ویکی‌نبشته:دفترخانه

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دفترخانه
میانبُر:
ون:دخ
ون:دفتر
دفترخانهٔ ویکی‌نبشته جایی برای درمیان گذاشتن پرسش‌های همگانی، درخواست راهنمایی و یا گفتگو درباره چالش‌های گوناگون و مهم ویکی‌نبشته است.
 • پرسش‌هایی درباره نوشتاری که وجود دارد است می باید برای نگهداری تاریخچه در صفحه گفتگوی آن نوشتار بیاید نه در دفترخانه، وگرنه دفترخانه آن پرسش را به صفحه گفتگوی آن نوشتار جابجا می‌کند.
 • پرسش‌ها می باید در بخشی جدید با عنوانی واضح زیر نوشتارهایی که پیشتر در دفترخانه آمده به ترتیب روز و ماه و سال افزوده شوند.
 • پاسخ‌ها در همان بخش و زیر همان پرسش نوشته می شود تا گفتگوها درباره یک موضوع پشت سرهم بیایند.
 

گنجاندن خودکار زیرنویس[ویرایش]

آیا توانایی افزودن «گنجاندن خودکار زیرنویس» </ref> مانند جدول و... در قالب کلی هست؟ سپاس Mymihan2 (بحث) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۰:۰۲ (UTC)پاسخ[پاسخ]

@Mymihan2: سلام. اگر منظورتان اضافه کردن الگو‌های پانویس مثل {{پانویس}} یا {{پانویس-کوچک}} باشد، میتوانید اینکار را با ویرایش صفحهٔ فهرست یک اثر و اضافه کردن الگوی مورد نظر در قسمت «پسایند/پانویس» انجام بدهید. این روش فقط در مورد صفحاتی که هنوز ایجاد نشده‌اند جواب میدهد و موقع ایجاد صفحه پانویس بصورت خودکار درج میشود. Arash.z (بحث) دوشنبه،۱۲ دی ۱۴۰۱، ساعت ۱۳:۵۵ (ایران) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۰:۲۵ (UTC)پاسخ[پاسخ]
سلام دوباره تکراری شد آخر ۲۰۲۲ نوشتم ̃̃~~~~ Mymihan2 (بحث) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۰:۴۰ (UTC)پاسخ[پاسخ]
@Mymihan2: با عرض پوزش بابت انتقال بدموقع صفحه، در داخل ویرایشگر برگه‌ها تگ‌های <ref></ref> را میتوانید با زدن گزینه‌ی «منبع» از منوی بالای ویرایشگر به هر قسمتی از متن که لازم است اضافه کنید و متن مورد نظر را داخل این تگ‌ها درج کنید. اگر باز هم سوال دارید بفرمایید. Arash.z (بحث) دوشنبه،۱۲ دی ۱۴۰۱، ساعت ۱۴:۱۸ (ایران) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۰:۴۸ (UTC)پاسخ[پاسخ]
سپاس. کاش زودتر می‌پرسیدم. خیلی کار پردردسری بود خیلی وقتم را گرفت. ممنون ~~~~ Mymihan2 (بحث) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۱:۱۲ (UTC)پاسخ[پاسخ]

صفحات ناقص تاریخ مشروطه ایران[ویرایش]

@Yoosef Pooranvary @Arash.z@ در ادامه بحث چند ماه پیش درباره صفحات ناقص تاریخ مشروطه ایران

فهرست:TarikhMashrouteh.pdf

این متن صفحات ۳۶۲ و ۳۶۳. لطفا درج بفرمایید غلط گیری هم کردم و فکر کنم کامل است


چند گونگی در

میان شهرها

میشد از هزار تن یکی معنای درست آنرا نمی‌دانست و انبوه ایشان میهن را سرزمین و کوه و بیابان شمارده و بنام میهن‌دوستی شعرها در ستایش آب و هوای آن میسرودند و دلبستگیهای گزافه آمیز شاعرانه نشان میدادند.

یکی از نتیجه‌های شگفت این بیراهی، جدایی و چند تیرگی بود که ناگزیر در میان شهرها پدید میآمد، زیرا چون راهیکه همگی آن را پیمایند نمیبود، و چنانکه گفتیم مردم را شورانیده و ناآسوده گردانیده و بخودشان واگزارده بودند که کوششهایی کنند، خواه‌ناخواه اندازه فهم و آگاهی خود آنها، و سستی و استواری خویها، و بودن و نبودن پیشروانی، در پدید آوردن حال هر شهری کارگر افتاد و جنبش و کوشش در هر کدام از آنها رنگ ورویه دیگری بخود میگرفت.

مثلا در تبریز چون اندیشه‌ها بلندتر، و آگاهی از معنی مشروطه و قانون بیشتر وخويها استوارتر میبود، و از اینسو پیشروان دلسوز و کوشنده پا در میان می داشتند، در نتیجه اینها جنبش و کوشش پایه استواری یافت، و بيک رشته کارهای ارجدار و سودمندی از پدید آوردن دسته مجاهدان و بنیاد نهادن دبستانها و مانند اینها پرداخته شده و چنانکه دیدیم، در آن نه ماه تبریز چندبار با خودکامگی نبرد کرد و در همگی فیروز در آمد.

در تبریز هرچیز را بمعنی درست خود می فهمیدند و هر کاری را دلسوزانه پیش می‌بردند. خرده گرفتن این شهر بقانون اساسی، برخاستن آن بشمردن کمیهای قانون، و ایستادگیش برای پیشرفت خواست خود که یاد کردیم بهترین نمونه از نیک‌فهمی و کوشش دلسوزانه تبریزیان می‌باشد.

