سند تحول راهبردی نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی جمهوری اسلامی ایران/هدف‌های عملیاتی و راهکارها

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو

۶- هدف‏های عملیاتی و راه‏کارها (شامل ۲۷ راهکار)

هدف‏‌های عملیاتی و راهکار‌های ذیل آنها، لزوماً از تناظر یک به یک با هدف‏‌های کلان برخوردار نیستند. از این رو، برخی هدف‏‌های عملیاتی و نیز راهکار‌های ذیل یک هدف‏ کلان، ممکن است با هدف‏‌های کلان دیگری نیز مرتبط باشند. با توجه به این گونه ارتباط‏ها، هر راهکار، برای هدفی که ذیل آن آمده است، جنبه اصلی و برای برخی هدف‏‌های دیگر جنبه مکمل دارند. به‏هنگام عملیاتی کردن احکام این سند، لازم است با نگاه تلفیقی و یک پارچه در تدوین برنامه‏‌های میان مدت و کوتاه مدت این گونه پیوستگی‏ها مورد توجه قرار گیرد.

راه‏کار[ویرایش]

۱- پرورش تربیت یافتگانی که:

- دین اسلام را حق دانسته ‏ و آن را به عنوان نظام معیار می شناسند و به آن باور دارند و آگاهانه و آزادانه برای تکوین و تعالی اخلاقی خود و دست یابی به مرتبه ای از حیات طیبه، ازآن تبعیت می نمایند و به رعایت احکام دین و موازین اخلاقی مقید هستند.

-از دانش‏‌های پایه و عمومی سازگار با نظام معیار اسلامی، هم چنین از شایستگی تفکر، درک و کشف پدیده‌ها و رویدادها به عنوان آیات الهی و تجلی فاعلیت خداوند در خلقت و نیز، دانش، بینش و مهارت‌ها و روحیه‌ی مواجهه‌ی‏ علمی و فناورانه با مسائل فردی و اجتماعی برخوردارند. - با درک مفاهیم اجتماعی و سیاسی و اندیشه‏ورزی در آن‌ها، شایستگی رویارویی مسئولانه و خردمندانه با تحولات اجتماعی و سیاسی را کسب می‌کنند و با رعایت وحدت و تفاهم ملی، در دفاع از عزت و اقتدار ملی می‌کوشند و با روحیه‌ی مسئولیت پذیری و تعالی خواهی و برخوردار از مهارت‌های ارتباطی، در حیات اجتماعی (در سطوح محلی تا جهانی) با رعایت اصول بر گرفته از نظام معیار اسلامی، مشارکت مؤثر دارند.

- با درک مفاهیم اقتصادی درچارچوب نظام معیار اسلامی، از شایستگی سامان دهی به هویت خود از طریق کار و تلاش و روحیه‌ی کارآفرینی، انضباط مالی، مصرف بهینه و دوری از اسراف و تبذیر برخوردارند و‏ با رعایت وجدان، عدالت و انصاف در روابط با دیگران در فعالیت‌های اقتصادی در مقیاس خانوادگی، ملی و جهانی مشارکت می نمایند.

- با درک مفاهیم بهداشت فردی و اجتماعی و مسائل زیست بوم طبیعی و شهری، به منزله ی امانات الهی شایستگی حفظ و ارتقای سلامت فردی و بهداشت محیطی را کسب می‌کنند و با گرایش به ورزش و تفریحات سالم فردی و گروهی، به نیازهای جسمی و روانی خود و جامعه‏ بر اساس اصول برگرفته از نظام معیار اسلامی، پاسخ می‌دهند.

-با قدر شناسی و درک زیبا شناسانه‌ی آفرینش الهی و مصنوعات هنرمندانه ی بشری، درک مفاهیم فرهنگی و میان فرهنگی‏ و بهره گیری از قدرت تخیل، مهارتهای اولیه در خلق آثار فرهنگی و هنری را به دست می‌آورند و برای حفظ و تعالی میراث فرهنگی، تمدنی و هنری در سطح ملی و جهانی براساس نظام معیار اسلامی می کوشند. (هدف کلان ۱و۲و۴و۵و۸)

راهکار ۱/۱– طراحی، تدوین و اجرای برنامه درسی ملی بر اساس اسناد تحول راهبردی و بازتولید برنامه‌های درسی موجود با تأکید بر: الف- متناسب سازی حجم و محتوی کتب درسی با توانمندی ها و ویژگی های دانش‌آموزان ب- کاهش عناوین و ساعات آموزشی. ج- حاکمیت رویکرد فرهنگی- تربیتی در تولید محتوی و تقویت شایستگی های پایه ی دانش‌آموزان. د- بهره مندی فزونتر از روش‌های فعال و خلاق و تعالی بخش. ه- بهره گیری از تجهیزات و فناوری های نوین آموزشی و تربیتی. و- توجه بیشتر به تفاوت های فردی به ویژه هویت جنسیتی دانش‌آموزان و تفاوت های شهری و روستایی.

راهکار ۲/۱- تدوین برنامه‌های عملیاتی لازم در راستای ترویج، تقویت مستمر و تحکیم فضائل اخلاقی در محیط‌های تربیتی و در بین دانش‌آموزان، با استفاده از تمام ظرفیت های آموزشی و تربیتی با تأکید بر اولویت کرامت نفس و صداقت و نظم و فضیلت حیاء و عفت، مسئولیت پذیری.

راهکار ۳/۱- ایجاد انس با قرآن در دانش‌آموزان و توسعه‌ی فرهنگ و سواد قرآنی با اصلاح برنامه ها و توانمندسازی مربیان در راستای تقویت مهارت روخوانی و روان خوانی در دوره ابتدایی، آشنایی با مفاهیم کلیدی قرآن در دوره اول متوسطه، آموزش معارف قرآنی در دوره دوم متوسطه بر اساس منشور توسعه فرهنگ قرآنی.

راهکار ۴/۱- ایجاد ساز و کارهای ترویج و نهادینه سازی فرهنگ ولایت مداری،تولی و تبری، امر به معروف و نهی از منکر، روحیه جهادی و انتظار(زمینه‌سازی برای استقرار دولت عدل مهدوی(عج)) با تأکید بر بهره گیری از ظرفیت حوزه های علمیه و نقش اسوه ای معلمان و اصلاح روش‌ها.

راهکار ۵/۱- توسعه و نهادینه سازی فرهنگ اقامه نماز در مدرسه با تأکید بر تقویت شناخت و باور دانش‌آموزان، جلب همکاری خانواده ها، مشارکت فعال مدیران و معلمان، ساخت و تجهیز نمازخانه در تمام مدارس، ایجاد جذابیت و نشاط در نمازخانه و اصلاح برنامه زمانی مدرسه.

