آیین‌نامه اجرایی قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آئین نامه اجرایی قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور
از هیات دولت جمهوری اسلامی ایران
مصوب هیات دولت جمهوری اسلامی ایران در وب‌گاه دفتر حقوقی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

فصل اول (تعاریف و کلیات)[ویرایش]

ماده ۱- در این آئین نامه، واژه‏ها و اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‏رود:

 • الف - قانون: منظور قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور - مصوب ۱۳۸۲ - است.
 • ب - جنین: نطفه حاصل از تلقیح خارج از رحمی زو‌ج‌های قانونی و شرعی است که از مرحله باروری تا حداکثر پنج روز خواهد بود. این جنین می‏تواند به دو صورت تازه و منجمد باشد.
 • پ - اهدای جنین: واگذاری داوطلبانه و رایگان یک یا چند جنین از زوج‌های واجد شرایط مقرر در قانون و این آئین نامه به مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری برای انتقال به زوج‌های متقاضی دارای شرایط مندرج در قانون.

فصل دوم (شرایط اهدا و دریافت جنین)[ویرایش]

ماده ۲- زوج‌های اهداکننده باید دارای شرایط زیر باشند:

 • الف - علقه و رابطه زوجیت قانونی و شرعی.
 • ب - سلامت متعارف جسمی و روانی و ضریب هوشی مناسب.
 • پ - نداشتن اعتیاد به مواد اعتیادآور و روان گردان.
 • ت - مبتلا نبودن به بیماریهای صعب العلاج نظیر ایدز، هپاتیت و...
  • تبصره - مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری مکلفند قبل از دریافت جنین از اهدا کنندگان، وجود شرایط مذکور در این ماده را احراز نمایند.

ماده ۳- اهدا، جنین باید با موافقت و رضایت کتبی زوجهای اهدا کننده و در مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری، با احراز هویت آنان و به صورت کاملاً محرمانه انجام گیرد.

ماده ۴- زوجهای متقاضی جنین اهدائی باید واجد شرایط مقرر در ماده ۲ قانون باشند.

ماده ۵- رسیدگی به درخواست دریافت جنین اهدائی، در دادگاه صالح و خارج از نوبت و بدون رعایت تشریفات آئین دادرسی مدنی به عمل می‏آید. صدور حکم به رد درخواست و عدم تأیید صلاحیت زوجین قابل تجدید نظر می‏باشد.

فصل سوم (تکالیف و وظایف مراکز مجاز درمان ناباروری)[ویرایش]

ماده ۶- مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری مکلفند نسبت به موارد زیر اقدام نمایند:

 • الف - نگهداری جنین‌های اهدایی از سوی اهدایکنندگان مسلمان و غیر مسلمان به طور جداگانه و رعایت تناسب دینی و مذهبی زوج‌های متقاضی با جنین اهدائی در زمان انتقال.
 • ب - دریافت و نگهداری رأی قطعی مرجع قضایی از متقاضی.
 • پ - صدور گواهی و معرفی‌نامه لازم مبنی بر تأیید سلامت جسمی و روانی برای متقاضیان دریافت جنین طبق مقررات قانون و این آئین نامه.
 • ت - دریافت، نگهداری و انتقال جنینهای اهدائی در شرایط کاملاً محرمانه. تبصره - اطلاعات مربوط به جنینهای اهدائی، جزو اطلاعات به کلی سری طبقه بندی می‏شوند.

ماده ۷- صدور گواهی عدم توانایی باروری و همچنین توانایی زوجه در زمینه دریافت و نگهداری جنین، پس از انجام تست‌ها و آزمایش‌های دقیق پزشکی در صلاحیت مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری می‏باشد.

فصل چهارم (شرایط لازم جهت دریافت، نگهداری و انتقال جنین)[ویرایش]

ماده ۸- هر یک از مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری می‏توانند بانک جنین طبق دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دایر نمایند. این بانک مسئول دریافت و نگهداری جنین و انتقال آن‌ها به زوجین نابارور طبق مقررات مندرج در قانون و این آئین‏نامه می‏باشد.

ماده ۹- مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است طبق دستورالعمل‌های وزارت یاد شده نسبت به دریافت، نگهداری و انتقال جنین نظارت دقیق اعمال کند.

ماده ۱۰- ارائه مدارک و اطلاعات مربوط به اهدایکنندگان و دریافت کنندگان جنین اهدایی تنها با رعایت قوانین مربوط به حفظ و نگهداری اسرار دولتی و به مراجع قضایی صلاحیت‌دار مجاز می‏باشد.

 • معاون اول رئیس جمهور - محمد رضا عارف

پیوند به بیرون[ویرایش]