در این صورت می‌توانید کتاب را قرار دهید. و حتما منبعی هم برای این کار ذکر کنید. با تشکر از همکاری شما. Pedram.salehpoor (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۱۰:۱۷ (UTC)
اين كتاب در خود وبگاه نويسنده براي دانلود گذاشته شده www.borqei.com و خيلي از سايت هاي عمومي آنرا گذاشته اند قابل جستجو در موتورها است. لطفاشما آن صفحات را برگردانيد.--Hedayat2012 (بحث) ‏۲ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۱۰:۱۱ (UTC)
درود. سوال اینکه با وجود اینکه نشر کتاب در ایران ممنوع شده باز هم گذاشتن آن در اینجا اشکال دارد؟ و اگر آری چطور و چگونه باید اجازه نشر کتاب را از نویسنده و بازماندگان یا ناشر احتمالی گرفت؟ کلا آیا قوانین حق نشر باید مطابق با قانون ایران باشد؟ لطفا توضیحات بیشتر ارایه کنید و یا لینک معرفی کنید. بخصوص در مورد کتابها، مقالات و سایر نوشته های سانسور شده در ایران خط مشی ویکی نبشته چیست. ممنون Mehellra (بحث) ‏۱۰ مهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۰۹:۵۷ (UTC)

اعمال نظر شخصی[ویرایش]

با عرض درود . کجا و با چه کسی میتونم در باره ی تخلف یکی از کاربران صحبت بکنم ؟ متاسفانه یکی از کاربران به صورت مداوم داره در صفحه ی [۱۷] اعمال سلیقه شخصی میکنه .[۱۸] این عمل کاملا خلاف قوانین هست . موردی هم که بنده و یه آی پی ناشناس به اون اعتراض داشتیم این بود که چرا تو تیتر اون صفحه امام خمینی خطاب قرار داده شده (که این کاملا خلاف قوانین هست و ویکی با این کارش داره عملا حقوق من بی خدا رو نادیده می گیره و سیاست بی طرف ماندنش خدشه دار می شه) . در حالی که نام این شخص روح الله خمینی هست . نه امام . اگر از نگاه مشهوریت و شناخته شدگی به قضیه بخواییم به قضیه نگاه بکنیم .باز هم موضع غیرمنطقی شخص حذف کننده رو درپی داره چون باید صفحات مربوط به ادلف هیتلر رو هم پیشوا هیتلر و حسین بن علی رو هم اباعبدالله و سید علی خامنه ای رو هم به امام خامنه ای و محمدرضا شاه پهلوی رو به آریامهر و کلا هرکسی رو به چیزی که مشهور هست صدا بکنیم نه اسم حقیقی اون (که این کاملا مزخرف و غیر منطقی هستش). من متوجه نیستم چه اجباری هست. کسایی که کوچکترین توانایی در برخورد با دیدگاه مخالف ندارن ، میخوان تو یه محیط آزاد مثل ویکی فعالیت بکنن و این محیط رو هم به محیط تک صدایی و سانسور شده تبدیل بکنند. رویکرد منطقی برای ویکی میتونه این باشه که تیتر صفحه رو تغییر به "سخنرانی سید روح الله خمینی در بهشت زهرا" بده و یک ارجاع هم برای جستوجوی "سخنرانی امام خمینی در بهشت زهرا" به اون صفحه داده بشه . Weox (بحث) ‏۱۳ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۱۳:۱۲ (UTC)

من نظر شما را دارم و برای ملاعلی آرانی در هر ویکی پدیا نبشته گفتاوردو.. حذف می کنند چرا؟؟

Convert complex templates to Lua to make them faster and more powerful[ویرایش]

(Please consider translating this message for the benefit of your fellow Wikimedians)

Greetings. As you might have seen on the Wikimedia tech blog or the tech ambassadors list, a new functionality called "Lua" is being enabled on all Wikimedia sites today. Lua is a scripting language that enables you to write faster and more powerful MediaWiki templates.

If you have questions about how to convert existing templates to Lua (or how to create new ones), we'll be holding two support sessions on IRC next week: one on Wednesday (for Oceania, Asia & America) and one on Friday (for Europe, Africa & America); see m:IRC office hours for the details. If you can't make it, you can also get help at mw:Talk:Lua scripting.

If you'd like to learn about this kind of events earlier in advance, consider becoming a Tech ambassador by subscribing to the mailing list. You will also be able to help your fellow Wikimedians have a voice in technical discussions and be notified of important decisions.

Guillaume Paumier, via the Global message delivery system. ‏۱۳ مارس ۲۰۱۳، ساعت ۱۹:۲۳ (UTC) (wrong page? You can fix it.)

Request for comment on inactive administrators[ویرایش]

(Please consider translating this message for the benefit of your fellow Wikimedians. Please also consider translating the proposal.)

Read this message in English / Lleer esti mensaxe n'asturianu / বাংলায় এই বার্তাটি পড়ুন / Llegiu aquest missatge en català / Læs denne besked på dansk / Lies diese Nachricht auf Deutsch / Leś cal mesag' chè in Emiliàn / Leer este mensaje en español / Lue tämä viesti suomeksi / Lire ce message en français / Ler esta mensaxe en galego / हिन्दी / Pročitajte ovu poruku na hrvatskom / Baca pesan ini dalam Bahasa Indonesia / Leggi questo messaggio in italiano / ಈ ಸಂದೇಶವನ್ನು ಕನ್ನಡದಲ್ಲಿ ಓದಿ / Aqra dan il-messaġġ bil-Malti / norsk (bokmål) / Lees dit bericht in het Nederlands / Przeczytaj tę wiadomość po polsku / Citiți acest mesaj în română / Прочитать это сообщение на русском / Farriintaan ku aqri Af-Soomaali / Pročitaj ovu poruku na srpskom (Прочитај ову поруку на српском) / อ่านข้อความนี้ในภาษาไทย / Прочитати це повідомлення українською мовою / Đọc thông báo bằng tiếng Việt / 使用中文阅读本信息。

Hello!

There is a new request for comment on Meta-Wiki concerning the removal of administrative rights from long-term inactive Wikimedians. Generally, this proposal from stewards would apply to wikis without an administrators' review process.

We are also compiling a list of projects with procedures for removing inactive administrators on the talk page of the request for comment. Feel free to add your project(s) to the list if you have a policy on administrator inactivity.

All input is appreciated. The discussion may close as soon as 21 May 2013 (2013-05-21), but this will be extended if needed.

Thanks, Billinghurst (thanks to all the translators!) ‏۲۴ آوریل ۲۰۱۳، ساعت ۰۴:۳۷ (UTC)

Distributed via Global message delivery (Wrong page? You can fix it.)

Wikisource vision development: News April 2013[ویرایش]

Wikisource-logo-fr.svg

I apologize if this message is not in your language. Please help translate it.

Dear Wikisourcerors, it has been almost a month since we have started with the Elaborate Wikisource strategic vision grant and we would like to share some news with you:

And that's it for now! During the month of May, we (Aubrey and Micru) would like to organize at least one Skype or Google Hangout meeting for the users of each one of the 10 biggest wikisources plus another one or two for the other languages (depending on interest). We want to know your opinion on what Wikisource should become in the next years.

Thanks! --Micru and Aubrey ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۳، ساعت ۰۰:۵۷ (UTC)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Correct it here.)

[en] Change to wiki account system and account renaming[ویرایش]

Some accounts will soon be renamed due to a technical change that the developer team at Wikimedia are making. More details on Meta.

(Distributed via global message delivery ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۳، ساعت ۰۳:۳۴ (UTC). Wrong page? Correct it here.)

[en] Change to section edit links[ویرایش]

The default position of the "edit" link in page section headers is going to change soon. The "edit" link will be positioned adjacent to the page header text rather than floating opposite it.

Section edit links will be to the immediate right of section titles, instead of on the far right. If you're an editor of one of the wikis which already implemented this change, nothing will substantially change for you; however, scripts and gadgets depending on the previous implementation of section edit links will have to be adjusted to continue working; however, nothing else should break even if they are not updated in time.

Detailed information and a timeline is available on meta.

Ideas to do this all the way to 2009 at least. It is often difficult to track which of several potential section edit links on the far right is associated with the correct section, and many readers and anonymous or new editors may even be failing to notice section edit links at all, since they read section titles, which are far away from the links.

(Distributed via global message delivery ‏۳۰ آوریل ۲۰۱۳، ساعت ۱۸:۲۴ (UTC). Wrong page? Correct it here.)

منبع برای ترانه ها و تصنیف ها[ویرایش]

درود. چند سوال در مورد اضافه کردن متن ترانه ها و تصنیف ها دارم که اگر دوستان باتجربه تر مرا راهنمایی کنند ممنون میشوم.
 • می خواهم بدانم برای متن ترانه ها حتما باید منبع داده شود؟ یعنی اگر منبع نباشد حذف میشود یا مثل ویکیپدیا میتوان متن را نوشت تا بعدا فرد دیگری با اضافه کردن منبع آن را کامل کند؟
 • منبع حتما باید کتاب چاپ شده باشد یا اگر به فایل موسیقی هم در سایت دیگر (مثلا ویکی صدا ) لینک داده شود کافی است؟
 • گاهی قسمتهایی از یک ترانه توسط خواننده تکرار می شود (که در شعر این طور نبوده) در اینجا باید چه کرد؟
 • در نهایت می خواهم قالب متن شعر را به شکل شعر نو در چند خط که هر خط تو رفتگی بیشتری نسبت به خط پیشین دارد بنویسم در «دل دیوانه» تلاش ناموفقی داشته ام می توانید قسمتی از متن را اصلاح کنید تا من یاد بگیرم.
من دو سه تا متن کوچک بیشتر اضافه نکرده ام تا مدیران بازبینی کنند و خیالم جمع بشه حذف نمی شه ;) پس هرگونه اشتباه احتمالی رو تذکر بدید باز هم ممنون.Mehellra (بحث) ‏۱۰ مهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۱۴:۰۵ (UTC)

