سخنرانی حسن روحانی در جمع امامان جمعه (۱۳۹۲)

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو

حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني صبح امروز سه شنبه در گردهمايي ائمه جمعه سراسر كشور ضمن ابراز خرسندي از اينكه در اوايل شروع به كار دولت تدبير و اميد فرصت حضور در جمع ائمه جمعه را يافته است، گفت: بي ترديد رسالتي كه ائمه جمعه بر عهده دارند در شرايط امروز جهان و كشور بسيار سخت تر و سنگين تر از گذشته است

رييس‌جمهور با بيان اينكه اگر رسالت اصلي ائمه جمعه را تبليغ و تبيين فرهنگ دين مبين اسلام بدانيم، اين تبيين در دنياي امروز بسيار سخت تر از گذشته شده است، افزود: بايد با هنرمندي خاصي اصول ، احكام و موازين اسلام در دنياي امروز تبيين و ترويج شود.

دکتر روحاني افزود: دنياي امروز دنياي اطلاعات است كه نسل جوان در آن از افكار علمي و فرهنگي و تحولاتي كه در سراسر جهان رخ مي دهد بي خبر نيست و جامعه امروز نسبت به گذشته بسيار متفاوت شده است.

رييس قوه مجريه به وجود بيش از 4.5 ميليون دانشجو در مقاطع مختلف تحصيلات عالي در كشورمان اشاره كرد و اظهار داشت: امروز شرايط اطلاعاتي نسل جوان با گذشته بسيار متفاوت است و اين شرايط بي ترديد نيازهاي جديدي نيز ايجاد كرده است.

رييس‌جمهور تصريح كرد: بسياري سوالات و نقد ها ممكن است ظاهرش زيبا نباشد و حتي شنيدن آن براي ما سخت باشد؛ اما نسل جوان سوال و اشكال دارد . اين نسل نه در حوزه، رشد و نمو كرده و نه گوش و چشمش بر سوالات و مسائل مطرح در جهان بسته است، بنابراين بايد هنگام طرح سوال خود با حسن نيت مواجه شود.

دکتر روحاني با هشدار نسبت به اينكه اگر مسائل فرهنگي و اجتماعي، سياسي شود، كار مشكل و سخت خواهد شد، خطاب به ائمه جماعت، گفت: رسالت شما علمي، فرهنگي ، تبييني و اقناعي است و اين كار شما را سخت تر مي كند، چرا كه امروز ما در جهان دشمنان زيادي داريم كه به دنبال القاء انديشه هاي خود و تخريب و تصرف اذهان است.

رييس‌جمهور در ادامه سخنان خود گفت: اگر چه ائمه جمعه در ايران مستقل هستند و امام جمعه دولتي به مفهوم خاص نداريم اما همه مسئولان و از جمله ائمه جمعه در مفهوم عام دولت و نظام وابسته به نظام جمهوري اسلامي هستيم.

دکتر روحاني با بيان اينکه امام جمعه مطلوب ، امام جمعه اي است که حامي جامعه ديني باشد، اظهار داشت: اساساً دينِ دولتي و امام جمعه دولتي مطلوب ما نيست و اين جامعه ديني است که آرمان مطلوب ماست.

رييس‌جمهور با تاكيد بر اينكه موظفيم نقد را بپذيريم و از اين بابت منتي بر كسي نداريم، اظهار داشت: بالاترين افتخار ما اين است كه خادم مردم و اسلام باشيم و هيچ هدف و داعيه ديگري نداريم و اگر هر كس در دولت هدفي غير از اين داشته باشد بايد او را هدايت كرد.

دکتر روحاني با اشاره به اينكه قرآن آنجا كه موعظه را مورد سفارش قرار داده است بر موعظه حسنه تاكيد كرده، گفت: قاعدتاً امام جمعه اي كه از تريبون مقدس نماز جمعه، فردي يا دولت را موعظه مي كند حتماً بايد به روش و شكل حسنه موعظه كند و قصد و نيتش نيز همين گونه باشد و خيلي بايد دقت كنيم تا مرز موعظه و موضعگيري كه گاهي خيلي به هم نزديك مي‌شود، خلط نشود، البته موضعگيري هم اگر بر مبناي خير خواهي باشد مورد پذيرش است، اما گاهاً اينگونه نيست.

