نامه علی مطهری به احمد جنتی (سال ۱۳۹۱)

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو

علی مطهری در اعتراض به سخنان احمدی جنتی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد رفتار انتخاباتی کاندیداها در زمان رقابت‌های انتخاباتی، نامه‌ای اعتراضی به وی ارسال کرد.

با اهداء سلام و تحیت، در مصاحبه اخیرتان فرموده‌اید: «آیا اسلام اجازه می دهد که برخی در رقابت‌های انتخاباتی فحاشی کنند، تهمت بزنند، آبروی اشخاص را ببرند، افراد دیگر را تخریب کنند؟»

سخن درستی است اما این سوال مطرح می‌شود که جنابعالی که چنین اعتقادی دارید، چرا پس از مناظرهٔ مشهور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ هیچ اقدامی از طریق شورای نگهبان نکردید که اگر می‌کردید فتنه‌ای با آن وسعت پدید نمی‌آمد و شاید اصلاً فتنه‌ای رخ نمی‌داد.

به تعبیر امیرالمومنین علی علیه‌السلام «حق، وسیعترین میدان‌ها در مقام توصیف است و تنگ‌ترین میدان‌ها در مقام عمل.»

همچنین فرموده‌اید: «امکانی برای حضور مجدد فتنه‌گران در صحنه انتخابات وجود ندارد و آنها حتی نباید توهم این حضور مجدد را داشته باشند.»

اگر مقصود شما افرادی است که جرم آنها در دادگاه صالح اثبات شده و حکم دادگاه موجب محرومیت آنها از حقوق اجتماعی است، سخن جنابعالی درست است، در غیر این صورت وجاهت قانونی ندارد.

فرضاً آقایان موسوی و کروبی هم کاندیدای ریاست جمهوری شوند، قطع نظر از اعتقاد شخصی ما درباره میزان قصور یا تقصیر آنها در بحران مذکور، چون در هیچ دادگاهی به طور علنی محاکمه نشده و از خود دفاع نکرده‌اند، مجوز قانونی برای رد صلاحیت آنها وجود ندارد. پس بهتر است به جای صدور این‌گونه احکام مِن عندی راه قانون را طی کنیم. توفیق بیشتر حضرتعالی را از خدای متعال خواستارم.

منابع[ویرایش]