سلام. ویکی‌نبشته راهبردی دارد که متأسفانه علی‌رغم این که همه آن را قبول دارند ولی تا به حال خیلی مد نظر گرفته نشده و آن هم این مسأله است که منبع‌دهی به کتب یا اسنادی که منتشر شده باشند امری ضروری است. با این حال من و آقای صالح‌پور روندی را شروع کرده‌ایم تا حداقل در مرحله‌ی اول آثاری را که مغایر حق تکثیر هستند حذف کنیم بعد از آن به دیگر مسائل بپردازیم. لذا شما هم حتماً در وهله‌ی نخست مراقب باشید که اثرتان بنابر ون:موارد مغایر حق تکثیر مشمول حذف نباشد. سپس حتماً سعی کنید اثر را به یک نمونه‌ی منتشرشده‌ی معتبر ارجاع دهید. اگر از آزاد بودن حق تکثیر اطمینان حاصل کردید می‌توانید آن را حتی بدون منبع هم قرار دهید تا شاید خودتان یا دیگران در آینده به یک منبع درست ارجاع دهید. ۲. بله منبع باید چاپ شده باشد یا یک صفحه‌ی معتبر اینترنتی باشد. مثلاً یک وبلاگ نباشد. در مورد این که آیا خودتان می‌توانید متن ترانه را پیاده کنید به شخصه این مسأله را به صلاح نمی‌دانم و بعید می‌دانم چنین روشی در دیگر ویکی‌نبشته‌ها هم جریان داشته باشد چون از اعتبار کار کم می‌کند. ۳. به نظرم لازم نیست بخش‌های تکرارشونده در اجرا را در متن ترانه تکرار کرد. ضمن این که اگر دارید از یک منبع متن را می‌آورید نباید تغییری در آن بدهید. ۴. با استفاده از دونقطه می‌توانید تورفتگی را تا هر اندازه که خواستید اعمال کنید. یوسف (بحث) ‏۱۰ مهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۲۰:۵۵ (UTC)

Tech newsletter: Subscribe to receive the next editions[ویرایش]

Tech news prepared by tech ambassadors and posted by Global message deliveryContributeTranslateGet helpGive feedbackUnsubscribe • ‏۲۰ مهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۲۰:۳۱ (UTC)
Important note: This is the first edition of the Tech News weekly summaries, which help you monitor recent software changes likely to impact you and your fellow Wikimedians.

If you want to continue to receive the next issues every week, please subscribe to the newsletter. You can subscribe your personal talk page and a community page like this one. The newsletter can be translated into your language.

You can also become a tech ambassador, help us write the next newsletter and tell us what to improve. Your feedback is greatly appreciated. guillom ‏۲۰ مهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۲۰:۳۱ (UTC)

Test wiki for RTL languages[ویرایش]

Hello, Sorry for writing in English. I hope someone translates this. Amir Ahorani and I are working on specialized test wiki for RTL languages in order to test upcoming mediawiki features like Echo. It’s very basic now but we are trying to improve it and you can help by working on it and if you think something is missed ask me or Amir to add it. You can read more in Wikimedia Blog Thanks, Amir ‏۳۱ مهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۰۹:۳۲ (UTC) (Distributed via Global message delivery: wrong page? [[m: Distribution list/Global message delivery/RTL langs|correct the list of targets]].)

Trademark discussion[ویرایش]

Hi, apologies for posting this in English, but I wanted to alert your community to a discussion on Meta about potential changes to the Wikimedia Trademark Policy. Please translate this statement if you can. We hope that you will all participate in the discussion; we also welcome translations of the legal team’s statement into as many languages as possible and encourage you to voice your thoughts there. Please see the Trademark practices discussion (on Meta-Wiki) for more information. Thank you! --Mdennis (WMF) (talk)

X!'s Edit Counter[ویرایش]

Universal Language Selector will be enabled on 2013-07-09[ویرایش]

Pywikipedia is migrating to git[ویرایش]

Hello, Sorry for English but It's very important for bot operators so I hope someone translates this. Pywikipedia is migrating to Git so after July 26, SVN checkouts won't be updated If you're using Pywikipedia you have to switch to git, otherwise you will use out-dated framework and your bot might not work properly. There is a manual for doing that and a blog post explaining about this change in non-technical language. If you have question feel free to ask in mw:Manual talk:Pywikipediabot/Gerrit, mailing list, or in the IRC channel. Best Amir (via Global message delivery). ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۱۳:۱۰ (UTC)

قانون اساسی[ویرایش]

صفحه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بسته شده است در حالی که متن آن اشکالاتی دارد و کسی نمی‌تواند آن را اصلاح کند. برای اطلاع بیشتر بحث صفحه را ببینید. برنامه درسی ۲ شهریور ۱۳۹۲، ساعت ۱۱:۲۳ (ایران)

[ویرایش]

Notifications[ویرایش]

Notifications inform you of new activity that affects you -- and let you take quick action.

(This message is in English, please translate as needed)

Greetings!

Notifications will inform users about new activity that affects them on this wiki in a unified way: for example, this new tool will let you know when you have new talk page messages, edit reverts, mentions or links -- and is designed to augment (rather than replace) the watchlist. The Wikimedia Foundation's editor engagement team developed this tool (code-named 'Echo') earlier this year, to help users contribute more productively to MediaWiki projects.

We're now getting ready to bring Notifications to almost all other Wikimedia sites, and are aiming for a 22 October deployment, as outlined in this release plan. It is important that notifications is translated for all of the languages we serve.

There are three major points of translation needed to be either done or checked:

Please let us know if you have any questions, suggestions or comments about this new tool. For more information, visit this project hub and this help page. Keegan (WMF) (talk) ‏۴ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۸:۳۰ (UTC)

(via the Global message delivery system) (wrong page? You can fix it.)

کمک[ویرایش]

درود چگونه میتوانم صفحه کاربری خودم را بسازم و چه چیز هایی باید درآن قرار دهم که زیبا و استاندارد شود با تشکر علی  ساکی  ‏۷ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۵:۱۵ (UTC)

Speak up about the trademark registration of the Community logo.[ویرایش]

عنوان ویکی‌نبشته به عنوان یکی از پروژه‌های ویکی‌مدیا خیلی غلط اندازه. در نگاه اول معلوم نیست که برای اسناد و کتاب‌های منبع. در کل باعث می‌شه با ویکی‌نسک اشتباه گرفته بشه. -Doostdar (بحث) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۴:۰۱ (UTC)

Introducting Beta Features[ویرایش]

(Apologies for writing in English. Please translate if necessary)

We would like to let you know about Beta Features, a new program from the Wikimedia Foundation that lets you try out new features before they are released for everyone.

Think of it as a digital laboratory where community members can preview upcoming software and give feedback to help improve them. This special preference page lets designers and engineers experiment with new features on a broad scale, but in a way that's not disruptive.

Beta Features is now ready for testing on MediaWiki.org. It will also be released on Wikimedia Commons and MetaWiki this Thursday, 7 November. Based on test results, the plan is to release it on all wikis worldwide on 21 November, 2013.

Here are the first features you can test this week:

Would you like to try out Beta Features now? After you log in on MediaWiki.org, a small 'Beta' link will appear next to your 'Preferences'. Click on it to see features you can test, check the ones you want, then click 'Save'. Learn more on the Beta Features page.

After you've tested Beta Features, please let the developers know what you think on this discussion page -- or report any bugs here on Bugzilla. You're also welcome to join this IRC office hours chat on Friday, 8 November at 18:30 UTC.

Beta Features was developed by the Wikimedia Foundation's Design, Multimedia and VisualEditor teams. Along with other developers, they will be adding new features to this experimental program every few weeks. They are very grateful to all the community members who helped create this project — and look forward to many more productive collaborations in the future.

Enjoy, and don't forget to let developers know what you think! Keegan (WMF) (talk) ‏۵ نوامبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۹:۵۱ (UTC)

Distributed via Global message delivery (wrong page? Correct it here), ‏۵ نوامبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۹:۵۱ (UTC)

Call for comments on draft trademark policy[ویرایش]

Reminder: Wikidata coming on January 14th[ویرایش]

(This is a message to all Wikisource editions. Sorry for writing in English. I hope someone can translate this for me on the non-English editions.)

Hi!

I am Wikidata's product manager. If you are unfamilar with Wikidata please have a look at d:Q3107329 for example.

As you might already have heard Wikisource will be the fourth project supported by Wikidata after Wikipedia, Wikivoyage and Commons. We are currently planning this for January 14th. From this point on you will be able to handle the links between projects in Wikidata. This means you will only have to maintain them once instead of having them duplicated in every article. However fear not: the local interwiki links will still continue to work and they will overwrite what comes from Wikidata.

This is the first step of Wikidata supporting Wikisource. In a second step we will enable access to the actual data on Wikidata like biographical data about authors. I do not have a date for that yet however.

The planning is happening at d:Wikidata:Wikisource. We are still looking for some more ambassadors who can help during the process and make sure everything goes smoothly for you. Please add your name to the list at d:Wikidata:Wikisource if you're willing to do this.

If you have questions please also post them on the discussion page of d:Wikidata:Wikisource.


Cheers Lydia Pintscher (WMDE) ‏۲۹ دسامبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۹:۳۴ (UTC)

Wikidata is here![ویرایش]

Hey everyone :)

As previously announced we have just enabled interwiki links via Wikidata for Wikisource. This means from now on you no longer have to maintain the links in the Wikitext but can maintain them together with the links for Wikipedia, Commons and Wikivoyage on Wikidata. You will still be able to keep them locally though if you want to. Local interwiki links will overwrite the ones from Wikidata. You do not yet have access to the other data on Wikidata like the date of birth of an author. That will come in a future deployment. I will let you know when I have a date for it.

If you have any questions d:Wikidata:Wikisource is a good first step. It also has a list of people familiar with both Wikisource and Wikidata who are able to help you out. That is also a good place for any issues or bugs you encounter.


I'm really excited to welcome you all to Wikidata! I hope it will become a great help for Wikisource.


Cheers Lydia Pintscher (WMDE) via MediaWiki message delivery (بحث) ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۲۱:۰۷ (UTC)

Request for comment on Commons: Should Wikimedia support MP4 video?[ویرایش]

I apologize for this message being only in English. Please translate it if needed to help your community.

The Wikimedia Foundation's multimedia team seeks community guidance on a proposal to support the MP4 video format. This digital video standard is used widely around the world to record, edit and watch videos on mobile phones, desktop computers and home video devices. It is also known as H.264/MPEG-4 or AVC.

Supporting the MP4 format would make it much easier for our users to view and contribute video on Wikipedia and Wikimedia projects -- and video files could be offered in dual formats on our sites, so we could continue to support current open formats (WebM and Ogg Theora).

However, MP4 is a patent-encumbered format, and using a proprietary format would be a departure from our current practice of only supporting open formats on our sites -- even though the licenses appear to have acceptable legal terms, with only a small fee required.

