راهنما:برچسب‌های حق تکثیر

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برچسب‌های حق تکثیر
تمام آثار در ویکی‌نبشته باید یک برچسب حق تکثیر داشته باشند که وضعیت آنها طبق سیاست حق تکثیر ویکی‌نبشته را مشخص کند. از بین الگوهای معرفی شده در این صفحه الگویی را که وضعیت یک اثر را به بهترین شکل مشخص می‌کند انتخاب کنید و در صفحه‌ی اثر قرار دهید. توجه کنید که استفاده منصفانه، غیر تجاری و بسیاری از اجازه‌نامه‌های حق تکثیر مورد قبول نیستند.
دقت کنید که در بعضی موارد بیش از یک برچسب باید استفاده شود.

اجازه‌نامه‌های عمومی[ویرایش]

برچسب خروجی الگو
{{مالکیت عمومی قدیمی}}
PD-icon.svg این اثر در سراسر جهان در مالکیت عمومی قرار دارد چون از تاریخ مرگ پدیدآورندهٔ آن بیش از ۱۰۰ سال گذشته است.


{{مالکیت عمومی توسط پدیدآورنده}}
PD-icon.svg این اثر توسط پدیدآور آن، پدیدآورنده، به مالکیت عمومی درآمده است. این مربوط به تمام جهان است.
در برخی از کشورها ممکن است به صورت قانونی این امکان‌پذیر نباشد؛ اگر چنین است:
پدیدآورنده به هر کسی اجازهٔ استفاده از این اثر برای هر مقصودی، بدون هیچ‌گونه شرایطی، را می‌دهد تا وقتی که این شرایط توسط قانون مستلزم نشده باشند.


اجازه‌نامه‌های کشورها[ویرایش]

برچسب خروجی الگو
{{مالکیت عمومی در ایران}}
PD-icon.svg این اثر در ایران، کشوری که برای اولین بار در آنجا منتشر شده است، در مالکیت عمومی قرار دارد. همچنین در ایالات متحده هم طبق بخشنامه 38a دفتر حق تکثیر ایالات متحده در مالکیت عمومی قرار دارد.
در مورد اشخاص حقیقی این بدین معنا است که مؤلف این اثر قبل از ۳۱ مرداد ۱۳۵۹ درگذشته یا اینکه از تاریخ مرگش بیش از ۵۰ سال گذشته است. در مورد اشخاص حقوقی نیز نشان دهنده این است از تاریخ اولین انتشار اثر بیش از ۳۰ سال گذشته است.
Flag of Iran.svg


{{مالکیت عمومی در هند}}
PD-icon.svg این اثر در هند در مالکیت عمومی قرار دارد چون ابتدا در آنجا منتشر شده و مدت حق تکثیر آن منقضی شده است. طبق قانون حق‌تکثیر هند، ۱۹۵۷، تمام اسناد پس از گذشت ۶۰ سال از ابتدای سال بعدی تاریخ درگذشت پدیدآورنده‌ وارد مالکیت عمومی می‌شوند. (یعنی در سال ۲۰۲۱ تمام آثاری که پدیدآورنده آنها قبل از ۱ ژانویه ۱۹۶۱ درگذشته باشد.)

این اثر همچنین در ایالات متحده در مالکیت عمومی قرار دارد چون در سال ۱۹۹۶ در هند در مالکیت عمومی بوده و هیچگونه حق تکثیری در ایالات متحده ثبت نشده بوده است. (این در نتیجه‌ی ترکیب پیوستن هند به کنوانسیون برن در سال ۱۹۲۸ و بند 104a از بخش ۱۷ قانون حق تکثیر ایالات متحده با تاریخ قطعی ‍۱ ژانویه ۱۹۹۶ است.)

Flag of India.svg


{{مع-دولت ایالات متحده}}
PD-icon.svg این اثر در ایالات متحده در مالکیت عموم است زیرا اثری از دولت فدرال ایالات متحده می‌باشد (اینجا را ببینید). US-GreatSeal-Obverse.svg

کریتیو کامنز[ویرایش]

برچسب خروجی الگو
{{Cc-by-4.0}}
این اثر تحت اجازه‌نامهٔ بین‌المللی کریتیو کامنز (ارجاع) منتشر شده به این معنی که استفاده، توزیع و خلق آثار اقتباسی از این اثر مجاز است به شرط آنکه این مجوز نشر [در کپی‌ها و آثار اقتباسی] تغییر نیافته و به وضوح نشان داده شود و انتساب اثر به پدیدآورندهٔ اصلی حفظ شود. CC-BY icon.svg

موارد خاص[ویرایش]

برچسب خروجی الگو
{{PD-UN}}
PD-icon.svg این اثر از یکی از اسناد رسمی سازمان ملل متحد برگزیده شده است. سیاست این سازمان مبتنی بر انتشار آثارش در حوزه مالکیت عمومی است تا «نظرات موجود در اسناد ملل متحد به صورت هر چه گسترده‌تر» اشاعه یابد.

بر اساس دستورالعمل اداری ST/AI/189/Add.9/Rev.2 که فقط به زبان انگلیسی موجود است، اسناد ذیل در تمام جهان در مالکیت عمومی قرار می‌گیرند:

  1. صورت جلسات رسمی (شرح مذاکرات همایش‌ها، صورت‌جلسه‌های لفظ به لفظ و ملخص آن‌ها،...)
  2. اسناد رسمی سازمان ملل متحد که با نماد این سازمان منتشر می‌شوند
  3. مواد اطلاعاتی عمومی که در اصل به منظور آگاهی‌بخشی نسبت به اقدامات سازمان ملل متحد طراحی شده باشند (این اسناد شامل نسخی که به منظور فروش تهیه شده باشند نمی‌شود).
Logo of the United Nations (B&W).svg


سایر برچسب‌ها[ویرایش]