پروانه عمومی همگانی گنو

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ویکی‌پدیا
ویکی‌پدیا

متن زیر ترجمه‌ای است از GNU GENERAL PUBLIC LICENSE

مجوز عمومی GNU بیست و نه ژوئن ۲۰۰۷

راهنمای نظام‌نامه[ویرایش]

مجوز عمومی GNU یک مجوز مجانی و قابل تکثیر برای نرم‌افزارها و انواع دیگری از اثرها است.

مجوزها اغلب به این منظور صادر شده‌اند تا امکان به اشتراک گذاشتن و تغییر در نرم‌افزارها و انواع دیگری از اثرهای اجرایی سلب شود. مجوز عمومی GNU برعکس، به این منظور طراحی شده تا دست شما را برای به اشتراک گذاشتن و تغییر دادن تمامی نسخه‌های یک برنامه و برای اطمینان حاصل کردن از اینکه نرم‌افزار آزاد برای تمامی کاربرها موجود باشد را باز بگذارد. ما، یعنی بنیاد نرم‌افزارهای آزاد، از مجوز عمومی GNU برای اغلب نرم‌افزارهای خود استفاده می‌کنیم. این مجوز همچنین برای هرگونه اثر دیگری که به همین شکل توسط تولیدکنندگان ایجاد شده قابل اجرا است. شما نیز می‌توانید این مجوز را برای برنامه‌های خود استفاده کنید.

زمانی که ما از نرم‌افزارهای آزاد صحبت می‌کنیم منظور ما آزادی در استفاده از آن است نه قیمت آن. این مجوز عمومی به این منظور طراحی شده تا به شما اطمینان دهد برای توزیع و گسترش نرم‌افزارهای آزاد (و دریافت وجه در صورت تمایل شما) آزاد بوده و می‌توانید رمز نرم‌افزار را دریافت کرده و یا آن را در صورت تمایل به شخصی بدهید، می‌توانید نرم‌افزار را تغییر داده یا بخش‌هایی از آن را در برنامه آزاد جدیدی استفاده کنید و اینکه بدانید که می‌توانید این اقدامات را انجام دهید.

برای حفظ حقوق شما ما باید دیگران را از درخواست از شما برای رها کردن این حقوق یا برگرداندن این حقوق منع کنیم. از این رو شما در صورتی که بخواهید نسخه‌هایی از نرم‌افزار را منتشر کرده یا به تغییر و اصلاح آن‌ها دست زنید، وظایف خاصی را خواهید داشت: وظایفی که با رعایت کردن آن‌ها حق آزادی دیگر افراد نیز محترم شمرده می‌شود. به عنوان مثال، اگر شما نسخه‌هایی از چنان نرم‌افزاری را توزیع کنید، خواه در ازای آن وجهی دریافت کنید خواه نه شما نیز باید به دریافت کنندگان نرم‌افزار نیز همان آزادی عمل که خود داشته‌اید را نیز تفویض کنید. شما باید این اطمینان را ایجاد کنید که آن‌ها نیز بتوانند رمز نرم‌افزار را دریافت کرده یا تهیه کنند و شما باید به آن‌ها این قوانین را ارائه دهید به نحوی که آن‌ها نیز از حقوق خود مطلع شوند.

موسساتی که از مجوز عمومی GNU استفاده می‌کنند در دو مرحله از حقوق شما حفاظت می‌کنند: (۱) حق کپی رایت را بر روی نرم‌افزارها ایجاد کرده و (۲) به شما این امکان را می‌دهند تا اجازه قانونی برای تکثیر، توزیع و یا اصلاح نرم‌افزار را در اختیار داشته باشید. برای حفاظت حقوق شرکت‌ها و نویسندگان برنامه، این مجوز به آنها به روشنی توضیح می‌دهد که هیچ تعهدی در قبال این نرم‌افزارهای آزاد ندارند. این مجوز همچنین نویسندگان و کاربران برنامه را ملزم می‌سازد تا روی نسخه‌های اصلاح شده عبارت «تغییر یافته» را درج کنند. به این ترتیب مشکلات آن‌ها اشتباهاً به نویسندگان نسخه‌های قبلی برنامه نسبت داده نخواهد شد.

برای دسترسی نیافتن کاربرها، برای نصب نکردن یا اجرا نکردن نسخه‌های اصلاح شده از نرم‌افزارهای داخل آن‌ها که فقط تولید کننده نرم‌افزار امکان انجام آن را دارد، ابزارهای خاصی طراحی شده‌اند. این موضوع اساساً با روح حفظ آزادی کاربر برای تغییر نرم‌افزار مغایرت دارد. الگوی روشمند چنین سوءاستفاده‌هایی در محیط تولیدات برای استفاده اشخاص رخ می‌دهد که عمدتاً در جاهایی است که حداقل انتظار از آن می‌رود؛ بنابراین ما این نسخه از مجوز عمومی را برای ممنوعیت استفاده از آن نرم‌افزارها طراحی کرده‌ایم. اگر این مشکلات در دیگر دامنه‌ها شکل قابل ملاحظه‌ای به خود بگیرند ما آماده‌ایم که این آینده نگری را به دامنه نسخه‌های جدیدتر این مجوز عمومی گسترش دهیم تا آزادی کاربرها حفظ شود.

سرانجام، هر برنامه به طور مدام توسط دارنده حق انحصاری اختراع آن مورد تهدید قرار می‌گیرد. دولت‌ها نباید این اجازه را به دارندگان حق انحصاری اختراع بدهند تا آن‌ها بتوانند توسعه و استفاده از نرم‌افزارها را در کامپیوترهای با کاربرد همگانی محدود کنند اما در صورتی که چنین شود ما از تهدیدهای خاصی که دارندگان حق انحصاری تولید بر روی یک نرم‌افزار آزاد ایجاد کرده و آن را عملاً از کار می‌اندازند اجتناب می‌کنیم. برای حل این مشکل مجوز حاضر این اطمینان را فراهم می‌کند که دارندگان حق انحصاری تولید نمی‌توانند برنامه را به صورت غیر- آزاد درآورند.

قوانین و شرایط دقیق برای تکثیر، توزیع و اصلاح نرم‌افزارها به شرح زیر است.

قوانین و شرایط[ویرایش]

۰. تعاریف

این مجوز نسخه ۳ از GNU مجوز عمومی است.

