برگه:Parcham-kasravi-01-01.pdf/۴۵

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
این برگ نمونه‌خوانی شده ولی هنوز هم‌سنجی نشده‌است.
—۴۲—

و به پیکاریکه شروع کرده ایم ادامه دهیم. اکنون سربازان ما در جبهه خاور رویه تدافعی اختیار کرده و با مخاطرات زیادی روبرو شده اند! ما عزم راسخ داریم که این جنگ را با کمال علاقه و فداکاری بپایان برسانیم. دولت و ملت آلمان برای یک جنگ عمومی و وسیعی آماده میشود!»

۶_نگرانی های ترکیه و نطق نخست وزیر آن کشور:

کشاکش در کناره های دریای مدیترانه باعث نگرانی دولت ترکیه گردیده و چندی پیش رادیو آنکارا صریحاً تایید نمود که ترکیه از هر وقتی بمیدان جنگ نزدیکتر شده است و رئیس جمهور ترکیه نیز در بیانات اخیر خود چنین گفتند «باستثنای ۵ دولت سایر دولیکه فعلاً بمبارزه و خون ریزی مشغولند باختیار و بمیل خود وارد جنگ نشده و بلکه حوادث و پیش آمدهای جهان آنها را وارد باین کشاکش و خون ریزی نموده است!»

پس از ملاقاتیکه مستر چرچیل در شهر ادنه با عصمت اینونو رئیس جمهوری ترکیه و با سران ملت ترک بعمل آورد سراج اغلو نخست وزیر ترکیه نطقی در برابر رادیو ایراد و در طی آن چنین گفت: «میان انگلیس و ترکیه یک اتحاد واقعی برقرار گردیده و دوستی ترکیه و شوروی نیز صمیمانه تر شده است» راجع بمذاکرات ادنه نخست وزیر ترکیه گفت «منظور از این ملاقاتها و مذاکرات همانا نگهداری و محکم ساختن مبانی دوستی میان دو کشور بوده و دولت ترکیه با تمام کشورها یک سیاست روشن و طبیعی پیش گرفته است. چنانکه دوستی این ادعا از پیمان دوستی اخیر که میان ترکیه و آلمان بسته شده است معلوم میشود» درباره سیاست خارجی ترکیه اظهار داشت «سیاست ما تا کنون در برابر هر گونه سختی و مصائب پایدار و تغییری نکرده است دولت ترکیه هیچ گونه تعهدات سری بگردن نگرفته و از ما نیز چنین درخواستی نشده است خط سیر ما در سیاست خارجی دوستی با تمام دول است!»

۲_ جنگهای آلمان و روس و اوضاع جبهه خاور .

چنانکه میدانیم حمله متقابل زمستانی ارتش شوروی امسال زودتر از سال پیش آغاز گردید. دامنه عملیات روسها در این حمله چه از حیث طول جبهه و چه از سائر جهات نسبت بحمله زمستانی سال گذشته وسیعتر بود و از این رو معلوم میشود