کیهان/۱۳۵۷/۱۰/۱۶/تغییر نام پلی‌تکنیک به دانشگاه نجات‌الهی

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پیشنهاد اعضای سازمان ملی دانشگاهیان ایران درباره

تغییر نام پلی‌تکنیک به دانشگاه نجات‌الهی

اعضای سازمان ملی دانشگاهیان ایران وابسته به دانشگاه پلی‌تکنیک خواستار تغییر نام این دانشگاه به «دانشگاه صنعتی نجات‌الهی ـ پلی‌تکنیک تهران» شدند.

مهندس شهید کامران نجات‌الهی که روز پنجم دیماه از پای درآمد از استادان دانشگاه پلی‌تکنیک تهران بود.

اعضای سازمان ملی دانشگاهیان ایران وابسته به دانشگاه پلی‌نکنیک تهران طی پیشنهادی به شورای دانشگاه خواستار این تغییر نام شده‌اند

مهندس شهید کامران نجات‌الهی که روز پنجم دیماه در جریان تیراندازی مأموران از پای درآمد در سال ۱۳۳۰ در بیجار متولد شده و پس از طی تحصیلات عالی به عضویت هیات علمی دانشگاه پلی‌تکنیک درآمده بود. او پس از عضویت در هیات علمی دانشگاه پلی‌تکنیک نه تنها از فعالیت‌های خود نکاست بلکه به آن جنبه وسیع‌تر و مؤثرتری داد.

استاد شهید یکی از بنیانگذاران سازمان ملی دانشگاهیان ایران بود و در تمام مدت فعالیت این سازمان یکی از متفکرترین اعضای آن بشمار میرفت آخرین فعالیت اجتماعی و سیاسی استاد کامران نجات‌اللهی شرکت در تحصن استادان وابسته به سازمان ملی دانشگاهیان ایران در وزارت علوم بود که در این ماجرا کشته شد.

این اثر در ایران، کشوری که برای اولین بار در آنجا منتشر شده است، در مالکیت عمومی قرار دارد. همچنین در ایالات متحده هم طبق بخشنامه 38a دفتر حق تکثیر ایالات متحده در مالکیت عمومی قرار دارد.
در مورد اشخاص حقیقی این بدین معنا است که مؤلف این اثر قبل از ۳۱ مرداد ۱۳۵۹ درگذشته یا اینکه از تاریخ مرگش بیش از ۵۰ سال گذشته است. در مورد اشخاص حقوقی نیز نشان دهنده این است از تاریخ اولین انتشار اثر بیش از ۳۰ سال گذشته است.