راهکار ۶/۱- تدوین و اجرای سیاست‌ها و راه کارهای پرورش و نگهداشت سرمایه انسانی در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی، همسو با شایستگی های موردنیاز برای اجرای برنامه درسی ملی. راهکار ۷/۱- تقویت آموزش زبان‏های فارسی (اصلی) و عربی در چارچوب بخش الزامی برنامه‌ی درسی، برای تقویت و تحکیم هویت اسلامی و ایرانی. راهکار ۸/۱- ارائه‌ی آموزش زبان خارجی در چارچوب بخش انتخابی (نیمه تجویزی) برنامه‌ی درسی، با رعایت اصل تثبیت تقویت و هویت اسلامی- ایرانی با تأکید بر اصلاح و تحول در روش‌های آموزشی. راهکار ۹/۱- ساماندهی تعداد رشته ها و دروس دوره ی دوم متوسطه در چارچوب هدف‌های تعلیم وتربیت رسمی عمومی و هم‌سو با رویکرد «تخصص گرایی نرم » و متناسب با ویژگی های دانش‌آموزان و نیازهای جامعه. راهکار ۱۰/۱- ایجاد ساز و کار برای تقویت انسجام اجتماعی و وحدت ملی و احیای هویت افتخارآمیز اسلامی- ایرانی در دانش‌آموزان و مربیان با تأکید بر: - آموزش و اجرای سرود ملی و به اهتزاز درآوردن پرچم جمهوری اسلامی ایران در تمام مدارس. - تقویت مهارت ارتباطات بین فردی و برگزاری اردوهای مشترک بین دانش‌آموزان از اقوام و فرهنگ های مختلف کشور. - تقویت روحیه تعاون و همکاری و کارگروهی بین دانش‌آموزان و پرهیز از ایجاد رقابت های ناسالم بین آنان با رعایت اصل واگذاری برخی از امور اجرایی مدارس به گروه های دانش‌آموزی، احترام به فرهنگ ها و گویش‌های مختلف، بازنگری فرایند ارزشیابی و امتیاز دهی فردی. راهکار ۱۱/۱- برنامه‌ریزی برای ارتقای سطح بهداشت فردی و اجتماعی دانش‌آموزان و نهادینه سازی فرهنگ بهداشت و سلامت در بین آنان با تأکید بر: - توجه به ارتقای بهداشت و سلامت فردی و اجتماعی و حفظ محیط زیست به عنوان یک رویکرد حاکم در فرایند برنامه‌ریزی و تولید منابع آموزشی - تشکیل پرونده بهداشت و سلامت برای تمام دانش‌آموزان و انجام واکسیناسیون به موقع با همکاری سازمان‌های ذیربط. - تدوین الگوهای بهداشتی برای دانش‌آموزان، مربیان و مدارس و واگذاری بخشی از بهداشت مدارس به دانش‌آموزان با نظارت و همکاری مربیان بهداشت و سایر معلمان. راهکار ۱۲/۱- حاکم کردن اصول، مبانی و معارف قرآنی در تدوین و طراحی برنامه‌های درسی،تولید محتوا و منابع آموزشی، با بهره گیری از ظرفیت حوزه های علمیه در برنامه‌های توسعه ی کوتاه مدت و بلندمدت نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی. راهکار ۱۳/۱- اتخاذ رویکرد تربیت هنری به عنوان جهت گیری فرا برنامه درسی و تلفیق آن با تمام موضوعات درسی و بهره گیری از آن در طراحی وساخت فضاهای آموزشی و تربیتی برای پرورش قدرت تخیل و درک زیباشناسانه دانش‌آموزان با تأکید بر دوره ابتدایی. راهکار ۱۴/۱- ایجاد ساز و کارهای لازم برای حاکمیت گفتمان علمی در فرایند تعلیم و تربیت و بهره مندی از آخرین یافته‌های علمی و پژوهشی معتبر در طراحی و تدوین مواد آموزشی و تربیتی با تأکید تقویت روحیه پرسشگری، خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی و پرهیز از حافظه گرایی افراطی. راهکار۱۵/۱- ایجاد سازوکار و بهره گیری از ظرفیت برنامه‌های آموزشی و کتابهای درسی برای تقویت فرهنگ و سواد اقتصادی و مالی مربیان و دانش‌آموزان مبتنی بر نظام معیار اسلامی

راه‏کار[ویرایش]

۲- تعمیق تربیت و آداب اسلامی،تحکیم معارف قرآنی ، تقویت اعتقاد و التزام به ارزش‌های انقلاب اسلامی (۱و۲و۸)

راهکار ۱/۲- بازنگری و اصلاح برنامه‌های درسی مبتنی بر رویکرد فرهنگی- تربیتی و تقویت و توسعه جنبه های تربیتی آنها به منظور فراهم آوردن زمینه تربیت پذیری دانش‌آموزان بر اساس فرهنگ اسلامی- ایرانی. راهکار ۲/۲- تعمیق تقوای الهی و مهارت خویشتنداری، انتخابگری درست و تعالی بخش مستمر دانش‌آموزان با استفاده از فرصت ایام ا...، برگزاری مراسم آگاهی بخش و نشاط انگیز در اعیاد و وفیات، حضور فعال و مشارکت دانش‌آموزان در محافل، مجالس و اماکن مذهبی و تقویت انس با دعا و توسل. راهکار ۳/۲- تقویت شایستگی های اعتقادی، اخلاقی و حرفه ای مدیران و معلمان و تحکیم نقش اسوه ای و الگویی آنان و فراهم آوردن ساز و کارهای اجرایی برای مشارکت فعال و موثر ایشان در برنامه‌های تربیتی و فعالیت‌های پرورشی مدارس و واگذاری مسئولیت کلان تربیتی مدرسه به مدیران مدارس. راهکار ۴/۲- تقویت ایمان، بصیرت دینی و باور به ارزش‌های انقلاب اسلامی و توانمندسازی مربیان و دانش‌آموزان برای وفاداری و حمایت آگاهانه از این ارزش‌ها و مواجهه هوشمندانه با توطئه های دشمنان با استفاده از ظرفیت برنامه‌های آموزشی و تربیتی آموزش و پرورش و مشارکت سایر نهادها و دستگاه ها به ویژه حوزه های علمیه و حضور فعال و سازمان یافته دانش‌آموزان و مدارس در برنامه‌های سیاسی و اجتماعی و انقلابی. راهکار ۵/۲- ایجاد ساز و کارهای لازم برای تقویت آداب و سبک زندگی در تمام ساحت های تعلیم و تربیت بر اساس موازین و ارزش‌های اسلامی به عنوان رویکرد حاکم در فرایند طراحی، تدوین و اجرای برنامه‌های درسی و آموزشی. راهکار ۶/۲- طبقه بندی و متناسب سازی مقولات و موضوعات تربیتی و اخلاقی با مراحل رشد و ویژگی های دانش‌آموزان واهداف و نیازهای نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی. راهکار ۷/۲- استانداردسازی و تدوین شاخص‌های کیفی برای ارزیابی فعالیت های فرهنگی و تربیتی مدارس. راهکار ۸/۲- استفاده از ظرفیت برنامه‌های درسی، منابع آموزشی، شبکه های الکترونیکی، کتابخانه، فرصت اردوها و فعالیت های برون مدرسه به ویژه مساجد و کانون های مذهبی برای تقویت معرفت و باور به معارف الهی به ویژه اعتقاد به توحید و معاد و ولایت با رویکرد قرآنی، روایی و عقلانی در دانش‌آموزان.

