راهنما:کتاب‌ها

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
راهنما کتاب‌ها
راهنماهای زودیاب: آشنایی - خواندن - ویرایش - افزودن متن جدید - افزودن تصویر - راهنمایی بیشتر - کتاب‌ها


راهنمای گام به گام

در اینجا به شما روش ساختن یک کتاب از نوشتارهای ویکی‌پدیا را در ۴ گامه نشان می‌دهیم. کتاب‌ها می‌توانند در قالب‌ پی‌دی‌اف یا سندباز (اودی‌اف) درست شوند یا اینکه برای چاپ در وب‌گاه پدیاپرس سفارش داده شوند

گام نخست: فعال کرن ابزار «کتاب‌ساز»

تصویر ۱: نخست بر روی پیوند «ایجاد کتاب» در ستون سمت راست کلیک کنید. (شاید نیاز باشد نخست قسمت چاپ/برون‌ریزی را باز کنید.)
تصویر ۲: بر روی دکمهٔ سبز رنگ کلیک کنید تا کتاب‌ساز فعال شود.

گام دوم: گزینش نوشتارها

تصویر ۳: از هم اکنون جعبه ابزار در بالای همه نوشتارهای ویکی‌نبشته دیده خواهد شد. اگر صفحه‌ای را می‌بینید و می‌خواهید را به کتابتان اضافه کنید، دکمه‌ی «این صفحه را به کتاب‌تان بیفزایید» را کلیک کنید.
تصویر ۴: به هیج‌وجه نیازی نیست که برای افزودن هر صفحه‌ به کتابتان آن را بازکنید. تنها نشان‌گر ماوس را بر روی پیوند آن صفحه برای چند ثانیه تگه‌دارید، پنجره‌ای زرد رنگ نمایان می‌شود که روی نوشته درونی آن که می‌گوید «صفحه‌ی ویکی پیوند دهی‌ شده را به کتابتان بیافزایید»، کلیک کنید.

صفحات پیشنهادی

پس از گزینش چندین نوشتار می‌توانید روی دکمه‌ی «پیشنهاد صفحات» کلیک کنید تا فهرستی از نوشتارهایی که با گزیده‌های شما همخوانی دارد نمایان شود. این قابلیت می‌تواند به شما در ساخت کتابی کامل‌تر یاری کند، به ویژه در زمانی که که ایده‌ی دیگری برای کتاب ندارید یا می‌خواهید مطمئن شوید چیزی را از یاد نبرده‌اید.

استفاده از رده

اگر شما یک رده را باز کرده باشید, دکمهٔ «این صفحه را به کتاب‌تان بیفزایید» به «این رده را به کتاب‌تان بیفزایید» تغییر خواهد کرد. با کلیک بر روی دکمهٔ «این رده را به کتاب‌تان بیفزایید» کل مقالات آن رده به کتابتان افزوده خواهند شد.

گام سوم: بازبینی کتاب خودتان

تصویر ۵: وقتی که نوشتارهای مورد نظرتان را گزیدید بر روی پیوند «نمایش کتاب» کلیک کنید تا کتابتان را سامان دهید. شما می‌توانید برای کتابتان فرنام و زیرنویس بگذارید، فهرست‌بندی نوشتارها را تغییر دهید، آن‌ها را حذف کنید، یا فصل‌هایی جداگانه را به بخش‌های گوناگون کتابتان بیافزایید.
  • در صورتی که الگو خاصی را نمی‌خواهید در خروجی PDF شما نمایش داده شود آن الگو را به رده:مستثنی از چاپ بیافزایید و تا زمانی که الگو جزو این رده باشد در نمایش PDF نمایش داده نمی‌شود.

گام چهارم: بارگیری یا سفارش کتاب

تصویر ۶: شما می‌توانید کتابتان را به صورت پی‌دی‌اف یا سندباز (اودی‌اف)، یا قالب openZIM (برای استفاده در کیویکس). فقط روش مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر روی گزینهٔ «بارگیری» کلیک کنید.
تصویر ۷: برای سفارش چاپ کتاب، دکمهٔ «پیش‌نمایش PediaPress» را کلیک کنید. برای آگاهی بیشتر درباره چاپ کتاب می‌توانید به اینجا بروید.

انبارسازی و به اشتراک گذاشتن کتابتان با دیگران

برای ذخیره‌سازی کتابتان، نیاز است که در ویکی‌پدیا حساب کاربری داشته باشید. برای آگاهی از چگونگی آن ساختن حساب را ببینید. افزون براین شما باید جزو کاربران تایید شده باشید (به این معنی که از ایجاد حساب کاربریتان حداقل ۴ روز گذشته باشد و ۱۰ ویرایش داشته باشید). سپس می‌توانید کتابتان را صفحه‌ی «کتاب» ذخیره کرده که می‌توانید با کلیک بر روی پیوند «نمایش کتاب» آن را ببینید.

در بخش «کتابتان را ذخیره کنید و به اشتراک بگذارید» شما می‌توانید انتخاب کنید که کتابتان را:

در انتها شما باید برای کتابتان فرنامی بگزینید و گزینه‌ی «ذخیره‌ی کتاب» را کلیک کنید.