«کپی رایت» همچنین به قوانین شبه-کپی رایتی که در دیگر انواع اثرها مانند Maskهای نیمه رسانا نیز قابل اجرا است، اطلاق می‌شود. «برنامه» به هر گونه طرح قابل کپی رایتی اطلاق می‌شود که لایسنس آن تحت این مجوز قرار می‌گیرد. هر دارنده لایسنسی به عنوان یک «فرد» در نظر گرفته می‌شود. «دارندگان مجوز» و «دریافت کنندگان» می‌توانند هم اشخاص حقیقی و هم سازمان‌ها باشند.

«اصلاح کردن» یک برنامه به این شکل است که می‌توان تمام یا بخشی از یک اثر را که نیازمند کسب مجوز کپی رایت است بدون آنکه دقیقاً کپی برنامه اصلی باشد را کپی کرد. نتیجه کار اصطلاحا نسخه اصلاح شده اثر قبلی یا اثری نامیده می‌شود که بر مبنای اثر قدیمی‌تر طراحی شده باشد. «اثر» covered" هم به معنی یک اثر اصلاح نشده و یا اثری بر مبنای برنامه است.

«تکثیر» یک اثر به این معناست که بدون داشتن مجوز هر کاری را بتوان بر روی آن انجام داد تا شما را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم قادر سازد تا از قوانین لازم الاجرای کپی رایت تخطی کرده به استثنای این که آن را بر روی یک کامپیوتر اجرا کرده یا برای خود نسخه‌ای اصلاح شده تهیه کنید. تکثیر هم شامل کپی کردن، توزیع (با یا بدون اصلاحات)، قابل دسترسی ساختن اثر برای عموم و همچنین برخی فعالیت‌های دیگر در کشورهای دیگر است.

«منتقل کردن» یک اثر به معنی هرگونه تکثیری است که دیگر طرف‌های معامله را قادر به تولید یا دریافت کپی‌های نرم‌افزار می‌سازد. تعامل صرف با کاربر از طریق یک شبکه کامپیوتری، بدون هیچ نوع انتقال دادن کپی یک اثر، به مفهوم منتقل کردن نیست.

یک رابط کاربر متقابل «اخطارهای قانونی متناسب» فیچرهای متناسب و قابل مشاهده را به نحو زیر به نمایش می‌گذارد: (۱) نمایانگر اخطارهای متناسب کپی رایت است و (۲) این نکته را به کاربر منتقل می‌کند که هیچگونه ضمانتی وجود ندارد که دارنده لایسنس بتواند اثر را تحت این لایسنس منتقل کرده (مگر اینکه چنان ضمانت‌هایی از قبل پیش بینی شده باشد) و کپی کردن این لایسنس را چگونه در نظر داشته باشد. اگر رابط فهرستی از درخواست‌ها یا گزینه‌های کاربر را، به شکل یک منو، ارایه کند باید یک بخش چشمگیر این فهرست این معیار را گوشزد کند.

۱. رمزهای سورس

«رمز سورس» برای یک اثر به مفهوم فرم ترجیحی اثر برای انجام اصلاحات در آن است. «آبجکت کد» یعنی هر گونه فرم بدون- سورس یک اثر است. یک «رابط استاندارد» یعنی رابطی که هم دارای استاندارد رسمی است یا در مورد رابط‌هایی که برای یک زبان برنامه نویسی مشخص تعیین شده‌اند، رابطی است که به شکل گسترده توسط شرکت‌های شاغل در آن زبان برنامه نویسی مورد استفاده قرار گیرد.

«لایبرری سیستم» از یک اثر قابل اجرا شامل هر چیزی، به غیر از خود اثر به عنوان یک کل، است که (الف) در فرم معمولی پکیجینگ یک major component قرار داده شده اما بخشی از آن major component نیست و (ب) فقط به منظور فراهم آوردن امکان استفاده اثر با آن major component تولید شده یا یک رابط استاندارد که برای آن برنامه قابل اجرا برای عموم در فرم کد سورس موجود است را محقق می‌سازد. "major component" در این بستره به مفهوم یک کامپوننت اساسی عمده (کرنل، سیستم عامل ویندوز و نظایر آن) متعلق یک سیستم کارکردی مشخص است که در آن اثر قابل اجرا را می‌توان اجرا کرد یا یک برنامه مترجم را برای تولید اثر به کار برد یا آبجکت کدی است که interpreter آن را اجرا می‌کرده است.

«سورس همتراز» برای یک اثر در فرم آبجکت کد به معنی تمامی سورس کدهایی است که از آن برای تولید کردن، نصب کردن و (برای یک اثر قابل اجرا) اجرا کردن آبجکت کد و تغییر دادن اثر، از جمله scriptهایی که آن فعالیت‌ها را کنترل می‌کند، استفاده می‌شود. با این وجود این سورس همتراز در برگیرندهٔ لایبرری سیستم اثر، یا ابزارهای همه- منظوره یا برنامه-های در دسترس آزاد که به شکل اصلاح نشده برای انجام آن اقدامات استفاده شده اما بخشی از اثر نیستند، است. به عنوان مثال، سورس همتراز در برگیرنده فایل‌های رابط definition مرتبط با فایل‌های سورس برای اثر و سورس کد برای لایبرری مشترک و زیر برنامه‌های dynamically linked مرتبط که اثر لزوماً نیازمند به آن‌ها طراحی شده است مانند تعامل نزدیک اطلاعات یا نظارت بر جریان‌یابی اطلاعات بین آن زیر برنامه‌ها یا دیگر بخش‌های اثر است. سورس همتراز به هیچ چیز دیگری غیر از استخراج اتوماتیک آن از دیگر بخش‌های سورس همتراز توسط کاربر نیاز ندارد. سورس همتراز برای یک اثر در فرم سورس کد دقیقاً همان اثر در نظر گرفته می‌شود.

۲. مجوزهای پایه

تمامی حقوقی که تحت این لایسنس اعطا شده است همگی برای حق کپی رایت برنامه اعطا شده و تا زمانی که شرایط آن وجود داشته باشد غیر قابل انقضا است. این لایسنس به روشنی اجازه غیر محدود شما برای اجرا کردن برنامه‌های اصلاح نشده را تایید می‌کند. خروجی حاصل از اجرای یک اثر covered فقط در صورتی توسط این لایسنس تحت پوشش قرار می-گیرد که آن خروجی، بر اساس محتویاتش، یک اثر covered را تشکیل دهد. این لایسنس حقوق شما برای استفاده مجاز یا دیگر استفاده‌های مشابه که توسط قانون کپی رایت تدوین شده را به رسمیت می‌شناسد.

