ویکی‌نبشته:سیاست حفاظت

از ویکی‌نبشته
(تغییرمسیر از ویکی‌نبشته:قفل)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
این صفحه یکی از سیاست‌های رسمی ویکی‌نبشته محسوب می‌شود. این سیاست نزد عدهٔ زیادی از ویرایشگران مقبولیت دارد و تفاهم بر آن است که همهٔ کاربران ملزم به پیروی از آن‌اند. جز به هنگام ویرایش‌های جزئی، لطفاً از صفحهٔ گفتگو برای پیشنهاد ایجاد تغییر در متن سیاست استفاده کنید.
سیاست حفاظت
میانبُر:
ون:قفل
این صفحه به تدوین مواردی می‌پردازد که مدیران بنا بر آن می‌توانند صفحات را قفل کنند تا از ویرایش مصون بماند.

حفاظت صفحه پروانه هیچگونه ویرایشی چه به یک کاربر تازه وارد و چه به دیگر کاربران را در آن صفحه نمی‌دهد و تنها مدیران می‌توانند آن صفحه را ویرایش کنند. حفاظت صفحه بیشتر برای نگهداری از یکپارچگی نوشتار در یک صفحه ایست که پیشتر خوانده شده و در ویکی‌نبشته بارگذاری شده‌است. حفاظت صفحه به دلیل‌های دیگر نیز در ویکی‌نبشته استفاده می‌شود.

سنجه حفاظت[ویرایش]

حفاظت از یکپارچگی نوشتارها و نوشتارهای برگزیده[ویرایش]

بیشتر نوشتارها و اسنادی که به ویکی‌نبشته راه یافته‌اند و بخشی از درونمایه آن هستند این معنی را نمی‌دهند که آنها باید دگرگون شوند و یا باید ویرایش شوند، زیرا که ویکی‌نبشته نوشتارهایی را گردآوری می‌کند که در گذشته چاپ شده‌اند. ویکی‌نبشته دربرگیرنده مدرک‌ها ، سندها و نوشتارهایی است که در آن هیچگونه دست نمی‌توان برد (مانند اشتباهات نوشتاری واژه‌ها و یا نادرستی تاریخی). زمانی که در یک صفحه تایید شود که نوشتار برابر اصل آن است هیچگونه تغییری در آن نوشتار نباید داده شود و این صفحه‌ها می‌باید حفاظت شوند.

این صفحات الگوی الگو:حفاظت شده را بهتر است داشته باشند.

نوشتارهای برگزیده نیز پنداشته می‌شود که پیشتر خوانده شده‌اند و درست می‌باشند می‌باید حفاظت شوند. افزون بر این همه بخشهای صفحه اصلی به دلیل چشمگیر بودن آنها در ویکی‌نبشته نیز باید حفاظت شوند. کاربران نوین با انگیزه خوب و بدون آگاهی از این قانون ویکی‌نبشته، ممکن است کوشش کنند که اشتباه نوشتاری در واژه‌ای را درست کنند ولی نمی‌دانند که در اصل سند آنگونه نوشته شده‌است. هر از گاهی، ممکن است که کاربر بدنهاد و بداندیشی از فرصت استفاده کند و صفحه‌ای را با بدجنسی ویرایش کند تنها راه چاره برای این از میان بردن این ناهنجاری‌ها حفاظت صفحه‌است.

این صفحه‌ها می‌باید الگو:نوشتارهای برگزیده را داشته باشند نه الگوی قفل شده.

ویرایش‌های خرابکارانه[ویرایش]

در ویکی‌نبشته اگر ویرایش‌های ناپسندی انجام شود دیگر کاربران در کوتاهی آن را درست می‌کنند. اگر صفحات ویژه‌ای چندین بار در آن ویرایش‌های خرابکارانه شود، بهتر است که آن صفحات موقتی قفل شوند و همزمان یکی از مدیران با ویرایشگر خرابکار مسله را روشن کند.