چنانکه گفته‌ایم در این شهر يک کمی پیدا نشدن علمایی همپای دو سید بود. نیز چنانکه دیدیم ملایان بزرگ اینجا بیشتر از دیگران، از مشروطه روگردانیدند و جز از ثقة‌الاسلام بازمانده همگی بدشمنی برخاستند. تبریز اگر همه‌چیز نازد باین نتواند نازید. چیزیکه هست در اینجا از ملایان کوچک (از پیشنمازان و واعظان) دسته بیشتری با آزادی همراهی نمودند و تا پایان پایدار ماندند، و برخی از اینان جانفشانیهای بزرگی کرده و بنام شدند.

گذشته از آنانکه یاد کرده‌ایم میباید در اینجا نامهای حاجی سید المحققين و شیخ‌سلیمان میرزا اسماعیل نوبری و شیخ محمد خیابانی و ضیاء العلماء وملاحمزه و ملاغفار را بریم . اینان همگی در مشروطه‌خواهی پایدار ماندند.

حاجی سیدالمحققين پسر نظام العلماء و خود در نجف درس خوانده و از شماره مجتهدان میبود. شیخ سلیمان پیشنماز کوی چوست‌دوزان وخود پیرمرد غیرتمندی می‌بود. نوبری و خیابانی تازه بملایی رسیده بودند ، ضیاء‌العلماء از يک خاندان توانگر و خود جوان دانشمندی میبود که گذشته از درسهای ملایی بزبان‌های اروپایی نیز می‌پرداخت. ملاحمزه از روضه‌خوانان و از سردستگان کوی خیابان بشمار میرفت و در آن کوی هواداران بسیار میداشت. ملاغفار هم روضه‌خوان میبود.

از شهرهای آذربایجان خوی و سلماس و ارومی، هریکی باندازه خود پیروی از تبریز نمودند و جنبش در آنها ریشه دوانید. در خوی گذشته از آزادیخواهان خود آنجا که از روی دلبستگی بکشور و توده می‌کوشیدند میرزا جعفر زنجانی با چند تن مجاهد از قفقاز بانجا آمده و پدید آوردن دسته مجاهد می‌کوشید. در سلماس انجمن برپا شده و حاجی پیشنماز رییس آن و سررشته‌دار کارها میبود و نيک می‌کوشید. یکی از آزادیخواهان آنجا شادروان میرزا سعید بود که گاهی در استانبول و گاهی در تبریز و گاهی در سلماس میزیست و جوانی سراپا غیرت و مردانگی می‌بود. در ارومی گذشته از دیگران شادروان میرزا محمود سلماسی که یکی از علمای بنام میبود بکوشش می‌پرداخت و مشهدی باقرخان که از قفقاز آمده بود بهمدستی او به پدید آوردن مجاهدان می‌کوشید. با همه گرفتاریهای مرزی که یاد خواهیم کرد پیشرفت جنبش در اینجا براه خود می بود.

اما مراغه و اردبیل و دیگر جاها در نیمه راه ماندند و پیروی Mymihan2 (بحث) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۰:۴۴ (UTC)پاسخ[پاسخ]

@Mymihan2: متن شما را به صفحهٔ تراگنجانی شده اضافه کردم اما بهتر است اگر به همین نسخه از کتاب دسترسی دارید عکس این صفحات را بگیرید تا به فایل اسکن اضافه کنیم. با تشکر Arash.z (بحث) دوشنبه،۱۲ دی ۱۴۰۱، ساعت ۱۴:۵۲ (ایران) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۱:۲۲ (UTC)پاسخ[پاسخ]
صفحات ۲۷۱- ۲۷۲ این فایل است https://disk.yandex.ru/i/h78_Fr8pt_x93A آن صفحه ۳۸۱ را هم فرصت کنم می‌گذارم. کار بسیار بزرگی در متن کردن این کتاب انجام شده است و حیف است ناقص بماند. کاربر:Arash.z ~~~~ Mymihan2 (بحث) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۱:۴۲ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Upcoming vote on the revised Enforcement Guidelines for the Universal Code of Conduct[ویرایش]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello all,

In mid-January 2023, the Enforcement Guidelines for the Universal Code of Conduct will undergo a second community-wide ratification vote. This follows the March 2022 vote, which resulted in a majority of voters supporting the Enforcement Guidelines. During the vote, participants helped highlight important community concerns. The Board’s Community Affairs Committee requested that these areas of concern be reviewed.

The volunteer-led Revisions Committee worked hard reviewing community input and making changes. They updated areas of concern, such as training and affirmation requirements, privacy and transparency in the process, and readability and translatability of the document itself.

The revised Enforcement Guidelines can be viewed here, and a comparison of changes can be found here.

How to vote?

Beginning January 17, 2023, voting will be open. This page on Meta-wiki outlines information on how to vote using SecurePoll.

Who can vote?

The eligibility requirements for this vote are the same as for the Wikimedia Board of Trustees elections. See the voter information page for more details about voter eligibility. If you are an eligible voter, you can use your Wikimedia account to access the voting server.

What happens after the vote?

Votes will be scrutinized by an independent group of volunteers, and the results will be published on Wikimedia-l, the Movement Strategy Forum, Diff and on Meta-wiki. Voters will again be able to vote and share concerns they have about the guidelines. The Board of Trustees will look at the levels of support and concerns raised as they look at how the Enforcement Guidelines should be ratified or developed further.

On behalf of the UCoC Project Team,

MediaWiki message delivery (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۲:۱۵ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Poll regarding January 2023 Wikisource Community meeting[ویرایش]

Hello fellow Wikisource enthusiasts!