شما می‌توانید بدون پیش شرط تا زمانی که لایسنس شما دارای قدرت اجرایی است اثر covered را که از طرف دیگری به شما منتقل نشده است را تولید کرده، اجرا کرده و یا منتشر کنید. شما می‌توانید اثر covered را به دیگران را به این منظور ارایه کنید که آن‌ها صرفاً برای شما آن را اصلاح کرده، یا تسهیلاتی برای شما فراهم آورد تا آن اثرها را اجرا کنید و با پیروی از قواعد این لایسنس تمامی موادی که شما هیچ کنترلی در حق کپی رایت آن ندارید را به دیگران منتقل کنید؛ بنابراین افرادی که برای شما اثر covered تولید کرده، یا اجرا می‌کنند بایستی آن را انحصاراً این اقدامات را از طرف شما زیر نظر و کنترل شما انجام داده تا نتوانند هر گونه نسخه‌ای از مواد دارای کپی رایت شما را به شخصی خارج از حلقه شما منتقل کنند.

منتقل کردن آثار صرفاً با شرایطی که در زیر می‌آید مجاز خواهد بود. sublicensing مجاز نیست؛ بخش ۱۰ مجوز حاضر این مورد را غیر ضروری می‌سازد

۳. حفاظت حقوق قانونی کاربر از قوانین ضد فرار

هیچ اثر covered نمی‌تواند به عنوان بخشی از یک measure موثر تکنولوژیکی در نظر گرفته شود مگر اینکه تحت قانون تعهدات ارضا کننده در بخش ۱۱ معاهده کپی رایت (WIPO) مصوب ۲۰ دسامبر سال ۱۹۹۶ یا قوانین مشابه منع کننده یا محدود کننده آن معیارها در آید. زمانی که شما یک اثر covered را منتقل می‌کنید از هرگونه قدرت قانونی برای ممانعت فرار از measureهای تکنولوژیکی صرف نظر کرده به شکلی که چنان فراری با اعمال حقوق تحت این لایسنس و با توجه به اثر تحت تاثیر قرار گیرد و شما دیگر هیچ گونه ادعایی برای محدود کردن کاربرد یا اصلاح اثر از طریق اعمال زور علیه آثار کاربرها، حقوق قانونی شما یا اشخاص ثالث و ممانعت از فرار از معیارهای تکنولوژیکی را نخواهید داشت.

۴. منتقل کردن کپی‌های برابر با اصل

شما می‌توانید کپی‌های برابر اصل یک سورس کد برنامه را دقیقاً به همان شکل که دریافت کرده‌اید، از طریق هر مدیوم ممکن، منتقل کرده و می‌توانید آشکارا و بر روی هر نسخه کپی اخطارهای مرتبط با حق کپی رایت را چاپ کنید؛ شما می-توانید تمامی اخطارهای بیانگر این لایسنس و هر گونه قانون منع کننده دیگر را مطابق با بخش ۷ این لایسنس را به کد نرم‌افزار الحاق کنید؛ شما می‌توانید تمامی اخطارهای غایب از هر گونه ضمانت دیگر را حفظ کنید؛ و سرانجام می‌توانید به تمامی دریافت کنندگان یک نسخه از این لایسنس را همراه با برنامه ارائه کنید.

شما می‌توانید هر قیمتی را که می‌خواهید برای هر کپی در نظر بگیرید یا به صورت مجانی آن را منتقل کنید و همچنین می‌توانید برای ارائه پشتیبانی یا محافظت از ضمانت مبلغی را مطالبه کنید.

۵. منتقل کردن نسخه‌های سورس اصلاح شده

شما می‌توانید یک اثر تولید شده بر مبنای برنامه یا اصلاحات انجام شده در فرم برنامه در قالب سورس کد تحت شرایط بخش ۴ این مجوز را تحت شرایط زیر به دیگران منتقل کنید:

الف) برنامه باید دارای این اخطار مهم باشد که شما آن را اصلاح کرده‌اید و تاریخ اصلاح برنامه در آن نیز مشخص باشد.
ب) در برنامه باید به این اخطار مهم اشاره شود که اثر تحت این لایسنس و هر گونه شرط دیگر افزوده شده در بخش ۷ این لایسنس تولید شده است. این موضوع نیازمند مورد اشاره شده در بخش ۴ (تمام اخطارهای موجود دست نخورده بماند) است.
پ) شما باید کل اثر را برای هر کس که خواهان یک کپی از آن است لایسنس کنید؛ بنابراین، این لایسنس، همراه با تمامی موارد قابل اجرای موجود در بخش ۷ و تمامی بخش‌های آن، بدون توجه به چگونگی پکیج شدنش، قابل اجرا خواهد بود این لایسنس هیچ مجوز دیگری غیر از این را برای اثر ارائه نمی‌دهد اما آن داشتن چنین مجوزهایی، در صورتی که آن‌ها را به صورت جداگانه دریافت کنید را نیز نامعتبر نمی‌شناسد.
ت) اگر اثر دارای کاربر دوسویه تعاملی باشد هر کدام باید اخطارهای قانونی متناسب را رعایت کند؛ با این حال اگر برنامه دارای رابط‌هایی دو سویه‌ای باشد که نمی‌تواند اخطارهای قانونی متناسب را رعایت کند اثر شما نباید آن‌ها را وادار به انجام دادن چنان کاری کند.

همگردانی یک اثر covered با دیگر آثار مستقل و جداگانه که ماهیتاً بخشی از اثر covered نبوده و همچنین با آن ترکیب نشده تا یک برنامه بزرگ‌تر را تشکیل دهند و درون شماری از ابزارهای ذخیره‌سازی یا توزیع قرار نگرفته باشند به عنوان یک اثر "aggregate" نامیده می‌شود در صورتی که همگردانی و کپی رایت‌های حاصل از آن به منظور محدود کردن دستیابی یا ایجاد حقوق قانونی کاربرهای برنامه همگردانی فراتر از آنچه که آثار مستقل اجازه می‌دهند نباشد. ادغام کردن یک اثر covered به یک اثر "aggregate" موجب نمی‌شود که این لایسنس به دیگر اجزاء اثر "aggregate" قابلیت اجرا پیدا کند.

