ویکی‌نبشته:بهره‌مندی از ساختن حساب

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بهره‌مندی از ساختن حساب کاربری

برای خواندن مقالات ویکی‌نبشته نیازی نیست که حساب کاربری داشته باشید. حتی برای ویرایش کردن در ویکی‌نبشته هم در اکثر موارد لازم نیست که حساب کاربری داشته باشید! با این وجود داشتن یک حساب کاربری در ویکی‌نبشته و انجام ویرایش‌ها پس از ورود به سامانه، به خاطر مزایایی که دارد، به طور کلی به همهٔ کاربران ویکی‌نبشته توصیه می‌شود.

توانایی‌های کاربران دارای حساب کاربری[ویرایش]

برتری‌های داشتن حساب[ویرایش]

  • استفاده از نام کاربری مورد علاقه‌تان برای ویرایش، نخست اگر واژه مناسبی باشد و هم‌چنین اگر پیشتر ویرایشگر دیگری آن را ثبت نکرده‌باشد.
  • دسترسی به فهرستی از مشارکت‌هایتان از راه صفحه مشارکت‌های من.
  • داشتن صفحه کاربری شخصی.
  • استفاده از صفحه پی‌گیری‌های من برای دنبال کردن مقالات مورد علاقهٔ خود.
  • توانایی شخصی‌سازی کردن ظاهر ویکی‌نبشته.
  • داشتن حق رأی در نظرخواهی‌ها و انتخابات.
  • پنهان شدن نشانی اینترنتی (آدرس IP) شما از دیگران.

بیان مزایا[ویرایش]

وقتی شما برای خودتان ورود به سامانه نام کاربری دلخواه خودتان را انتخاب می‌کنید (البته به شرط آن که قبلاً توسط دیگری ثبت نشده باشد.) به این ترتیب، پس از ورود به سامانه، تمام ویرایش‌هایی که انجام می‌دهید به نام شما ثبت خواهد شد. سپس شما می‌توانید تمام فعالیت‌هایی که در ویکی‌نبشته کرده‌اید را از طریق صفحهٔ «مشارکت‌های من» My Contributions بررسی کنید. (دیگران نیز قادر خواهند بود فعالیت‌های شما را ببینند و به توانایی‌های شما پی‌ببرند.)

شما یک صفحهٔ کاربری همیشگی برای خودتان خواهید داشت که در آن می‌توانید کمی از خودتان بنویسید، یکی دو عکس از خودتان بگذارید، یا پیوندهایی به صفحاتی از ویکی که مدام به آن‌ها سر می‌زنید در صفحهٔ کاربری خود قرار دهید. ویکی‌نبشته درونمایه نشان می‌هد که اینجا جای رایگان در اینترنت نیست]] اما به شما پروانه می‌دهد که نوشتارهای ارزنده به گونه‌ای وابسته به ویکی‌نبشته را در صفحهٔ شخصی خود به دلخواه خود نمایش دهید.

افزون بر این، شما یک صفحه گفتگو هم خواهید داشت که سایر ویرایشگران می‌توانند از آن طریق برای شما پیام بفرستند، که اگر هنگامی شما دوباره به ویکی‌نبشته برگردید، از وجود این پیام به طور خودکار آگاه خواهید شد. غیر از ارسال پاسخ به پیام‌ها شما راه دیگری نیز برای ارتباط با کاربران دارید، و آن استفاده از پست الکترونیکی است. ویکی‌نبشته به شما این امکان را می‌دهد که از کاربران نامه‌های الکترونیکی دریافت کنید، بدون این که آن‌ها آدرس پست التکرونیکی شما را بدانند. کافی است شما این گزینه را در بخش «ترجیحات من» فعال کنید، تا کاربرهای دیگر، با مراجعه به صفحهٔ کاربری شما و کلیک کردن روی پیوند «پست الکترونیکی به این کاربر» با شما در تماس باشند.

پیدا و پنهان[ویرایش]

نیازی نیست که شما خود را در ویکی‌نبشته بشناسانید، با داشتن یک حساب کاربری، شما یک شناسه کاربری مجازی در ویکی‌نبشته خواهید داشت، و دیگران شما را به آن نام برگزیده خودتان شناسایی می‌کنند. اگر چه بدون ورود به سامانه هم می‌توانید در ویکی‌نبشته ویرایش کنید، اما ورود به سامانه باعث می‌شود که ثبت شدن ویرایش‌های خوب شما به صورت سابقه‌ای در آید که باعث اعتماد بیشتر کاربران به شما می‌شود. کاربرهای کهنه‌کار ویکی‌نبشته هم به کاربران تازه‌کاری که حساب کاربری می‌سازند راحت‌تر اعتماد می‌کنند.