We would appreciate your guidance on whether or not to support MP4. Our Request for Comments presents views both in favor and against MP4 support, based on opinions we’ve heard in our discussions with community and team members.

Please join this RfC -- and share your advice.

All users are welcome to participate, whether you are active on Commons, Wikipedia, other Wikimedia project -- or any site that uses content from our free media repository.

You are also welcome to join tomorrow's Office hours chat on IRC, this Thursday, January 16, at 19:00 UTC, if you would like to discuss this project with our team and other community members.

We look forward to a constructive discussion with you, so we can make a more informed decision together on this important topic. Keegan (WMF) (talk) ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۰۶:۴۷ (UTC)

Access to data in Wikidata[ویرایش]

Hey :)

(Sorry for writing in English. I hope someone can translate this for me where necessary.)

Not long ago we enabled language links via Wikidata for Wikisource. This seems to have gone rather smoothly. Thanks to everyone who helped! But as you know this was only the start. What is actually more interesting is access to the data in Wikidata like the date of birth of an author or the year a book was published. We have planned this for February 25th (unless any issues arise). You will then be able to use the data in your articles. I hope this will open up a lot of new opportunities for you.

If you have any questions d:Wikidata:Wikisource is a good place to find help.

Cheers Lydia Pintscher (WMDE) ‏۲۷ ژانویهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۳:۵۱ (UTC)

درخواست برای مدیریت موقت[ویرایش]

درود دوستان. من در ویکی‌پدیای فارسی دیوانسالار و مدیر بوده و در ویکی‌داده هم فعال بوده و آنجا هم مدیرم. یک ربات گلوبال نیز دارم که می‌توام از طریق آن کمک‌های زیادی به ویکی‌نبشته فارسی بکنم و مخصوصا افزودن متون آزاد به ویکی‌نبشته برای همین به مدت سه ماه نیازمند دسترسی مدیریت می‌باشم. اگر مخالفتی دارید در اینجا بیان کنید. Ladsgroup (بحث) ‏۳۱ ژانویهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۱:۲۰ (UTC)

درخواست مدیریت از چه طریقی کاربردی خواهد بود مردتنها ‏۳۱ ژانویهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۶:۳۳ (UTC)
ربات شما دقیقاً کارهایی قرار است انجام دهد؟
با حذف اعضای رده:درخواست‌های حذف سریع شروع می‌کنم و کار را با تصحیح نام‌گذاری رده‌ها ادامه می‌دهم که به دسترسی مدیریتی به شدت نیاز دارد همچنین تولید مقاله‌ها و الگوها که بسیار نیاز هستند گاهی لازم می‌شود که صفحه حذف کرد. از طرفی یک لیست بلند بالا در اینجا وجود دارد. من قصد دارم تعداد زیادی مقاله و الگو ایجاد کنم و کمی تمیزکاری رباتیک که امتحان خودشان را در ویکی‌پدیای فارسی پس داده‌اند Ladsgroup (بحث) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۲:۳۵ (UTC)
Symbol support vote.svg موافق موفق باشید. --ابراهيمب ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۲۳:۵۱ (UTC)
Symbol support vote.svg موافق --یوسف (بحث) ‏۴ فوریهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۴۸ (UTC)
Symbol support vote.svg موافق --Nejebad (بحث) ‏۱۳ فوریهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۵:۱۵ (UTC)

Universal Language Selector will be enabled by default again on this wiki by 21 February 2014[ویرایش]

On January 21 2014 the MediaWiki extension Universal Language Selector (ULS) was disabled on this wiki. A new preference was added for logged-in users to turn on ULS. This was done to prevent slow loading of pages due to ULS webfonts, a behaviour that had been observed by the Wikimedia Technical Operations team on some wikis.

We are now ready to enable ULS again. The temporary preference to enable ULS will be removed. A new checkbox has been added to the Language Panel to enable/disable font delivery. This will be unchecked by default for this wiki, but can be selected at any time by the users to enable webfonts. This is an interim solution while we improve the feature of webfonts delivery.

You can read the announcement and the development plan for more information. Apologies for writing this message only in English. Thank you. Runa

Amendment to the Terms of Use[ویرایش]

You can now access the data on Wikidata[ویرایش]

Hey folks,

We have just enabled data access to Wikidata for Wikisource (except old-wikisource). This means you can now access data like the date of birth of an author or the ISBN of a book. You can do this in two ways. The first one is a parser function. You can use it like {{#property:capital}} or {{#property:P36}}. The second one is Lua. The documentation for that is at mw:Extension:WikibaseClient/Lua

If you have any questions you will find help at d:Wikidata:Wikisource and its talk page.

I hope you'll use this to do some kick-ass things on Wikisource ;-)


Cheers Lydia Pintscher ‏۲۵ فوریهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۵۴ (UTC)

درخواست برای مدیریت موقت[ویرایش]

درود دوستان. من در ویکی‌پدیای فارسی دسترسی گشت و گشت خودکار و در ویکی‌داده هم فعال هستم.به طور مداوم هم در حال افزودن مطالب به ویکی نبشته هستم برای همین به مدت سه ماه نیازمند دسترسی مدیریت می‌باشم. اگر مخالفتی دارید در اینجا بیان کنید. --(پیام) MohandesWiki ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۰۶:۳۹ (UTC آهای کسی اینجا نیست!(پیام) MohandesWiki ‏۱ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۱۳ (UTC)

برای انجام چکاری در ویکی‌نبشته فارسی نیاز دسترسی به مدیریت دارید؟ Pedram.salehpoor (بحث) ‏۲ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۴۸ (UTC)

من ابتدا در ویکی پدیا مشغول بودم که دارای دسترسی های گشت و گشت خودکار و واگردان بودم اما اکنون ویکی پدیا را ترک کرده ام و تمام هم وغمم تکمیل کردن کلیه الگوها و تمیزکاری هر چه در ویکی نبشته است در ضمن من می توانم مقالات را از ویکی نبشته انگلیسی به فارسی ترجمه کنم و آنها را بدین جا بیاورم خلاصه کلی ویکی نبشتهرا شلوغ خواهم کرد.خوشحال خواهم شد دسترسی مدیریتی را اعطا بفرمائید ممنونم--(پیام) MohandesWiki ‏۲ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۱۸:۳۶ (UTC)

در ضمن برای ترمیم و افزودن ابزارهای ویکی نبشته نیز حسابی جداگانه باز کرده ام --(پیام) MohandesWiki ‏۲ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۱۸:۵۸ (UTC)

منظور من این بود که برای کدوم بخش از فعالیت‌هاتون نیاز به دسترسی مدیریتی دارید؟ در ضمن به نظر من بهتره یه مدت اینجا فعالیت کنید و بعد درخواست مدیریت بدید.Pedram.salehpoor (بحث) ‏۳ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۰۵:۲۰ (UTC)

آقا مهندس، با عرض احترام؛ برای این فعالیت‌هایی که گفتید نیازی به دسترسی مدیریتی ندارید. یوسف (بحث) ‏۴ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۰۷:۲۱ (UTC)

قلم (فونت) نستعلیق[ویرایش]

این موضوع صحیح نیست که در

الگو:دارای نستعلیق و الگو:شعر نمونه نستعلیق درج شده

که "این صفحه یا بخش حاوی متن نستعلیق است. بدون قلم (فونت) مناسب، ممکن است به جای خط نستعلیق نوشته را با خط عادی ببینید. قلم نستعلیق را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.."

برای نمایش فونتهای نستعلیق با استفاده از

<style>
@font-face {
  font-family: "IranNastaliq";
  src: url(http://www.example.com/IranNastaliqFontFile.ttf) format("truetype");
}
.nastaliq { 
font-family: 'IranNastaliq','Nafees Nastaleeq','Nafees Nastaleeq v1.01','Pak Nastaleeq','PDMS_Jauhar';
}
<style/>

نیازی به داشتن و یا نصب قلم (فونت) به روی سیستم نیست


متاسفانه من نمی دونم که style کجا میتونم اضافه کنم , و نمیدونم File قلم رو کجا میتونم تو اینترنت اپلود کنم که برای ویکی همیشه و همه وقت در دسترس باشه

Emad.falsafi (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۰۹ (UTC)

من سوالم رو دوباره اینطوری مطرح میکنم کجا میشه رو تغییر داد؟ کجا میشه فونت رو اپلود کرد؟ Emad.falsafi (بحث) ‏۳۰ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۰۹:۳۱ (UTC)

Call for project ideas: funding is available for community experiments[ویرایش]

IEG key blue.png

I apologize if this message is not in your language. Please help translate it.

Do you have an idea for a project that could improve your community? Individual Engagement Grants from the Wikimedia Foundation help support individuals and small teams to organize experiments for 6 months. You can get funding to try out your idea for online community organizing, outreach, tool-building, or research to help make ویکی‌نبشته better. In March, we’re looking for new project proposals.

Examples of past Individual Engagement Grant projects:

Proposals are due by 31 March 2014. There are a number of ways to get involved!

Hope to have your participation,

--Siko Bouterse, Head of Individual Engagement Grants, Wikimedia Foundation ‏۲۸ فوریهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۴۴ (UTC)

پیشنهاد[ویرایش]

چه کسانی تمایل دارند که دکمه های ویرایشی بیشتر در ویکی نبشته اجرائی شوند؟

 • این هم لینک این ابزار در ویکی پدیا فارسی[[۳۴]]رهنما
 • و این لینک مربوط به خود ابزار هست[[۳۵]]

(پیام) MohandesWiki ‏۵ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۱۰ (UTC)

Proposed optional changes to Terms of Use amendment[ویرایش]

Hello all, in response to some community comments in the discussion on the amendment to the Terms of Use on undisclosed paid editing, we have prepared two optional changes. Please read about these optional changes on Meta wiki and share your comments. If you can (and this is a non english project), please translate this announcement. Thanks! Slaporte (WMF) ‏۱۳ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۲۱:۵۶ (UTC)

Changes to the default site typography coming soon[ویرایش]

This week, the typography on Wikimedia sites will be updated for all readers and editors who use the default "Vector" skin. This change will involve new serif fonts for some headings, small tweaks to body content fonts, text size, text color, and spacing between elements. The schedule is:

 • April 1st: non-Wikipedia projects will see this change live
 • April 3rd: Wikipedias will see this change live

This change is very similar to the "Typography Update" Beta Feature that has been available on Wikimedia projects since November 2013. After several rounds of testing and with feedback from the community, this Beta Feature will be disabled and successful aspects enabled in the default site appearance. Users who are logged in may still choose to use another skin, or alter their personal CSS, if they prefer a different appearance. Local common CSS styles will also apply as normal, for issues with local styles and scripts that impact all users.