راه‏کار[ویرایش]

۳- ترویج و تعمیق فرهنگ حیاء ،حجاب و عفاف در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی (۱و ۲)

راهکار ۱/۳- بازنگری و بازتولید برنامه ها و محتوای آموزشی و روش‌های تربیتی برای درون سازی، تعمیق و ترویج فرهنگ حیا، عفاف، پوشش و حجاب و استفاده از ظرفیت برگزاری جشن تکلیف با مشارکت خانواده ها. راهکار ۲/۳- ارائه خدمات مشاوره ی تربیتی در کلیه سطوح تحصیلی برای افزایش سلامت نوجوانی؛ بهداشت بلوغ؛ پیشگیری، مصون سازی و از بین بردن زمینه های بروز رفتارهای پرخطر و رفع موانع و فراهم آوردن زمینه حضور فعال و تعالی جویانه دانش‌آموزان در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی. راهکار ۳/۳- اضافه نمودن درس مدیریت خانواده به جدول برنامه‌ی درسی دوره متوسطه در تمامی رشته ها و برای تمام دانش‌آموزان. راهکار ۴/۳- ایجاد ساز و کارهای لازم برای هماهنگی رسانه ها و تولید کنندگان کتب و مواد‌آموزشی، لوازم‌التحریر و تجهیزات آموزشی و تربیتی برای نهادینه سازی فرهنگ عفاف و حجاب در بین دانش‌آموزان با مشارکت و همکاری دستگاه های ذیربط. راهکار ۵/۳- طراحی و ارائه الگوهای لباس و پوشش مناسب، زیبا و آراسته مبتنی بر فرهنگ اسلامی – ایرانی برای مربیان و دانش‌آموزان پسر و دختر در راستای تقویت هویت ملی ایشان.

راه‏کار[ویرایش]

۴- تقویت بنیان خانواده و کمک به افزایش سطح توانایی‌ها و مهارت های خانواده در ایفای نقش تربیتی متناسب با اقتضائات جامعه صالح اسلامی(۱و۲و۵)

راهکار ۱/۴- کمک به ترویج و تعمیق سواد رسانه‌ای میان خانواده ها و دانش‌آموزان و آموزش آنان برای بهره‌برداری مناسب از محیط نوظهور یادگیری و مدیریت بهینه ی محیط رسانه‌ای در چارچوب نظام معیار اسلامی . راهکار ۲/۴- ایجاد ساز وکارهای لازم برای هماهنگی و همسویی مدرسه، رسانه و خانواده با هم و با اهداف نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی و تدوین اصول راهنما و پودمان های آموزشی برای تبیین نقش آنها در تأمین پیش نیازهای ورود کودک به مدرسه. راهکار ۳/۴- تدوین برنامه‌ی جامع مشارکت میان خانواده و نهادهای آموزشی و تربیتی برای تقویت فرهنگ تربیتی خانواده ها و تحقق شایستگی های پایه در دانش‌آموزان. راهکار ۴/۴- افزایش میزان مشارکت خانواده ها در فعالیت های آموزشی و تربیتی مدرسه، برگزاری دوره های آموزشی اثربخش، ارائه خدمات مشاوره ای به خانواده های آسیب پذیر و آسیب زا برای همسو سازی اهداف و روش‌های تربیتی خانواده و مدرسه.

راه‏کار[ویرایش]

۵- تنوع بخشی به محیط‏های یادگیری در فرایند تعلیم و تربیت رسمی عمومی(۱و۳و۸)

راهکار۱/۵- ایجاد خانه‌های علم و فناوری در هر یک ازشهرستان ها تا پایان برنامه ششم توسعه کشور به منظور فراهم آوردن زمینه ی مشاهده و تجربه فزون تر دانش‌آموزان و عینی کردن محتوای آموزشی کتب درسی. راهکار ۲/۵- ایجاد مراکز کارآفرینی و مهارت آموزی در استان‌های کشور ویژه دانش‌آموزان دوره متوسطه تا پایان برنامه پنجم توسعه و جذب دانش‌آموزان و مربیان با استعدادهای برتر و خلاق و حمایت مادی و معنوی از ایشان. راهکار ۳/۵- ایجاد، توسعه و غنی سازی واحد اطلاعات و منابع یادگیری در سطح مدرسه با بهره گیری هوشمندانه و بهینه از فناوری‌های جدید و فراهم آوردن زمینه استفاده مناسب مربیان و دانش‌آموزان در برنامه‌های درسی و آموزشی. راهکار ۴/۵- تقویت و توسعه تعاملات نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی با جامعه و سایر دستگاه ها و نهادها از طریق گسترش ساختار تلفیقی و مسأله محور در طراحی و اجرای برنامه‌های درسی. راهکار ۵/۵- ساماندهی و مدیریت بر فعالیت های موسسات آموزشگاه آزاد وابسته به وزارت آموزش و پرورش، بازنگری و بازتولید محتوای برنامه‌های آموزشی آنها همسو با اهداف و برنامه‌های تحولی آموزش و پرورش و نظارت و ارزیابی مستمر از عملکرد آنان و هماهنگی و همکاری با دستگاه های ذیربط برای ایجاد همسویی سایر آموزشگاه‌های آزاد با اهداف و برنامه‌های نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی.

