بیانیه پایانی کنفرانس خلع سلاح اتمی تهران

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو

۱- از وضعیت پیچیده موجود در زمینهٔ خلع سلاح و امنیت بین‌المللی عمیقاً ابراز نگرانی شده و همچنین نگرانی خود را از تداوم وجود سلاح‌های کشتار جمعی به ویژه سلاح‌های هسته‌ای و استفاده یا تهدید به استفاده از این سلاح‌ها ابراز می‌شود.

۲- بر خلع سلاح هسته‌ای به عنوان بالاترین اولویت برای جامعهٔ جهانی و لزوم امحاء کامل این سلاح‌های غیر انسانی در یک ظرف زمانی مشخص، اجرای تعهدات خلع سلاحی کشورهای هسته‌ای بر مبنای معاهدهٔ عدم اشاعه هسته‌ای و اسناد پایانی کنفرانس‌های بازنگری سال های ۱۹۹۵ و ۲۰۰۰ و تحقق کامل ۱۳ گام خلع سلاحی تعهد شده توسط کشورهای هسته‌ای تاکید می‌شود.

۳- بر لزوم تلاش مضاعف برای فائق آمدن بر بن‌بست موجود بر سر راه نائل آمدن به خلع سلاح هسته‌ای در تمامی ابعادش و ارتقاء چند جانبه گرایی در حیطه خلع سلاح هسته‌ای و عدم اشاعه هسته‌ای تاکید می‌شود.

۴- بر لزوم انعقاد یک کنوانسیون جامع، غیر تبعیض آمیز و به لحاظ حقوقی الزام‌آور برای منع کامل توسعه، تولید، انتقال، ذخیره‌سازی، استفاده یا تهدید به استفاده از این سلاح‌ها برای نائل آمدن به جهانی عالی از سلاح‌های هسته‌ای با توجه به تجربه انعقاد دو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در سال ۱۹۹۲ و کنوانسیون منع سلاح‌های بیولوژیک در سال ۱۹۷۲ و همچنین ارائه تضمین‌های امنیتی جامع و غیر تبعیض‌آمیز تا حصول خلع سلاح هسته‌ای کامل تاکید می‌شود.

۵- بر نیاز به اقدام در راستای تحقق مناطق عاری از سلاح هسته‌ای در بخش‌های مختلف جهان به ویژه در خاورمیانه بر اساس قطعنامه‌های ذیربط سازمان ملل تاکید نموده و تا حصول چنین نتیجه‌ای به عنوان یک گام اولیه، پیوستن رژیم صهیونیستی به معاهده عدم اشاعه سلاح هسته‌ای و قرار گرفتن تاسیسات هسته‌ای‌اش تحت پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به عنوان یک ضرورت اعلام می‌شود.

۶- بر اصول بازگشت ناپذیری، شفافیت و قابل راستی آزمایی بین‌المللی بودن اجرای توافقات دو جانبه و چند جانبه کاهش سلاح‌های هسته‌ای تاکید می‌شود.

۷- بر حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای و لزوم ارتقاء همکاری‌های بین‌المللی به عنوان یکی از ارکان معاهدهٔ عدم اشاعه هسته‌ای و بر اساس تعهدات مندرج در مادهٔ چهار این معاهده تاکید می‌شود.

۸- بر اینکه حمله به تاسیسات صلح‌آمیزهسته‌ای که پیامدهای منفی عمده‌ای برای انسانها و محیط زیست دارد مصداقی از تخلف آشکار از حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل است تاکید می‌شود.

۹- نگرانی شدید خود را در خصوص تضعیف رژیم عدم اشاعه به دلیل اتخاذ استانداردهای دو گانه و تبعیض‌آمیز از سوی برخی قدرت‌های هسته‌ای به ویژه همکاری برخی کشورهای هسته‌ای با غیر اعضای NPT و نادیده انگاشتن زرادخانه هسته‌ای رژیم صهیونیستی ابراز می‌کند.

۱۰- در مورد دو ردهٔ دیگر از سلاح‌های کشتار جمعی یعنی سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیک نیز بر لزوم پایبندی به تعهدات مربوط به امحاء سلاح‌های شیمیایی در موعد تعیین شده یعنی سال ۲۰۱۲ و همچنین ضرورت پرداختن به تهدیدات بیولوژیک تاکید شده است.

۱۱- با توجه به اهمیّت این کنفرانس و نتایج حاصله از آن به عنوان میزبان پیشنهاد می‌کنیم که نتایج این جلسه به عنوان سند نزد دبیر کل سازمان ملل متحد و دیگر نهادها و سازمان‌های بین‌المللی ارائه و ثبت گردد.

۱۲- همچنین با توجه به استقبال شرکت‌کنندگان نسبت به موضوع این کنفرانس و به منظور بازنگری در خصوص چگونگی پیشبرد اهداف این کنفرانس و حسب ابراز تمایل تعداد زیادی از شرکت کنندگان، دومین نشست کنفرانس خلع سلاح و امنیت بین‌المللی در نیمه دوم آوریل سال آینده در تهران برگزار خواهد شد.

منابع[ویرایش]