۶. منتقل کردن فرم‌های بدون سورس

شما می‌توانید یک اثر به شکل آبجکت کد تحت قوانین بخش‌های ۴ و ۵ این مجوز که همچنین به معنی قابل انتقال بودن سورس‌های همتراز قابل اجرا توسط دستگاه تحت قوانین این لایسنس است، به یکی از شیوه‌های زیر خواهد بود: الف) منتقل کردن آبجکت کد، یا قرار دادن در آن‌ها، یک تولید فیزیکی (مانند ابزارهای فیزیکی توزیع)، همراه با سورس همتراز تثبیت شده درون یک مدیوم فیزیکی بادوام که معمولاً برای تعامل نرم‌افزاری استفاده می‌شود.

ب) منتقل کردن آبجکت کد، یا قرار دادن در آن‌ها، یک تولید فیزیکی (از جمله ابزارهای فیزیکی توزیع) همراه با یک متن مکتوب که حداقل برای ۳ سال و دارای اعتبار تا زمانی که شما بخش‌های یدکی یا خدمات پس از فروش آن مدل از تولید را ارائه می‌کنید، به هر شخص که آبجکت کد را در اختیار دارد همچنین (۱) کپی از سورس همتراز برای تمامی نرم‌افزارهای موجود در محصول که تحت پوشش این لایسنس درمی‌آیند بر روی یک ابزار فیزیکی با دوام که معمولاً برای تعامل نرم‌افزاری استفاده می‌شوند به قیمتی منطقی که بیشتر از قیمت مدیوم فیزیکی انتقال این سورس نباشد، یا (۲) دسترسی به سورس همتراز از طریق یک سرور اینترنتی به صورت رایگان.
پ) منتقل کردن کپی‌های تکی از آبجکت کد همراه با یک کپی از متن مکتوب برای ارائهٔ سورس همتراز. این شیوهٔ جایگزین فقط گهگاه و به صورت غیر تجاری و فقط زمانی که شما آبجکت کد را همراه با چنان پیشنهادی دریافت کردید، مطابق با بخش ۶ ب این مجوز، مجاز خواهد بود.
ت) منتقل کردن آبجکت کد از طریق ایجاد دسترسی از یک مکان مشخص (قابل خریداری یا مجانی) و ارایه دسترسی مشابه به سورس همتراز به همین شیوه و از طریق همان مکان بدون دریافت مبالغ اضافی. شما نباید دریافت کنندگان را ملزم به کپی کردن سورس همتراز همراه با آبجکت کد کنید. اگر مکان کپی کردن آبجکت کد در یک سرور اینترنتی قرار دارد سورس همتراز می‌تواند درون یک سرور متفاوت (که توسط شما یا یک شخص ثالث اداره می‌شود) قرار گرفته و امکان کپی کردن همسان را ساپورت کرده و شما را به حفظ مسیرهای روشن در کنار آبجکت کد که بیان کننده مکان یافتن سورس همتراز باشد دعوت می‌کند. بدون توجه به این که چه سروری میزبان سورس همتراز باشد شما تعهد دارید این اطمینان را فراهم آورید که سورس‌های همتراز تا زمانی که این ضروریات را برآورده سازد، قابل دسترس خواهد بود.
ث) منتقل کردن آبجکت کد از طریق انتقال peer-to-peer شما را ملزم می‌سازد که دیگر افراد را بی هیچ هزینه‌ای مطلع سازید که آبجکت کد و سورس همتراز اثر در چه مکانی نگهداری می‌شود.

بخش قابل تفکیک از آبجکت کد که سورس کد آن از سورس همتراز به عنوان یک سیستم لایبرری مجزا شده نباید درون آبجکت کد اثر منتقل شده قرار گیرد. یک «محصول کاربر» هم (۱) یک «محصول مصرفی» یعنی یک دارایی شخصی ملموس است که معمولاً برای مقاصد شخصی خانگی یا خانوادگی استفاده می‌شود، یا (۲) هر چیزی که برای فروش یا استفاده درون خانه طراحی شود. در تعیین این که چه محصولی یک محصول مصرفی است موارد مشکوک بر اساس کاور آن‌ها باید شناسایی شوند. برای یک محصول مشخص که بدست یک کاربر مشخص می‌رسد، استفاده معمولی به معنی استفاده رایج یا عادی آن دسته از محصولات بدون توجه به جایگاه آن کاربر مشخص یا شیوهٔ استفاده آن کاربر مشخص از این محصول است یا انتظار دارد که بتواند از محصول استفاده کند. محصولی یک محصول مصرفی است که کاربرد چشمگیر تجاری صنعتی یا غیر مصرفی آن مد نظر نبوده مگر اینکه چنان کاربردهایی تنها روش اصلی استفاده از محصول باشد.

«اطلاعات نصب» برای یک محصول مصرفی به معنی هر گونه روش، فرایند، کلیدهای مجازکننده، یا دیگر اطلاعاتی باشد که نیازمند نصب و اجرای نسخه‌های اصلاح شده یک اثر covered به شکلی است که در آن محصول مصرفی از یک نسخه اصلاح شده سورس همتراز خود استخراج شود. اطلاعات نصب باید به اندازه کافی کامل باشد تا اطمینان تداوم کارکرد آبجکت کد اصلاح شده را حاصل کرده و تضمین کند که تحت هیچ وضعیتی به صرف اینکه نرم‌افزار مورد اصلاح قرار گرفته، دستکاری شده یا ممانعت کاربرد پیدا کند. اگر شما یک اثر آبجکت کد را تحت قوانین این بخش را برای استفاده از یک محصول کاربر منتقل کنید و این انتقال به عنوان بخشی از یک نقل و انتقال که در آن حقوق دارنده اثر و حقوق محصول کاربر برای یک دوره مشخص یا به صورت دائم به دریافت کننده منتقل شود (بدون توجه به اینکه ماهیت انتقال چگونه باشد) سورس همتراز منتقل شده تحت قوانین این بخش بایستی با اطلاعات نصب همراه باشد؛ اما این موضوع موجب نمی‌شود که شما یا هر شخص ثالث دیگری امکان نصب آبجکت کد اصلاح شده بر روی محصول کارکردی را قبضه کنید (به عنوان مثال اثری که بر روی ROM نصب شده باشد).