راه‏کار[ویرایش]

۶- افزایش مشارکت نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی دررشد و تعالی کشور به عنوان نهاد مولد سرمایه انسانی، فرهنگی، اجتماعی و معنوی (۲و۷)

راهکار ۱/۶- فراهم آوردن ساز وکار‌های قانونی برای حضور فعال و موثر مسئولین نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی درنهاد‌های سیاست گذار وتصمیم ساز فرادستی به عنوان یکی از ارکان تعالی و پیشرفت همه جانبه و پایدار کشور. راهکار ۲/۶- تبین دستاوردهای علمی و فنی تمدن اسلامی- ایرانی در برنامه‌های درسی و آموزشی و تقویت باور و روحیه مسئولیت پذیری دانش‌آموزان برای احیای مجدد این تمدن در راستای دستیابی به جامعه عدل مهدوی.

راه‏کار[ویرایش]

۷- افزایش مشارکت معلمان و دانش‌آموزان در عرصه‏‌های دینی، فرهنگی، اجتماعی در سطح محلی و ملی با محوریت مدرسه(۲و۵)

راهکار ۱/۷- ایجاد ساز وکارهای لازم برای تقویت جایگاه و منزلت فرهنگی و اجتماعی معلمان با اتکا به ظرفیت‏های درون و برون نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی؛ ازقبیل اعطای نشان، گرامیداشت معلمان ماندگار و ایثارگر، اعطای تسهیلات تحصیلات تکمیلی با رعایت ضوابط مربوط. راهکار ۲/۷- بستر سازی برای حضور فعال دانش‌آموزان در تشکل‏های رسمی و قانونی مرتبط با اتکا به ظرفیت‏های درون و برون آموزش وپرورش؛ از قبیل بسیج دانش‌آموزی،کانون های علمی و فرهنگی و انجمن اسلامی دانش‌آموزان. در این مورد اگر روزهای تولد بزرگانی دینی و...... را در تقویم ملی به طور کامل بدونه تعصب ثبت نمایید ودر آن روزها تعطیلی عمومی اعمال نشود بلکه در مدارس برنامه های متنوع دینی و....... اجرا گردد با توجه به حیات طیبه ،جذابت وانگیز بیشتر خواهد شد وعلاقمندی به کشور ونگهبانی از آن در کودکان شکوفاتر می گردد

راه‏کار[ویرایش]

۸- افزایش نقش مدرسه به عنوان یکی از کانون‌های اصلی پیشرفت محلی، به ویژه در ابعاد فرهنگی–اجتماعی (۲و۱و۵و۷)

راهکار ۱/۸– فراهم آوردن زمینه‌های لازم برای ارتقای نقش مدرسه به نهاد الگو و کانون کسب تجربیات تربیتی محله و جلوه ای از جامعه صالح اسلامی و حیات طیبه با تفویض اختیار و مسئولیت به آن و استانداردسازی تمام مولفه ها و عوامل درون مدرسه ای. راهکار ۲/۸- فرصت سازی و ایجاد ساز وکارهای قانونی برای حضور فعال و مشارکت جویانه خانواده ها و سایر اقشار اجتماعی در محیط مدرسه با تدارک فرصت‏هائی مانند برگزاری دوره های آموزشی حضوری و غیر حضوری،جشنواره‏ها، همایش‏ها، نمایشگاه‏ها ویژه ایشان. راهکار ۳/۸- رصد کردن «برنامه‌ی درسی پنهان» با تجربیات یادگیری مثبت و منفی آن و نهادینه سازی تعاملات نهادهای رسمی و غیررسمی تربیتی و ایجاد همسویی میان اجزای این برنامه با اهداف فرهنگی و اجتماعی نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی. راهکار ۴/۸- نهادینه سازی و تقویت همکاری مدرسه با مراکز علمی ‌و فرهنگی محله به ویژه مسجد وکانون‌های مذهبی و حوزه های علمیه و مشارکت فعال مدیران، معلمان و دانش‌آموزان در برنامه‌های مرتبط محله و نیز حضور نظامند و اثربخش روحانیون توانمند و مبلغان مذهبی مجرب در مدرسه. راهکار ۵/۸- برقراری ارتباط سازمان یافته مراکز علمی-پژوهشی با نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی در سطح ملی و منطقه ای و بهره مندی از پشتیبانی علمی و تخصصی حوزه های علمیه و موسسات آموزش عالی به ویژه دانشکده‌های علوم قرآنی، علوم تربیتی و روانشناسی در مدارس.

راه‏کار[ویرایش]

۹- استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش به عنوان سازمان فراگیر و نیروی اثرگذار اجتماعی در خدمت اهداف رشد و تعالی کشور به ویژه اهداف فرهنگی و اجتماعی(۲.و ۵)

راهکار ۱/۹- مشارکت فعال در برخورد با نیازهای فوری و عمومی جامعه از قبیل بیماری های فراگیر، زلزله، رفع بیسوادی، حرکت های خیرخواهانه مردمی و انقلابی، حفظ محیط زیست، حاکمیت قوانین و مقررات، از طریق بسیج امکانات و برگزاری دوره ها و اردوهای آموزشی و توجیهی برای آماده سازی مربیان و دانش‌آموزان. راهکار ۲/۹- تعامل اثربخش با مراکز فرهنگی و اجتماعی و استفاده از ظرفیت رسانه ها- به ویژه رسانه ملی- برای تبیین جایگاه نظام تعلیم و تربیت رسمی و عمومی در تولید سرمایه اجتماعی و فرهنگی و جلوگیری از کوچک‌انگاری نقش آن در سرنوشت آینده کشور از منظر معارف اسلامی.

راه‏کار[ویرایش]

۱۰- تأمین و بسط عدالت در برخورداری از فرصت‏‌های تعلیم و تربیتی دارای کیفیت مناسب با توجه به تفاوت های دختران و پسران، برای آحاد جمعیت لازم‌التعلیم کشور (۳و۵و۷)

