برگه:Parcham-kasravi-01-01.pdf/۱۱

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
این برگ نمونه‌خوانی شده ولی هنوز هم‌سنجی نشده‌است.
—۸—

از پشتیبانان پیمان

Hariri tabriz.jpg

آقای حریری از پشتیبانان دیرین پیمان، و خود مرد با فهم و مایه ایست که کوشش را با آرامی توام میدارد.

این نیکمردان که بگناه راستی پژوهی و پشتیبانی از کوششهای پاکدلانه ما همیشه زخمهای زبانی از بیفرهنگان یافته اند، مزدشان را از خدا خواهند گرفت.

آقای حریری (در تبریز)

یادی از شادروان ناصر روایی

در روزهایی که پرچم بیرون نمی‌آمد از خلخال آگاهی رسید که شادروان ناصر روایی بدرود زندگی گفته است. این نیکمرد عربی را میدانست و فارسی را بسیار نیک می‌نوشت و از تاریخ و دیگر مانند آن بهره‌مند می‌بود. ولی ما نیکیهای گرنبهاتر از اینها از وی دیدیم و آن اینکه بشعر دلبستگی بسیار میداشت و خود شاعر می‌بود. با اینحال چون ما در پیمان بخرده‌گیری از شعر پرداختیم او نه تنها همچون دیگران رنجیدگی ننمود با نوشته‌های پاکدلانه خود بیاری پرداخت. چنانکه در روزهای آخر زندگانی خود هم یک گفتاری فرستاده که ما در این شماره بچاپ میرسانیم. نیز یک گفتاری در همین زمینه بیکی از روزنامه‌های تبریز فرستاده بود که بچاپ رسیده و ما اگر جا داشتیم در یکی از شماره‌های آینده آنرا خواهیم آورد.

شادروان ناصر روایی دربره دین نیز همین پاکدلی را نشان داد. زیرا با آنکه همچون دیگران گرفتار پندارهای گوناگون کیشی می‌بوده در این زمینه نیز با گفته‌های پیمان همداستانی نمود و همانا با یک دین پاکی از جهان رفت.