For more information:

-- Steven Walling (Product Manager) on behalf of the Wikimedia Foundation's User Experience Design team

Wikisource meetup at Wikimania 2014[ویرایش]

Wikimania 2014 will be held in London this August and it will be a great opportunity to discuss how to use the recently created Wikisource Community User Group to coordinate and to better promote Wikisource. We would like to invite the participants of each Wikisource language community to showcase the projects has been working in the past year and, of course, learn from each other experiences. See you there? Sign up in the meeting page.
The preceding MassMessage was sent by Micru on behalf of the Wikisource Community User Group.--‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۰۶:۵۹ (UTC)

Using only UploadWizard for uploads[ویرایش]

Wikimedia Commons logo

Hello! It was noted that on this wiki you have less than 10 local files. Presumably, you therefore don't have interest nor energies to have hundreds templates with the now required HTML, even less a local EDP. However, this means that users here will experience a mostly broken and/or illegal uploading. I propose to

so that you can avoid local maintenance and all users can have a functioning, easy upload interface in their own language. All registered users can upload on Commons and existing files will not be affected.

I'll get this done in one week from now.

 1. If you disagree with the proposal, just remove your wiki from the list.
 2. To make the UploadWizard even better, please tell your experience and ideas on commons:Commons:Upload Wizard feedback.

Nemo ‏۱۹ مهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۳۸ (UTC)

Media Viewer[ویرایش]


Greetings, my apologies for writing in English.

I wanted to let you know that Media Viewer will be released to this wiki in the coming weeks. Media Viewer allows readers of Wikimedia projects to have an enhanced view of files without having to visit the file page, but with more detail than a thumbnail. You can try Media Viewer out now by turning it on in your Beta Features. If you do not enjoy Media Viewer or if it interferes with your work after it is turned on you will be able to disable Media Viewer as well in your preferences. I invite you to share what you think about Media Viewer and how it can be made better in the future.

Thank you for your time. - Keegan (WMF) ‏۲۳ مهٔ ۲۰۱۴، ساعت ۲۱:۲۹ (UTC)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!


Media Viewer is now live on this wiki[ویرایش]


Media Viewer lets you see images in larger size

Greetings— and sorry for writing in English, please translate if it will help your community,

The Wikimedia Foundation's Multimedia team is happy to announce that Media Viewer was just released on this site today.

Media Viewer displays images in larger size when you click on their thumbnails, to provide a better viewing experience. Users can now view images faster and more clearly, without having to jump to separate pages — and its user interface is more intuitive, offering easy access to full-resolution images and information, with links to the file repository for editing. The tool has been tested extensively across all Wikimedia wikis over the past six months as a Beta Feature and has been released to the largest Wikipedias, all language Wikisources, and the English Wikivoyage already.

If you do not like this feature, you can easily turn it off by clicking on "Disable Media Viewer" at the bottom of the screen, pulling up the information panel (or in your your preferences) whether you have an account or not. Learn more in this Media Viewer Help page.

Please let us know if you have any questions or comments about Media Viewer. You are invited to share your feedback in this discussion on MediaWiki.org in any language, to help improve this feature. You are also welcome to take this quick survey in English, en français, o español.

We hope you enjoy Media Viewer. Many thanks to all the community members who helped make it possible. - Fabrice Florin (WMF) (talk) ‏۱۹ ژوئن ۲۰۱۴، ساعت ۲۱:۵۴ (UTC)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!

Letter petitioning WMF to reverse recent decisions[ویرایش]

The Wikimedia Foundation recently created a new feature, "superprotect" status. The purpose is to prevent pages from being edited by elected administrators -- but permitting WMF staff to edit them. It has been put to use in only one case: to protect the deployment of the Media Viewer software on German Wikipedia, in defiance of a clear decision of that community to disable the feature by default, unless users decide to enable it.

If you oppose these actions, please add your name to this letter. If you know non-Wikimedians who support our vision for the free sharing of knowledge, and would like to add their names to the list, please ask them to sign an identical version of the letter on change.org.

-- JurgenNL (talk) ‏۲۱ اوت ۲۰۱۴، ساعت ۱۷:۳۵ (UTC)

Process ideas for software development[ویرایش]

’’My apologies for writing in English.’’

Hello,

I am notifying you that a brainstorming session has been started on Meta to help the Wikimedia Foundation increase and better affect community participation in software development across all wiki projects. Basically, how can you be more involved in helping to create features on Wikimedia projects? We are inviting all interested users to voice their ideas on how communities can be more involved and informed in the product development process at the Wikimedia Foundation. It would be very appreciated if you could translate this message to help inform your local communities as well.

I and the rest of my team welcome you to participate. We hope to see you on Meta.

Kind regards, -- Rdicerb (WMF) talk ‏۲۱ اوت ۲۰۱۴، ساعت ۲۲:۱۵ (UTC)

--This message was sent using MassMessage. Was there an error? Report it!

Grants to improve your project[ویرایش]

Apologies for English. Please help translate this message.

Greetings! The Individual Engagement Grants program is accepting proposals for funding new experiments from September 1st to 30th. Your idea could improve Wikimedia projects with a new tool or gadget, a better process to support community-building on your wiki, research on an important issue, or something else we haven't thought of yet. Whether you need $200 or $30,000 USD, Individual Engagement Grants can cover your own project development time in addition to hiring others to help you.

Meta RfCs on two new global groups[ویرایش]

Hello all,

There are currently requests for comment open on meta to create two new global groups. The first is a group for members of the OTRS permissions queue, which would grant them autopatrolled rights on all wikis except those who opt-out. That proposal can be found at m:Requests for comment/Creation of a global OTRS-permissions user group. The second is a group for Wikimedia Commons admins and OTRS agents to view deleted file pages through the 'viewdeletedfile' right on all wikis except those who opt-out. The second proposal can be found at m:Requests for comment/Global file deletion review.

We would like to hear what you think on both proposals. Both are in English; if you wanted to translate them into your native language that would also be appreciated.

It is possible for individual projects to opt-out, so that users in those groups do not have any additional rights on those projects. To do this please start a local discussion, and if there is consensus you can request to opt-out of either or both at m:Stewards' noticeboard.

Thanks and regards, Ajraddatz (talk) ‏۲۶ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۸:۰۴ (UTC)

Global AbuseFilter[ویرایش]

درود،

پالایهٔ خرابکاری یک افزونهٔ مدیاویکی است که برای شناسایی الگوهای رفتاری احتمالاً خرابکارانه به کار می‌رود، مانند خرابکاری و هرزنویسی. در سال ۲۰۱۳ میلادی پالایه‌های خرابکاری سراسری روی دستهٔ محدود از ویکی‌ها از جمله فراویکی، MediaWiki.org، Wikispecies و (در اوایل ۲۰۱۴) همهٔ «ویکی‌های کوچک» به کار گرفته شدند. به تازگی پالایهٔ خرابکاری سراسری روی «ویکی‌های متوسط» نیز فعال شده است. این پالایه‌ها هم‌اکنون توسط ویکی‌بُدها در فراویکی مدیریت می‌شوند و نشان داده‌اند که در رویارویی با حملات هرزنویسی گسترده روی پروژه‌های ویکی‌مدیا بسیار مؤثر هستند. با این وجود هنوز سیاست سراسری‌ای در مورد اینکه این پالایه‌ها چگونه مدیریت شوند وجود ندارد، هرچند پیشنهادهایی داده شده. هم‌اکنون نظرخواهی‌ای در مورد سیاست حاکم بر استفادهٔ پالایه‌های خرابکاری سراسری در جریان است. در این میان هر کدام از ویکی‌ها که بخواهند می‌توانند از اجرای پالایهٔ سراسری کنار بکشند. این ویکی‌ها کافیست درخواست خود را در این فهرست در فراویکی ثبت کنند. اطلاعات بیشتر را می‌توان در این صفحه در فراویکی یافت. اگر هرگونه پرسشی داشتید می‌توانید در m:Talk:Global AbuseFilter مطرح کنید.

با سپاس،

PiRSquared17، Glaisher — ‏۱۴ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۷:۳۴ (UTC)

خبرنامه هفتگی ویکی‌سفر[ویرایش]

گوته و حافظ

Goethe Schiller Weimar 2.jpg
اگر روزی روزگاری گذارتان به آلمان افتاد، حتماً سری هم به‌شهر وایمار در شرق این کشور بزنید. از شهرهای بسیار زیبا و تاریخی اروپاست. البته نه به بزرگی و عظمت اَبرشهرهایی چون برلین، پاریس یا لندن؛ اما فرهنگ‌شهر آلمان است. حتی چند سال پیش از این، یونسکو این شهر را به‌عنوان «نخستین فرهنگ‌شهر اروپا» برگزید. وایمار شهر کلاسیک‌های آلمان است، شهر ولفگانگ گوته و فریدریش شیلر؛ شهر فرانتس لیست است؛ آن‌جا که نیچه جان سپرد و جمهوری وایمار پا گرفت.

در وایمار سراغ پارک شهر را بگیرید. از پارک شهر تا «میدان بتهوون» راه چندانی نیست؛ یکی از میدان‌های زیبای شهر است. در گوشه میدان بتهوون دو صندلی سنگی بزرگ به چشم می‌خورد که روبه‌روی هم قرار گرفته‌اند. یکی رو به شرق دارد و یکی رو به غرب. هر دو صندلی را از یک قطعه سنگ خارا تراشیده‌اند؛ از یک جنس با رگه‌هایی از بلور نیلگون. جلوتر بروید! صندلی‌ها خالی است و شما را به نشستن و نظاره کردن دعوت می‌کند. نگاه کنید! درست در میان فرش خارا، میان دو صندلی، غزلی از حافظ نقش بسته است، با خط زیبای نستعلیق؛ و در دو سوی فرش دو قطعه شعر از گوته به‌چشم می‌خورد به‌زبان آلمانی. گویی که این دو بزرگ، دور از اغیار در این گوشه از جهان به گفت‌وگو نشسته‌اند. میزبان گوته است که در وایمار ساکن است و میهمان حافظ.

ویکی‌سفر پروژه‌ای برای ساخت یک راهنمای سفر کامل، به‌روز و قابل اعتماد است. این پروژه با همکاری نویسندگان ویکی‌سفر از سرتاسر دنیا ساخته شده است.