We will be organizing the January 2023 Wikisource Community meeting in the last week of January and we need your help to decide on a time and date that works best for the most number of people. Kindly share your availabilities at the wudele link below:

https://wudele.toolforge.org/5tauCFqk8NJQBcBv

Meanwhile, feel free to check out the page on Meta-wiki and suggest topics for the agenda.

Regards

KLawal-WMF and PMenon-WMF

Sent via MediaWiki message delivery (بحث) ‏۲۰ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۰۳:۴۸ (UTC)پاسخ[پاسخ]

اکنون رای گیری در مورد دستورالعمل های اجرایی اصلاح شده برای آیین‌نامه فراگیر رفتاری باز است[ویرایش]

سلام به همگی،

[رای‌گیری] برای [اجرایی اصلاح‌ شده آیین‌نامه فراگیر رفتاری] اکنون باز است! رای گیری به مدت دو هفته باز خواهد بود و در "23.59 UTC" در "31 ژانویه 2023" بسته خواهد شد. لطفاً برای اطلاعات واجد شرایط بودن رأی‌دهندگان و جزئیات نحوه رأی دادن به [اطلاعات رأی‌دهندگان در متا ویکی] مراجعه کنید. برای جزئیات بیشتر در مورد دستورالعمل‌های اجرایی و فرآیند رأی‌گیری، به [قبلی] ما مراجعه کنید.

از طرف تیم پروژه UCoC، Mervat (WMF) (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۰۹:۴۰ (UTC) 82.212.106.8 ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۰۹:۴۶ (UTC)پاسخ[پاسخ]

اکنون رای گیری در مورد دستورالعمل های اجرایی اصلاح شده برای آیین‌نامه فراگیر رفتاری باز است[ویرایش]

سلام به همگی،

[رای‌گیری] برای [اجرایی اصلاح‌ شده آیین‌نامه فراگیر رفتاری] اکنون باز است! رای گیری به مدت دو هفته باز خواهد بود و در "23.59 UTC" در "31 ژانویه 2023" بسته خواهد شد. لطفاً برای اطلاعات واجد شرایط بودن رأی‌دهندگان و جزئیات نحوه رأی دادن به [اطلاعات رأی‌دهندگان در متا ویکی] مراجعه کنید. برای جزئیات بیشتر در مورد دستورالعمل‌های اجرایی و فرآیند رأی‌گیری، به [قبلی] ما مراجعه کنید.

از طرف تیم پروژه UCoC، Mervat (WMF) (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۰۹:۴۰ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Invitation to join Wikisource Community meeting (28 January 2023)[ویرایش]

Hello fellow Wikisource enthusiasts!

We are the hosting the first Wikisource Community meeting of the year on 28th January 2023 at 12 PM UTC / 5:30 PM IST (check your local time) according to the wudele poll.

The first half of the meeting will be focused on non-technical updates and conversations like events, conferences, proofread-a-thons and collaborations. The second half will be focused on technical updates and conversations, such as talking about major challenges faced by Wikisource communities, similar to the ones conducted in previous Triage meetings.

If you are interested in joining the meeting, kindly leave a message on sgill@wikimedia.org and we will add you to the calendar invite.

Meanwhile, feel free to check out the page on Meta-wiki and suggest any other topics for the agenda.

Regards

KLawal-WMF, PMenon-WMF, Sam Wilson (WMF), and Satdeep Gill (WMF)

Sent using MediaWiki message delivery (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۳:۰۳ (UTC)پاسخ[پاسخ]

رای گیری در مورد دستورالعمل های اجرایی اصلاح شده برای آیین‌نامه فراگیر رفتاری به زودی پایان می یابد[ویرایش]

می‌توانید این پیام را به زبان‌های دیگری در متا ویکی ترجمه شده بیابید.

سلام به همگی،

رای‌گیری برای دستورالعمل‌های اجرایی اصلاح‌ شده آیین‌نامه فراگیر رفتاری ظرف سه روز در «23.59 UTC» در «31 ژانویه 2023» بسته می‌شود. لطفاً برای اطلاعات واجد شرایط بودن رأی‌دهندگان و جزئیات نحوه رأی دادن به صفحه اطلاعات رأی‌دهندگان در متا ویکی مراجعه کنید. اطلاعات بیشتر در مورد دستورالعمل های اجرایی و فرآیند رأی گیری در این پیام قبلی موجود است.

از طرف تیم پروژه UCoC،

MediaWiki message delivery (بحث) ‏۳۰ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۰:۱۷ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Global ban for PlanespotterA320/RespectCE[ویرایش]

Per the Global bans policy, I'm informing the project of this request for comment: m:Requests for comment/Global ban for PlanespotterA320 (2) about banning a member from your community. Thank you.--Lemonaka (talk) 21:40, 6 February 2023 (UTC)

Poll regarding February 2023 Wikisource Community meeting[ویرایش]

Hello fellow Wikisource enthusiasts!

We will be organizing this month’s Wikisource Community meeting in the last week of February and we need your help to decide on a time and date that works best for the most number of people. Kindly share your availabilities at the Wudele link below:

https://wudele.toolforge.org/qDEHHRJRNJLmwsi4

Meanwhile, feel free to check out the page on Meta-wiki and suggest topics for the agenda.

Regards PMenon-WMF and KLawal-WMF

PMenon-WMF (talk) ‏۱۴ فوریهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۰۷:۰۸ (UTC)پاسخ[پاسخ]

نتایج رای‌گیری دستورالعمل‌های اجرایی آیین‌نامه فراگیر رفتاری[ویرایش]

رای اخیر در سطح جامعه در مورد دستورالعمل‌های اجرایی آیین‌نامه فراگیر رفتاری مورد بررسی قرار گرفته است. با تشکر از همه افرادی که شرکت کردند.