مقررات موجود برای اطلاعات نصب از جمله مقررات تداوم خدمات پس از فروش تعهد یا آپدیت‌هایی که اصلاح شده یا توسط خریدار اثر نصب شود یا برای محصول کاربردی که اصلاح شده یا نصب شده ضروری نیست. زمانی که یک برنامه اصلاح شده به صورت محتوایی تاثیرات نامطلوبی بر کارکرد شبکه اینترنت داشته یا قوانین و پروتکل‌های ارتباطی موجود در اینترنت را به چالش بکشد دسترسی آن به اینترنت قطع می‌شود.

سورس‌های همتراز منتقل شده، یا اطلاعات نصب ارائه شده، مطابق با قواعد این بخش باید به فرمتی باشد که برای عموم قابل درک بوده (اجرای آن در فرم سورس کد برای عموم ممکن باشد) و نباید برای unpacking، ریدینگ یا کپی کردن آن به پسورد خاصی نیاز داشته باشد.

۷. قواعد اضافی

«مجوزهای اضافی» قواعدی هستند که شرط‌های این لایسنس را با استثنا کردن یک یا چند شرط آن تکمیل می‌کنند. مجوزهای اضافی که برای کل برنامه قابل اجرا هستند می‌توانند همانند قوانین این لایسنس رعایت شوند. اگر مجوزهای اضافی فقط مربوط به بخش‌هایی از برنامه قابل اجرا باشند آن بخش را می‌توان به صورت جداگانه تحت این مجوزها استفاده کرد اما همچنان کل برنامه بدون توجه به قوانین اضافی تحت قواعد این لایسنس اداره می‌شود. زمانی که شما کپی یک اثر covered را منتقل می‌کنید به دلخواه خود می‌توانید مجوزهای اضافی از آن کپی یا از هر کدام از بخش‌های آن را حذف کنید (شما می‌توانید در هنگام اصلاح اثر مجوزهای اضافی را به شکلی بنویسید که در زمان ضرورت، فسخ کردن آن‌ها گوشزد شود). شما می‌توانید مجوزهای اضافی را بر روی اثر درج کرده، به یک اثر covered بیافزایید که برای آن شما می‌توانید مجوزهای کپی رایت متناسب را داشته یا آن را به دست آورید.

با این وجود، هر گونه خدمات این لایسنس، یا برای موادی که شما به یک اثر covered افزوده‌اید (در صورتی که از طرف دارنده حق کپی رایت آن محصول اجازه داشته باشید) قواعد این لایسنس را با شرط‌های زیر تکمیل کنید:

الف) سلب تعهد یا الزام محدود کنندگی متفاوت با شرط‌های بخش ۱۵ و ۱۶ این لایسنس؛ یا
ب) الزامی کردن تبعیت از اخطارهای قانونی منطقی یا نسبت تولید کننده به یک محصول یا اخطارهای قانونی متناسب که اثرها حاوی آن باشد؛ یا
پ) ممانعت از تحریف خاستگاه آن مواد یا ضروری ساختن مارک شدن نسخه‌های اصلاح شده این مواد به شکلی که از نسخه اصلی قابل تمایز باشند.
ت) ممنوع کردن استفاده از نام‌های لایسنس کنندگان یا نویسندگان اثر برای مقاصد تبلیغاتی.
ث) پایین آوردن حقوق اعطا شده زیر قوانین بازاری برای استفاده از برخی نام‌های تجاری، علایم تجاری یا آرم‌های خدمات،
ج) ضروری ساختن پرداخت غرامت به دارندگان یا نویسندگان آن مواد توسط هر شخص که آن مواد را (نسخه‌های اصلاح شده آن را منتقل می‌کند) با اخذ این تعهد قراردادی از دریافت کننده اثر که این تعهدات قراردادی مستقیماً با اعطا کنندگان مجوز و نویسندگان برنامه منعقد می‌شود.

تمامی قوانین منع کننده دیگر به عنوان «محدودیت‌های اضافی» در محدوده مفاهیم بخش ۱۰ این مجوز در نظر گرفته می-شود. اگر برنامه‌ای که شما دریافت می‌کنید، یا هر بخش آن، حاوی اخطاری باشد که این برنامه توسط این لایسنس مدیریت می‌شود همراه با این شرط که محدودیت‌های بیشتری نیز وجود دارد شما می‌توانید این شرط آخر را حذف کنید. اگر یک مدرک لایسنس حاوی محدودیت‌های اضافی باشد اما اجازه لایسنس کردن دوباره یا منتقل کردنش را تحت این لایسنس فراهم کند شما می‌توانید به یک اثر covered که تحت آن مدرک لایسنس اداره می‌شود این شرط را بیفزایید که محدودیت‌های بیشتر در مورد لایسنس کردن مجدد یا منتقل کردن محصول معتبر نخواهد بود. اگر شما مطابق با این بخش قوانینی را به یک اثر covered بیفزایید آنگاه باید درون سورس فایل‌های مرتبط قوانین اضافی را که در مورد آن فایل‌ها اجرا می‌شود یا اخطاری که نشان می‌دهد کجا می‌توان قوانین قابل اجرا را یافت، اضافه کنید. قوانین اضافی، خواه اجازه دهنده باشند و خواه منع کننده، می‌توانند در غالب یک لایسنس مکتوب مجزا بیان شده و یا به صورت استثنا طرح شوند؛ ضروریات فوق به هر دو شکل قابل اجرا هستند.

۸. فسخ قرارداد

شما نمی‌توانید یک اثر covered را به شیوه‌های دیگری جز آن که در این لایسنس اشاره شد تکثیر یا اصلاح کنید. غیر از این هر تلاشی برای تکثیر یا اصلاح یک اثر ممنوع بوده و به طور اتوماتیک حقوق شما تحت این لایسنس را فسخ می‌کند (از جمله تمامی لایسنس‌های حق انحصاری اختراع که در بخش ۳ بخش ۱۱ این لایسنس به شما اعطا شده است).

با این وجود، اگر شما به طور کامل تخطی خود از این لایسنس را متوقف کنید آنگاه لایسنس شما از طریق یک دارنده مشخص کپی رایت به دو شکل مورد تایید مجدد قرار می‌گیرد (الف) به صورت موقت مگر و تا زمانی که دارنده کپی رایت به صورت واضح و قطعی لایسنس شما را فسخ کند و (ب) به صورت دایم در صورتی که دارنده حق کپی رایت نتواند به روش-هایی منطقی و قبل از ۶۰ روز پس از توقف به شما ابلاغ کند که از قوانین تخطی کرده‌اید.

