ویکی‌نبشته:درونمایه ویکی‌نبشته: تفاوت میان نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
* ۳ - کنترل درستی متن ترجمه شده: هر کار ترجمه شده‌ایی می باید از سوی دو نفر، یک پارسی زبان و یک نفر که زبان مادری‌اش زبان متن اصلی می باشد خوانده شود و درستی متن ترجمه شده را تایید کنند.
 
==== حاشیه‌نویسیگزارمان ====
گزارمان (Annotation) یادداشتی است که به شناسه یک کتاب در یک فهرست، سیاهه کتابه‌های خواندنی، کتابشناسی و غیره افزوده می‌شود و ویژگی‌های کتاب , ریزه‌کاری‌های موضوعی و هدف آن را بیان می‌کند.
حاشیه‌های نسخه‌های متون انتشاریافته در اولویت قرار دارند اما این حاشیه‌ها ممکن است به دلیل مشکلات حق تکثیر، عدم به‌روز بودن یا نیاز به گسترش، قابل استفاه نباشند. این مورد در آثار قدیمی (مانند کلیله و دمنه) بسیار به چشم می‌آید.
 
حاشیه‌هایگزارمان‌ها نسخه‌های متون انتشاریافته در اولویت قرار دارند اما این حاشیه‌ها ممکن استشاید به دلیلسبب مشکلاتدشواری‌های حق تکثیر، عدمیا به‌روز بودننبودن و یا نیاز به گسترش، قابل استفاه نباشند. این مورد در مورد آثار قدیمی (مانند کلیله و دمنه) بسیار به چشمدیده می‌آیدمی‌شود.
حاشیه‌نویسی (یا تحشیه) می‌تواند شامل افزودن اطلاعات حساس پیرامون خودِ اثر، پانویس‌هایی در مورد واژه‌ها یا عبارات مهجور یا سخت، مرجع‌ها، بخش‌بندی و عنوان‌های بخش‌ها، دیباچه‌ها، ملخص‌ها، فهرست‌ها، تصاویر یا غیره باشد.
 
حاشیه‌نویسیگزارمان‌ها (یا تحشیه)می‌توانند می‌تواند شامل افزودندربرگیرنده اطلاعات حساسافزون شده پیرامون متن خودِ اثر، پانویس‌هایی که در موردباره واژه‌ها یا عباراتپاراگراف‌ها، مهجورمنابع، یابخش‌های اثر، سخت،چکیده‌ها، مرجع‌ها، بخش‌بندی و عنوان‌های بخش‌ها، دیباچه‌ها، ملخص‌ها، فهرست‌ها، تصاویر یا غیره باشد.
در تمام موارد مذکور، حاشیه‌هایی که توسط مشارکت‌کنندگان اضافه می‌گردند باید به شکلی نوشته شوند که تا حد ممکن از اختلال در متن منبع جلوگیری شود و در نهایت بتوان متنی «تمیز» را با استفاده از وسایل فنی یا ایجاد نسخه‌ی موازی به دست آورد.
 
هدف از آنچه که در بالا گفته شد این است که گزارمان‌ها می باید از متن اصلی کتاب یا هر اثری جدا باشند و بدان گزندی نرسانند. که ویرایشگران می‌افزایند می باید به شکلی نوشته شوند که به متن کتاب یا اثر گزندی نرسانند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حاشیه‌ها به '''[[ویکی‌نبشته:حاشیه‌نویسی]]''' مراجعه کنید.
 
'''''توجه''' داشته باشید که آن دسته از متون راهنما که برای تسهیل مطالعه در کلاس و آمادگی برای امتحانات نوشته شده‌اند به [[b:|ویکی‌نسک]] تعلق دارند.''
۲۵٬۵۰۵

ویرایش

منوی ناوبری