توجه داشته باشید که ویکی‌نبشته همیشه در درگاه خرابکاری، ویرایش‌هایی با هدف تبلیغات، و مواردی از این دست بوده است. بنابراین همیشه نیاز هست که اطلاعاتی که در ویکی‌نبشته نوشته شده، از دیدگاه درستی بازبینی شود. ویرایش‌های مثبت شما در ویرایش ویکی‌نبشته، که پس از ورود شما به سامانه در صفحهٔ «مشارکت‌های من» دیده می‌شود، سبب می‌گردد که شما به عنوان یک منبع درست و با اعتبار شناخته شوید.

وقتی شما وارد سامانه نشوید، تمام ویرایش‌های شما با آدرس IP شما ثبت می‌شوند، ولی اگر وارد سامانه شوید، ویرایش‌ها با نام کاربری شما ثبت می‌شوند، و آدرس IP شما فقط در پایگاه اطلاعات داخلی ویکی‌نبشته ثبت می‌شود. دربارهٔ سیاست‌های ویکی‌نبشته در حفظ اطلاعات شخصی‌تان در این صفحه اطلاعات کافی می‌خوانید. به طور خلاصه وقتی شما با نام کاربری‌تان وارد سامانه شوید، در ویرایش هایی که انجام می‌دهید اطلاعات کمتری درباره خود می‌دهید (چون آدرس IP تان پنهان می‌ماند.) توجه داشته باشید که سیاست حفظ اسرار ویکی‌نبشته بر حسب این که شما در چه کشوری زندگی می‌کنید، ویرایش‌های شما در ویکی‌نبشته چه قدر مثبت (یا منفی و خرابکارانه) بوده، و نوع دسترسی شما به اینترنت چگونه بوده، اثرات متفاوتی خواهد داشت، ضمن این که فن‌آوری و سیاست‌های ویکی‌پدیا ممکن است تغییر کنند.

گزینه‌های بیشتر هنگام ویرایش[ویرایش]

نرم‌افزار مدیاویکی‌ که سایت ویکی‌نبشته بر پایه آن استوار است، قابلیت‌های بیشتری را در اختیار کاربرانی می‌گذارد که با حساب کاربری خود وارد سامانه می‌شوند. برای نمونه، این کاربران می‌توانند در مواردی لازم ویرایش‌های خود را به صورت ویرایش جزیی علامت گذاری کنند. این امکان برای کاربرانی که به سامانه وارد نشده‌اند وجود ندارد، از آنجا که شاید چندین کاربر با یک آدرس IP در ویکی‌نبشته ویرایش کنند، دیگر برقرار ساختن دیالوگ و اعتماد در کار به آن‌ها وجود نخواهد داشت.

گزینه دیگری که ویرایشگران فعال ویکی‌نبشته از آن بسیار بهره می‌برند، «فهرست پی‌گیری ها» my watchlist است. وقتی شما صفحه‌ای را در ویکی‌نبشته می‌خوانید، می‌توانید آن را به فهرست پی‌گیری‌های خود می افزایید. این کار با کلیک کردن روی سربرگ «پی‌گیری» watch در بالای صفحه انجام می‌شود که فقط برای کاربرانی نمایش داده می‌شود که به سامانه وارد شده‌اند. به این ترتیب شما با مراجعه به صفحهٔ «فهرست پی‌گیری های من» می‌توانید از تغییرات انجام شده در تمام صفحاتی که پی‌گیری‌اشان می‌کنید به طور یک‌جا با خبر شوید، بدون آن که مجبور باشید به هر یک از صفحات مورد علاقه‌تان مراجعه کنید.

هم‌چنین برای آن که ساختار ویکی‌نبشته حفظ شود، فقط کاربرهایی که به سامانه وارد شده‌اند پروانه ساخت صفحه نوین یا انتقال یک صفحه که به تغییر نام صفحه می انجامد. افزون براین کاربران اجازه دارند در ویکی‌نبشته نگاره یا پرونده‌های صوتی بارگذاری کنند.

