برگه:Parcham-kasravi-01-01.pdf/۵۰

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
این برگ نمونه‌خوانی شده ولی هنوز هم‌سنجی نشده‌است.
—۴۷—

بجبهه خاور بسیج مینمایند. فعلاً از نتیجه این تدارکات نمیتوان پیشگوئی کرد ولیکن آنچه مسلم است محوری‌ها در بهار آینده آخرین تیری که در ترکش خود دارند بسوی حریف پرتاب خواهند ساخت باید منتظر شد تا حوادث چگونگی را بجهانیان بنماید. ۵_ اوضاع آفریقای فرانسه_ دریاسالار دارلان روز سوم دیماه هنگامیکه در الجزیره وارد اداره کمیساریای عالی فرانسه میشد بدست جوان ناشناسی کشته گردید و باندک فاصله قاتل دریاسالار محاکمه و تیرباران شد.

قضیه آفریقای شمالی فرانسه و اختلافاتیکه بین سرداران طرفدار متفقین فرانسه حاصل شده یکی از مسائل مهم و بغرنجی را تشکیل میداد پس از کشته شدن دریاسالار دارلان ژنرال ژیروجای مشارالیه را گرفته و با از بین رفتن این دریاسالار اختلافات موجوده کاملاً حل و تصفینه واژه ناخوانا نگردید. شرح و توصیف این اختلافات تا اندازه از بیانات مستر ایدن وزیر خارجه انگلیس که در چندی قبل در مجلس شورای بریتانیا نموده روشن میشود.

مستر ایدن پس از تعریف از مساعی فرانسویان آزاد چنین گفت:

«این نواحی (مقصود آفریقای فرانسه است) متعلق بفرانسه و اداره ژنرال ژیرو نیز واژه ناخوانا یک اداره فرانسوی است و لیکن هیچ کس نمیتواند آنرا نه موقتا و نه برای آینده یک دولت فرانسه بداند. با همه این فعلاً برای اداره کردن پیشرفتهای فرانسه این اداره لازم است. برای گفتگوهائیکه در کازابلانکا میان ژنرال دوگل و ژنرال ژیرو صورت گرفت هیئت های رابطی تعیین شده که این مذاکرات ادامه یابد.

مسائل زیادی در پیش است ولی اوضاع چنانکه ما آرزو داشتیم پیشرفت نکرده و در عین حال با پیش آمدهائی روبرو شده‌ایم. که باید با عقد قرارداد آنها را حل کنیم)

طبق آخرین اخباریکه از الجزیره و لندن رسیده اختلافات موجوده بین ژنرال دوگل و ژنرال ژیرو تا اندازه‌ای مرتفع شده و این دو ژنرال برای همکاری با یکدیگر اظهار تمایل نموده‌اند.

۶_ اوضاع ایتالیا_ اخراج ایتالیائی ها از حبشه و سومالی و اریتره و رفتن