راهکار ۱/۱۰- تعمیم آموزش‏های پیش دبستانی به ویژه در مناطق محروم و نیازمند با مشارکت بخش غیردولتی و با تأکید بر آموزش های قرآنی و تربیت بدنی و اجتماعی در این مراکز. راهکار ۲/۱۰- برنامه‌ریزی و تمهید مقدمات برای پوشش کامل دوره آموزش عمومی و برخوردار از کیفیت مناسب. راهکار ۳/۱۰- بومی‌سازی و اجرای برنامه‌ی «آموزش برای همه» در چارچوب نظام معیار اسلامی. راهکار ۴/۱۰- توانمندسازی دانش‌آموزان ساکن در مناطق محروم، روستاها، حاشیه‌ی شهرها، عشایر کوچ رو و هم‌چنین مناطق دوزبانه و با نیازهای ویژه، با تأکید بر ایجاد فرصت های آموزشی متنوع و باکیفیت مناسب، و استفاده از فناوری‌های نوین. راهکار ۵/۱۰- اولویت بخشی به تأمین و تخصیص منابع، تربیت نیروی انسانی کارآمد، تدوین برنامه برای رشد، توانمند سازی، ادامه تحصیل و حمایت مادی و معنوی دانش‌آموزان مناطق محروم و مرزی. راهکار ۶/۱۰- ایجاد سازوکارهای قانونی و اجرایی برای ریشه کنی بیسوادی در جامعه (در سنین ۴۹-۱۰ سال) با مشارکت و همکاری تمام دستگاه های ذیربط. راهکار ۷/۱۰- اختصاص ۱۰ تا ۲۰ درصد از برنامه‌های درسی و آموزشی به نیازها و شرایط فرهنگی، اقتصادی، اقلیمی و جغرافیایی استان‌ها به ویژه مناطق روستایی و عشایری با رعایت استانداردهای ارتقای کیفیت و تقویت هویت اسلامی- ایرانی دانش‌آموزان و در چارچوب سیاست‌های کلی نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی.

راه‏کار[ویرایش]

۱۱- بازنگری و بازتولید نظام تامین، تخصیص و توزیع منابع با رویکرد بسط عدالت آموزشی و تربیتی (۳و۶و۲) راهکار ۱/۱۱- ساماندهی و به کارگیری بهینه و اثربخش منابع انسانی با تأکید بر عدالت آموزشی و تربیتی، صلاحیت دینی، حرفه ای و تخصصی مربیان، نیازها و ویژگی های دانش‌آموزان و اهداف برنامه‌های درسی. راهکار ۲/۱۱- ایجاد نظام رتبه بندی مدارس و موسسات آموزش و پرورش به منظور شفاف سازی عملکرد و ارتقای کیفیت و تقویت انگیزه های رقابت منطقی و علمی بین آنان.

راه‏کار[ویرایش]

۱۲- تنوع بخشی در ارائه خدمات آموزشی و فرصت های تربیتی متناسب با مصالح جامعه، نیازها و علائق دانش‌آموزان در راستای شکوفایی استعدادهای ایشان. (۳و۲و۷)

راهکار۱/۱۲- تعمیم و توسعه «آموزش فراگیر» و ایجاد تنوع در فرصت های تربیتی در مراکز آموزشی و تربیتی برای پاسخگوئی به نیازهای متنوع دانش‌آموزان به ویژه دانش‌آموزان با نیازهای ویژه (به جز موارد خاص و ضروری) راهکار ۲/۱۲- رعایت اقتضائات هویت پسران و دختران و ویژگی های دوران بلوغ دانش‌آموزان در برنامه‌های درسی و روش‌ها و برنامه‌های تربیتی ضمن توجه به هویت مشترک آنان. راهکار ۳/۱۲- توجه کافی به شرایط روحی دانش‌آموزان در سنین بلوغ و ارائه خدمات مشاوره ای و آموزش های دینی و تربیتی مناسب به آنها.

راه‏کار[ویرایش]

۱۳- ارتقاء منزلت اجتماعی و جایگاه حرفه ا‌ی منابع انسانی با تأکید بر نقش اسوه ای و تربیتی معلم (۴و۲)

راهکار ۱/۱۳- برنامه‌ریزی و به کارگیری امکانات و فرصت های اجتماعی برای اعتلای فرهنگ عمومی در تکریم و پاسداشت مقام معلم با تأکید بر استفاده از ظرفیت رسانه ملی. راهکار ۲/۱۳- استقرار نظام سنجش صلاحیت‌های عمومی، تخصصی و حرفه ای، تعیین ملاک‏های ارزیابی برای ارتقای مرتبه (نظام رتبه بندی) و رکود علمی و تربیتی معلمان و نهادینه سازی انگیزه ارتقاء شغلی در آنان. راهکار ۳/۱۳- اصلاح قوانین و مقررات موجود استخدامی، مالی و اداری متناسب با حِرَف (حرفه ها) تخصصی، با مشارکت و همکاری دستگاه های ذیربط. راهکار ۴/۱۳- طراحی و استقرار نظام خاص بازنشستگی فرهنگیان برای بهره مندی فزون تر از تجارب مفید آنان.

راه‏کار[ویرایش]

۱۴- باز مهندسی سیاستها برای ارتقای شیوه های جذب، تربیت و نگهداشت معلمان با محوریت نقش آموزش و پرورش(۴و۲و۷)

راهکار ۱/۱۴- استقرار نظام ملی تربیت معلم و راه اندازی دانشگاه ویژه فرهنگیان با رویکرد آموزش تخصصی و حرفه ای تربیت محور توسط وزارت آموزش و پرورش با همکاری دستگاه های ذیربط.

راهکار ۲/۱۴- طراحی و ارتقای نظام تربیت حرفه ای در آموزش و پرورش با تأکید بر حفظ تعامل مستمر دانشجو معلمان با مدارس و نهادهای علمی ‌و پژوهشی در طی این دوره و فراهم آوردن امکان کسب تجربیات واقعی از کلاس درس و محیط های آموزشی. راهکار ۳/۱۴- ایجاد ساز وکارهای لازم برای جذب و نگهداشت استعداد‌های برتر و برخوردار از صلاحیت های دینی، اخلاقی، انقلابی و شخصیتی به رشته‌های تربیت معلم با تأکید بر تقویت انگیزه های معنوی و مادی معلمان از قبیل برقراری حقوق و دستمزد در دوران تحصیل، ارتقای سطح آموزشی و تجهیزاتی مراکز ذیربط، ایجاد نظام بازآموزی مستمر علمی، تسهیل در ادامه تحصیل. راهکار ۴/۱۴- ایجاد نظام ارزیابی صلاحیت معلمان (شامل شایستگی های اخلاقی، اعتقادی، انقلابی، حرفه ای و تخصصی) متناسب با مبانی و اهداف سند تحول راهبردی. راهکار ۵/۱۴- ایجاد انعطاف در برنامه‌های درسی تربیت معلم متناسب با تحولات علمی و نیازهای نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی با تأکید بر رویکرد تلفیقی و به روز رسانی توانمندی های تربیتی و تخصصی معلمان.