رييس‌جمهور در ادامه خاطر نشان كرد: مسائل و تحولات دوره انتخابات را از يكسو بايد از ياد ببريم و از سوي ديگر بايد آن را همواره به خاطر داشته باشيم؛ بايد يادمان برود كه طرفدار كدام كانديدا بوديم و رقابت دوران انتخابات را تمام شده بدانيم و آن را فراموش كنيم .

دکتر روحاني گفت: البته رقابت انتخابات دوره يازدهم رياست جمهوري نيز رقابت حسن واحسن و توام با اخلاق بود و ستادهاي كانديداها نيز عمدتاً اخلاق را رعايت كردند كه اين از ويژگي هاي انتخابات اخير بود.

رييس‌جمهور با تصريح به اينكه اگر موعظه و يا حتي موضعگيري امام جمعه بر مبناي خدمت به اسلام و مردم باشد بر روي چشم قرار دارد، ادامه داد: منظور بنده حال حاضر نيست و شايد در آينده گروه ها و دسته هايي باشند كه بر مبناي اين فكر كه در انتخابات شكست خورده اند حركتي كنند كه البته اين فكر اشتباه است و معتقدم هيچ كس در اين انتخابات شكست نخورد.

وي افزود: نيت همه، دعوت همگاني به حضور در انتخابات بود و اين هدف محقق شد. همه بايد احساس پيروزي كنيم همانگونه كه مردم سراسر كشور از نتيجه انتخابات احساس نشاط، شادي و خوشحالي داشتند.

دکتر روحاني اظهار داشت: نحوه و كيفيت راي مردم در انتخابات اخير به گونه اي بود كه آراي عمده منتخب ملت نه صرفاً از شهرهاي بزرگ، بلكه به گونه اي يكنواخت درسطح كشور توزيع شده بود كه اين يكي از نكات مهم جامعه شناختي ايران است كه بايد مورد بررسي و مطالعه دقيق قرارگيرد كه چگونه مردمي در يك روستاي دور دست كه دسترسي زيادي نيز به اطلاعات و حتي مركز استان خود نداشتند به همان نسبتي به منتخب ملت راي دادند كه در شهرهاي بزرگ و حتي خارج از كشور آراء به صندوق ريخته شده بود.

رييس‌جمهور در ادامه سخنان خود با بيان اينكه دولت از موعظه حسنه و نصيحت اسلامي استقبال مي‌کند، خاطر نشان كرد: دولت و كارگزاران آن مصون از اشتباه نبوده و نصيحت دلسوزانه مي تواند از تداوم اشتباهات جلوگيري كند.

دکتر روحاني تاكيد كرد: اساساً روحانيت شيعه همواره مردمي بوده و در كنار مردم حضور داشته و يكي از علل اصلي پيروزي انقلاب اسلامي نيز رهبري روحانيت و همراهي آنها با مردم بوده است كه اينجا و در اين فرصت بايد از آيت الله طالقاني كه اين ايام، سالگرد رحلت ايشان است و نيز شهيد بزرگوار آيت الله مدني نيز ياد كنيم .

رييس‌جمهور گفت: اين براي دولت بسيار دلنشين است كه يك امام جمعه به جاي اينكه حامي دولت باشد، حامي مردم است و دولت شأني جز خادم مردم بودن براي خود نمي شناسد.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه ائمه محترم جمعه جزء و عضو نظام جمهوري اسلامي هستند، افزود: ائمه جمعه وابسته به دولت نيستند اما ارتباط نزديكي با ولي امر داشته و منصوب ولي امر هستند، لذا حمايت از نظام و از جمله دولت، خود به خود جزء وظايف ايشان است و وقتي رهبري از دولت حمايت مي‌كنند، حمايت از دولت به يك امر واجب اجتماعي و يك امر به معروف تبديل مي شود.

رييس قوه مجريه اضافه کرد: امر ولي فقيه تشريفاتي نيست و وقتي ايشان بر مبناي آگاهي دقيق از شرايط کشور و شرايط بين‌المللي، هم دولت و هم شيوه دولت را تأييد مي‌کنند، تکليف روشن است.

رييس‌جمهور اظهار داشت: در جلسه‌اي که با اعضاي مجلس خبرگان خدمت مقام معظم رهبري بوديم، ايشان فرمودند، نرمش، انعطاف و مانور هنرمندانه و قهرمانانه يعني همان شيوه‌اي که دولت در مواجهه با مسايل داخلي و خارجي برگزيده‌ است، هم مقبول و هم مطلوب است و در مراسم تنفيذ نيز فرمودند اينکه با حکمت با دنيا سخن گفته شود مورد قبول بوده و مي‌تواند بيشتر تأثيرگذار باشد.

