راهنما:آشنایی

از ویکی‌نبشته
راهنما آشنایی
راهنماهای زودیاب: آشنایی - خواندن - ویرایش - افزودن متن جدید - افزودن تصویر - راهنمایی بیشتر


در این صفحه می‌کوشیم تا شما را با کتابخانه آزاد ویکی‌نبشته آشنا سازیم. با کلیک بر روی پیوندهای بالا می‌توانید به صفحاتی بروید که جنبه‌های گوناگون ویکی‌نبشته را معرفی می‌کنند. لطفاً اگر تازه‌وارد هستید، نخست همین صفحه را بخوانید.

درباره ویکی‌نبشته[ویرایش]

ویکی‌نبشته پروژه‌ای است که به ویرایشگران امکان می‌دهد تا با جمع‌آوری، سازماندهی، غلط‌گیری، تصویرگذاری و حاشیه‌نویسی متون منبع فارسی به ساخت کتابخانه‌ای آزاد با استفاده از رویکرد ویکی بپردازند. کتابخانه آزاد ویکی‌نبشته، یکی از پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا و یکی از وبگاه‌های خواهر دانشنامه آزاد ویکی‌پدیا است. در ویکی‌نبشته همگان می‌توانند صفحه‌ها را مانند ویکی‌پدیا ویرایش کنند. از متون منبعی که در ویکی‌نبشته وجود دارند، می‌توان برای ارائه مقاله‌های مؤثر در ویکی‌پدیا سود جست.

مشارکت[ویرایش]

از مشارکت در ویکی‌نبشته نهراسید. اگر اشتباهی هم کردید، فرد دیگری آن را اصلاح خواهد کرد. ما جامعه‌ای از مشارکت‌کنندگان هستیم و خوشحال خواهیم شد تا در صورت نیاز به شما کمک کنیم. شما می‌توانید بدون این که به ویکی‌نبشته وارد شده باشید، متون منبع را اضافه کرده یا ویرایش کنید. همچنین با نوشتن یک جمله در دفترخانه می‌توانید با ما تماس بگیرید.

مردم همچنان با افزودن یا تکمیل متون منبع به گسترش ویکی‌نبشته کمک می‌کنند. صفحه تغییرات اخیر آخرین تغییرات انجام‌شده در مورد این ویرایش‌ها را به نمایش می‌گذارد. ما تا کنون دارای ۲۷٬۲۸۴ صفحه متن منبع هستیم! خواهشمندیم پیش از افزودن هر گونه متنی به ویکی‌نبشته، این صفحه‌های آشنایی را مرور کنید.

قابلیت‌های ویکی‌نبشته[ویرایش]

زبانه‌ها: در بالای هر صفحه‌ی ویکی‌نبشته پیوندهایی به نام زبانه وجود دارند. این زبانه‌ها شما را به صفحه‌هایی که مشاهده می‌کنید می‌برند. روی زبانه‌ی «گفتگو» کلیک کنید تا به صفحه‌ای بروید که در آن امکان گفتگو پیرامون صفحه‌ی جاری وجود دارد. با کلیک بر روی زبانه «ویرایش» تقریباً می‌توانید تمام صفحه‌ها را ویرایش کنید. زبانه‌ی «تاریخچه» نیز شما را به ویرایش‌های پیشین یک صفحه می‌برد. ضمناً اگر وارد سیستم شده باشید، می‌توانید با کلیک روی زبانه «انتقال»، صفحه‌ای را که در آن هستید به یک نام دیگر منتقل کنید.

در گوشه سمت راست این صفحه چهار بخش وجود دارد.

گشتن: بخش «گشتن» اصلی‌ترین منوی ویکی‌نبشته است و دارای پیوندهای مهمی به صفحه‌های مختلف این پروژه می‌باشد. «صفحهٔ اصلی» پیوندهای مهمی به ویکی‌نبشته دارد و همچنین بسته به نیاز کاربران ویکی‌نبشته و تصمیم مدیران می‌تواند دارای فهرست‌های مختلفی چون اخبار، وقایع یا متون منبع باشد. «ورودی کاربران» شما را به صفحه‌ای می‌برد که جامعه‌ی ویکی‌نبشته از طریق آن هماهنگ شده و کارهایی را که می‌خواهند با هم انجام دهند از آن جا شروع می‌کنند. «دفترخانه» محل گفتگوی افراد جامعه‌ی ویکی‌نبشته با هم است؛ اگر نیاز به راهنمایی دارید می‌توانید آن را در دفترخانه بیان کنید. در «صفحه تغییرات» اخیر می‌توان آخرین تغییرات انجام شده توسط همه کاربران را مشاهده کرد. با کلیک روی منوی «صفحه تصادفی» نیز می‌توانید به طور تصادفی به یکی از متون ویکی‌نبشته بروید. پیوند «راهنما» نیز شما را به صفحه‌ای می‌برد که محتوی صفحات راهنمای ویکی‌نبشته (مثل همین صفحه) است. اگر قصد اهدای پول به هر میزانی را به بنیاد ویکی‌مدیا دارید می‌توانید با کلیک روی پیوند «کمک مالی» و دنبال کردن وبگاه مربوطه، بنیاد ویکی‌مدیا را در استمرار توسعه آگاهی در سراسر دنیا یاری رسانید.

جستجو: فرم جستجو این امکان را به شما می‌دهد تا به جستجوی متون منبع و سایر صفحه‌ها در ویکی‌نبشته بپردازید. اگر نام دقیق یک صفحه را می‌دانید، کافی است آن را در جعبه متن جستجو وارد کرده و روی کلید [برو] کلیک کنید یا کلید Enter را بر روی صفحه کلید خود فشار دهید. اما اگر می‌خواهید به دنبال کلیدواژه‌ای در ویکی‌نبشته بگردید، باید آن را تایپ کرده و روی کلید [جستجو کن] کلیک کنید. برای مشاهده‌ی راهنمایی‌های پیشرفته، به صفحه راهنمای جستجو در فراویکی بروید.

جعبه‌ابزار: این منو شامل فهرستی از ابزارها است. منوی «پیوندهای به این صفحه» شما را به صفحه‌ای می‌برد که در آن فهرستی از صفحه‌هایی وجود دارد که به صفحه‌ی جاری پیوند دارند. «تغییرات مرتبط» فهرستی از آخرین تغییرات صفحاتی را نشان می‌دهد که صفحه‌ی جاری به آن‌ها پیوند دارد. برای فرستادن هر نوع پرونده صوتی یا تصویری به ویکی‌نبشته می‌توانید بر روی پیوند «بارگذاری پرونده» کلیک کنید. «صفحه‌های ویژه» نیز فهرستی از عناوین صفحه‌هایی را نشان می‌دهد که توسط خود ویکی‌نبشته به روز می‌شود. ضمناً این صفحه‌ها قابل ویرایش نیستند.

زبان‌های دیگر: در این منو می‌توان به صفحه‌های هم‌نام صفحه‌ی جاری در زبان‌های دیگر پروژه‌ی ویکی‌نبشته رفت.