راهنما:ویرایش چامه‌ها

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
راهنما ویرایش چامه‌ها ویکی‌نبشته چیست

ویرایشگر گرامی خوش‌آمدید! در این صفحه برای شما نگاشته‌ایم که چگونه صفحه‌های چامه‌سرایان و سپس صفحات آثار آنان را بسازید. اگر پرسشی داشتید شادمان می شویم به شما یاری کنیم.

چگونه یک صفحه نوین بسازیم[ویرایش]

افزودن چامه‌ به ویکی‌نبشته در دو بخش انجام می‌یابد. نخست، صفحه چامه‌سرا را باید ساخت و در آن آثار وی را آورد. سپس برای هر اثر، می باید صفحه‌ای نوین پایه‌ریزی کرد که در چهارچوب قوانین ویکی‌نبشته، دیوان و یا غزلیات آن چامه‌سرا را وارد این وبگاه کرد.

صفحه پدیدآورندگان (مؤلف)[ویرایش]

اگر می‌خواهید چامه‌ای (شعر) از چامه‌سرایان پارسی‌گوی را در ویکی‌نبشته بیاورید، نخست در ویکی‌نبشته جستجو کنید که آیا صفحه‌ای پیشتر درباره نویسنده یا چامه‌سرا و آثارشان وجود دارد یا نه. سپس صفحه مؤلف:(نام چامه‌سرا یا نویسنده) را بسازید و از الگوهای زیراستفاده کنید. صفحات پدیدآورندگان یک اثر می باید بدین گونه: مؤلف:نام چامه‌سرا در کادر جستجو که در بالا و چپ صفحه‌های ویکی‌نبشته آنرا می بینید نوشته شود سپس Enter را فشار بدهید سیستم به رنگ قرمز می‌نویسد که این فرنام (عنوان) در ویکی‌نبشته نیست. با کلیک روی فرنامی که می‌خواهید بسازید صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که می گوید "در حال ویرایش .....". بالای صفحه نخست باید الگوی مولف از اینجا کپی شود و پارامترهای خواسته شده را در آن بنویسید.

صفحه چامه‌سرا یا نگارنده می تواند دربرگیرنده بخش‌های زیرین باشد:

  • چکیده‌ای از زندگی‌نامه
  • آثار چامه‌سرا مانند سعدی : گلستان و بوستان
  • فرتور (تصویر) چامه‌سرا و یا اگر فرتوری از آثار وی و یا از شهر و دهاتی که چامه‌سرا در آنجا زندگی کرده‌است.

آثار چامه سرا را چگونه به فهرست درآوریم[ویرایش]

آثار چامه‌سرایان به فرم‌های ویژه ادبی مانند: دیوان، دفتر شعر، منظومه، غزلیات، رباعیات، قصیده‌ها، مقطع‌ها، مثنوی‌ها و غیره نوشته شده‌اند. گام نخست این که ویکی‌نبشته می باید فرنام اصلی اثر آورده شود. مانند دیوان بیدل شیرازی. از افزودن هرگونه توضیحی در پرانتز مانند تولدی دیگر (دفتر شعر) خودداری کنید. فهرستی از آثار چامه‌سرا را با توجه به آنچه که گفته شد بنویسید.

هر یک از چامه‌های یک مجموعه چامه در یک صفحه نو می‌آید. نام این صفحه نوین بدین صورت می آید فرنام اثر/فرنام چامه (اگر وجود داشته باشد) یا نخستین بیت چامه. مانند دیوان بیدل شیرازی/هزاران نقش.

در بالای صفحه، الگوی بالای صفحه برای چامه‌ها که در زیر به روشنی بیان شده است بکار برید.

الگوی بالای صفحه برای چامه‌سرایان[ویرایش]

الگوی بالای صفحه برای نگارندگان (نویسنده، چامه‌سرا، ترانه‌سرا و یا غیره)

الگوی بالای صفحه پدیدآورندگان (نگارنده و یا چامه‌سرا)[ویرایش]

چامه‌سرا
(۱۱۱۱ خورشیدی ــ ۱۱۸۸ خورشیدی)
چامه‌سرا
 

{{}} در این بنویسید ویکی‌پدیا اگر در ویکی‌پدیا صفحه‌ای درباره نگارنده و یا چامه‌سرایی که درباره‌اش می‌خواهید بنویسید باشد

الگوی نخست برای چامه‌ها[ویرایش]


از جامی

الگوی دوم برای چامه‌ها[ویرایش]

الگوی دومی که ایجاد شده است را نیز می توان بکار برد.

چامه‌ها را چگونه بنویسیم[ویرایش]

کاربرد الگوی بالا برای چامه‌های دوبیتی است. در پایان چامه الگوی سه ستاره را بکاربرید و نشان دهید که چامه به پایان رسیده است.

  به هوا و هوس در او نرسی تا ز لا نگذری به هو نرسی  
  ای همه قدسیان قدوسی گرد کوی تو در زمین بوسی!  
  پرتو روی توست از همه سو همه را رو به توست از همه رو  
  قطع این ره به راه‌پیمایی کی توان گر تو راه ننمایی ؟  
  بنما ره! که طالب راهیم ره به سوی تو از تو می‌خواهیم  
  احدی، لیک مرجع اعداد واحدی، لیک مجمع اضداد  
  اولی و تو را بدایت نی آخری و تو را نهایت نی  

***

رده‌ها[ویرایش]

در ویکی‌نبشته با افزودن رده می توان به چامه‌ها و چامه‌سرایان سامان داد. در صفحه چامه‌سرایان با افزودن الگوی بالای صفحه پدیدآورندگان اتوماتیک دو رده بوجود می آید که نخست پدیدآورنده را در فهرست مولفان می‌آورد و سپس در فهرست الفبایی وارد می کند. برای آثار می باید دستی رده فرنام اثر را ساخت. برای نمونه دیوان بیدل شیرازی/هزاران نقش که رده آن دیوان بیدل شیرازی است

نمونه‌ها[ویرایش]

برای آگاهی بیشتر به وبگاه چامه‌سرای پر آوازه ایران حافظ بروید