دکتر روحاني حمايت‌ها از دولت را در راستاي پيشبرد اهداف، آرمان‌ها و اصول نظام جمهوري اسلامي، توصيف و تصريح کرد: آرمان‌هاي دولت همان آرمان‌هايي است که امام راحل و رهبري معظم بر آنها تأکيد دارند و براي دستيابي به آنها نياز به همفکري، همدلي و همکاري داريم.

رييس جمهور افزود: در اين راستا ائمه جمعه و مسئولان دولتي نمي‌توانند جدا از يکديگر باشند و اساساً دولت و روحانيت بايد در کنار هم تلاش کنند و نمي‌شود جامعه و جمعي از مردمي که هدفي واحد دارند از هم جدا باشند.

رييس‌جمهور هدف واحد همه وابستگان به نظام جمهوري اسلامي را خدمت در راه ترويج اسلام و حل و فصل معضلات و مشکلات مردم با تلاش همگاني و حرکت در کنار هم عنوان کرد و گفت: در اين مسير حمايت از دولت به معناي عام و خاص کلمه، وظيفه ديني و ملي ائمه جمعه است.

رييس‌جمهور با تأکيد بر اينکه پيام انتخابات رياست جمهوري اخير را هرگز نبايد از ياد ببريم، تصريح کرد: مردم در اين انتخابات راهي را برگزيدند که کاملاً روشن است و شعار کسي که مردم به او رأي دادند کاملاً واضح است و در دوره رقابت‌هاي انتخاباتي با بياني روشن با مردم سخن گفته و نظرات خود را براي ايشان تبيين کرد. مردم راه اعتدال را برگزيده‌اند که البته راه اسلام واقعي است، همانگونه که شهيد مطهري نيز تأکيد داشت که جمود در اسلام همانقدر خطرناک است که جهالت.

دکتر روحاني افزود: بعضي‌ها در سايه جمود، شکل اجراي برخي احکام را که مي‌تواند در زمان‌هاي مختلف متفاوت باشد، مقدس پنداشته و فاصله گرفتن از اين شکل را فاصله گرفتن از اسلام تصور مي‌کنند و از سوي ديگر عده‌اي نيز در اثر جهالت هر آنچه به عنوان تمدن جديد در دنياي جديد ايجاد شده است را جزو اسلام مي‌پندارند که هر دوي اينها براي ترويج اسلام خطرناک است.

رييس‌جمهور گفت: تأکيد امام راحل اين بود که اجتهاد مصطلح براي ترويج اسلام در دنياي امروز کافي نيست و در دنياي زور و تزوير امروز، اجتهاد بايد پويا باشد.

دکتر روحاني ادامه داد: روحانيتي که نمي‌خواهد و البته نمي‌تواند از مردم جدا باشد، نمي‌تواند از پيام انتخابات نيز جدا شود و فاصله بگيرد. پيام اين انتخابات بازگشت به کار کارشناسانه، عقل جمعي و حرکت به سمت صلح و آشتي و برادري، فاصله گرفتن از افراط و تفريط و خشونت‌ها، آشتي ملي، اعتدال و ميانه‌روي، اخلاق‌گرايي و فاصله گرفتن از انشقاق است.

رييس‌جمهور اظهار داشت: اشکالي ندارد که قواي سه‌گانه در مورد مسايل مختلف نظرات متفاوت داشته باشند، اما مردم گفتند که اتهام و تخريب يکديگر را نمي‌پسندند. مردم تأکيد کردند که نظرات متفاوت بايد در چارچوب اخلاق و ادب اسلامي بيان شود و دولت به تعهداتش به مردم در اين راستا وفادار بوده و نظر اکثريت قاطع مردم را فراموش نمي‌کند.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه دولت با مشکلات فراواني مواجه بوده و در شرايط بسيار سختي کار را تحويل گرفته است، تصريح کرد:‌ يکي از اولين علائم اين شرايط سخت آن است که از بودجه 210 هزار ميليارد توماني امسال در خوشبينانه‌ترين حالت بيش از 80 هزار ميليارد تومان غير قابل وصول و عددسازي محض است و اين نه تنها نظر دولت فعلي بلکه نظر معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي دولت قبل است که در قالب گزارشي در هفته‌هاي اول آغاز بکار دولت به بنده ارائه شد و در آن تصريح شده بود که کمتر از 130 هزار ميليارد تومان از منابع مورد نظر بودجه سال 92 قابل وصول است.

