بحث پدیدآورنده:احمد شاملو

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو

درخواست حذف[ویرایش]

@Metagalaxy: سلام دوست عزیز. با احترام طبق معیارهای حذف سریع یکی از معیار‌ها «صفحات پدیدآورندگانی که تمامی آثارشان حق تکثیر دارد.» است. و این پدیدآورنده از تاریخ مرگش فقط حدود ۱۷ سال گذشته و هنوز آثارش حق تکثیر دارند. این موضوع در مورد صفحه‌ی شازده کوچولو که زحمت درجش را کشیده‌اید هم صدق می‌کند و این اثر با ترجمه‌ی شاملو نباید در ویکی‌نبشته باشد. Arash.z (بحث) چهارشنبه،۱۹ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۲۲:۰۴ (ایران) ‏۱۱ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۳۴ (UTC)

@Arash.z: درود بر شما دوست دریانورد :)

وقت بخیر

باید خدمتتان عرض کنم که بنده با قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان آشنایی کامل دارم؛ و اکنون در مورد سخن شما

  1. فکر کنم همان‌طور که در توضیح خنثی سازی ویرایش شما گفتم، صفحه‌ای که شما نظر بر پاک شدنش دارید، یک کتاب، و مقاله یا یک اثر نیست، صفحه پدید آورنده است که فقط توضیحاتی در مورد نویسنده‌ای داده است به همراه معرفی آثارش؛ و به این نشانی که آیا شما متنی از آثار احمد شاملو در این جا می‌بیند؟ ، مسلماً جواب شما خیر است!

و اگر در تاریخچه صفحه هم نگاه کنید، هیچ‌کدام از دوستان اقدام به حذف آن نکردند با وجود اینکه صفحه در ۹ سال قبل به وجود آمده است. شما صفحه‌های این چنینی را که حتی نویسنده زنده هم دارد می‌توانید ببینید. پدیدآورنده:عبدالکریم سروش، پدیدآورنده:علی دیواندری، پدیدآورنده:غلامحسین ابراهیمی دینانی، و …

  1. در مورد ترجمه شازده کوچولو: قطعاً شاید اطلاع داشته باشید (حالا شاید در حوضه چنین کتاب‌هایی علاقه‌مند نباشید :))، که این کتاب از بهترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان است و من با این هدف بازنویسی این کتاب را شروع کردم و در ضمن در ویکی‌نبشته ایتالیایی نیز میان ویکی دارد. از آنجایی که حدود ۱۲ سال است در کتابخانه‌های عمومی عضویت مرکزی دارم، معمولاً اکثر کارهایم را با مشورت آن‌ها انجام می‌دهم. با مسئولین آنجا مشورت کردم و اتفاقاً همین مسئله هم به وجود آمد و ایشان به بنده گفتند که «از آنجا که شما هدفتان برای استفاده از این ترجمه در یک پایگاه فراگیر (ویکی نبشته) است، با ذکر منبع اشکالی ندارد». در این جا دو ترجمه با برگردان‌های «محمد قاضی» و «احمد شاملو» در مقابل من قرار داشت که هردو شرایط هم را داشتند ولی ترجمه احمد شاملو روان تر به نظرم رسید .

ببخشید که سرتان را در آوردم :) . موفق باشید مهدی بحث ۲۰ مهر ۱۳۹۶_ ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۱ (UTC)

@Metagalaxy: با تشکر از توضیحاتی که دادید و زحماتی که برای درج کتاب‌ متحمل شدید. تذکر بنده صرفاً با استناد به قوانین و سیاست‌های ویکی‌نبشته فارسی بود. تا جایی که بنده اطلاع داشتم در اینجا قوانین سایت باید اجرا شوند و نظرات شخصی یا دیگران ملاک نیستند. اینکه کتابی در ویکی ایتالیایی میان ویکی دارد یا اینکه نظر مسئولین کتابخانه‌های عمومی چه باشد برای ما حجت نیست. همانطور که اطلاع دارید در قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان صریحاً گفته شده که چه اثرهایی تحت حمایت این قانون هستند و تا جایی که من دیدم تبصره‌ای در مورد هدف منتشر کننده یا انتشار در «پایگاه فراگیر» یا «ذکر منبع» وجود ندارد(اگر دارد بفرمایید که کجاست؟). طبق بند ۲۳ این قانون کاری که شما انجام داده‌اید جرم است و حبس دارد(!!). «هر کس تمام یا قسمتی از اثر دیگری را که مورد حمایت این قانون است به نام خود یا به نام پدیدآورنده بدون اجازهٔ او و یا عالماً یا عامداً به نام شخص دیگری از پدیدآورنده نشر یا پخش یا عرضه کند به حبس تأدیبی از شش ماه تا ۳ سال محکوم خواهد شد.»
در مورد بقیه صفحات پدیدآورندگان هم که اشاره کردید حق با شماست و متاسفانه خیلی موارد نقض قوانین را می‌توان در این ویکی و سایر ویکی‌ها پیدا کرد. اما این دلیلی برای نقض بیشتر قوانین نیست. آن صفحات هم اگر بر خلاف سیاست‌های ویکی‌نبشته باشند(که هستند) باید حذف شوند.
برای جلوگیری از طولانی شدن بحث از دوستان با تجربه‌تر خواهش می‌کنم که نظر بدهند. @Pedram.salehpoor:،@Yoosef Pooranvary:،@Hootandolati: نظر شما چیست؟ Arash.z (بحث) پنجشنبه،۲۰ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۱۶:۰۴ (ایران) ‏۱۲ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۴ (UTC)
با توجه به مقررات و بحث کپی رایت نمی توانید از آثار مرحوم شاملو استفاده کرد. عدم حذف و اینکه در مواردی سیاست ها و رهنمود ها اجرا نشده است دلیل بر تکرار اشتباه نمی شود. موارد مشابه نیز باید حذف شوند. علت اینکه برخی از آثار را دوستان زحمت کشیده و دوباره وارد کرده اند و با تصحیحاتی قدیمی تر همین موضوع است Hootandolati (بحث) ‏۱۳ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۱ (UTC)
درود به دوستان عزیز. در مورد صفحه نویسنده باید اشاره کنم که چندین سال قبل تصمیم بر این شد نویسندگانی که آثار آنها نباید اینجا قرار بگیرد معرفی هم نباشد. معرفی ها برای ویکی‌نبشته نیستند و در ویکی‌پدیا قرار می‌گیرند. ما تنها به این دلیل معرفی‌ها را در ویکی‌نبشته قرار می‌دهیم که به اثر غنای بیشتری بدهد. موردهای نقض را هم پاک می‌کنم که در مدت عدم حضور مدیران به صورت فعال ایجاد شده‌اند. یک بار آقای یوسف پورانوری و چندتن از دوستان زحمت کشیدند همه را یافتند و پاک کردیم اما باز هم بوجود می‌آید. اما در مورد خود اثر هم باید بگویم طبق قانون استثنایی وارد نیست و پاک می‌شود. دلیل پاک نشدنش هم به دلیل تنگی وقت خودم بود. شما به بحث خواستید ادامه دهید و اگر به دلیل‌های قانونی رسیدید باز می‌گردانم.Pedram.salehpoor (بحث) ‏۱۴ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۱۱ (UTC)