پس از رای دادن ۳۰۹۷ رای دهنده از ۱۴۶ از جوامع ویکی مدیا، نتایج ۷۶٪ در حمایت از دستورالعمل های اجرایی و ۲۴٪ در مخالفت است. آمار برای رأی در دسترس است. خلاصه دقیق تر نظرات ارسال شده در طول رای گیری به زودی منتشر خواهد شد.

از اینجا نتایج و نظرات جمع آوری شده در این رای گیری برای بررسی به هیات امنای ارسال می شود. انتظارات کنونی این است که روند بررسی هیئت امنا در مارس 2023 تکمیل شود. هنگامی که روند بررسی آنها تکمیل شد، شما را به‌روزرسانی خواهیم کرد.

ز طرف تیم پروژه UCoC،


MediaWiki message delivery (بحث) ‏۱۴ فوریهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۲۱:۱۸ (UTC)پاسخ[پاسخ]

<languages />

Community feedback-cycle about updating the Wikimedia Terms of Use starts[ویرایش]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello everyone,

Wikimedia Foundation Legal Department is organizing a feedback-cycle with community members to discuss updating the Wikimedia Terms of Use.

The Terms of Use (ToU) are the legal terms that govern the use of websites hosted by the Wikimedia Foundation. We will be gathering your feedback on a draft proposal from February through April. The draft will be translated into several languages, with written feedback accepted in any language.

This update comes in response to several things:

 • Implementing the Universal Code of Conduct
 • Updating project text to the Creative Commons BY-SA 4.0 license
 • Proposal for better addressing undisclosed paid editing
 • Bringing our terms in line with current and recently passed laws affecting the Foundation, including the European Digital Services Act

As part of the feedback cycle two office hours will be held, the first on March 2, the second on April 4.

For further information, please consult:

On behalf of the Wikimedia Foundation Legal Team, Mervat (WMF) (بحث) ‏۲۱ فوریهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۸:۲۷ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Editing news 2023 #1[ویرایش]

این خبرنامه را بزبانی دیگر بخوانید.لیست اشتراک این خبرنامه چند زبانه

این خبرنامه شامل دو به‌روزرسانی مهم درباره کار گروه ویرایش Editing است:

 1. تیم ویرایش کار افزودن ویژگی‌های جدید به پروژه صفحات گفتگو را پایان داده و اجرا می کند
 2. پروژه ای جدید را آغاز می کنند، ویرایش بررسی.

پروژه صفحات بحث/گفتگو

اسکرین شات تغییرات طراحی صفحه بحث را نشان می دهد که در حال حاضر به عنوان ویژگی های بتا در تمام ویکی های ویکی مدیا موجود است. این ویژگی ها شامل اطلاعاتی در مورد تعداد افراد و نظرات در هر بحث است.
برخی از تغییرات آینده/آتی

گروه/تیم ویرایش این مرحله اول پروژه صفحات گفتگو را تقریباً به پایان رسانده است. تقریباً همه ویژگی های جدید ویژگی‌های جدید در ویژگی بتا برای ابزارهای گفت‌وگو در دسترس اند.

اطلاعاتی درباره میزان فعال بودن یک بحث، مانند تاریخ آخرین/جدید ترین نظر/اظهار نظر، نشان می دهد. به زودی یک دکمه جدید "دکمه نام" "افزودن مبحث" خواهیم داشت. می توانید آنها را در ترجیحات$ =Special:Preferences#mw-prefsection-editing-discussion خود غیر فعال/خاموش کنید. لطفا از طریق لینک $ نظر خود را به آنها بگویید.

میزان تکمیل ویرایش روزانه توسط گروه آزمایش: ابزارهای بحث (گروه آزمایش) و پوشش تلفن همراه (گروه کنترل)

یک آزمایش A/B برای ابزارهای گفت‌وگو در سایت تلفن همراه به پایان رسیده است. ویراستاران با ابزارهای گفت‌وگو موفق‌تر بودند. گروه/تیم ویرایش این ویژگی ها را برای همه ویرایشگران در سایت تلفن همراه فعال می کند.

پروژه جدید: ویرایش چک

گروه/تیم ویرایش پروژه ای برای کمک به ویرایشگران جدید ویکی پدیا را آغاز می کند. این به افراد کمک می کند تا قبل از کلیک "بیگ بلوباتن$" "انتشار تغییرات" برخی از مشکلات را شناسایی کنند. نخستین ابزار افراد را تشویق می کند که هنگام اضافه کردن محتوای جدید، ارجاع /ارجاعات را هم اضافه کنند. لطفاً برای اطلاعات بیشتر آن صفحه را تماشا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به یک کنفرانس تلفنی در 3  مارس  2023 بپیوندید.

Whatamidoing (WMF) ( بحث) ‏۲۲ فوریهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۲۳:۲۵ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Invitation for February 2023 Wikisource Community Meeting[ویرایش]

Hello fellow Wikisource enthusiasts!

We are the hosting this month's Wikisource Community meeting on 26th February 2023 at 11 AM UTC (check your local time) according to the wudele poll.

The first half of the meeting will be focused on non-technical updates and conversations like events, conferences, proofread-a-thons and collaborations. The second half will be focused on technical updates and conversations, such as talking about major challenges faced by Wikisource communities, similar to the ones conducted in previous Community meetings.

If you are interested in joining the meeting, kindly leave a message on sgill@wikimedia.org and we will add you to the calendar invite.

Meanwhile, feel free to check out the page on Meta-wiki and suggest any other topics for the agenda.