علاوه بر این لایسنس شما در صورتی توسط یک دارنده حق کپی رایت به صورت دایم تایید می‌شود که برخی شیوه‌های معقول به شما یادآوری کند که این تخطی شما برای نخستین بار است که (برای هر اثر تولید شده) به شما گوشزد می‌شود و شما بتوانید تخطی انجام شده را قبل از ۳۰ روز از دریافت اخطار بر طرف کنید. فسخ حقوق شما تحت این بخش لایسنس شرکای شما که نسخه‌هایی از اثر یا حقوق قانونی تحت این لایسنس از شما دریافت کردند را ملغی نمی‌کند. اگر حقوق شما فسخ شد و تایید مجدد آن به صورت دایمی نبود شما نمی‌توانید لایسنس-های جدیدی برای همان مواد تحت بخش ۱۰ دریافت کنید.

۹. برای دریافت کپی‌ها نیازی به قبول قرارداد نیست

شما مجبور نیستید که برای دریافت یا اجرا کردن یک نسخه از برنامه این لایسنس را بپذیرید. تکثیر فرعی یک اثر covered که صرفاً حاصل انتقال peer-to-peer باشد برای دریافت یک کپی به همین شکل احتیاج به پذیرش ندارد. با این حال هیچ چیز دیگر غیر از این لایسنس به شما مجوز تکثیر یا اصلاح هر گونه اثر covered را نمی‌دهد. اگر شما این لایسنس را نپذیرید هر کدام از اقدامات فوق به معنی زیر پا گذاشتن قوانین کپی رایت خواهد بود؛ بنابراین با اصلاح کردن یا تکثیر کردن یک اثر covered شما رسماً نشان می‌دهید که از این لایسنس پیروی کرده‌اید.

۱۰. لایسنس کردن اتوماتیک دریافت کنندگان زیردست

هر گاه شما یک اثر covered را منتقل می‌کنید دریافت کننده به صورت اتوماتیک یک لایسنس از لایسنس کننده اصلی دریافت کرده تا آن اثر covered را اجرا، اصلاح، یا تکثیر کند. شما مسول ایجاب اجبار اشخاص ثالث با این لایسنس نیستید.

یک «معامله هویتی» معامله‌ای است که در آن کنترل بر یک سازمان، یا به طور اساسی تمامی دارایی‌های یک سازمان، یا زیر بخش‌های یک سازمان، یا سازمان‌های در هم ادغام شده به دیگری منتقل می‌شود. اگر تکثیر یک اثر covered حاصل یک معامله هویتی باشد هر طرف این معامله که یک نسخه از اثر را دریافت می‌کند همچنین هر آنچه لایسنس به طرفین اسبق اثر به دلخواه خود یا اجباراً تحت پاراگراف قبلی ارایه داده‌اند، همراه با حق تملک سورس ملزوم اثر از نمونه قبلی، اگر شخص قبلی آن را با قیمت منطقی به دست آورده یا خریداری کند، انتقال می‌یابد.

شما نمی‌توانید هیچ گونه محدودیت اضافی دیگری در اجرای حقوق اعطا شده یا تایید شده توسط این لایسنس وضع کنید. به عنوان مثال شما نمی‌توانید هزینه‌ای برای لایسنس کردن، حق تالیف، یا دیگر هزینه‌ها برای اجرای حقوق تحت این لایسنس وضع نموده و شما نمی‌توانید پرونده دادخواهی (از جمله ادعای cross-claim یا دعوی متقابل) با مضمون هر گونه ادعای تخطی از حق انحصاری تولید، استفاده، فروش، ارایه برای فروش، import کردن برنامه و یا بخشی از آن را تشکیل دهید.

۱۱. حق انحصاری اختراع

«مشارکت کننده» فردی دارای حق کپی رایت است که تحت این لایسنس اجازه استفاده از برنامه یا یک اثر را که برنامه بر مبنای آن تولید شده را می‌دهد. به این ترتیب اثر لایسنس شده به عنوان «نسخه مشارکت کننده» این شخص مشارکت کننده نامیده می‌شود.

«ادعای ذاتی دارنده حق انحصاری ساخت» یک مشارکت کننده شامل تمامی ادعاهای حق انحصاری اختراع است که در اختیار مشارکت کننده است یا توسط او کنترل می‌شود، خواه قبلاً این حق را بدست آورده و خواه از این به بعد بدست می‌آورد که می‌تواند به برخی شیوه‌ها نادیده گرفته شود و توسط این لایسنس تولید کردن، استفاده، یا فروش نسخه مشارکت کننده‌اش مجاز شمرده شده اما ادعاهایی که صرفاً حاصل اصلاحات اضافی بر روی نسخه مشارکت کننده است را در بر نمی-گیرد. در اینجا عبارت «کنترل» در برگیرنده اعطای حق انحصاری sublicenseها به شیوه‌ای است که با شرط‌های این لایسنس همخوانی داشته باشد.

هر مشارکت کننده به شما یک لایسنس غیر انحصاری، معتبر در سراسر جهان و فاقد هزینه‌های حق انحصاری اختراع تحت ادعای حق انحصاری ویژه مشارکت کننده ارایه می‌دهد تا بتوانید محتویات نسخه مشارکت کننده را تولید، استفاده، فروخته، ارایه برای فروش و ایمپورت کرده و اجرای آن را، به هر نحو ممکن، اصلاح و تکثیر کنید. در ۳ پاراگراف زیر «لایسنس حق انحصاری اختراع» شامل هرگونه توافق یا تعهد اعلام شده، خواه نامبرده شود خواه نه است تا دارنده حق انحصاری اختراع را (همانند مجوز اعلام شده برای اجرای حق انحصاری اختراع یا عهد نامه منع تعقیب برای نادیده گرفتن حق انحصاری اختراع) مجبور نسازد. اعطا کردن چنان لایسنس انحصاری به یک عضو معامله به معنی ایجاد چنان تعهد یا سازوکاری برای مجبور نکردن دارنده حق انحصاری بر علیه توافق نامه خواهد بود.

