ویکی‌نبشته:درونمایه ویکی‌نبشته: تفاوت میان نسخه‌ها

پرش به ناوبری پرش به جستجو
 
== استاندارها و سیاست‌های درونمایه ویکی‌نبشته ==
نوشتارها، عکس‌ها، و دیگر آثار دیداری و شنیداری که در ایران پدیدآمده و به چاپ رسیده‌اند بر اساس قوانین زیر در ویکی‌نبشته نوشته می‌شوند:
 
*[[قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان]] مصوب ۱۳۴۸/۱۰/۱۱ و
آثار فارسی که برای نخستین بار در کشورهایی غیر از ایران چاپ شده‌اند، مشمول قوانین حق تکثیر همان کشورها می‌شوند. ویکی‌نبشته‌ی فارسی، از حقوق تکثیر تمام آثار پشتیبانی می‌کند.
 
=== آثار پدیدآمده تا پیش از ۱۳۰۰۳۱ هجریامرداد ۱۳۸۹ خورشیدی ===
بر پایه ماده ۱ [[قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی]] :
هر گونه اثر مکتوب (یا رونوشت اثر دیداری یا شنیداری) که تا پیش از اول فروردین ماه ۱۳۰۰ هجری خورشیدی (برابر با ۱۳۳۹/۷/۱۲ هجری قمری و ۱۹۲۱/۳/۲۱ میلادی) منتشر شده (یا خلق‌شده اما منتشر نشده) است را به شرط اثبات وجود اثر و تاریخ خلق یا نشر آن، می‌توان به ویکی‌نبشته فرستاد. از جمله منابع مؤثر برای اثبات موارد مذکور، تصاویر اسکن‌شده و روگرفت صفحات متن منبع هستند.
 
<blockquote>ماده ۱‐ حق تکثیر یا تجدید چاپ و بهره‌برداری و نشر و پخش هر ترجمه‌ای با مترجم یا وارث قانونی او است. مدت استفاده ازاین قانون که به وارثت منتقل می‌شود از تاریخ مرگ مترجم سی سال است.</blockquote>
 
هرگونه اثر نوشتاری یا رونوشت اثر دیداری یا شنیداری که تا پیش از ۳۱ امرداد ۱۳۸۹ خورشیدی (برابر با ۲۲ اگوست ۲۰۱۰ میلادی) پدید آمده و به چاپ رسیده است را می توان در ویکی‌نبشته آورد اگر سی سال از درگذشت نویسنده یا پدیدآورنده آن گذشته باشد.
 
 
=== آثار پدیدآمده پس از ۱۲۹۹ هجری خورشیدی ===
۲۵٬۵۰۵

ویرایش

منوی ناوبری