Regards

KLawal-WMF, PMenon-WMF, Sam Wilson (WMF), and Satdeep Gill (WMF)

Your wiki will be in read only soon[ویرایش]

Trizek (WMF) (بحث) ‏۲۷ فوریهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۲۱:۲۱ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Reminder: Office hours about updating the Wikimedia Terms of Use[ویرایش]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello everyone,

This a reminder that the Wikimedia Foundation Legal Department is hosting office hours with community members about updating the Wikimedia Terms of Use.

The office hours will be held on March 2, at 17:00 UTC to 18:30 UTC. See for more details here on Meta.

Another office hours will be held on April 4.

We hereby kindly invite you to participate in the discussion. Please note that this meeting will be held in English language and led by the members of the Wikimedia Foundation Legal Team, who will take and answer your questions. Facilitators from the Movement Strategy and Governance Team will provide the necessary assistance and other meeting-related services.

On behalf of the Wikimedia Foundation Legal Team,

MediaWiki message delivery (بحث) ‏۱ مارس ۲۰۲۳، ساعت ۱۸:۰۹ (UTC)پاسخ[پاسخ]

از ایده های برنامه شما استقبال می کنیم[ویرایش]

آیا می خواهید میزبان یک جلسه مجازی یا حضوری در ویکیمانیا سنگاپور باشید؟ شاید یک کارگاه عملی، بحثی پر جنب و جوش، یک برنامه سرگرم کننده، پوستری جذاب، یا یک سخنرانی کوتاه و به یاد ماندنی؟ ارسال برنامه تا ۸ فروردین باز است.. ویکیمانیا دارای بلوک های ترکیبی خواهد بود و بنابراین از ارسال های مجازی و محتوای از پیش ضبط شده نیز استقبال می شود. اگر سوالی دارید، میتوانید در گفتگوهای ۱۲ یا ۲۸ اسفند به ما بپیوندید، یا از طریق ایمیل و یا تلگرام با ما تماس بگیرید. اطلاعات بیشتر در ویکی.

راهنمایی[ویرایش]

سلام دوستان نمونه خوانی فهرست:مبانی نظری تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت.pdf را آغاز کردم می خواستم مطمئن شوم انتشار اینگونه سندها مشکلی ندارد؟ ضمنا این پرونده و اسناد مشابه مثل سند تحول آموزش و پرورش را ویکی انبار حذف می کند. راهکاری وجود دارد؟ ماسرا (بحث) ۲۳ اسفند ۱۴۰۱، ساعت ۰۹:۱۰ (ایران)

@ماسرا: با سلام و تشکر از مشارکت شما. حذف پرونده‌ها در ویکی‌انبار معمولاً به دلیل عدم رعایت حق تکثیر آثار اتفاق می‌افتد و آثاری که در ویکی‌نبشته درج میشوند باید حتماً در ویکی‌انبار بارگذاری شده و از نظر کپی‌رایت مشکلی نداشته باشند. درج اسناد قانونی به خودی خود مشکلی ندارند اما طبق قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان آثار متعلق به اشخاص حقوقی تا سی سال از تاریخ انتشار تحت حمایت این قانون هستند و حق انتشار آنها در مالکیت عمومی نیست. با این حساب قاعدتاً فقط قوانینی که بیشتر از ۳۰ سال از تاریخ انتشار آنها گذشته باشد را می‌شود درج کرد. با تشکر. Arash.z (بحث) سه‌شنبه،۲۳ اسفند ۱۴۰۱، ساعت ۱۸:۵۱ (ایران) ‏۱۴ مارس ۲۰۲۳، ساعت ۱۵:۲۱ (UTC)پاسخ[پاسخ]
خیلی ممنون از توضیحات شما ماسرا (بحث) ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، ساعت ۱۵:۱۷ (ایران) ‏۱۶ مارس ۲۰۲۳، ساعت ۱۱:۴۷ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Poll regarding March 2023 Wikisource Community meeting[ویرایش]

Hello fellow Wikisource enthusiasts!

We will be organizing this month’s Wikisource Community meeting in the last week of March and we need your help to decide on a time and date that works best for the most number of people. Kindly share your availabilities at the wudele link below:

https://wudele.toolforge.org/U2feqmZBy62FJjVd

Meanwhile, feel free to check out the page on Meta-wiki and suggest topics for the agenda.

Regards

KLawal-WMF and PMenon-WMF

Sent via MediaWiki message delivery (بحث) ‏۱۹ مارس ۲۰۲۳، ساعت ۰۵:۳۱ (UTC)پاسخ[پاسخ]

March 2023 Wikisource Community meeting[ویرایش]

Hello fellow Wikisource enthusiasts!

We are the hosting this month’s Wikisource Community meeting on 27th March 2023 at 10 AM UTC / 3:30 PM IST (check your local time) according to the wudele poll.

The first half of the meeting will be focused on non-technical updates and conversations like events, conferences, proofread-a-thons and collaborations. The second half will be focused on technical updates and conversations, such as talking about major challenges faced by Wikisource communities, similar to the ones conducted in previous Community meetings.

If you are interested in joining the meeting, kindly leave a message on sgill@wikimedia.org and we will add you to the calendar invite.

Meanwhile, feel free to check out the page on Meta-wiki and suggest any other topics for the agenda.

Regards

KLawal-WMF, PMenon-WMF, Sam Wilson (WMF), and Satdeep Gill (WMF)

Sent using MediaWiki message delivery (بحث) ‏۲۵ مارس ۲۰۲۳، ساعت ۱۰:۰۱ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Reminder: Office hours about updating the Wikimedia Terms of Use[ویرایش]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello everyone,

This a reminder that the Wikimedia Foundation Legal Department is hosting office hours with community members about updating the Wikimedia Terms of Use.

