تعهدات امریکا و ایران در مورد بیانیه الجزایر

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تعهدات امریکا و ایران در مورد بیانیه الجزایر
از دولت الجزایر
مصوب ۲۹ دی ۱۳۵۹

تعهدات دولت ایالات متحده امریکا و دولت جمهوری اسلامی ایران در مورد بیانیه دولت جمهوری دموکراتیک و مردمی الجزایر

۱. به مجرد اینکه بانک مرکزی الجزایر، به دولت الجزایر، دولت ایران و ایالات متحده امریکا اطلاع دهد که «بانک مرکزی» اطلاع داده است که برای حساب سپرده دلار، شمش طلا و اوراق بهادار به نام بانک مرکزی الجزایر به عنوان حساب مسدودی مخصوص، پول نقد و سایر وجوه و همچنین ۱٬۶۳۲٬۹۱۷/۷۷۹ اونس طلا (که به‌وسیله طرفین بدین منظور در حد معادل ۹۳۹/۷ میلیون دلار امریکا ارزیابی شده) و اوراق بهادار (ارزش اسمی) به ارزش مجموع ۷/۹۵۵ میلیارد دلار امریکا دریافت نموده است، ایران بلافاصله عزیمت ایمن ۵۲ تبعه امریکا که در ایران نگهداری می‌شوند را عملی می‌سازد.

۲. با تأیید ایران مبنی بر تمایلش به پرداخت کلیه بدهی‌هایش و بدهی‌های مؤسسات در اختیارش، بانک مرکزی الجزایر بر اساس مفاد پاراگراف ۱ فوق، دستورات ذیل را «به بانک مرکزی» صادر خواهد کرد:

الف - انتقال ۳٫۶۶۷ میلیارد دلار به فدرال رزرو نیویورک بابت پرداخت اصل و بهره‌ی پرداخت‌نشده تا ۳۱ دسامبر ۱۹۸۰:
(۱) نسبت به کلیه وام‌ها و اعتبارات اعطاشده به‌وسیله‌ی سندیکایی از مؤسسات بانکی، که حداقل یک مؤسسه بانکی امریکا در آن عضویت دارد، به دولت ایران و سازمان‌ها و مؤسسات و واحدهای در اختیارش.
(۲) کلیه‌ی وام‌ها و اعتبارات اعطایی به وسیله سندیکایی که این وام‌ها و اعتبارات توسط دولت ایران یا یکی از سازمان‌ها، مؤسسات و واحدهای تحت اختیارش ضمانت شده است.
ب - نگاهداری ۱٫۴۱۸ میلیارد دلار در حساب امانی مخصوص به منظور پرداخت اصل بازپرداخت‌نشده و بهره‌ی متعلقه نسبت به وام‌ها و اعتباراتی که در بند «الف» فوق مذکور گردید و پس از مصرف مبلغ ۳٫۶۶۷ میلیارد دلار امریکا و همچنین نسبت به پرداخت سایر بدهی‌های مربوط به مؤسسات بانکی امریکا و یا تضمین‌شده به وسیله دولت ایران، سازمان‌ها، مؤسسات و واحدهای تحت اختیارش که تاکنون پرداخت نشده و همچنین به منظور پرداخت مبالغ مورد اختلاف در مورد سپرده‌ها، دارایی‌ها و بهره‌ی متعلقه به سپرده‌های ایران در مؤسسات بانکی امریکا.
بانک مرکزی ایران و مؤسسات مربوطه ایالات متحده به فوریت جهت توافق در مورد مبلغ متعلقه ملاقات خواهند کرد.
در صورت حصول چنین توافقی بانک مرکزی و مؤسسه بانکی مربوطه مبالغ متعلقه را به بانک مرکزی الجزایر اعلام و تأیید خواهند نمود که آن بانک نیز به بانک مرکزی انگلیس جهت بستانکار نمودن مبالغ مذکور به حساب مرکزی ایران و یا فدرال رزرو و بانک نیویورک جهت پرداخت به مؤسسه بانکی مربوطه دستور خواهد داد. در صورتی که طی ۳۰ روز هر یک از مؤسسات بانکی امریکا و بانک مرکزی ایران نتوانند در مورد مبالغ متعلقه به توافق برسند هر یک از طرفین می‌تواند این اختلاف را به حکمیت الزام‌آور (لازم‌الاجرا) توسط هیأت داوری بین‌المللی به طریقی که مورد توافق طرفین باشد، ارجاع نماید و یا در صورتی که چنین توافقی تا ۳۰ روز پس از ارجاع مسأله به حکمیت حاصل نگردید، به هیأت حل و فصل دعاوی ایران و امریکا رجوع کند.
رئیس هیأت حکمیت و یا هیأت داوری مبلغی را که می‌بایست در اختیار ذی‌نفع قرار گیرد، به بانک مرکزی الجزایر اطلاع خواهد داد که بانک مرکزی الجزایر نیز به نوبه‌ی خود به بانک انگلیس دستور خواهد داد که این مبالغ را به بستانکار حساب بانک مرکزی ایران و یا حساب بانک فدرال رزرو نیویورک جهت پرداخت به مؤسسات بانکی مربوطه منظور نماید.
هنگامی که کلیه اختلافات یا از طریق توافق و یا به وسیله حکمیت حل و فصل گردید و پرداخت‌های مربوطه انجام شد، مانده مبالغ مذکور در پاراگراف «ب» به بانک مرکزی ایران پرداخت خواهد شد.
ج - پرداخت فوری کلیه‌ی دارایی‌های موجود در حساب مسدودی مخصوص، مازاد بر مبالغ مذکور در پاراگراف «الف» و «ب» به بانک مرکزی ایران یا طبق دستور این بانک.

منبع