اطلاعات/۱۳۵۶/۱۲/۲۴/ساعت رسمی یکساعت جلو کشیده میشود

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اطلاعات، ۲۴ اسفند ۱۳۵۶
ساعت رسمی یکساعت جلو کشیده میشود

ساعت رسمی یکساعت جلو کشیده میشود

با اعلام تغییر ساعت از چهارم فروردین ماه سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی، تغییری در تحویل سال بوجود نخواهد آمد و بهمان ترتیب که در تقویم آمده است ساعت ۳ و ۴ دقیقه و ۵ ثانیه بافق تهران سال ۲۵۳۷ تحویل میگردد.

اعلام تغییر ساعت که بعد از ظهر دیروز بدنبال پرسش مردم در روزنامه اطلاعات از طریق وزارت اطلاعات و جهانگردی اعلام گردید، تفاوت ساعت ایران در ششماهه اول سال با ساعت گرینویچ لندن ۵ ساعت و در ششماهه دوم سال ۴ ساعت خواهد بود.

اطلاعیه دولت

وزارت اطلاعات و جهان‌گردی طی اطلاعیه نحوه تغییر ساعت را بدین شرح اعلام داشت:

ساعت تابستانی ایران از ساعت صفر اولین جمعه فروردین آینده باجرا در می‌آید و تفاوت وقت ایران با ساعت گرینویچ ۵ ساعت خواهد بود.

ساعت زمستانی ایران از ساعت (صفر) آخرین جمعه شهریور اجرا میگردد و تفاوت وقت ایران با ساعت گرینویچ ۴ ساعت خواهد بود.

باین ترتیب در ساعت (صفر) یعنی بعد از نیمه‌شب جمعه ۴ فروردین ۲۵۳۷ ساعت ایران به ساعت تابستانی برمیگردد و ساعت یکساعت بجلو کشیده میشود.

تغییر ساعات شرعی

دکتر عباس ریاضی کرمانی استاد دانشگاه مستخرج تقویم ایران امروز اعلام کرد که بدنبال تغییر ساعت، ظرف چند روز آینده جدول کامل ساعات شرعی را منتشر خواهد کرد.

جدول فعلی ساعات شرعی بر اساس ساعت عمومی فعلی تنظیم شده است که از چهارم فروردین ماه آینده این جدول تغییر خواهد کرد و همچنین از جمعه آخر شهریور ماه ۲۵۳۷ نیز جدول جداگانه ساعات شرعی با یک ساعت تغییر اعلام خواهد شد.

این اثر در ایران، کشوری که برای اولین بار در آنجا منتشر شده است، در مالکیت عمومی قرار دارد. همچنین در ایالات متحده هم طبق بخشنامه 38a دفتر حق تکثیر ایالات متحده در مالکیت عمومی قرار دارد.
در مورد اشخاص حقیقی این بدین معنا است که مؤلف این اثر قبل از ۳۱ مرداد ۱۳۵۹ درگذشته یا اینکه از تاریخ مرگش بیش از ۵۰ سال گذشته است. در مورد اشخاص حقوقی نیز نشان دهنده این است از تاریخ اولین انتشار اثر بیش از ۳۰ سال گذشته است.