گفتگوی فهرست:Quran-Elmi.pdf

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ایجاد قابلیت ارجاع به هر آیه[ویرایش]

توجه داشته باشید برای ایجاد قابلیت ارجاع به هر آیه حتماً باید هنگام ویرایش در آغاز هر آیه از الگوی {{بند||بند=۱|بی‌متن=}} استفاده کنید و به جای عدد ۱ عدد آیهٔ مورد نظر را وارد کنید. در این صورت می‌توان با یک ارجاع ساده از هر جایی داخل ویکی‌نبشته یا حتی از ویکی‌پدیا به سادگی به هر آیه‌ای پیوند داد. برای مثال می‌توان نوشت:

[[قرآن فارسی/بقره#۲۰]] = قرآن فارسی/بقره#۲۰

که کاربر را به آیهٔ ۲۰ از سورهٔ بقره می‌برد. اگر یک تغییر مسیر عددی (شمارهٔ سوره) به سورهٔ بقره هم ایجاد شود می‌توان این کار را ساده‌تر کرد:

[[قرآن فارسی/۲#۲۰]] = قرآن فارسی/۲#۲۰

از داخل ویکی‌پدیا هم می‌توان با تایپ حرف انگلیسی s و یک دونقطه بعد از آن، این ارجاع را ایجاد کرد:

[[s:قرآن فارسی/۲#۲۰]]

--یوسف (بحث) ‏۲۳ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۹:۱۸ (UTC)پاسخ[پاسخ]

@Yoosef Pooranvary: سلام. خیلی ممنون از توضیحی که دادید. قابلیت ارجاع به آیه با استفاده از الگو خیلی حرکت مفید و بدرد بخوری است. تنها مشکلی که دیدم این بود که متن کتاب (بر اثر اشتباه یا چیز دیگر) در بعضی آیات با قرآن‌های امروزی تفاوت دارد و همین باعث شده شماره‌ی بسیاری آیات با چیزی که امروز مرسوم است فرق کند. مثلاً در این برگه آیه‌ی آخر صفحه که با «و هر وقت...» شروع شده طبق کتاب آیه‌ی ۷۵ است اما در واقع باید آیه‌ی ۷۶ باشد. به نظرتان بهتر نیست برای نشانه‌گذاری قرآن امروزی را ملاک قرار بدهیم؟ من آیات این صفحه را به عنوان نمونه با شماره آیات درست شماره گذاری کردم.--Arash.z (بحث) پنجشنبه،۴ دی ۱۳۹۹، ساعت ۱۸:۱۱ (ایران) ‏۲۴ دسامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۴۱ (UTC)پاسخ[پاسخ]