ویکی‌نبشته:درونمایه ویکی‌نبشته: تفاوت میان نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
آثاری که ویرایشگران ویکی‌نبشته پدیدآورده‌اند و چاپ نشده‌اند در ویکی‌نبشته وارد نمی شوند. ویکی‌نبشته جایی نیست که نگارنده‌ای بخواهد آن را مانند سکویی برای چاپ آثار خود استفاده کند و آن را بدین روش در دسترسی دیگران قرار دهد.
 
==== تبلیغ و اگهی ====
ویکی‌نبشته هیچ‌گونه تبلیغی را نمی پذیرد مگر آنکه اثری چاپ شده درباره تبلیغ و اگهی باشد. اگهی‌هایی درباره آثاری که به تازگی زیر چاپ رفته‌اند جایی در ویکی‌نبشته ندارند. هم‌چنین اگهی‌هایی که درباره آثاری باشد که زیر چتر قانون حق تکثیر دارند و یا حتی اگهی برای آثاری که در مالکیت عمومی قرارداشته باشند پروانه ورود به ویکی نبشته را ندارند.
 
تبلیغ‌ها و اگهی‌ها می توانند به گونه پیوند بیرونی یا جمله‌های نوشته شده آورده شوند.
 
==== متونآثار ناشناس ====
به طور کلی در وضعیت حق تکثیر سخت‌گیرانه نیاز به دانستن اطلاعات دقیق پیرامون نویسنده است. بسیاری از متون منبع دارای مؤلفان قابل تشخیص (مثل افراد، گروه‌ها یا دولت‌ها) هستند اما متن‌هایی هم وجود دارند که فاقد این اطلاعات هستند. متون تاریخی با مؤلف ناشناس نمونه‌ای از این موارد هستند. برخی از این متون از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. با این حال تا زمانی که نتوان ارزش تاریخی این متون را اثبات کرد و هیچ ابهامی در مورد حق تکثیر باقی نمانده باشد، نباید آن‌ها را به ویکی‌نبشته افزود.
 
==== متون رو به تکامل ====
مأموریت ویکی‌نبشته گردآوری و نگهداری از آثار در شکل چاپ‌شده‌ی نهایی آن‌ها است. به همین دلیل آن دسته از آثاری که مطالبشان به دلایلی چون به‌روز نگاه داشتن، گسترش مطالب منتشرشده یا فراگیرتر کردن آن‌ها در معرض تغییر و تحول در طول زمان قرار دارند در گستره‌ی کاری ویکی‌نبشته جایی نخواهند داشت.
 
۲۵٬۵۰۵

ویرایش

منوی ناوبری