راه‏کار[ویرایش]

۱۵- باز تنظیم اصول حاکم بر برنامه‌ی درسی تربیت معلم (با تأکید بر کارورزی) و انطباق سطح شایستگی‏های حرفه ای معلمان موجود با مقتضیات الگوی برنامه‌ی درسی در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی (۴و۱و۲)

راهکار ۱/۱۵- استقرار ساز وکار‌های ارتقای توانمندی های معلمان برای مشارکت مؤثر آنان در برنامه‌ریزی درسی در سطح مدرسه، به ویژه ساز وکار‌هایی که به تقویت هویت حرفه ای آنان می‌انجامد، مانند سازوکار «درس پژوهی » راهکار ۲/۱۵- توسعه‌ی زمینه پژوهندگی و افزایش توانمندی‏های حرفه ای به شکل فردی و گروهی میان معلمان و تبادل تجارب و دستاوردها در سطح محلی و ملی با تأکید بر امتیاز دهی به فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی در ارتقای شغلی، و ایجاد فرصت های بازآموزی مستمر علمی تحقیقاتی و مطالعاتی و برگزاری جشنواره های الگوی تدریس برتر و اختصاص اعتبارات خاص برای فعالیت های پژوهشی معلمان. راهکار ۳/۱۵- بازنگری و اصلاح برنامه‌های درسی مراکز تربیت معلم جهت ارتقای توانمندی های دانشجو معلمان به منظور آمادگی برای تدریس در بیش از یک ماده درسی(چند رشته ای) به ویژه در دوره اول متوسطه. راهکار ۴/۱۵- تاسیس مدارس تجربی برای کارآموزی دانشجو معلمان در کنار مراکز تربیت معلم و بررسی نظریات جدید تعلیم و تربیت در این مدارس.

راه‏کار[ویرایش]

۱۶- برقراری الگوی جبران خدمات و تأمین رفاه نیروی انسانی درخور منزلت فرهنگیان با توجه به لزوم تمام وقت شدن آنان(۴و۳و۷)

راهکار ۱/۱۶- بهینه سازی نظام پرداخت‏ها، مبتنی بر شایستگی ها و بر اساس رویکرد رقابتی . راهکار ۲/۱۶- فراهم آوردن تسهیلات و امتیازات مناسب برای جذب و نگاهداشت نیرو‌های کارآمد در دوره ابتدائی و تقویت نگاه تخصصی زیربنایی به این دوره تحصیلی. راهکار ۳/۱۶- ایجاد ساز وکارهای قانونی برای افزایش انگیزه معلمان و مربیان با ساماندهی مناسب خدمات و امکانات رفاهی و رفع مشکلات مادی و معیشتی آنان.

راه‏کار[ویرایش]

۱۷-جلب مشارکت ارکان سهیم و موثر و بخش عمومی ‌و غیر دولتی در تعلیم و تربیت رسمی عمومی(۵و۲و۷)

راهکار ۱/۱۷- ایجاد تسهیلات قانونی و ساز وکارهای تشویقی وانگیزشی لازم (اعم از مادی و معنوی)، برای بسط فرهنگ نیکوکاری و تعاون، مشارکت پذیری و مشارکت جویی در جامعه و در بین دانش‌آموزان، با الهام از آموزه های دینی با تأکید بر استفاده مناسب از ظرفیت کتاب های درسی، مجلات و رسانه های آموزشی و برگزاری اردوهای جهادی. راهکار ۲/۱۷- ایجاد ساز وکارهای مناسب برای حفظ و ارتقای مستمر سطح مشارکت واقفین و خیرین مدرسه ساز از قبیل نامگذاری مدارس به نام ایشان، مشارکت آنان در مدیریت مدارس خیرساز و مشارکت دولت در تأمین هزینه های این مدارس. راهکار ۳/۱۷- توسعه مشارکت بخش‌های دولتی و غیردولتی در انجام امور مربوط به تولید مواد و منابع یادگیری (به‌ویژه کتاب درسی)، چاپ و توزیع آنها با تأکید بر سیاست تولید بسته های آموزشی و سیاست چند تألیفی در کتاب های درسی در چارچوب سیاست‏های آموزش و پرورش راهکار ۴/۱۷- تقویت و گسترش مدارس غیر دولتی با اصلاح و بازنگری قوانین و مقررات موجود.

راه‏کار[ویرایش]

۱۸.ایجاد و متناسب سازی فضاهای تربیتی با ویژگی‌ها و نیازهای دانش‌آموزان و اقتضائات فرهنگ اسلامی -ایرانی ‌و شرائط اقلیمی، فرهنگی و جغرافیایی (۶و۷و۳)

راهکار ۱/۱۸- طراحی و ساخت فضا‌های تربیتی متناسب با اقتضائات برنامه‌ی درسی، استاندارد‌های تربیتی، تحولات جمعیتی، اصول شهرسازی، معماری و شرایط اقلیمی ‌با تأکید بر استفاده از فناوری های نوین ساخت و تجهیزات آموزشی و رعایت الگوی معماری اسلامی- ایرانی . راهکار ۲/۱۸- اولویت بخشی به رویکرد ساخت مجتمع‏های تربیتی به مفهوم همجوار بودن تمام دوره های تحصیلی در شهرها و مناطق واجد شرایط به ویژه شهر‏های جدیدالتأسیس به منظور اعمال مدیریت واحد تربیتی در طول مدت تحصیل دانش‌آموزان و ایجاد فرصت بیشتر برای فعالیت های آموزشی و تربیتی و بهره مندی مدارس از امکانات و منابع یکدیگر. راهکار ۳/۱۸-متناسب سازی فضاهای آموزشی و تربیتی با نیازهای ویژه و تفاوت های جنسیتی دانش‌آموزان با تأکید بر فراهم آوردن الزامات نهادینه سازی فرهنگ حجاب و عفاف و رعایت احکام محرمیت در محیط. راهکار ۴/۱۸-اهتمام به طراحی، ساخت و تجهیز مناسب نمازخانه، کتابخانه، آزمایشگاه، فضای سبز و فضای ورزشی در تمام مدارس به عنوان محیط یادگیری و اولویت بخشی به ساخت و تجهیز کلاس های موضوعی (در مقابل کلاس‌های ثابت پایه ای) در مدارس.