ویکی‌سفر با شوق درمیان‌گذاری دانش که مسافرت را شیرین و لذت‌بخش می‌کند. هرگاه مسافران یکدیگر را در جاده می‌بینند، شروع به رد و بدل اطلاعات راجع به مکان‌هایی که از آن‌ها دیدن کرده‌اند می‌کنند و سوالاتی راجع به مکان‌هایی که به آن‌ها نرفته‌اند می‌پرسند.

ما می‌خواهیم درمیان‌گذاری این دانش را آسان کنیم و بگذاریم دیگران اطلاعاتشان را به اشتراک بگذارند.

برای ساخت ویکی‌سفر، ما از ابزار و فرایندی به نام ویکی استفاده می‌کنیم که به هر خوانندهٔ اینترنت امکان ایجاد، به‌روزرسانی، ویرایش و قرار دادن تصویر در هر صفحهٔ این وب‌گاه را می‌دهد.

ما همه، دانسته‌های خود را درمیان می‌گذاریم، آن‌ها را ویرایش می‌کنیم تا به مجموعه‌ای خوشایند، منطقی و مستدل تبدیل گردد. هر چه تعداد ویرایشگران بیشتر باشد، ویکی‌سفر نیز بهتر می‌شود. ما به تعدادی ره‌شمار دست یافته‌ایم، ولی هنوز راه زیادی مانده است. اگر شما تازه‌وارد هستید، می‌توانید مقالات را ویرایش و به ما کمک کنید.

ویکی‌سفری‌ها کسانی هستند که در ویکی‌سفر می‌نویسند و عضوی از جامعه جهان گستر مشارکت کننده در ویکی‌سفر می‌باشند.ویکی‌سفری‌ها یک سازمان مخفیانه یا یک گروه محدود نیستند. ما هم افرادی مثل سایرین هستیم. بعضی از ما به مسافرت رفتن علاقه دارند، بعضی دیگرمان به محل خودشان علاقه دارند، بعضی به مرتب کردن و ویکی‌نویسی علاقه دارند.

وجه مشترک همه ما در این است که می‌خواهیم آنچه را که می‌دانیم به مسافران در هر جایی که هستند بگوییم. شما همین حالا می‌توانید ویکی‌سفری شوید. برای اینکه این پروژه موفق باشد به کمک شما نیاز داریم. ما راه درازی در پیش داریم و هر چه شما بیشتر کمک کنید به هدف نزدیک تر خواهیم شد.

لینک‌های مهم: تغییرات اخیر • دفتر گردشگران • نشر مسافران • راهنمای سریع • راهنمای داوطلب • تابلوی اعلانات مدیران

ارادتمند شما ، --فلورانس (بحث) ‏۱۳ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۴۹ (UTC)

Wikimedia Foundation Funds Dissemination Committee elections 2015[ویرایش]

Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg

This is a message from the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee. Translations are available.

Voting has begun for eligible voters in the 2015 elections for the Funds Dissemination Committee (FDC) and FDC Ombudsperson. Questions and discussion with the candidates for the Funds Dissemination Committee (FDC) and FDC Ombudsperson will continue during the voting. Nominations for the Board of Trustees will be accepted until 23:59 UTC May 5.

The Funds Dissemination Committee (FDC) makes recommendations about how to allocate Wikimedia movement funds to eligible entities. There are five positions on the committee being filled.

The FDC Ombudsperson receives complaints and feedback about the FDC process, investigates complaints at the request of the Board of Trustees, and summarizes the investigations and feedback for the Board of Trustees on an annual basis. One position is being filled.

The voting phase lasts from 00:00 UTC May 3 to 23:59 UTC May 10. Click here to vote. Questions and discussion with the candidates will continue during that time. Click here to ask the FDC candidates a question. Click here to ask the FDC Ombudsperson candidates a question. More information on the candidates and the elections can be found on the 2015 FDC election page, the 2015 FDC Ombudsperson election page, and the 2015 Board election page on Meta-Wiki.

On behalf of the Elections Committee,
-Gregory Varnum (User:Varnent)
Volunteer Coordinator, 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee

Posted by the MediaWiki message delivery 03:45, 4 May 2015 (UTC) • TranslateGet help

Wikidata: Access to data from arbitrary items is coming[ویرایش]

(Sorry for writing in English)

When using data from Wikidata on Wikipedia and other sister projects, there is currently a limitation in place that hinders some use cases: data can only be accessed from the corresponding item. So, for example, the Wikipedia article about Berlin can only get data from the Wikidata item about Berlin but not from the item about Germany. This had technical reasons. We are now removing this limitation. It is already done for French Wikisource and Dutch Wikipedia. Your project is one of the next ones:

 • 18. May: Farsi Wikipedia, English Wikivoyage, Hebrew Wikipedia
 • 1. June: Italian Wikipedia, all remaining Wikisource

We hope to have it rolled out nearly everywhere by the end of June 2015.

We invite you to play around with this new feature if you are one of the people who have been waiting for this for a long time. If you have technical issues/questions with this you can come to d:Wikidata:Contact the development team.

A note of caution: Please be careful with how many items you use for a single page. If it is too many pages, loading might get slow. We will have to see how the feature behaves in production to see where we need to tweak and how.

How to use it, once it is enabled:

Cheers Lydia Pintscher ‏۱۳ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۱۹ (UTC)

|}[ویرایش]

در حین مشاهده دیوان شمس (غزلیات)، کاراکتر یاد شده مدام در صفحات دیده می‌شود و گویا با ویرایش صفحه نیز نمی‌توان آن را برداشت. مانند این غزل
لطفاً بررسی شود. با سپاس ¤ Omid‏۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۴≈ ‏۱۶ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۵۵ (UTC)

آن مربوط به ویرایش یک آی پی در الگو:پایان شعر بود که من خنثایش کردم (اگر هنوز نشان‌داده می‌شود به دلیل لگ سامانه است). MRG90 (بحث) ‏۱۶ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۵۰ (UTC)

Wikimedia Foundation Board of Trustees elections 2015[ویرایش]

Wmf logo vert pms.svg

This is a message from the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee. Translations are available.

Voting has begun for eligible voters in the 2015 elections for the Wikimedia Foundation Board of Trustees. Questions and discussion with the candidates for the Board will continue during the voting.

The Wikimedia Foundation Board of Trustees is the ultimate governing authority of the Wikimedia Foundation, a 501(c)(3) non-profit organization registered in the United States. The Wikimedia Foundation manages many diverse projects such as Wikipedia and Commons.

The voting phase lasts from 00:00 UTC May 17 to 23:59 UTC May 31. Click here to vote. More information on the candidates and the elections can be found on the 2015 Board election page on Meta-Wiki.

On behalf of the Elections Committee,
-Gregory Varnum (User:Varnent)
Volunteer Coordinator, 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee

Posted by the MediaWiki message delivery 17:20, 17 May 2015 (UTC) • TranslateGet help

Wikimedia Foundation Board of Trustees elections 2015[ویرایش]

Wmf logo vert pms.svg

This is a message from the 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee. Translations are available.

Voting has begun for eligible voters in the 2015 elections for the Wikimedia Foundation Board of Trustees. Questions and discussion with the candidates for the Board will continue during the voting.

The Wikimedia Foundation Board of Trustees is the ultimate governing authority of the Wikimedia Foundation, a 501(c)(3) non-profit organization registered in the United States. The Wikimedia Foundation manages many diverse projects such as Wikipedia and Commons.

The voting phase lasts from 00:00 UTC May 17 to 23:59 UTC May 31. Click here to vote. More information on the candidates and the elections can be found on the 2015 Board election page on Meta-Wiki.

On behalf of the Elections Committee,
-Gregory Varnum (User:Varnent)
Volunteer Coordinator, 2015 Wikimedia Foundation Elections Committee

Posted by the MediaWiki message delivery 17:20, 17 May 2015 (UTC) • TranslateGet help

ابزارها در ویکی نبشه[ویرایش]

