برگه:Parcham-kasravi-01-01.pdf/۲۱

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
این برگ نمونه‌خوانی شده ولی هنوز هم‌سنجی نشده‌است.
—۱۸—

گران میخرند و مایه گرانی میشوند.

اینها سخنانیست که بزبانها افتاده. ولی اینها هیچیکی مایه این گرانی بی اندازه نتواند بود. اگر راستی را خواهیم سرچشمۀ این گرانی بیرون از اندازه چیز دیگری میباشد. یکدسته پولدارانی در تهران و دیگر شهرها پیدا شده‌اند که دلبستگی بکشور و توده نمیدارند و هر یکی جز در پی پول اندوزی نمیباشند و چون فرصت یافته‌اند سنگدلانه پیاپی بنرخ کالاها میافزایند.

اینان یکدسته شان جهودانند که از همه سرفرازیها و خوشیهای جهان تنها پول اندوختن را میشناسند و در راه آن پروا از هیچ کس و هیچ چیزی نکنند.

یکدسته شان بی همه چیزانند که در این سی سال (در نتیجه نادانیهای برخی روزنامه نویسان) در این کشور پدید آمده اند، و زندگی را جز کوشیدن بپول اندوزی، و آسایش و خوشی را جز خوردن و خوابیدن و کامگزاردن نمی شناسند.

یکدسته انبوه دیگر حاجیها و مشهدی های نماز خوانند که از قانون و کشور و توده و دولت و همه چیزها بیزار میباشند، و بهمه اینها خندیده کمترین ارجی نمیگزارند، و از روی کیش و آیین خود چنین می پندارند که از هر راهی که پول در بیاورند در آورده اند. و هر پوستی از مردم بکنند کنده اند، تنها باید «وجوه شرعی» خود را بپردازند، و برای «احتیاط» بملایان «رد مظالم» کنند. و گاهی نیز روضه خوانانند و یا در اتومبیل نشسته بزیارت روند.

داد و ستد کالاها بیش از همه در دست این سه دسته است، و اینان چنانکه گفتیم، تشنۀ پولند، و چون هیچ گونه جلوگیری از درون خود نمیدارند و از بیرون نیز - چه از سوی دولت و چه از سوی مردم - جلوگیری نمی بینند با یک گستاخی و دلگرمی بلخت کردن خاندانها میپردازند.

این بدرفتاری تنها امروز نیصت. اینان دسته‌هایند که پدید آمده اند و اگر جلوگیری نشود همیشه مایه دردسری برای آن مردم خواهند بود. از آنسوی این بدرفتاری از آنان واژه ناخوانا یکریشه ژرفی میدارد و خود یک جستار ارجداری میباشد. اینست بیجا نمیدانم در اینجا از آن بگفتگو پردازم. کسانیکه «حقوق» یکماهه