در پایان این که ویرایشگران ویکی‌نبشته می‌توانند User Script را بکار گیرند، که به آن‌ها امکان می‌دهد برخی کارهای تکراری را فقط با یک کلیک به صورت اتوماتیک انجام دهند، و به این شکل توانایی‌ها و اثرگذاری خود در ویکی‌نبشته را افزایش بخشند.

ترجیحات شخصی[ویرایش]

ویکی‌نبشته به کاربرانی که به سامانه وارد شده‌اند اجازه می‌دهد که از طریق صفحهٔ ویژه:Preferences تنظیمات دلخواه خود را بر نرم‌افزار مدیاویکی اعمال کنند، تا ویکی‌نبشته به شیوه‌ای که می‌خواهند برایشان به نمایش در آید. به عنوان مثال، یک کاربر از این راه می‌تواند است که امضای شخصی خودش را تنظیم کند، ابعاد جعبهٔ ویرایش را تغییر دهد، رنگ‌بندی ظاهری ویکی‌نبشته را متفاوت سازد و غیره. (مفهوم گزینه‌های صفحهٔ ترجیحات در عنوان‌شان به وضوح بیان شده‌است.)

امکانات مدیریتی[ویرایش]

مدیران ویکی‌نبشته قادرند صفحات را حذف یا زنده کنند، با قفل کردن صفحات از ویرایش آن‌ها توسط افراد خرابکار جلوگیری کنند، صفحات قفل‌شده را ویرایش کنند، و دسترسی کاربران خرابکار را به ویکی‌نبشته قطع نمایند. در واقع آن‌ها نظرات کاربران ویکی‌پدیا در صفحاتی مثل ویکی‌پدیا:رای‌گیری برای حذف را عملی می‌کنند.

فقط کاربرانی که به سامانه وارد می‌شوند ممکن است در ویکی‌نبشته مدیر شوند. به طور کلی، کاربرانی که چندین ماه متوالی به طور مثبتی در ویکی‌نبشته به ویرایش پرداخته باشند، برای مدیریت در ویکی‌نبشته برگزیده می‌شوند. جزئیات بیشتر را در این صفحه بخوانید. اگر شما یک کاربر طولانی‌ مدت ویکی‌نبشته هستید و می‌خواهید مدیر شوید، به این صفحه سری بزنید.

قطع دسترسی[ویرایش]

گاهی کاربری دست به خرابکاری در ویکی‌نبشته می‌زند که در آن صورت دسترسی آن حساب کاربری برای مدتی از یک روز تا همیشه بسته خواهد شد. در حالت دیگر، افراد بدون ورود به حساب کاربری اقدام به خرابکاری در ویکی می‌کنند. اگر این حالت تداوم پیدا کند، مدیران ویکی‌پدیا، امکان دسترسی آن فرد را به ویکی‌نبشته با شناسایی آدرس IP مورد استفادهٔ او قطع می‌کنند. ممکن است شما از مدرسه یا دانشگاه به اینترنت دسترسی داشته باشید، و آدرس‌های IP دانشگاه شما به همین روی دسترسی به ویکی‌نبشته نداشته باشند. در این حالت، اگر شما یک حساب کاربری در ویکی‌نبشته داشته باشید، می‌توانید از مدیران بخواهید که این قطع دسترسی را تنها درباره افرادی بکاربرند که بدون حساب کاربری، در ویکی‌نبشته خرابکاری می‌کنند، و به این ترتیب، دسترسی شما به ویکی‌نبشته دوباره برقرار می‌گردد. توجه داشته باشید که اگر دسترسی آدرس‌های IP‌ محل فعالیت شما به ویکی‌نبشته قطع شده باشد ممکن است برای ساختن حساب کاربری هم دچار مشکل شوید؛ در آن صورت می‌توانید:

  • حساب کاربری را وقتی در منزل هستید بسازید، و در محل کار با آن وارد سامانه شوید (یا برعکس).
  • از دوست قابل اطمینانی که به ویکی دسترسی دارد بخواهید برای شما حساب کاربری بسازد و نام کاربری و واژه عبور را به شما بگوید. سپس به سامانه وارد شوید، و واژه عبور خود را تغییر دهید.

حذف حساب کاربری[ویرایش]

حذف حساب کاربری در ویکی‌نبشته، به دلیل لزوم حفظ مشارکت‌های کاربران غیر ممکن است.