برگه:تاریخ روابط ایران و انگلیس (جلد۱).pdf/۳۹۶

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
این برگ نمونه‌خوانی شده ولی هنوز هم‌سنجی نشده‌است.
۳۸۶

انگلیس از هندوستان بآنها کمک برساند.

در این بین مقاصد دیرینه دولت ایران بواسطه اتفاقات متوالیه اخیر که در منافع بریتانیای کبیر مؤثر بود رفته رفته روشن گردید.

فرمانفرمای کل هندوستان اخیراً بواسطه مکاتبات مستر مکنایل وزیر مختار دولت انگلیس مقیم طهران مطلع گردید که نمایندهٔ مختار فوق‌الذکر در مقابل عدم انجام تقاضاهای مشروع خود و بواسطهٔ یک رویه مخالف و جدی دربار ایران که نسبت باو اتخاذ نموده بود مجبور شد دربار ایران را ترک کند و یک اعلامیه صادر نماید که روابط حسنه بین دولتین ایران و انگلیس مقطوع میباشد.

آن دلیلی که دولت انگلستان را وادار باین اقدام نموده است تجاوز قشون دولت ایران است که در افغانستان پیشروی نموده و این اقدام دولت ایران علامت دشمنی با انگلستان میباشد و همین موضوع را برحسب دستور رسمی، دولت انگلیس بپادشاه ایران اطلاع داده است.

امراء قندهار یعنی برادرهای امیر دوست محمد خان سر تسلیم پیش پادشاه ایران فرود آورده‌اند و قوای خود را در اختیار دولت ایران گذاشته‌اند. در صورتیکه اطلاع دارند این اقدام آنها مخالف منافع و حقوق ملت انگلیس میباشد. در هر حال فعلا امراء قندهار در محاصرهٔ هرات با دولت ایران مساعدت میکنند.

در اثر پیش آمدهای بحران‌آمیز فعلی میسیون اعزامی بکابل مجبور شد کابل را ترک کند و فرمانفرمای کل هندوستان فوراً اهمیت موقع را درک نمود و برای جلوگیری از پیش‌رفت‌های سریع دسایس و تعدیات خارجی که داشت بطرف سرحدات متصرفات ما جلو میآمد مجبور شد اقدامات مؤثری بکند.

در این موقع توجه مخصوص فرمانفرمای کل هندوستان بطرف اهمیت مقام شجاع‌الملک و تقاضاهای مشروع او جلب گردید.

شاه شجاع‌الملک زمانیکه در افغانستان دارای قدرت و عظمت بود صمیمانه حاضر شد قوای خود را بمساعدت دولت انگلیس آماده کند و از روی عزم ثابت مصمم شد با دولت انگلیس متحد شده بعملیات خصمانه بر ضد دشمنان دولت انگلیس تا