رييس‌جمهور اظهار داشت: دولت طي جلساتي و با تمهيد منابع جديد رقم منابع بودجه سال 92 را به 150 هزار ميليارد تومان کاهش داد که اميدوارم مجلس نيز آن را بپذيرد.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه رشد اقتصادي کشور در سال 91 طبق اعلام بانک مرکزي و مرکز آمار دولت پيشين منفي بوده است، اظهار داشت: وقتي رشد اقتصادي کشور منفي باشد، يعني اينکه کشور در رکود است و اين يعني اينکه توليد رونق ندارد و نتيجه اين وضع گراني و نياز به واردات است که همه اينها در شرايط کنوني متأثر از تحريم‌هاست در حالي که متأسفانه همچنان در طول سال‌هاي گذشته نفت به عنوان منبع اصلي درآمد دولت باقيمانده و مشکلات را مضاعف مي‌کند و خود اين تضييقات باعث مي‌شود، دولت نتواند منابع درآمدي ديگري همچون ماليات را نيز تقويت کند، چرا که وقتي توليد رونق نداشته باشد، افزايش درآمد مالياتي معنا نخواهد داشت.

رييس‌جمهور نقدينگي بسيار زياد در جامعه را به سيلي تشبيه کرد که معلوم نيست از کدام سو جاري مي‌شود و تصريح کرد: نقدينگي بزرگي که امروز در کشور وجود دارد نيز هر از چندگاهي به يک سو جريان مي‌يابد و گاهي به بازار مسکن يا ارز مي‌رود و زماني ديگر در بازار طلا و سکه جاري مي‌شود.

دکتر روحاني ادامه داد: در حال حاضر رقم نقدينگي کشور 498 هزار ميليارد تومان است که 8 سال پيش اين رقم حدود 68 هزار ميليارد تومان بود و افزايش 7 برابري آن بسيار مخرب است در سال‌هاي گذشته بسياري از اقدامات با استقراض از بانک مرکزي انجام شد که بخشي از اين سيل مربوط به آن استقراض‌هاست.

رييس‌جمهور تأکيد کرد: در حال حاضر نيز برخي از وزرا براي استقراض بانک مرکزي به بنده فشار وارد مي‌کنند که زير بار نمي‌روم چرا که اين استقراض‌ها به نقدينگي اضافه مي‌شود و نقدينگي با فشاري که به بخش‌هاي مختلف اقتصادي به بار مي‌آورد آثار مخربي به جا مي‌گذارد.

دکتر روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با تاکيد بر اينکه حجم مشکلات موصوف به معناي نااميدي نيست، اظهار داشت: دولت بسيار به آينده اميدوار است و اساس اين اميدواري نيز حضور، حمايت، نشاط و اميد مردم، حمايت رهبر و عنايت حق و دست توسل به ائمه طاهرين(ع) است، چرا که معتقديم که هر چه مشکلات زياد و بزرگ باشد خداي قادري داريم که ولي، حميد، رحمان و رحيم است و وعده داده که ان تنصر الله ينصرکم.

رييس‌جمهور تصريح کرد: اگر قصدمان را خالص کنيم نصرت الهي را خواهيم ديد و دولت کاملاً اميدوار است تا دست در دست و وحدت قواي سه‌گانه و هدايت رهبري معظم مشکلات حتي اگر به عظمت کوه‌ها هم باشد از پيش پا برداشته شوند، مردم با عنايت حق تعالي و اراده و حمايت و اميد مي‌توانند بر برخي مشکلات فائق آيند.

دکتر روحاني با بيان اينکه در جلسه يکشنبه گذشته دولت بعد از چندين جلسه کارشناسي که بنده خودم به دليل اهميت کار در همه آنها حضور داشتم، به 35 مصوبه رسيديم، خاطر نشان کرد: امشب در اولين گزارش خود به مردم عزيز و ملت سرافراز ايران که در انتخابات دست رد به سينه همه دشمنان زده و دنيا را به شگفتي واداشتند و همه بحث‌ها، عيب‌ها و شبهه‌هاي سال‌هاي گذشته را از اذهان زدودند، ارائه خواهم کرد.