The office hours will be held on April 4, at 17:00 UTC to 18:30 UTC. See for more details here on Meta.

We hereby kindly invite you to participate in the discussion. Please note that this meeting will be held in English language and led by the members of the Wikimedia Foundation Legal Team, who will take and answer your questions. Facilitators from the Movement Strategy and Governance Team will provide the necessary assistance and other meeting-related services.

On behalf of the Wikimedia Foundation Legal Team,

MediaWiki message delivery (بحث) ‏۳۱ مارس ۲۰۲۳، ساعت ۱۲:۵۰ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Upcoming community review of the Movement Charter ratification methodology[ویرایش]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello everyone,

The Movement Charter Drafting Committee (MCDC) will propose a ratification methodology for the future Movement Charter on April 10, 2023. The proposed ratification methodology is a result of learnings from previous ratification processes.

The MCDC will organize a consultation period with the Wikimedia Movement to hear feedback on the proposed ratification methodology from April 10 to 28, 2023. People will be invited to share their feedback on the questions mainly via the Meta Talk page discussion, on the Movement Strategy Forum, and during the community conversation hours. The MCDC welcomes your input on some open questions.

Join the community conversation hours

The MCDC invites everyone interested in sharing their feedback on the proposed methodology to join the community conversation hours:

When signing up, please leave a comment if you need language support. Please note that language interpretation will be provided if there are at least 3 people interested in a given language.

Thank you,

On behalf of the Movement Charter Drafting Committee,

MediaWiki message delivery (بحث) ‏۶ آوریل ۲۰۲۳، ساعت ۰۹:۲۶ (UTC)پاسخ[پاسخ]

== Elections Committee: Call for New Members ==[ویرایش]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello everyone,

The Wikimedia Foundation elections committee (Elections Committee) is, from today until April 24, seeking an additional 2–4 members to help facilitate the Wikimedia Foundation Board of Trustee (Board) selection process.

The 2024 Wikimedia Foundation Board of Trustees election is being planned. New members are invited to join the Elections Committee. The Elections Committee oversees the Board of Trustees community seat selection process. Join the committee and contribute your valuable skills and ideas to the Trustee selection process.

There are eight community-selected seats on the Wikimedia Foundation Board. The wider Wikimedia community votes for community members to occupy these seats. In 2024, the Elections Committee will oversee this selection process for the community-selected seats with expiring terms. This process will be supported by the Wikimedia Foundation.

Elections Committee members sign up for three-year terms and will be asked to sign a confidentiality agreement. Members can expect to contribute 2–5 hours per week before the selection process and 5–8 hours per week during the selection process.

As an Elections Committee member, you will be responsible for:

 • Attending online meetings between now and the next election (mid-2024)
 • Attending onboarding and online training in May–June 2023
 • Working with the Committee to fulfill its other responsibilities

New members should have the following qualities:

 • Fluency in English
 • Responsiveness to email collaboration
 • Knowledge of the movement and movement governance

If you would like to volunteer for this role, please submit your candidacy by April 24, 2023 23:59 AoE (Anywhere on Earth) on this Meta-Wiki page.

You can read the full announcement here. Thank you in advance for your interest! If you are not interested but know someone who might be, share this message with them. Please let me know if you have questions.

On behalf of the Elections Committee,

MediaWiki message delivery (بحث) ‏۱۱ آوریل ۲۰۲۳، ساعت ۲۰:۰۷ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Poll regarding April 2023 Wikisource Community meeting[ویرایش]

Hello fellow Wikisource enthusiasts!

We will be organizing this month’s Wikisource Community meeting in the last week of April and we need your help to decide on a time and date that works best for the most number of people. Kindly share your availabilities at the wudele link below:

https://wudele.toolforge.org/kXlPUgNFBo8TdWE9

Meanwhile, feel free to check out the page on Meta-wiki and suggest topics for the agenda.

Regards

KLawal-WMF and PMenon-WMF

Sent via MediaWiki message delivery (بحث) ‏۱۴ آوریل ۲۰۲۳، ساعت ۱۵:۴۷ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Your wiki will be in read-only soon[ویرایش]

MediaWiki message delivery ‏۲۱ آوریل ۲۰۲۳، ساعت ۰۰:۴۱ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Invitation for April 2023 Wikisource Community Meeting[ویرایش]

Hello fellow Wikisource enthusiasts!

We are the hosting this month’s Wikisource Community meeting on 25th April 2023 at 8 AM UTC / 1:30 PM IST (check your local time) according to the wudele poll.

The first half of the meeting will be focused on non-technical updates and conversations like events, conferences, proofread-a-thons and collaborations. The second half will be focused on technical updates and conversations, such as talking about major challenges faced by Wikisource communities, similar to the ones conducted in previous Community meetings.

There are going to be updates about Transkribus and we will be sharing more information during the meeting.

If you are interested in joining the meeting, kindly leave a message on swilson@wikimedia.org' and we will add you to the calendar invite.

Meanwhile, feel free to check out the page on Meta-wiki and suggest any other topics for the agenda.

