برگه:Khatabeh-Taghizadeh.pdf/۱۲۲

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
این برگ نمونه‌خوانی شده ولی هنوز هم‌سنجی نشده‌است.
۱۲۰
ذیل
 

قروض بعضی اشخاص به تجارتخانه‌ها را به بانکها قبول میکرد و بحساب دولت می‌ماند مانند قروض شخصی ارباب‌جمشید و قروض قریب ۹ نفر اشخاص متفرقه که ارباب‌جمشید در مقابل بانک ضمانت کرده بود که جمعاً قریب ۱۴۶۵ هزار تومان بود.

درباره قروض ایران مقاله‌ای مفصل هم محتوی صورت تمام قروض سابق در روزنامهٔ کاوه دورهٔ قدیم شماره ۳۲-۳۱ سال سوم هست که برای کسب اطلاع دقیقتر می‌توان بدانجا رجوع کرد. اواخر سلطنت مظفرالدین‌شاه وضع مالی دولت ایران بدتر از خرابی آخر عهد حاج‌میرزا آقاسی شده بود.

۱۱- جنابعالی در ضمن تعداد کتب تاریخی راجع بمشروطیت ایران اسم از «انقلاب ایران» تألیف ادوارد براون برده و آنرا یکی از کتب بالنسبه صحیح‌تر و بیغرض‌تر شمردید. اگرچه در متن کتاب ثنای زیادی از غالب پیشروان مشروطیت مندرج است لکن در یادداشتهای ذیل آن کتاب صفحات ۴۴۲-۴۴۱ اصل انگلیسی شرحی از ستارخان آمده که مشتمل بر عین مکتوبی است که براون گوید از شخصی باو رسیده که به قضاوت و تمیز او کمال اعتماد دارد و در موقعی واقع بود که می‌توانست عقیدهٔ درستی حاصل نماید. در آن مکتوب با وجود مدح شجاعت و فداکاری و حسن ادارهٔ مرحوم ستارخان شرحی از فساد اخلاق وی که رفته‌رفته باو عارض شده و شدت گرفت ذکر شده و از تطاول او بمال دیگران و انهماک او در مستی و غیره انتقاد بعمل آمده و در آخر مکتوب نویسنده گفته که آنچه نوشته شرح احوال منصفانه‌ایست از ستارخان و وی یقین دارد که تقی‌زاده این شرح را تصدیق خواهد کرد ولی سایر ملیون در طعن بر اعمال ستارخان افراط بیشتری می‌کنند و این برخلاف انصاف است و آنها