جنگ ویرایشی[ویرایش]

در شرایط ویژه‌ای چندین کاربر ممکن است با حسن نیت پیوسته نوشتاری را واگردانی کنند یا ویرایش‌های متناقض انجام دهند. این زمانی پیش می‌آید که درباره نوشتاری عقیده‌های گوناگون وجود داشته باشد (جایی که روشن نباشد)، برای نمونه گفتگو و واگردانی درباره صفحه‌آرایی، اندازه، شکل، بزرگی و و یا به بسیاری دلیل‌های دیگر. بدین کار جنگ ویرایش گفته می‌شود و اثر بسیار بدی در جامعه و همکاری بین کاربرها می‌گذارد. اگر چنین رویدادی در صفحه‌ای پیش بیاید، آن صفحه باید حفاظت شود تا زمانی که کاربران مسله را در مشاجره‌های خود حل کنند.

نقض حق تکثیر[ویرایش]

صفحاتی که با سنجه نقض حق تکثیر حذف شده‌اند ممکن است که چندین بار با نیت خوب به ویکی‌نبشته افزوده شوند شاید که کاربران از وضعیت حق تکثیر آن نوشتار آگاه نباشند. این صفحات می‌باید حذف شوند.

موردهای ویژه[ویرایش]

  • صفحه اصلی همیشه می‌باید زیر حفاظت باشد زیرا که این صفحه بیشترین بازدیدکننده در پروژه ویکی‌نبشته را دارد و نخستین برداشت و اثر را روی بازدیدکننده‌ها می‌گذارد. هر گونه تغییر که نمایش صفحه اصلی اثر بگذارد باید در صفحه گفتگوی صفحه اصلی بیاید.
  • پیام‌های سامانه:

صفحه‌ها در فضای نام مدیاویکی اتوماتیک به وسیله نرم‌افزار بجز برای مدیران برای دیگر کاربران زیر حفاظت هستند. این صفحه‌ها در اینترفیس کاربران درآمیخته می‌باشند. ویرایش‌های نسنجیده و با سهل‌انگاری سبب نابسامانی و درهم برهمی می‌شوند.

  • بایگانی گفتگوها: همه بایگانی‌ها و گفتگوهای کهنه می‌باید از ویرایش در امان باشند و حفاظت شوند. این گفتگوها دیگر اثری ندارند و نیازی به ویرایش آنها نیست. حفاظت برای نگهبانی همه گفتگوها باید انجام شود زیرا که رفرانس ارزشمندی برای جامعه‌است. حفاظت صفحه‌ها موردهای زیر را نیز دربر می‌گیرد ولی بدین‌ها محدود نیست:

۱- بایگانی دفترخانه ۲- بایگانی گفتگوی صفحه اصلی ۳- بایگانی نقض حق تکثیر ۴- بایگانی گفتگوی کاربران گرچه آنچه که در بالا گفته شد صفحه‌های فهرست بایگانی را که صفحه گفتگو ندارند دربرنمی گیرد و می‌باید ماهانه یا سالانه ویرایش شوند تا به بایگانی‌های نوین پیوند داده شوند.

  • الگوهایی که از آنها زیاد استفاده می‌شوند: الگوهایی که بسیار در ویکی‌نبشته از آنها استفاده می‌شوند و یا الگوهایی که پیچیده هستند و یا در جلوی دید قرار دارند باید حفاظت شوند.

صفحاتی که نباید حفاظت شوند[ویرایش]

صفحه‌های گفتگو[ویرایش]

صفحه‌های گفتگو نباید حفاظت بشوند مگر در موردهای غیرعادی. این صفحه‌ها تنها راه گفت و شنود درباره تغییر یا پیشنهاد در نوشتاری می‌باشند. اگر اشتباهی در نوشتاری پیدا شود که حفاظت شده‌است در صفحه گفتگو می‌توان آن را یادآوری کرد.

صفحات گفتگوی کاربری هیچگاه نباید حفاظت شوند به ویژه اگر آن کاربر قطع دسترسی شده باشد. درصورتی که کاربر قطع دسترسی شده باشد صفحه گفتگوی آنها تنها روش گفت و شنود با جامعه‌است. صفحه گفتگوی کاربر زمانی حفاظت می‌شود که کاربر با خشونت و کینه‌ورزی آشکار آن را ویرایش کند.

فضای نام ویکی‌نبشته[ویرایش]

همه صفحه‌ها در فضای نام ویکی نبشته

می‌باید باز بمانند و زیر حفاظت نباشند. این صفحه‌ها باید همواره برای همکاری و بهبود باز باشند. صفحه‌های بسیار دیگری نیز وجود دارند که ویژه ویرایش همه کاربران است مانند صفحه گفتگوی دفترخانه و یا صفحه‌های حق تکثیر مشکوک.