اگر شما یک اثر covered را منتقل کنید، به اینکه پشتگرم به یک لایسنس حق انحصاری اختراع هستید و همچنین می-دانید که سورس همتراز اثر را هیچکس نمی‌تواند کپی کند و این اثر مجانی بوده و تحت قوانین این لایسنس قرار دارد و از طریق یک شبکه اینترنتی یا دیگر ابزارهایی که به آسانی قابل دستیابی برای عموم قابل دسترس هستند، آنگاه شما باید (۱) سورس همتراز را همانند شیوه‌های فوق قابل دسترسی ساخته، یا (۲) سازوکاری را فراهم آورید تا خود از منافع لایسنس حق انحصاری تولید برای این اثر مشخص محروم شده، یا (۳) شیوه‌هایی همخوان با شرط‌های این لایسنس را ترتیب دهید تا لایسنس حق انحصاری اختراع به دریافت کنندگان زیردستی نیز گسترش پیدا کند. «پشتگرم بودن آگاهانه» به این معناست که شما به درستی می‌دانید انتقال اثر covered توسط شما درون یک کشور، یا استفاده دریافت کنندگان شما از یک اثر covered درون یک کشور، می‌تواند یک یا شماری از قوانین مشخص حق انحصاری اختراع در آن کشور که به عقیده شما معتبر هستند را نادیده بگیرد.

اگر به موجب یا در ارتباط با یک معامله یا سازوکار مجزا، شما یک اثر covered را منتقل کرده، تکثیر کرده یا امکان انتقال آن را فراهم آورده و یا یک لایسنس حق انحصاری اختراع را به طرف‌های دیگری بدهد که اجازه استفاده، تکثیر، اصلاح، یا انتقال یک نسخه مشخص از یک اثر covered پیدا کنند، آنگاه لایسنس حق انحصاری اختراع را که شما اعطا کرده‌اید به طور اتوماتیک به تمامی دریافت کنندگان یک اثر covered و اثرهای تولید شده بر مبنای آن گسترش می‌یابد.

یک لایسنس حق انحصاری اختراع زمانی «تبعیض آمیز» می‌شود که درون محدوده تحت پوشش خود قرار نگرفته، استفاده از آن را ممنوع کرده یا به اجرا نکردن یک یا شماری از حقوقی که به طور مشخص تحت این لایسنس اعطا شده‌اند، مشروط شوند. شما در صورتی که عضوی از یک تشکیلات با یک شخص ثالث که شغل او توزیع نرم‌افزار است منتقل کرده که تحت آن شما بر مبنای گستره فعالیت‌هایتان برای انتقال اثر مبالغی را دریافت می‌کنید و تحت آن شخص ثالث به هر یک از افرادی که می‌تواند یک اثر ... را از طرف شما دریافت کند ...

۱۲. پس نگرفتن آزادی دیگران

اگر شرایطی بر شما تحمیل شد (خواه بنا به رای دادگاه، توافق یا به هر شکل دیگر) که با شرط‌های این لایسنس تناقض داشت این شرایط عذر موجهی برای نپذیرفتن شرط‌های این لایسنس نخواهد بود. اگر شما نمی‌توانید یک اثر covered را به شکلی منتقل کنید که بتواند به صورت همزمان هم رضایت شما را فراهم آورده و هم به تعهدات شما تحت این لایسنس و هر گونه تعهدات مرتبط دیگر جامه عمل بپوشاند، آنگاه به هیچ وجه نباید اثر را منتقل کنید. به عنوان مثال، اگر شرط‌هایی که شما را متعهد می‌سازد از کسانی که شما برنامه را به آن‌ها منتقل کرده‌اید حق اختراع اضافی از انتقال را طلب کنید، تنها راهی که می‌توان هم این شرط‌ها را و این لایسنس را پذیرفت، خودداری کامل از انتقال آن برنامه خواهد بود.

۱۳. استفاده از طریق مجوز عمومی GNU Affero

با این حال دیگر مفاد این لایسنس به شما اجازه خواهید داد که هر گونه اثر covered را با اثری که تحت نسخه ۳ از مجوز عمومی GNU را لینک کرده یا ادغام کنید تا یک اثر ترکیبی جدید ایجاد کرده و بتوانید اثر حاصل را منتقل کنید. شرایط این لایسنس همچنین به بخش دیگری که جزو اثر covered است منتقل می‌شود اما شرط‌های خاص مجوز عمومی GNU Affero، بخش ۱۳ این لایسنس، در مورد تعامل از طریق یک شبکه اینترنتی، نیز به همان شکل در مورد اثر ترکیبی قابل اجرا خواهد بود.

۱۴. نسخه‌های بازنگری شده این لایسنس

بنیاد نرم‌افزارهای آزاد می‌تواند هر از مدتی نسخه‌های بازنگری شده یا جدیدی از مجوز عمومی GNU را منتشر کند. این نسخه‌های جدید ذاتاً با نسخه حاضر مشابه بوده اما احتمال دارد برای پرداختن به مشکلات یا مسایل جدید با نسخه‌های قبلی اختلاف داشته باشند. هر نسخه دارای یک شماره نسخه متمایز خواهد بود. اگر برنامه تصریح کند که شماره مشخصی از نسخه¬ مجوز عمومی GNU یا هر نسخه جدید دیگری در مورد آن قابل اعمال است، آنگاه شما این گزینه‌ها را خواهید داشت که یا از شرایط و قواعد آن نسخه شماره خورده پیروی کنید یا از هر نسخه جدیدتر منتشر شده توسط بنیاد نرم‌افزارهای آزاد. اگر برنامه به نسخه مشخصی از لایسنس عمومی GNU اشاره نکند شما می‌توانید هر کدام از نسخه‌های تا آن زمان منتشر شده بنیاد نرم‌افزارهای آزاد را انتخاب کنید. اگر برنامه تصریح کند که یک پروکسی می‌تواند تعیین کند که کدام نسخه آتی از مجوز عمومی GNU در مورد آن قابل استفاده خواهد بود آن نکته اعلام شده توسط پروکسی از پذیرش یک نسخه به طور دایم به شما این مجوز را می‌دهد که آن نسخه را برای برنامه استفاده کنید. نسخه‌های جدیدتر این لایسنس به شما مجوزهای بیشتر یا متفاوتی را می‌دهند. با این وجود تصمیم شما برای پیروی از یک نسخه جدیدتر موجب خلق تعهدات بیشتر توسط نویسنده برنامه یا دارنده حق کپی رایت برای شما نمی‌شود.