Regards

KLawal-WMF, PMenon-WMF, Sam Wilson (WMF), and Satdeep Gill (WMF)

Seeking volunteers for the next step in the Universal Code of Conduct process[ویرایش]

Hello,

As follow-up to the message about the Universal Code of Conduct Enforcement Guidelines by Wikimedia Foundation Board of Trustees Vice Chair, Shani Evenstein Sigalov, I am reaching out about the next steps. I want to bring your attention to the next stage of the Universal Code of Conduct process, which is forming a building committee for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C). I invite community members with experience and deep interest in community health and governance to nominate themselves to be part of the U4C building committee, which needs people who are:

 • Community members in good standing
 • Knowledgeable about movement community processes, such as, but not limited to, policy drafting, participatory decision making, and application of existing rules and policies on Wikimedia projects
 • Aware and appreciative of the diversity of the movement, such as, but not limited to, languages spoken, identity, geography, and project type
 • Committed to participate for the entire U4C Building Committee period from mid-May - December 2023
 • Comfortable with engaging in difficult, but productive conversations
 • Confidently able to communicate in English

The Building Committee shall consist of volunteer community members, affiliate board or staff, and Wikimedia Foundation staff.

The Universal Code of Conduct has been a process strengthened by the skills and knowledge of the community and I look forward to what the U4C Building Committee creates. If you are interested in joining the Building Committee, please either sign up on the Meta-Wiki page, or contact ucocproject(_AT_)wikimedia.org by May 12, 2023. Read more on Meta-Wiki.

Best regards,

Xeno (WMF) ‏۲۶ آوریل ۲۰۲۳، ساعت ۱۹:۰۱ (UTC)پاسخ[پاسخ]

End of the Movement Charter ratification methodology community review[ویرایش]

Hello,

The Movement Charter Drafting Committee has concluded its first community review of the methodology draft, which will be used to ratify the Movement Charter in 2024.


This community review included [collection on Meta], on the Movement Strategy forum as well as two [hours] with communities and one conversation with the Committees of the Wikimedia projects. MCDC greatly appreciates everyone's input. The recording of the ratification methodology presentation is here and [can be accessed here]. The timeline of the next steps of the methodology is provided here.


The WMF support team will produce a report on the community input in May. MCDC will incorporate the feedback and share an updated version of the ratification methodology in August 2023. The MCDC will continue to outreach to stakeholders regarding the updated methodology in late 2023.


Thank you for your participation!

On behalf of the Movement Charter Drafting Committee,

--Mervat (WMF) (بحث) ‏۲ مهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۸:۵۸ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Seeking volunteers for the next step in the Universal Code of Conduct process[ویرایش]

Hello,

As follow-up to the message about the Universal Code of Conduct Enforcement Guidelines by Wikimedia Foundation Board of Trustees Vice Chair, Shani Evenstein Sigalov, I am reaching out about the next steps. I want to bring your attention to the next stage of the Universal Code of Conduct process, which is forming a building committee for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C). I invite community members with experience and deep interest in community health and governance to nominate themselves to be part of the U4C building committee, which needs people who are:

 • Community members in good standing
 • Knowledgeable about movement community processes, such as, but not limited to, policy drafting, participatory decision making, and application of existing rules and policies on Wikimedia projects
 • Aware and appreciative of the diversity of the movement, such as, but not limited to, languages spoken, identity, geography, and project type
 • Committed to participate for the entire U4C Building Committee period from mid-May - December 2023
 • Comfortable with engaging in difficult, but productive conversations
 • Confidently able to communicate in English

The Building Committee shall consist of volunteer community members, affiliate board or staff, and Wikimedia Foundation staff.

The Universal Code of Conduct has been a process strengthened by the skills and knowledge of the community and I look forward to what the U4C Building Committee creates. If you are interested in joining the Building Committee, please either sign up on the Meta-Wiki page, or contact ucocproject(_AT_)wikimedia.org by May 12, 2023. Read more on Meta-Wiki.

Best regards,

MediaWiki message delivery (بحث) ‏۷ مهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۰:۳۳ (UTC)پاسخ[پاسخ]

انتخاب کمیته‌ی سازنده U4C[ویرایش]

مرحله‌ی بعدی در فرآیند آیین نامه جهانی رفتار، ایجاد یک کمیته‌ی سازنده برای ایجاد منشوری برای کمیته‌ی هماهنگی آیین نامه جهانی رفتار (U4C) است. این کمیته‌ی سازنده انتخاب شده است. درباره‌ی اعضای این کمیته و کار پیش روی آن در متا ویکی بخوانید.

-- UCoC Project Team, ‏۲۷ مهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۰۴:۲۱ (UTC)

Poll for June Wikisource Community meeting (Europe and Americas-friendly)[ویرایش]

Hello fellow Wikisource enthusiasts!

We will be organizing this month's Wikisource Community meeting in the last week of June and we need your help to decide on a time and date that works best for the most number of people. Kindly share your availabilities at the wudele link below by 22nd June 2023:

https://wudele.toolforge.org/BsgqYumphlryxu37

Meanwhile, feel free to check out the page on Meta-wiki and suggest topics for the agenda.

Regards

KLawal-WMF and PMenon-WMF

Sent via MediaWiki message delivery (بحث) ‏۱۶ ژوئن ۲۰۲۳، ساعت ۱۵:۰۸ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Invitation for June 2023 Wikisource Community Meeting[ویرایش]

Hello fellow Wikisource enthusiasts!

We are the hosting this month’s Wikisource Community meeting on 26 June 2023, 5 PM UTC (check your local time) according to the wudele poll.

The first half of the meeting will be focused on non-technical updates and conversations like events, conferences, proofread-a-thons and collaborations. The second half will be focused on technical updates and conversations, such as talking about major challenges faced by Wikisource communities, similar to the ones conducted in previous Community meetings.

If you are interested in joining the meeting, kindly leave a message on sgill@wikimedia.org and we will add you to the calendar invite.

Meanwhile, feel free to check out the page on Meta-wiki and suggest any other topics for the agenda.