برای کاربری که از وپفا به اینجا مراجعه می‌کند، فضا از لحاظ ابزار - چه ابزارهای کاربری چه ویرایشی- به شدت فقیر است. چرایی‌اش بر من معلوم نشد... در همین صفحه برای ویرایش و افزودن بخش جدید، بایست تا تارک صفحه برگشت چرا که به عادت وپفا همواره گزینه بخش جدید در آخرین بخش در دسترس است.
متوجه نمی‌شوم ابزار ویرایشی برای تمیزکاری متن چرا بصورت نوارابزار فراهم نیست؟ مثلاً برگردان ی و ک عربی در یک متن، تماماً دستی باید انجام شود؟ همینطور برای اصلاح نویسه، اصلاح ارقام، اصلاح سجاوندی، اصلاح نشانی، اصلاح فاصلهٔ مجازی....
لطفاً توضیح دهید. با تشکر ¤ Omid‏۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴≈ ‏۲۰ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۱۰ (UTC)
باید از یکی از کاربران فنی و مورد اعتماد ویکی‌پدیای فارسی درخواست کنیم تا در اینجا مدیر شوند (حتی برای مدتی محدود) و ابزارها را انتقال دهند. MRG90 (بحث) ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۴۵ (UTC)
در اینجا هیچ ابزاری بدون رایگیری اضافه نمی شود. محیط اینجا با ویکیپدیا متفاوت است. ما تا جای ممکن سعی داریم شکل اصلی اسناد را حفظ کنیم و هر گونه تغییری در آنها به معنای تحریف در اسناد قدیمی است. یک بار امیر در اینجا تعدادی از ابزار را اضافه کرد که چون با محیط اینجا آشنایی نداشت مشکلاتی برای ما ایجاد کرد (به خصوص پالایه ها که کلا با ذات اینجا در تناقض است و به اشعار ایراد می گرفت که توهین است و باید حذف شود). اگر نیاز به ابزاری دارید در اینجا آن را به نظر سنجی بگذارید تا بررسی شود و در صورتی که به اسناد اینجا آسیبی وارد نمی کرد آنها را اضافه می کنیم یا از کسی می خواهیم آن را اضافه کند. Pedram.salehpoor (بحث) ‏۲۱ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۱۳ (UTC)
 :) هم من و هم جناب MRG90 با روال حذف و ایجاد، آشناییم منتها درست متوجه نشدم: آیا همین صفحه هم جزو اسناد محسوب می‌شود که کاربر باید اسکرول کند به ابتدای صفحه برای ایجاد بحث جدید؟ رنگ‌ها چطور؟ انتخاب رنگ میسر است یا این تم گرفته؛ بین تمام زبان‌ها یکسان‌سازی شده؟ اینکه صفحه کلید کاربران ویندوز بهنگام تایپ اعداد را انگلیسی نشان می‌دهد و من بخواهم اعداد متن را فارسی کنم چه تهدیدی برای اسناد به حساب می‌آید؟ نیم‌فاصله یا فاصله مجازی یک قاعده است برای خوانانویسی. مگر حتی در نسخ خطی می‌توان گفت نیم‌فاصله نبوده و حالا هم نباید اعمال شود؟ تمیزکاری همواره به معنای تغییر نامطلوب نیست. متأسفانه با عرض پوزش توضیحات شما به کلی مبهم و کلی است و از آن نمی‌توان چیز روشنی استنباط یا استخراج کرد. لطفاً روشن و با ذکر مثال توضیح دهید. چرا که فکر می‌کنم اینجا می‌تواند نوار ابزار ویراییشی خاص خودش را داشته و الزاماً کپی‌کاری نباشد. ¤ Omid‏۲ خرداد ۱۳۹۴≈ ‏۲۳ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۰:۵۳ (UTC)
نیازی به جبهه گیری نیست. شما هر دو کاربران با تجربه ای هستید اما از صحبتهای MRG90 احساس کردم قرار است دوباره دردسرهای مشابه دردسرهای ایجاد شده توسط امیر را تجربه کنیم که بدون هیچگونه مشورتی ابزار را اضافه کردند. به همین علت هشدار دادم. هر گونه تغییری که به معنای اسناد آسیب برساند مجاز نیست. دقت کنید من نگفتم که ابزار نباید به اینجا بیاید فقط گفتم چیزهایی که لازم می بینید به اینجا انتقال داده شوند فهرست کنید تا روی آنها بحث کنیم. و بعد آنها را به اینجا منتقل میکنم.Pedram.salehpoor (بحث) ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۵۷ (UTC)
قربان شما همیشه در باز کردن مشت دیگران همین‌قدر تبحر و سرعت عمل دارید؟! آخر برادر عزیز کدام جبهه؟ کی؟ کجا؟
برای بار دوم نام جناب امیر را به میان می‌کشید و خرابکاری‌های ایشان (به زعم جناب‌عالی «آسیب‌رسانی‌های ایشان»): نخست اینکه لااقل من آیتمی سراغ ندارد که نشود در ویکی احیاش کرد پس هر عملی به سادگی قابل بازگردانی‌ست. وانگهی کدام کاربر می‌تواند ادعا کند که تا به حال خرابکاری نکرده؟؟ امیر هم کاربری‌ست مانند همه. منتهی خرابکاری و شاهکارهایش در عوض، سمت و سوی فنی دارد و برای همچون ما، مبهم. اگر با فرض حسن نیت به فعالیتش نگاه کنید بعید می‌دانم باز هم از صفات هم معنای خرابکاری استفاده نمایید.
من خواهش کردم به جای توصیه‌های کلی، لطف کنید و با ذکر مثال توضیح دهید، آنوقت جناب‌عالی نیت‌یابی می‌فرمایید؟ از دید من این گفتگو، قابل ادامه نیست مگر با تغییر رویه شما. با احترام ¤ Omid‏۴ خرداد ۱۳۹۴≈ ‏۲۵ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۰:۴۱ (UTC)
احساس می کنم بار معنایی لغات از دیدگاه ما متفاوت است. مثال من از کاربر امیر به این دلیل نیست که ایشان نباید اشتباه کنند هر انسانی به سادگی اشتباه می کند و صد البته که حرف شما درست است و می توان هر اشتباهی را بازگرداند. ایرادی که من بر کار ایشان وارد می کردم به مساله نظرسنجی از باقی کاربران بود و تمام صحبت هایم هم برای تاکید بر این مساله نظرسنجی بود. شما در چه موردی مثال می خواستید؟ من در مورد مشکلات برخی ابزارها برای شما مثال زدم برخی اشغار و نثرهای ما پر از کلماتی است که از نظر فرهنگی ناسزا به حساب می آید نمونه اش آثار عبید زاکانی. پالایه خرابکاری برای این نثرها مشکل ساز می شود. شما از بین تمام توضیحات من فقط لغت جبهه گیری را دیدید و باقی توضیحاتم را نخواندید و بر مبنای همان کلمه پاسخ دادید.
مثلا من در پاسخ اولیه خودم گفتم. ما تا جای ممکن سعی داریم شکل اصلی اسناد را حفظ کنیم و هر گونه تغییری در آنها به معنای تحریف در اسناد قدیمی است. شما باید از این جمله این معنا را برداشت می کردید که ابزار اثر گذار بر اسناد نیاز به دقت زیادی دارد و هر گونه تغییری در آنها مجاز نیست (دیدگاه حسن نیت). اما شما برداشتی که کردید این بود که من گفتم اصلا نباید هیچگونه ابزاری برای تغییر متن در هیچگونه صفحه ای وجود داشته باشد (چیزی که از نظر من جبهه گیری بود یا همان برداشت منفی) و بر آن مبنا با لحن تدافعی پاسخ دادید.
در هر صورت باز هم میگویم هر چیزی که نیاز دارید فهرست کنید و آنها را اضافه می کنیم.Pedram.salehpoor (بحث) ‏۲۵ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۱۰ (UTC)

Wikidata: Access to data from arbitrary items is here[ویرایش]

Pywikibot compat will no longer be supported - Please migrate to pywikibot core[ویرایش]

Sorry for English, I hope someone translates this.
Pywikibot (then "Pywikipediabot") was started back in 2002. In 2007 a new branch (formerly known as "rewrite", now called "core") was started from scratch using the MediaWiki API. The developers of Pywikibot have decided to stop supporting the compat version of Pywikibot due to bad performance and architectural errors that make it hard to update, compared to core. If you are using pywikibot compat it is likely your code will break due to upcoming MediaWiki API changes (e.g. T101524). It is highly recommended you migrate to the core framework. There is a migration guide, and please contact us if you have any problem.

There is an upcoming MediaWiki API breaking change that compat will not be updated for. If your bot's name is in this list, your bot will most likely break.

Thank you,
The Pywikibot development team, 19:30, 5 June 2015 (UTC)

HTTPS[ویرایش]

‏۱۹ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۲۲:۰۰ (UTC)

Proposal to create PNG thumbnails of static GIF images[ویرایش]

The thumbnail of this gif is of really bad quality.
How a PNG thumb of this GIF would look like

There is a proposal at the Commons Village Pump requesting feedback about the thumbnails of static GIF images: It states that static GIF files should have their thumbnails created in PNG. The advantages of PNG over GIF would be visible especially with GIF images using an alpha channel. (compare the thumbnails on the side)

This change would affect all wikis, so if you support/oppose or want to give general feedback/concerns, please post them to the proposal page. Thank you. --McZusatz (talk) & MediaWiki message delivery (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۰۷ (UTC)

Proposal to create PNG thumbnails of static GIF images[ویرایش]

The thumbnail of this gif is of really bad quality.
How a PNG thumb of this GIF would look like

There is a proposal at the Commons Village Pump requesting feedback about the thumbnails of static GIF images: It states that static GIF files should have their thumbnails created in PNG. The advantages of PNG over GIF would be visible especially with GIF images using an alpha channel. (compare the thumbnails on the side)

This change would affect all wikis, so if you support/oppose or want to give general feedback/concerns, please post them to the proposal page. Thank you. --McZusatz (talk) & MediaWiki message delivery (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۱۰ (UTC)

What does a Healthy Community look like to you?[ویرایش]

Community Health Cover art News portal.png

Hi,
The Community Engagement department at the Wikimedia Foundation has launched a new learning campaign. The WMF wants to record community impressions about what makes a healthy online community. Share your views and/or create a drawing and take a chance to win a Wikimania 2016 scholarship! Join the WMF as we begin a conversation about Community Health. Contribute a drawing or answer the questions on the campaign's page.

Why get involved?[ویرایش]

The world is changing. The way we relate to knowledge is transforming. As the next billion people come online, the Wikimedia movement is working to bring more users on the wiki projects. The way we interact and collaborate online are key to building sustainable projects. How accessible are Wikimedia projects to newcomers today? Are we helping each other learn?
Share your views on this matter that affects us all!
We invite everyone to take part in this learning campaign. Wikimedia Foundation will distribute one Wikimania Scholarship 2016 among those participants who are eligible.

More information[ویرایش]


Happy editing!

MediaWiki message delivery (بحث) ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۴۲ (UTC)

What does a Healthy Community look like to you?[ویرایش]

Community Health Cover art News portal.png

Hi,
The Community Engagement department at the Wikimedia Foundation has launched a new learning campaign. The WMF wants to record community impressions about what makes a healthy online community. Share your views and/or create a drawing and take a chance to win a Wikimania 2016 scholarship! Join the WMF as we begin a conversation about Community Health. Contribute a drawing or answer the questions on the campaign's page.

Why get involved?[ویرایش]

The world is changing. The way we relate to knowledge is transforming. As the next billion people come online, the Wikimedia movement is working to bring more users on the wiki projects. The way we interact and collaborate online are key to building sustainable projects. How accessible are Wikimedia projects to newcomers today? Are we helping each other learn?
Share your views on this matter that affects us all!
We invite everyone to take part in this learning campaign. Wikimedia Foundation will distribute one Wikimania Scholarship 2016 among those participants who are eligible.

More information[ویرایش]


Happy editing!

MediaWiki message delivery (بحث) ‏۱ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۰۲:۰۴ (UTC)

دعوتنامه[ویرایش]

نشست همگرایی ویکی‌پروژه‌ها
بدون قاب

کاربر گرامی دفترخانه پروژه‌های ویکی در حال پیشرفت هستن و بیشتر از همیشه به همکاری متقابل نیاز دارن. پروژه های ویکی موفق شدن رتبه هایی رو در بین زبان های دیگر به دست بیارن که ویکی پدیای فارسی نتونسته بود بهش برسه مثلا پروژه ویکی سفر رتبه سوم رو در بین پروژه ها داره یا ویکی گفتاورد به رتبه ۱۲ام رسیده. به همین دلیل در ادامه نشست های جمعی بین ویکی پروژه ها اینبار نشست دیگری رو برگزار می کنیم تا به بحث درباره موضوع های زیر بپردازیم.