۱۵. ترک دعوای ضمانت

هیچ ضمانتی برای برنامه فراتر از آنچه که قوانین قابل اجرا اجازه دادند وجود نخواهد داشت، مگر زمانی که توسط دارنده حق کپی رایت و یا توسط دیگر طرفهای قرارداد نوشته شود که این برنامه به هیچ وجه دارای تعهد نخواهد بود خواه این موضوع به طور ضمنی مطرح شده و خواه بیان شود که در برگیرنده، اما نه محدود به تعهدات اشاره شده از قابلیت‌های تجاری و متناسب بودن آن با یک منظور مشخص باشد. تمامی ریسک‌های مرتبط با کیفیت و نحوه عملکرد برنامه با شماست. در صورتی که اثبات شود برنامه دارای نارسایی است شما باید تمامی هزینه‌های ضروری جهت سرویس کردن، تعمیر یا اصلاح برنامه را بپردازید.

۱۶. محدود کردن کارایی

تحت هیچ شرایطی اگر زمانی که توسط قوانین قابل اجرا اجباری شده یا توسط هر دارنده کپی رایتی به صورت مکتوب توافق شده، یا هر طرف دیگر قرارداد که تحت شرایط فوق به اصلاح و یا انتقال برنامه اقدام می‌کند، آسیب‌های وارده از جمله هر گونه آسیب عام، خاص، اتفاقی یا ناشی از عدم کارایی یا ناتوانی در استفاده از برنامه (از جمله اما نه محدود به نابودی داده‌ها یا رخ دادن ایراد و اشتباه در داده‌ها یا از دست دادن داده توسط شما یا شخص ثالث و یا ناتوانی و کارکرد برنامه همراه با هر گونه برنامه دیگر)، حتی در صورتی که دارنده آن حق کپی رایت یا دیگر طرف‌های قرارداد از قبل راجع امکان بروز چنین آسیب‌هایی هشدار داده شده باشند، بر عهده شما خواهد بود.

۱۷. تفسیر بخش‌های ۱۵ و ۱۶ اگر نادیده گرفتن تعهد و محدود کردن مسولیت‌ها اشاره شده در بالا نتواند تاثیر قانونی محلی خود بر اساس قوانینشان داشته باشد دادگاه تجدید نظر می‌تواند قوانین محلی خود را اعمال کرده و حکم ابطال کامل تمامی تعهدات مدنی در ارتباط با برنامه را صادر کنند مگر این که یک تعهد یا قبول مسولیت در ازای مبلغی همراه با یک کپی از برنامه ارایه شود.

پایان قوانین و شرایط چگونه می‌توان این قوانین را در مورد برنامه‌های جدید شما به اجرا گذاشت

اگر شما برنامه جدیدی را طراحی کنید و در نظر دارید بالاترین امکان استفاده از عمومی از آن فراهم آید بهترین روش رای دسترسی به این هدف تبدیل آن به یک نرم‌افزار آزاد است که هر شخص بتواند تحت قوانین این لایسنس آنرا توزیع کرده یا تغییر دهد.

برای حصول به چنین، هدفی شما باید اخطارهای زیر را به برنامه پیوست کنید. مناسب‌ترین روش پیوست کردن آنها به استارت فایلهای سورس است که به بهترین شکل دایره شمول تعهدات را بیان کند و هر فایل حداقل دارای سطر کپی رایت بوده و پوینتری داشته باشد که نشان دهد که کجا می‌توان هشدارها را به صورت کامل یافت.

<یک سطر نوشته حاوی نام برنامه و طرح مختصری از آنچه که برنامه انجام می‌دهد>. حق کپی رایت (C) < سال> < نام نویسنده برنامه>

این برنامه یک نرم‌افزار آزاد است: شما می‌توانید آنرا تحت شرایطی که در مجوز عمومی GNU منتشر شده توسط بنیاد نرم‌افزارهای آزاد و یا نسخه ۳ این لایسنس، یا (به اختیار شما) هر نسخه جدیدتر این لایسنس توزیع کرده یا اصلاح کنید

این برنامه با این هدف توزیع شده که بتواند مفید باشد اما فاقد هرگونه ضمانت است؛ این برنامه حتی فاقد ضمانت توانایی تجاری یا متناسب بودن برای یک منظور خاص است. برای مشاهده جزییات بیشتر به مجوز عمومی GNU مراجعه کنید. شما باید یک نسخه از مجوز عمومی GNU را همراه با این برنامه دریافت کرده باشید. در صورتی که چنین نباشد به http://www.gnu.org/licenses/ مراجعه کنید. همچنین باید اطلاعاتی را در مورد چگونگی برقراری ارتباط با شما توسط پست الکترونیک یا نامه کاغذی به برنامه بیفزایید. اگر برنامه دارای یک تعامل نهایی است یک اخطار کوتاه در زمانی که برنامه در حالت تعاملی آغاز می‌شود ایجاد کنید. >برنامه> < کپی رایت (C)> < سال> <نام نویسنده برنامه>

این برنامه مطلقا هیچگونه ضمانتی نخواهد داشت؛ برای مشاهده جزییات show w را تایپ کنید. این یک نرم‌افزار آزاد است توزیع آن توسط شما تحت شرایط مشخص مجاز خواهد بود؛ برای مشاهده جزییات show c را تایپ کنید. دستورات فرضی show w و show c باید بخش‌های متناسبی از لایسنس عمومی را نشان دهد البته دستورات برنامه‌ای شما می‌تواند متفاوت باشد؛ برای یک رابط GUI شما باید از یک about box استفاده کنید.

شما همچنین باید استخدام کننده خود را (اگر شما به عنوان یک برنامه نویس عمل می‌کنید) یا مدرسه، در صورتی که وجود داشته باشد را قید کنید تا در صورت لزوم یک «ترک دعوی حق کپی رایت» برای برنامه به امضا برسد برای اطلاع بیشتر این مورد و چگونگی اجرا کردن و پیروی کردن از مجوز عمومی GNU به <http://www.gnu.org/licenses/> مراجعه کنید.

مجوز عمومی GNU اجازه ادغام برنامه شما به درون برنامه‌های خصوصی را نمی‌دهد. اگر برنامه شما یک لایبرری subroutine است احتمالاً بهتر باشد اجازه دهید کاربران خصوصی به لایبرری لینک شوند. در صورتی که تصمیم به چنین عملی گرفتید از مجوز عمومی فرعی GNU به جای این لایسنس استفاده کنید اما لطفاً پیش از آن <http://www.gnu.org/philosophy/why-not-lgpl.html> را مطالعه کنید.

منبع[ویرایش]