Regards

KLawal-WMF, PMenon-WMF, Sam Wilson (WMF), and Satdeep Gill (WMF)

Sent using MediaWiki message delivery (بحث) ‏۲۱ ژوئن ۲۰۲۳، ساعت ۱۰:۱۷ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Announcing the new Elections Committee members[ویرایش]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello there,

We are glad to announce the new members and advisors of the Elections Committee. The Elections Committee assists with the design and implementation of the process to select Community- and Affiliate-Selected trustees for the Wikimedia Foundation Board of Trustees. After an open nomination process, the strongest candidates spoke with the Board and four candidates were asked to join the Elections Committee. Four other candidates were asked to participate as advisors.

Thank you to all the community members who submitted their names for consideration. We look forward to working with the Elections Committee in the near future.

On behalf of the Wikimedia Foundation Board of Trustees,

RamzyM (WMF) ‏۲۸ ژوئن ۲۰۲۳، ساعت ۱۸:۰۰ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Deploying the Phonos in-line audio player to your Wiki[ویرایش]

سلام!

Apologies if this message is not in your language, ⧼Please help translate⧽ to your language.

This wiki will soon be able to use the inline audio player implemented by the Phonos extension. This is part of fulfilling a wishlist proposal of providing audio links that play on click.

With the inline audio player, you can add text-to-speech audio snippets to wiki pages by simply using a tag:

<phonos file="audio file" label="Listen"/>

The above tag will show the text next to a speaker icon, and clicking on it will play the audio instantly without taking you to another page. A common example where you can use this feature is in adding pronunciation to words as illustrated on the English Wiktionary below.

{{audio|en|En-uk-English.oga|Audio (UK)}}

Could become:

<phonos file="En-uk-English.oga" label="Audio (UK)"/>

The inline audio player will be available in your wiki in 2 weeks time; in the meantime, we would like you to read about the features and give us feedback or ask questions about it in this talk page.

Thank you!

UOzurumba (WMF), on behalf of the Foundation's Language team

‏۲۷ ژوئیهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۰۲:۲۶ (UTC)

Poll regarding August 2023 Wikisource Community meeting[ویرایش]

Hello fellow Wikisource enthusiasts!

We will be organizing this month’s Wikisource Community meeting in the last week of August and we need your help to decide on a time and date that works best for the most number of people. Kindly share your availability at the wudele link below:

https://wudele.toolforge.org/U9b5TC4QJMPuu1tY

Meanwhile, feel free to check out the page on Meta-wiki and suggest topics for the agenda.

Regards

KLawal-WMF and PMenon-WMF

Sent via MediaWiki message delivery (بحث) ‏۱۲ اوت ۲۰۲۳، ساعت ۱۰:۵۳ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Review the Charter for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee[ویرایش]

Hello all,

I am pleased to share the next step in the Universal Code of Conduct work. The Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) draft charter is now ready for your review.

The Enforcement Guidelines require a Building Committee form to draft a charter that outlines procedures and details for a global committee to be called the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C). Over the past few months, the U4C Building Committee worked together as a group to discuss and draft the U4C charter. The U4C Building Committee welcomes feedback about the draft charter now through 22 September 2023. After that date, the U4C Building Committee will revise the charter as needed and a community vote will open shortly afterward.

Join the conversation during the conversation hours or on Meta-wiki.

Best,

RamzyM (WMF), on behalf of the U4C Building Committee, ‏۲۸ اوت ۲۰۲۳، ساعت ۱۵:۳۵ (UTC)پاسخ[پاسخ]

Your wiki will be in read-only soon[ویرایش]

Trizek_(WMF) (talk) ‏۱۵ سپتامبر ۲۰۲۳، ساعت ۰۹:۲۳ (UTC)پاسخ[پاسخ]

اسکن‌های باشگاه ادبیات[ویرایش]

باشگاه ادبیات آثاری را اسکن کرده است که در مالکیت عمومی قرار داشته‌اند. نشان این مجموعه در بعضی از صفحات اسکن‌شده درج شده است. آیا استفاده از این اسکن‌ها ناقض حقوق تکثیر است؟ در صورتی که اسکنی بارگذاری شد، گنجاندن این نشان در هنگام نمونه‌خوانی الزامی‌ست؟ Nezamdoust.Ali (بحث) ‏۱۶ سپتامبر ۲۰۲۳، ساعت ۱۵:۵۴ (UTC)پاسخ[پاسخ]

@Nezamdoust.Ali: سلام و وقت بخیر. اگر لینک کتاب مورد نظر را گذاشته بودید بهتر می‌شد نظر داد اما اصولاً اثر اگر اسکن از روی یک چاپ قدیمی باشد که در مالکیت عمومی قرار دارد، مشکلی نیست. لوگوی مجموعه هم اگر بصورت مُهر یا watermark باشد به نظرم لزومی به درج کردنش نیست. در مورد کتاب‌های چاپ جدید اما باید بیشتر دقت کرد. معمولاً طرح جلد و مقدمه‌ای که توسط افراد معاصر تهیه شده باشد حق تکثیر متفاوتی نسبت به اثر اصلی دارند و باید رعایت شود. از نظر بعضی از دوستان اگر متن جدیداً ویراستاری شده باشد هم درج کردنش مشکل دارد که من با این نظر موافق نیستم. در هر حال درج چاپ‌های قدیمی‌تر ترجیح داده می‌شود. با تشکر. Arash.z (بحث) یکشنبه،۲۶ شهریور ۱۴۰۲، ساعت ۰۱:۵۴ (ایران) ‏۱۶ سپتامبر ۲۰۲۳، ساعت ۲۱:۲۴ (UTC)پاسخ[پاسخ]