 • معرفی پروژه
 • معرفی راه‌های ارتباطی پروژه
 • معرفی مقالات برگزیده
 • کارهای گروهی پروژه
 • اهداف محتوایی پروژه
 • میزان همکاری پروژه با ویکی‌های مخزن
 • نیازمندی های رباتیک (در صورت وجود)

زمان نشست: ۲۰ تا ۲۵ مرداد ۹۴

مکان نشست: میز تحریر ویکی‌کتاب

نظرات پربار شما به ادامه کار پروژه ها امید میده!

--Doostdar (بحث) ‏۱۰ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۴۶ (UTC)

How can we improve Wikimedia grants to support you better?[ویرایش]

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Hello,

The Wikimedia Foundation would like your feedback about how we can reimagine Wikimedia Foundation grants, to better support people and ideas in your Wikimedia project. Ways to participate:

Feedback is welcome in any language.

With thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation.

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) through MediaWiki message delivery.‏۱۸ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۵۱ (UTC)

How can we improve Wikimedia grants to support you better?[ویرایش]

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Hello,

The Wikimedia Foundation would like your feedback about how we can reimagine Wikimedia Foundation grants, to better support people and ideas in your Wikimedia project. Ways to participate:

Feedback is welcome in any language.

With thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation.

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) (بحثمشارکت‌ها) through MediaWiki message delivery. ‏۱۹ اوت ۲۰۱۵، ساعت ۰۱:۱۹ (UTC)

دعوتنامه[ویرایش]

نشست همگرایی ویکی‌پروژه‌ها
بدون قاب

کاربر گرامی دفترخانه پروژه‌های ویکی در حال پیشرفت هستن و بیشتر از همیشه به همکاری متقابل نیاز دارن. برای همین باید به دنبال راهکارهایی برای فعال شدن هر چه بیشتر پروژه ها و معرفی پروژه ها به افراد بیشتر باشیم. به همین دلیل در ادامه نشست‌های جمعی بین ویکی پروژه‌ها اینبار نشست دیگری رو برگزار می‌کنیم تا به بحث دربارهٔ موضوع‌های زیر بپردازیم.

 • معرفی پروژه
 • راهکارهای افزایش کاربر
 • معرفی مقالات برگزیده
 • ارتباطات پروژه با سایر پروژه‌ها
 • همکاری پروژه با ویکی‌داده
 • همکاری پروژه با ویکی‌انبار

زمان نشست: شهریور ۹۴

مکان نشست: قهوه‌خانه ویکی‌گفتاورد

نظرات پربار شما به ادامه کار پروژه‌ها امید میده!

--Doostdar (بحث) ‏۱ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۰۰ (UTC)

Introducing the Wikimedia public policy site[ویرایش]

Hi all,

We are excited to introduce a new Wikimedia Public Policy site. The site includes resources and position statements on access, copyright, censorship, intermediary liability, and privacy. The site explains how good public policy supports the Wikimedia projects, editors, and mission.

Visit the public policy portal: https://policy.wikimedia.org/

Please help translate the statements on Meta Wiki. You can read more on the Wikimedia blog.

Thanks,

Yana and Stephen (Talk) ‏۲ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۱۳ (UTC)

(Sent with the Global message delivery system)

Open call for Individual Engagement Grants[ویرایش]

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Greetings! The Individual Engagement Grants program is accepting proposals until September 29th to fund new tools, community-building processes, and other experimental ideas that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), Individual Engagement Grants can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

Thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation. ‏۴ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۵۲ (UTC)

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) (talk) through MediaWiki message delivery.

Open call for Individual Engagement Grants[ویرایش]

My apologies for posting this message in English. Please help translate it if you can.

Greetings! The Individual Engagement Grants program is accepting proposals until September 29th to fund new tools, community-building processes, and other experimental ideas that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), Individual Engagement Grants can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

Thanks,

I JethroBT (WMF), Community Resources, Wikimedia Foundation. ‏۴ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۵۶ (UTC)

(Opt-out Instructions) This message was sent by I JethroBT (WMF) (talk) through MediaWiki message delivery.

2300[ویرایش]

ویکی کتاب فارسی به 2300 نوشتار رسید همین حالا مشارکت کنید.دوستی بزرگدوستی بزرگ (بحث) ‏۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۲۱ (UTC)

ویرایشگر ویکی‌سفر باشید[ویرایش]

link:https://fa.wikivoyage.org
link:https://fa.wikivoyage.org

سلام دفترخانه! ما از شما دعوت می‌کنیم تا در ویکی‌سفر همکاری کنید.

ویکی‌سفر پروژه‌ای برای ساخت یک راهنمای سفر کامل، به‌روز و قابل اعتماد است. این پروژه با همکاری نویسندگان ویکی‌سفر از سرتاسر دنیا ساخته شده است. ویکی‌سفر با شوق درمیان‌گذاری دانش که مسافرت را شیرین و لذت‌بخش می‌کند. هرگاه مسافران یکدیگر را در جاده می‌بینند، شروع به رد و بدل اطلاعات راجع به مکان‌هایی که از آن‌ها دیدن کرده‌اند می‌کنند و سوالاتی راجع به مکان‌هایی که به آن‌ها نرفته‌اند می‌پرسند. ما می‌خواهیم درمیان‌گذاری این دانش را آسان کنیم و بگذاریم دیگران اطلاعاتشان را به اشتراک بگذارند.

لطفاً نگاهی به راهنمای سریع، کپی‌لفت و سیاست‌ها و دستورالعمل‌های ما بیندازید؛ و از دیدن صفحه‌های به جلو پیش روید، چگونه یک صفحه را ویرایش کنیم، شیوه‌نامهٔ و الگوهای مقاله نیز غافل نشوید.

لینک‌های مهم: تمام_صفحه‌ها • تغییرات اخیر • دفتر گردشگران • نشر مسافران  • حفاظت از ویکی‌سفر • راهنمای داوطلب • تابلوی اعلانات مدیران

پیشاپیش از اینکه در ویکی‌سفر مشارکت می‌کنید متشکریم.- فلورانس (بحث) ‏۱۹ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۱۰ (UTC)

Only one week left for Individual Engagement Grant proposals![ویرایش]

(Apologies for using English below, please help translate if you are able.)

There is still one week left to submit Individual Engagement Grant (IEG) proposals before the September 29th deadline. If you have ideas for new tools, community-building processes, and other experimental projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF), Community Resources ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۰۱ (UTC)

Only one week left for Individual Engagement Grant proposals![ویرایش]

(Apologies for using English below, please help translate if you are able.)

There is still one week left to submit Individual Engagement Grant (IEG) proposals before the September 29th deadline. If you have ideas for new tools, community-building processes, and other experimental projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF), Community Resources ‏۲۲ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۴۲ (UTC)

Reimagining WMF grants report[ویرایش]

(My apologies for using English here, please help translate if you are able.)

Last month, we asked for community feedback on a proposal to change the structure of WMF grant programs. Thanks to the 200+ people who participated! A report on what we learned and changed based on this consultation is now available.

Come read about the findings and next steps as WMF’s Community Resources team begins to implement changes based on your feedback. Your questions and comments are welcome on the outcomes discussion page.

With thanks, I JethroBT (WMF) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۵۶ (UTC)

Community Wishlist Survey[ویرایش]

Community Tech Team via MediaWiki message delivery (بحث) ‏۹ نوامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۵۷ (UTC)

Wikimania 2016 scholarships ambassadors needed[ویرایش]

Hello! Wikimania 2016 scholarships will soon be open; by the end of the week we'll form the committee and we need your help, see Scholarship committee for details.

If you want to carefully review nearly a thousand applications in January, you might be a perfect committee member. Otherwise, you can volunteer as "ambassador": you will observe all the committee activities, ensure that people from your language or project manage to apply for a scholarship, translate scholarship applications written in your language to English and so on. Ambassadors are allowed to ask for a scholarship, unlike committee members.

Wikimania 2016 scholarships subteam ‏۱۰ نوامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۴۷ (UTC)

رویداد های مهم ویکی مدیا، اکتبر 2015[ویرایش]

رویداد های مهم ویکی مدیا در اکتبر 2015 از این قرار است
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
About · Subscribe · Distributed via MassMessage (wrong page? Correct it here), ‏۱۷ نوامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۲۷ (UTC)

Harassment consultation[ویرایش]

لطفاً برای ترجمه به زبان مادریتان کمک کنید

The Community Advocacy team the Wikimedia Foundation has opened a consultation on the topic of harassment on Meta. The consultation period is intended to run for one month from today, November 16, and end on December 17. Please share your thoughts there on harassment-related issues facing our communities and potential solutions. (Note: this consultation is not intended to evaluate specific cases of harassment, but rather to discuss the problem of harassment itself.)

Regards, Community Advocacy, Wikimedia Foundation

Your input requested on the proposed #FreeBassel banner campaign[ویرایش]

This is a message regarding the proposed 2015 Free Bassel banner. Translations are available.

Hi everyone,

This is to inform all Wikimedia contributors that a straw poll seeking your involvement has just been started on Meta-Wiki.

As some of your might be aware, a small group of Wikimedia volunteers have proposed a banner campaign informing Wikipedia readers about the urgent situation of our fellow Wikipedian, open source software developer and Creative Commons activist, Bassel Khartabil. An exemplary banner and an explanatory page have now been prepared, and translated into about half a dozen languages by volunteer translators.

We are seeking your involvement to decide if the global Wikimedia community approves starting a banner campaign asking Wikipedia readers to call on the Syrian government to release Bassel from prison. We understand that a campaign like this would be unprecedented in Wikipedia's history, which is why we're seeking the widest possible consensus among the community.

Given Bassel's urgent situation and the resulting tight schedule, we ask everyone to get involved with the poll and the discussion to the widest possible extent, and to promote it among your communities as soon as possible.

(Apologies for writing in English; please kindly translate this message into your own language.)

Thank you for your participation!

Posted by the MediaWiki message delivery 21:47, 25 November 2015 (UTC) • TranslateGet help

Community Wishlist Survey[ویرایش]

MediaWiki message delivery (بحث) ‏۱ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۳۹ (UTC)

Get involved in Wikipedia 15![ویرایش]

This is a message from the Wikimedia Foundation. Translations are available.

International-Space-Station wordmark blue.svg

As many of you know, January 15 is Wikipedia’s 15th Birthday!

People around the world are getting involved in the celebration and have started adding their events on Meta Page. While we are celebrating Wikipedia's birthday, we hope that all projects and affiliates will be able to utilize this celebration to raise awareness of our community's efforts.

Haven’t started planning? Don’t worry, there’s lots of ways to get involved. Here are some ideas:

Everything is linked on the Wikipedia 15 Meta page. You’ll find a set of ten data visualization works that you can show at your events, and a list of all the Wikipedia 15 logos that community members have already designed.