رييس‌جمهور اضافه کرد: با حضور مردم در انتخابات اخير هيچ کس نتوانست شبهه‌اي به آن وارد کرده و يا آن را زير سوال ببرد که اين ناشي از آگاهي مردم و تدبير رهبري بود. شرکت 73 درصد در انتخابات با شرايطي که داشتيم خيلي با اهميت بود، بخصوص که اين انتخابات در امنيت و آرامش کامل برگزار شد و بايد از همه مجريان و ناظران و همه کساني که در برگزاري چنين انتخاباتي نقش داشتند، صميمانه تشکر کرد.

دکتر روحاني تأکيد کرد: امشب اولين گزارش عملکرد دولت را خدمت مردمي ارائه مي‌دهم که بايد حضور و رأي آنان و هوشياري ايشان حماسه سياسي مورد نظر رهبري خلق شد و همين مردم هستند که بايد حماسه اقتصادي را رقم بزنند.

رييس‌جمهور گفت: دولت بدون حمايت، کمک و حضور مردم موفق نخواهد بود و نه تنها حماسه اقتصادي بدون مردم محقق نخواهد شد، بلکه مشکلات عادي و روزمره نيز بدون مردم، رفع نمي‌شود.

دکتر روحاني افزود: پيرو وعده‌اي که در مراسم تجديد ميثاق هيأت دولت با امام راحل داده شده بود تا در مدت 15 روز موانع و راه‌حل‌هاي کوتاه مدت حل و فصل مشکلات ارائه شود، مصوبات جلسه اخير دولت تهيه شده است.

رييس‌جمهور با بيان اينکه مشکلات و موانع اساسي در کوتاه‌مدت حل و فصل نمي‌شوند، اظهار داشت: دولت نه عصاي موسي دارد، نه يد بيضاء و نه کسي را دارد که با اشاره‌اش همه را شفا دهد و کليد دولت براي حل مشکلات نيز همان حضور و حمايت مردم و لطف خدا و همراهي شما علما، مراجع و حوزه‌هاي علميه و همه بخش‌هاي مختلف کشور است.

دکتر روحاني تصريح کرد: نه به اين دليل که رييس دولت يک فرد روحاني است، بلکه براي حل و فصل مشکلات در شرايط خاص فعلي همه علما و روحانيون بايد دولت را کمک کنند.

رييس‌جمهور خاطر نشان کرد: براي مردم خيلي سخت بود که عده‌اي دائم عليه روحانيت القائاتي داشتند و کار کوچکي نبود که در اين شرايط مردم باز هم در ميان چند کانديدا يک روحاني را انتخاب کنند و بايد دست اين مردم را بوسيد که دشمنان را مأيوس کردند.

دکتر روحاني گفت: مقصود اين سخن آن نيست که وزن رقبا و کانديداهاي ديگر کم بود چرا که همه کانديداهاي ديگر عزيز و محترم بوده و اساساً هر کس که مورد تأييد شوراي نگهبان گرفته بود مقبول است اما اينکه مردم در ميان کانديداها کسي را که به لباس روحانيت ملبس است و هر چه دارد از حوزه‌هاي علميه است، اقبال کردند، بار سنگيني را بر دوش ما مي‌گذارد.

رييس‌جمهور اظهار داشت: امشب گزارش اولين گام دولت براي رونق اقتصادي را به مردم ارائه مي‌کنيم و اين در راستاي همان تعهدي است که نسبت به ارائه گزارش همه اتفاقات و واقعيات به مردم داده بوديم تا هيچ چيز را از مردم مخفي نکنيم و آمار واقعي از نقاط قوت و ضعف ارائه دهيم.

دکتر روحاني تصريح کرد: دولت يازدهم از همه تجارب خوب دولت‌هاي پيشين استفاده کرده و از نقاط ضعف آنها پرهيز خواهد کرد و گام‌هاي محکم در عرصه اقتصاد برخواهد داشت و البته به اين نکته عنايت دارد که در عرصه فرهنگي نيز مشکلات زياد است و امروز با آنچه از فرهنگ متعالي اسلام در حرکت انقلاب اسلامي انتظار داشتيم فاصله داريم و در اين راستا نيز از کمک روحانيون به عنوان متخصصان عرصه فرهنگ استفاده خواهيم کرد.