راه‏کار[ویرایش]

۱۹-تأمین، تخصیص و تنوع بخشی به منابع مالی، مدیریت مصارف متناسب با نیاز‏های کمّی و کیفی نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی(۶و۷و۳)

راهکار ۱/۱۹- بهینه سازی نظام پرداخت ها مبتنی بر شایستگی و مدیریت بهینه منابع و مصارف و شفاف سازی عملکرد مالی نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی. راهکار ۲/۱۹- شفاف سازی و برنامه‌ریزی برای افزایش سهم اعتبارات آموزش و پرورش از تولید ناخالص داخلی به میزان حداقل یک دهم درصد سالانه تا پایان برنامه هفتم توسعه کشور. راهکار ۳/۱۹- اولویت بخشی به آموزش ابتدایی در تأمین و تخصیص منابع. راهکار ۴/۱۹- افزایش سهم هزینه های غیرپرسنلی در بودجه جاری آموزش و پرورش به میزان ۲۰ درصد تا پایان برنامه ششم توسعه کشور به منظور کیفیت بخشی به فرایند تعلیم و تربیت. راهکار ۵/۱۹- طراحی ساز و کارهای تنوع بخشی به منابع مالی دولتی و غیردولتی از قبیل استفاده از نذورات، موقوفات. راهکار ۶/۱۹- بهینه سازی بهره‌برداری از منابع مادی و فیزیکی و طراحی استانداردهای مصرف و تعبیه ساز و کارهای پیش گیری از اسراف و تبذیر. راهکار ۷/۱۹- تقویت مشارکت عمومی در آموزش و پرورش با حفظ کارکردهای سیاستگذاری و نظارتی نظام از طریق تسهیل تأسیس و اداره مدارس غیردولتی، حمایت از فعالیت های آموزشی، تشویق واقفین و خیرین مدرسه‌ساز.

راه‏کار[ویرایش]

۲۰- ارتقای کیفیت فرایند یاددهی- یادگیری با تکیه بر استفاده هوشمندانه از فناوری های نوین (۷و۱و ۲و۳)

راهکار ۱/۲۰- توسعه ی ضریب نفوذ شبکه ملی اینترانت در مدارس با اولویت پر کردن شکاف دیجیتالی بین مناطق آموزشی و ایجاد ساز و کار مناسب برای بهره‌برداری بهینه و هوشمندانه توسط مربیان و دانش‌آموزان در چارچوب نظام معیار اسلامی. راهکار ۲/۲۰- تولید و به کارگیری محتوای الکترونیکی متناسب با نیاز دانش‌آموزان و مدارس با مشارکت بخش دولتی و غیردولتی و الکترونیکی کردن محتوای تمام کتاب های درسی (با تأکید بر تولید محتوای چندرسانه‌ای) تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور. راهکار ۳/۲۰- ارتقای توانمندی های منابع انسانی برای استفاده از ظرفیت و فرصت فناوری های نوین و بهره‌مندی از ظرفیت معلمان کارآمد برای تکثیر توانمندی های ایشان در رفع نابرابری ها و گسترش عدالت تربیتی. راهکار ۴/۲۰- حاکمیت روش‌های فعال، گروهی و خلاق در فرایند یاددهی و یادگیری برون مدرسه به ویژه در آموزش های مکمل و فعالیت های فوق برنامه. راهکار ۵/۲۰- گسترش بهره‌برداری از ظرفیت آموزش های غیرحضوری و مجازی در برنامه‌های آموزشی و تربیتی ویژه معلمان، دانش‌آموزان و خانواده های ایرانی در خارج از کشور بر اساس نظام معیار اسلامی و با رعایت اصول تربیتی. راهکار ۶/۲۰- رصد کردن تحولات فناوری و بازتولید برنامه‌های درسی و محتوای آموزشی و تربیتی متناسب با نیازهای عصر حاضر مبتنی بر نظام معیار اسلامی.

راه‏کار[ویرایش]

۲۱- تغییر و نوآوری در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی با رویکرد سازمان یادگیرنده (۷و۱و۲)

راهکار ۱/۲۱- مناسب سازی فرهنگ سازمانی با اقتضائات سازمان یادگیرنده و تعالی بخش و پویا با تأکید بر تقویت روحیه اخوت و تعاون، خلاقیت و آموزش مستمر. راهکار ۲/۲۱- تامین تسهیلات و امکانات و ایجاد ساز و کارهای کارا و اثربخش (پژوهش محور، غیر حضوری، پودمانی، اتصال به منابع روزآمد حرفه ای و...) در آموزش‏های ضمن خدمت معلمان و تقویت انگیزه و مهارت حرفه‌ای برای یادگیری مداوم. راهکار ۳/۲۱- ایجاد شبکه‌ی پژوهشی فعال و فراگیر در درون ساختار نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی با استفاده از فناوری های نوین اطلاعات- ارتباطات. راهکار ۴/۲۱- استقرار نظام مدیریت دانش و استفاده‌ی بهینه از دانش و تجربه نخبگان و پیش کسوتان آموزش و پرورش. راهکار۵/۲۱- استقرار نظام خلاقیت و نوآوری در آموزش و پرورش در راستای تربیت جامع و متوازن و بالندگی معرفتی و اخلاقی حمایت مادی و معنوی از مدیران، معلمان مربیان و دانش‌آموزان خلاق و نوآور و کارآفرین.

راه‏کار[ویرایش]

۲۲- استقرار نظام ارزشیابی و تضمین کیفیت در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی(۷و۲و۴)

راهکار ۱/۲۲-ایجاد ساز وکارهای قانونی و ساختار مناسب برای سنجش و ارزش یابی عملکرد نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی. راهکار ۲/۲۲- طراحی و اجرای ارزشیابی نتیجه محور بر اساس استانداردهای ملی برای گذر از دوره‌های تحصیلی و گسترش رویکرد ارزشیابی فرایند محور (تدریجی – کیفی- تکوینی) در ارتقای پایه های تحصیلی دوره ابتدایی و رویکرد تلفیقی(فرایند محور و نتیجه محور) در سایر پایه های تحصیلی. راهکار ۳/۲۲- ایجاد نظام ارزشیابی و تضمین کیفیت مدارس و موسسات آموزش و پرورش به منظورشفاف سازی عملکرد و ارتقای کیفیت و تقویت انگیزه های رقابت منطقی در عرصه های فرهنگی، دینی و علمی بین آنان. راهکار ۴/۲۲- ارتقای جایگاه نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی ایرانی در ارزیابی های کیفی جهانی در چارچوب نظام معیار اسلامی.