If you have any questions, please contact Zachary McCune or Joe Sutherland.

Thanks and Happy nearly Wikipedia 15!
-The Wikimedia Foundation Communications team

Posted by the MediaWiki message delivery, ‏۱۸ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۵۸ (UTC) • لطفاً برای ترجمه به زبان مادریتان کمک کنیدراهنما

Wikimania 2016 Scholarships - Deadline soon![ویرایش]

لطفاً برای ترجمه به زبان مادریتان کمک کنید

A reminder - applications for scholarships for Wikimania 2016 in Esino Lario, Italy, are closing soon! Please get your applications in by January 9th. To apply, visit the page below:

Patrick Earley (WMF) via MediaWiki message delivery (بحث) ‏۵ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۱:۴۹ (UTC)

2016 WMF Strategy consultation[ویرایش]

لطفاً برای ترجمه به زبان مادریتان کمک کنید

Hello, all.

The Wikimedia Foundation (WMF) has launched a consultation to help create and prioritize WMF strategy beginning July 2016 and for the 12 to 24 months thereafter. This consultation will be open, on Meta, from 18 January to 26 February, after which the Foundation will also use these ideas to help inform its Annual Plan. (More on our timeline can be found on that Meta page.)

Your input is welcome (and greatly desired) at the Meta discussion, 2016 Strategy/Community consultation.

Apologies for English, where this is posted on a non-English project. We thought it was more important to get the consultation translated as much as possible, and good headway has been made there in some languages. There is still much to do, however! We created m:2016 Strategy/Translations to try to help coordinate what needs translation and what progress is being made. :)

If you have questions, please reach out to me on my talk page or on the strategy consultation's talk page or by email to mdennis@wikimedia.org.

I hope you'll join us! Maggie Dennis via MediaWiki message delivery (بحث) ‏۱۸ ژانویهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۹:۰۶ (UTC)

گزیده‌های ویکی‌مدیا، ژانویهٔ ۲۰۱6[ویرایش]

مهم ترین رویدادهای ویکی مدیا در ژانویه 2016 از این قرار است
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
About · Subscribe · Distributed via MassMessage (wrong page? Correct it here), ‏۲۶ فوریهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۶:۴۴ (UTC)

تغییرات در سرور[ویرایش]

درود. طبق اعلام تیم فنی بنیاد، به دلیل راه‌اندازی و آزمایش یک دیتا سنتر پشتیبان جدید در دالاس، ویرایش در همه ویکی‌ها به خاطر محدودیت‌های فنی در نرم‌افزار مدیا ویکی، غیرممکن خواهد بود. لازم است ذکر شود که خواندن مقالات مشکلی ندارد و این محدودیت فقط شامل ویرایش‌ها خواهد بود. زمان این محدودیت‌ها به شرح ذیل است:

 • روز سه شنبه ۱۵ مارس ار ساعت ۷ به وقت جهانی(UTC) به مدت ۵ دقیقه
 • روزهای سه شنبه ۲۲ مارس و پنجشنبه ۲۴ مارس به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه (زمان دقیق شروع هنوز اعلام نشده است ولی به احتمال زیاد از ساعت ۷ به وقت جهانی خواهد بود)-در صورتی که این آزمایش به هر دلیلی انجام نشد، تاریخ بعدی برای انجام آن ۱۸ آوریل خواهد بود.

اگر شما در زمان‌های اعلام شده اقدام به ویرایش کنید، با خطا روبرو خواهید شد. بنیاد امیدوار است که هیچ‌کدام از ویرایش‌های کاربران از دست نرود ولی به شما توصیه می‌کند که تا پایان آزمایشات از ویرایش خودداری کنید.

نکات دیگر[ویرایش]

با توجه به تغییرات احتمالی، سرعت سرورها ممکن است کمی کاهش یابد و پیوندهای قرمز با کمی تأخیر به روز رسانی شوند. اعلانات جدید از سوی تیم فنی بنیاد، در همین بخش به اطلاع شما خواهد رسید.


Arian Ar (بحث) ‏۱۴ مارس ۲۰۱۶، ساعت ۰۶:۳۳ (UTC)

Open Call for Individual Engagement Grants[ویرایش]

IEG barnstar 2.png

لطفاً برای ترجمه به زبان مادریتان کمک کنید:

Greetings! The Individual Engagement Grants (IEG) program is accepting proposals until April 12th to fund new tools, research, outreach efforts, and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers. Whether you need a small or large amount of funds (up to $30,000 USD), IEGs can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.

With thanks, I JethroBT (WMF) ‏۳۱ مارس ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۴۷ (UTC)

Server switch 2016[ویرایش]

The Wikimedia Foundation will be testing its newest data center in Dallas. This will make sure Wikipedia and the other Wikimedia wikis can stay online even after a disaster. To make sure everything is working, the Wikimedia Technology department needs to conduct a planned test. This test will show whether they can reliably switch from one data center to the other. It requires many teams to prepare for the test and to be available to fix any unexpected problems.

They will switch all traffic to the new data center on Tuesday, 19 April.
On Thursday, 21 April, they will switch back to the primary data center.

Unfortunately, because of some limitations in MediaWiki, all editing must stop during those two switches. We apologize for this disruption, and we are working to minimize it in the future.

You will be able to read, but not edit, all wikis for a short period of time.

 • You will not be able to edit for approximately 15 to 30 minutes on Tuesday, 19 April and Thursday, 21 April, starting at 14:00 UTC (15:00 BST, 16:00 CEST, 10:00 EDT, 07:00 PDT).

If you try to edit or save during these times, you will see an error message. We hope that no edits will be lost during these minutes, but we can't guarantee it. If you see the error message, then please wait until everything is back to normal. Then you should be able to save your edit. But, we recommend that you make a copy of your changes first, just in case.

Other effects:

 • Background jobs will be slower and some may be dropped.

Red links might not be updated as quickly as normal. If you create an article that is already linked somewhere else, the link will stay red longer than usual. Some long-running scripts will have to be stopped.

 • There will be a code freeze for the week of 18 April.

No non-essential code deployments will take place.

This test was originally planned to take place on March 22. April 19th and 21st are the new dates. You can read the schedule at wikitech.wikimedia.org. They will post any changes on that schedule. There will be more notifications about this. Please share this information with your community. /User:Whatamidoing (WMF) (talk) ‏۱۷ آوریل ۲۰۱۶، ساعت ۲۱:۰۷ (UTC)

مهم‌ترین‌های ویکی‌مدیا، مارس ۲۰۱۴[ویرایش]

مهم ترین رویدادهای ویکی مدیا در ژانویه 2016 از این قرار است
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
About · Subscribe · Distributed via MassMessage (wrong page? Correct it here), ‏۲۲ آوریل ۲۰۱۶، ساعت ۱۹:۱۱ (UTC)

فارسی کردن اعداد[ویرایش]

دوستان اگر ممکن است در خصوص چگونگی فارسی کردن اعداد راهنمایی کنند .متاسفانه بر خلاف ویکی پدیا اینجا ابزار را نتوانستم پیدا کنم و یا ابزار در اینجا فعال نیست .Hootandolati (بحث) ‏۱ ژوئن ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۵۲ (UTC)

Open call for Project Grants[ویرایش]

IEG barnstar 2.png

لطفاً برای ترجمه به زبان مادریتان کمک کنید:

Greetings! The Project Grants program is accepting proposals from July 1st to August 2nd to fund new tools, research, offline outreach (including editathon series, workshops, etc), online organizing (including contests), and other experiments that enhance the work of Wikimedia volunteers.
Whether you need a small or large amount of funds, Project Grants can support you and your team’s project development time in addition to project expenses such as materials, travel, and rental space.
Also accepting candidates to join the Project Grants Committee through July 15.
With thanks, I JethroBT (WMF) ‏۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۱۵:۲۵ (UTC)

تابستان ویرایشگر ویکی‌سفر باشید[ویرایش]

link:https://fa.wikivoyage.org
link:https://fa.wikivoyage.org

کاربر گرامی سلام! ما از شما دعوت می‌کنیم تا در ویکی‌سفر همکاری کنید.

چه کاری می‌توانید بکنید:

عکاسی از طبیعت ، عکاسی از مراکز گردشگری و تاریخی ، تکمیل اطلاعات سفر و راهنمای سفر مقالات ، به اشتراک گذاری عکس‌های سفرتان ، کمک در تهیه سرصفحات شهرها ،


ویکی‌سفر پروژه‌ای برای ساخت یک راهنمای سفر کامل، به‌روز و قابل اعتماد است. این پروژه با همکاری نویسندگان ویکی‌سفر از سرتاسر دنیا ساخته شده است. ویکی‌سفر با شوق درمیان‌گذاری دانش که مسافرت را شیرین و لذت‌بخش می‌کند. هرگاه مسافران یکدیگر را در جاده می‌بینند، شروع به رد و بدل اطلاعات راجع به مکان‌هایی که از آن‌ها دیدن کرده‌اند می‌کنند و سوالاتی راجع به مکان‌هایی که به آن‌ها نرفته‌اند می‌پرسند. ما می‌خواهیم درمیان‌گذاری این دانش را آسان کنیم و بگذاریم دیگران اطلاعاتشان را به اشتراک بگذارند.

لطفاً نگاهی به راهنمای سریع، کپی‌لفت و سیاست‌ها و دستورالعمل‌های ما بیندازید؛ و از دیدن صفحه‌های به جلو پیش روید، چگونه یک صفحه را ویرایش کنیم، شیوه‌نامهٔ و الگوهای مقاله نیز غافل نشوید.

لینک‌های مهم: تمام_صفحه‌ها • تغییرات اخیر • دفتر گردشگران • نشر مسافران  • حفاظت از ویکی‌سفر • راهنمای داوطلب • تابلوی اعلانات مدیران

فلورانس (بحث) ‏۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۶، ساعت ۰۲:۵۲ (UTC)

Save/Publish[ویرایش]

Whatamidoing (WMF) (talk) ‏۹ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۱۸:۰۳ (UTC)

RevisionSlider[ویرایش]

Birgit Müller (WMDE) ‏۱۲ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۵۶ (UTC)

نظرخواهی برای مدیریت[ویرایش]

این نظرخواهی هم اکنون در ویکی نبشته در جریان است ویکی‌نبشته:درخواست‌های مدیر شدن/Hootandolati

Hootandolati (بحث) ‏۱۳ سپتامبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۲:۴۶ (UTC)