پرش به محتوا

ویکی‌نبشته:تکذیب‌نامه عمومی

از ویکی‌نبشته
تکذیب‌نامهٔ عمومی
این صفحه به خوانندگان و ویرایشگران در رابطه با استفاده از ویکی‌نبشته هشدار می‌دهد. در کل از ویکی‌نبشته استفاده کنید اما عواقبش بر عهدهٔ خودتان است. از ویکی‌نبشته برای گرفتن توصیه‌های قانونی و یا پزشکی استفاده نکنید.

لطفاً این تکذیب‌نامهٔ عمومی را با دقت بخوانید. برای سادگی بیشتر در این متن از نام ویکی‌نبشته (پروژه، ما یا غیره) برای اشاره به نویسندگان، مشارکت‌کنندگان، حامیان مالی و یا هر شخص دیگری که به نوعی به وبگاه ویکی‌نبشته (همچنین بنیاد ویکی‌مدیا) وابسته است، استفاده شده است.

تکذیب‌نامه‌ها

[ویرایش]

درستی

[ویرایش]

ویکی‌نبشته هیچ ضمانتی نسبت به درستی یا اعتبار درونمایه‌اش نمی‌دهد. این پروژه مجموعه‌ای برخط از متون مرجع آزاد است. در واقع، این پروژه همبستگی داوطلبانهٔ افرادی است که می‌کوشند تا مرجعی عمومی از منابع دست اول تهیه کنند؛ بنابراین، ممکن است منابعی که در این جا هستند توسط کارشناسانی که در رشته‌ای خاص تخصص دارند مورد بازبینی قرار نگیرند و از صحت آن‌ها اطمینان حاصل نشود. همچنین، متون به همان شکلی که هستند ذخیره می‌شوند؛ اشتباهات نویسندگان عمداً تصحیح نمی‌شوند تا هماهنگی اثر با نسخهٔ اصلی حفظ شود.

البته این موضوع به معنای آن نیست که نمی‌توان هیچ متن درست و باارزشی در ویکی‌نبشته پیدا کرد، اما ما نمی‌توانیم صحت اسناد موجود را (به هیچ وجهی) ضمانت کنیم. برای مثال، ممکن است متون طبی یا قانونی موجود در ویکی‌نبشته اشتباه بوده و یا منسوخ شده باشند. توصیهٔ ما این است که در این گونه موارد به افراد متخصص مراجعه کنید.

تعهد

[ویرایش]

هیچ‌کدام از نویسندگان، مشارکت‌کنندگان، حامیان مالی و یا اشخاص دیگری که به نوعی با ویکی‌نبشته در ارتباط هستند، نمی‌توانند مسئولیت وجود هر گونه اطلاعات اشتباه یا افتراآمیز و یا استفادهٔ شما از اطلاعات داخل ویکی‌نبشته یا پیوند به آن‌ها را بر عهده گیرند.

به علاوه کسی نمی‌تواند هیچ گونه ضرری را که به جهت استفاده از اطلاعات نامعتبر یا اشتباه مذکور وارد شده باشد، متوجه ویکی‌نبشته بداند زیرا این پروژه همبستگی رایگان و داوطلبانهٔ افرادی است که می‌کوشند منابع آموزشی و فرهنگی پرمغزی را به صورت بازمتن ایجاد نمایند. همچنین ویکی‌نبشته هیچ گونه مسئولیتی را از بابت تغییر، ویرایش، اصلاح یا حذف اطلاعاتی که شما به ویکی‌نبشته یا یکی از پروژه‌های خواهر آن فرستاده‌اید بر عهده نمی‌گیرد.

پروانه

[ویرایش]

شما می‌توانید از مطالب موجود در این وبگاه تحت شرایطی که در الگوی مجوز و شرایط کلی که در سیاست حق تکثیر آمده است استفاده کنید. در بیشتر موارد، آثار در مالکیت عمومی قرار دارند یا با مجوز مستندات آزاد گنو سازگاری دارند.

شما می‌توانید (مانند ما) آزادنه و رایگان به پخش دوباره درونمایه ویکی‌نبشته بپردازید. هیچ قرارداد، موافقت‌نامه یا تعهدی بین شما و این وبگاه (یا افراد وابسته به آن) ایجاد نشده است. با این که ما می‌کوشیم تا آخرین اطلاعات و بروز شده را درباره حق تکثیر و چاپ در ویکی‌نبشته بیاوریم، شما نیز می‌باید همواره برآن باشید که نخست پیش از افزودن نوشتاری به ویکی‌نبشته از وضعیت حق تکثیر آن خود را آگاه سازید.

سرپیچی از قوانین محلی

[ویرایش]

توجه داشته باشید که مطالب موجود در این وبگاه ممکن است قوانین کشور یا حوزه قضایی منطقه‌ای را که شما از آن به ویکی‌نبشته متصل شده‌اید، نقض کنند. ویکی‌نبشته شما را به نقض هیچ قانونی ترغیب نمی‌کند، اما به دلیل آن که اطلاعات موجود در این وبگاه در میزبان‌های مستقر در ایالت فلوریدای ایالات متحده امریکا ذخیره می‌شوند، طبق اصول ذکر شده در قانون اساسی ایالت فلوریدا (اصل یکم، تبصره چهارم)، متمم اول قانون اساسی ایالات متحده و اعلامیه جهانی حقوق بشر با آن برخورد خواهد شد.

ممکن است قوانین کشور شما، به اندازه قوانین فلوریدا و ایالات متحده یا اصول منشور سازمان ملل، آزادی بیان را در نظر نگرفته باشند و یا در آن‌ها موانعی موجود باشد که در حوزه قضایی ویکی‌نبشته نباشند. در نتیجه در رابطه با تخطی از قوانین مذکور، خواه به شکل پیوند اینترنتی و خواه به شکل استفاده از اطلاعات به هر شکلی، مسئولیتی متوجه ویکی‌نبشته نیست.