راه‏کار[ویرایش]

۲۳- بازنگری و باز مهندسی ساختارها،رویه‌ها و روش‌ها(۷و۱و۲)

راهکار ۱/۲۳- اصلاح ساختار دوره های آموزشی، بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی. راهکار ۲/۲۳- استقرار نظام مکان یابی مدارس بر اساس سامانه‌ی آمایش سرزمین و تحولات جمعیتی (ناظر به ۵۰ سال آینده) و با تأکید بر استفاده از زمین های بزرگ و وسیع. راهکار ۳/۲۳- طراحی و استقرار نظام جامع هدایت تحصیلی و استعدادیابی به منظور هدایت دانش‌آموزان به سوی رشته‌های موردنیاز حال و آینده کشور متناسب با استعدادها، علاقه مندی و توانایی های آنان. راهکار۴/۲۳- استقرار نظام راهنمائی و مشاوره تربیتی مبتنی بر مبانی اسلامی با تأکید بر افزایش نقش معلمان در این زمینه و به کارگیری مشاوران متخصص برای ایفای وظائف تخصصی تر در تمام پایه های تحصیلی. راهکار ۵/۲۳- برنامه‌ریزی جامع برای حضور تمام وقت معلمان در مدارس شامل ساعات تدریس و ساعات اختصاص یافته به سایر فعالیت های تربیتی مرتبط در مدرسه با توجه به ضرورت جبران مادی خدمات مناسب ایشان. راهکار ۶/۲۳- تحول در ساختار و مدیریت زمان آموزش در مدارس و تک زنگی شدن جلسات آموزشی در تمام پایه های تحصیلی و متناسب سازی تعداد ساعات آموزشی در طول هفته. راهکار ۷/۲۳- استقرار نظام "دوری" در سازمان‌دهی معلمان در سه پایه اول ابتدایی. راهکار ۸/۲۳- حاکمیت برنامه محوری به جای کتاب محوری و تولید بسته آموزشی (شامل مواد مکتوب و غیرمکتوب) در برنامه‌های درسی. راهکار ۹/۲۳- بازطراحی و ساماندهی تقویم سال تحصیلی با رعایت انعطاف و توجه به شرایط اقلیمی و با تأکید بر بهینه‌سازی تعطیلات.

راه‏کار[ویرایش]

۲۴-ارتقاء و بهبود مستمر کیفیت نظام مدیریت و راهبری آموزشی و تربیتی در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی(۷و۲و۴)

راهکار۱/۲۴- نهادینه کردن برنامه محوری در تمام سطوح مدیریتی نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی. راهکار ۲/۲۴- ایجاد ساز و کارهای لازم برای تربیت و نگهداشت مدیران و رهبران آموزشی و تلاش جهت افزایش ثبات مدیریت در مجموعه نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی. راهکار ۳/۲۴- طراحی و اجرای الگوی بالندگی شغلی– حرفه ای برای منابع انسانی. راهکار ۴/۲۴- انجام مطالعات راهبردی و آینده نگر در آموزش و پرورش و تدوین و اجرای برنامه‌های آینده نگارانه با هماهنگی دستگاه های ذیربط. راهکار ۵/۲۴- اصلاح ساختار اجرایی و کاهش تعداد واحدهای اداری، متناسب با مدیریت کارآمد، اثربخش و استقرار نظام مدیریت هوشمند در کلیه ی ابعاد و سطوح. راهکار ۶/۲۴- استقرار نظام شایسته سالاری در احراز مناصب مدیریتی با تأکید بر برخورداری از صلاحیت های اعتقادی، اخلاقی، انقلابی، علمی آموزشی، پژوهشی و پیشینه تجربی مناسب. راهکار ۷/۲۴- ارتقای ظرفیت های کارشناسی برای سیاست گذاری و تصمیم‌گیری با تأکید بر برای بومی سازی سیاست‌ها.

راه‏کار[ویرایش]

۲۵- توسعه‌ی ظرفیت پژوهش و نو آوری، نظریه‌پردازی و مستند سازی تجربیات آموزشی و تربیتی بومی(۸و۲و۷)

راهکار ۱/۲۵_ استفاده بهینه از ظرفیت های موجود برای گسترش فرهنگ پژوهشی در بین مدیران و مربیان و تربیت پژوهشگر مورد نیاز نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی و حمایت از پژوهشگران فعال و مجرب. راهکار ۲/۲۵- ارتباط سازمانی فعال و حمایت از تعامل اثربخش پژوهشگران با مراکز پژوهشی ملی و منطقه ای و جهانی با تأکید بر ضرورت بومی‌سازی یافته‌های پژوهشی در چارچوب نظام معیار اسلامی و فعال سازی مرکز همکاری های علمی بین المللی نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی. راهکار ۳/۲۵- حمایت مادی و معنوی از طرح‌های موفق و نوآوری‌های تربیتی بومی، مستند سازی و انتشار یافته‌های پژوهشی در داخل و خارج از کشور و ایجاد بانک اطلاعاتی فعال و کارآمد. راهکار ۴/۲۵- حمایت مادی و معنوی از کرسی های نظریه پردازی در علوم تربیتی و فراهم آوردن زمینه کاربست یافته‌های جدید و نوآوری در مدارس (به ویژه مدارس تجربی) و در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی با همکاری حوزه‌های علمیه، دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی.

راه‏کار[ویرایش]

۲۶- ارتقای سطح شایستگی‏های حرفه ای نیروی انسانی در طراز جهانی(۸و۴و۲)

راهکار ۱/۲۶- رصد کردن تحولات نظام های آموزش و پرورش،تربیت معلم و تحولات علمی در حوزه علوم تربیتی در سطح منطقه، جهان اسلام و بین الملل و بومی سازی تجربیات و یافته‌های مفید آنها و بهره مندی آگاهانه از آنها در چارچوب نظام معیار اسلامی. راهکار ۲/۲۶- جلب مشارکت حوزه های علمیه ودانشگاه های برتر در امر تربیت تخصصی- حرفه ای و دینی معلمان، کارشناسان و مدیران با همکاری دانشگاه فرهنگیان.

راه‏کار[ویرایش]

۲۷- ارتقای تجربیات آموزشی و تربیتی در سطح ممتاز در منطقه و شاخص‌های جهانی(۸و۲و۷)

راهکار ۱/۲۷- مشارکت فعال در تعاملات بین المللی، با اولویت جهان اسلام و انعکاس نظریات و تجربیات موفق داخلی در محافل و مراکز علمی جهانی. راهکار ۳/۲۷- بهینه سازی سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش برای افزایش کارآیی و اثربخشی مدارس خارج از کشور با تأکید بر بازنگری جداول آموزشی و محتوای کتب درسی، به کارگیری نیروهای متعهد، توانمند و مجرب و متناسب سازی فضای فیزیکی این مدارس.