رييس‌جمهور اضافه کرد: دولت به خوبي آگاه است که در عرصه فرهنگي و توليدات فرهنگي نياز به اصلاحات اساسي داريم و در آينده در فرصتي مناسب برنامه‌ها در اين زمينه درباره آنچه مربوط به دولت بوده و آنچه برعهده مردم است نيز ارائه خواهد شد.

دکتر روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه فضاي منطقه با مشکلات فراواني مواجه بوده و هست که امروز تشديد هم شده خاطر نشان کرد: اوضاع سوريه به دليل آنکه اين کشور در خط مقدم مقاومت بوده و هست و اهميت مضاعفي دارد و دولت همه توان خود را بکار گرفته تا جنگي عليه اين کشور اتفاق نيفتد.

رييس‌جمهور در تشريح اقدامات دولت براي اين منظور گفت: بنده شخصاً با برخي از سران کشورها گفتگو کرده و براي برخي مراکز قدرت پيامي ارسال کرده‌ايم و با بسياري از کشورها نيز از کانال وزير و يا مسئولان ديگر وزارت امور خارجه مذاکره کرده‌ايم و با وجود همه مشکلاتي که دولت با آنها مواجه است کمک‌هاي نوع‌دوستانه به سوريه نيز ادامه دارد و روز گذشته دستورات لازم در اين زمينه به بخش‌هاي مختلف داده شده است.

دکتر روحاني با بيان اينکه اميد به اين مسأله که جنگ جديدي در منطقه اتفاق نيفتد، در روزهاي اخير با شيوه‌هايي که کشورهاي مختلف در حال دنبال کردن آن هستند، تقويت شده است و البته بايد تأکيد کنم که اگر جنگي اتفاق بيفتد نيز هزينه‌اي که جنگ‌طلبان بايد بپردازند، بسيار بالاست.

رييس‌جمهور تأکيد کرد: بي‌ترديد امروز افکار عمومي جهاني مخالف جنگ است، حتي در دنياي غرب نيز، افکار عمومي مخالف جنگ است، چنانچه شاهد بوديم، انگليس به عنوان نزديکترين متحد آمريکا نيز نتوانست موافقت پارلمان را براي همراهي در جنگ جلب کند. البته اين به معناي علاقمندي آنها به ملت و دولت سوريه نيست بلکه ناشي از تبعات جنگ‌هاي پيشين و نگراني از اتفاقاتي است که مي‌تواند در جنگ احتمالي جديد رخ دهد.

دکتر روحاني با بيان اينکه اميد زيادي داريم که جلوي جنگي جديد در منطقه گرفته شود و تلاش زيادي نيز براي اين منظور صورت مي‌گيرد، گفت: بي‌ترديد اگر جنگي به منطقه تحميل شود بيشترين زيان و ضرر آن به تحميل‌کنندگان جنگ و دوستان آنها در منطقه وارد خواهد شد.

رييس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: در مسايل هسته‌اي نيز دولت ضمن اينکه از حقوق ملت ذره‌اي کوتاه نخواهد آمد همه تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا با منطق و استدلال توأم با حکمت امور را به پيش ببرد.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه رييس‌جمهور بنا به مصالحي مسئوليت مذاکرات هسته‌اي را به وزارت امور خارجه محول کرده است، تصريح کرد: در عرصه مذاکرات هسته‌اي نيز قدم‌هاي مثبتي برداشته شده و شايد اولين مذاکرات در روزهاي آتي در نيويورک صورت گيرد و پس از آن نيز در محل مورد توافق با 1+5 مذاکره شود.

رييس‌جمهور با تأکيد بر اينکه يقيناً مشکلات يک روزه حل نخواهد شد و نياز به صبر و تحمل دارد، خاطر نشان کرد: دشمن بايد بفهمد، زبان دولت، تدبير و زبان مردم، ادب توأم با مقاومت و استواري است و بايد بداند که اگر زبان آنها تکريم نباشد، کار پيش نخواهد رفت.

دکتر روحاني تأکيد کرد: دشمنان بايد بدانند که با تحريم و فشار حداقل نسبت به ملت ايران موفقيتي نخواهند داشت اما اگر زبان منطق، استدلال، احترام به منافع مشترک و موضع برابر از سوي آنها اتخاذ شود، دولت آماده است با زبان حکمت و منطق مذاکره کند و از همه توان خود براي پيروزي نهايي ملت ايران استفاده مي‌کند.

منابع[ویرایش]