قانون اعطای امتياز معادن نفت شمال به كمپانی استاندارد اويل آمريكايی

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تصمیم‌های مجلس شورای ملی درباره نفت و گاز تصمیم‌های مجلس

مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری چهارم

اساسنامه‌های مصوب مجلس شورای ملی

قانون اعطای امتیاز معادن نفت شمال به کمپانی استاندارد اویل آمریکایی - مصوب ۳۰ آبان ماه ۱۳۰۰ [۱]

ماده اول[ویرایش]

مجلس شورای ملی واگذاردن امتیاز استخراج نفت را در ایالات آذربایجان و خراسان و گیلان و استرآباد و مازندران به کمپانی استاندارد‌اویل یا کمپانی معتبر مستقل آمریکایی دیگری به شرایط ذیل تصویب می‌نماید.

  • ‌پاورقی: مواد ۱ و ۵ این قانون به موجب قانون اصلاحیه مصوب ۲۵ جوزا ۱۳۰۱ به طریق فوق اصلاح و مواد ۱ و ۵ سابق که نسخ شده به قرار‌ذیل است:

ماده اول[ویرایش]

مجلس شورای ملی واگذاردن امتیاز استخراج نفت را در ایالات آذربایجان و خراسان و گیلان و استرآباد و مازندران به کمپانی استاندارد اویل‌آمریکایی دیگر به شرایط زیر تصویب می‌نماید.

ماده دوم[ویرایش]

مدت این امتیاز بیش از پنجاه سال نخواهد بود.

ماده سوم[ویرایش]

حقوق دولت بیشتر از صدی ده کلیه نفت و مواد نفتی است که کمپانی از چاه‌ها خارج می‌نماید قبل از آن که هر گونه خرجی بر آن تعلق‌گیرد.

ماده چهارم[ویرایش]

شرایط دیگر این امتیاز از قبیل تسعیر سهم دولت در صورتی که دولت صلاح بداند و طرز تأدیه آن و طرز نظارت دولت ایران در عواید‌کمپانی و شرایط ابطال‌کننده امتیاز و سایر شرایط لازم برای حفظ حقوق دولت و مملکت را دولت تهیه و پس از توافق نظر با کمپانی مزبور به مجلس‌شورای ملی پیشنهاد خواهد نمود.

ماده پنجم[ویرایش]

کمپانی استاندارد اویل با هر یک از کمپانی‌های آمریکایی که مورد قبول واقع شود نمی‌تواند به هیچ وجه این امتیاز را به هیچ دولت یا‌کمپانی یا شخصی انتقال بدهد و همچنین شراکت با سرمایه‌داران دیگر منوط به تصویب مجلس شورای ملی ایران است.

*‌پاورقی: ماده پنجم - کمپانی استاندارد اویل نمی‌تواند به هیچ وجه این امتیاز را به هیچ دولت یا کمپانی یا شخصی انتقال بدهد و همچنین‌شراکت با سرمایه‌داران دیگر منوط به تصویب مجلس شورای ملی ایران است - عدم رعایت این ماده باعث سقوط امتیاز از درجه اعتبار خواهد‌بود.


منبع[ویرایش]

  1. مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری چهارم - ۱ تیر ۱۳۰۰ تا ۳۰ خرداد ۱۳۰۲ - چاپخانه مجلس - ص. ۲۰۱-۲۰۲