کیهان/۱۳۵۷/۱۰/۱۶/قطع نفت ایران، افریقای جنوبی را تحت فشار قرار خواهد داد

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کیهان، ۱۶ دی ۱۳۵۷
قطع نفت ایران، افریقای جنوبی را تحت فشار قرار خواهد داد

قطع نفت ایران، افریقای جنوبی را تحت فشار قرار خواهد داد

ژوهانسبورگ ـ یونایتد پرس ـ تهدید دولت جدید ایرنا مبنی بر قطع فروش نفت به افریقای جنوبی باعث ایجاد واکنشهایی در افریقای جنوبی شده و دولت در صدد محدود کردن سریع مصرف فرآورده‌های نفتی برآمده است.

«کریس هونیز» وزیر اقتصاد افریقای جنوبی، گفت چنین سیاستی از سوی ایران که ۹۰ درصد نفت کشور را تأمین میکند افریقای جنوبی را تحت فشار شدیدی قرار خواهد داد.

وی اضافه کرد چنانچه دولت ایران بر موضع جدید خود پافشاری نماید عرضه مواد سوختی در افریقای جنوبی رو به وخامت خواهد گزارد و این کشور نتیجتا مجبور خواهد شد که از ذخائر نفتی موجودش بنحو وسیعتری استفاده نماید.

طی چندین سال افریقای جنوبی در واژه ناخوانا از مجازاتهای اقتصادی سازمان ملل بخاطر سیاستهای تبعیض نژادی‌اش دست به ذخیره نفت زده است.

گر چه افریقای جنوبی میزان این ذخائر را مخفی نگاه داشته است معهذا کارشناسان تخمین می‌زنند که این میزان به ۲ تا ۳ سال مصرف عادی کشور میرسد. اقتصاددانان افریقای جنوبی گفته‌اند که این مدت قابل تعویض به ۱۳ سال در صورت جیره‌بندی خواهد بود.

این اثر در ایران، کشوری که برای اولین بار در آنجا منتشر شده است، در مالکیت عمومی قرار دارد. همچنین در ایالات متحده هم طبق بخشنامه 38a دفتر حق تکثیر ایالات متحده در مالکیت عمومی قرار دارد.
در مورد اشخاص حقیقی این بدین معنا است که مؤلف این اثر قبل از ۳۱ مرداد ۱۳۵۹ درگذشته یا اینکه از تاریخ مرگش بیش از ۵۰ سال گذشته است. در مورد اشخاص حقوقی نیز نشان دهنده این است از تاریخ اولین انتشار اثر بیش از ۳۰ سال گذشته است.