برگه:DowreKamelMasnavi.pdf/۴

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
این برگ نمونه‌خوانی شده ولی هنوز هم‌سنجی نشده‌است.
 

اما از میان کسانیکه همت بتصحیح مثنوی و حل مشکلات آن گماشتند گوی سبقت را رینولد الین نیکلسن مستشرق نامدار و شاگرد و دوست و همکار ادوارد ج. براون از دیگران بربود و عمری دراز در تصحیح کتاب و مقابله آن با قدیمترین نسخ خطی جهان بسر آورد و سرانجام آنرا بشعر انگلیسی ترجمه کرد و اثری جاویدان از خویشتن بر جای گذاشت، گو اینکه درین راه دشوار دیدگان جهان بین خویش را از دست داد و در پایان عمر نابینا شد.

اساس طبع نیکلسن نسخه‌یی است که در ماه رجب سال ۶۷۷ یعنی فقط پنج سال پس از مرگ سرایندهٔ آن از روی نسخه‌یی که در حضرت مولانا تصحیح شده بوده است، استنساخ شده و ظاهراً قدیمترین و صحیح‌ترین نسخه خطی مثنوی است که در دنیا وجود دارد.

با اینهمه، نیکلسن از مراجعه بدیگر نسخ خطی و چاپی نیز غافل ننشست و مشکلات و غلطهایی را که جای، جای بر اثر طغیان قلم کاتب در آن نسخه گرانبها اتفاق افتاده بود با دیدن نسخهٔ بدلها تصحیح کرد و نسخه‌یی بیراسته و مضبوط در نهایت نفاست بطبع رسانید و میتوان ادعا کرد که مثنوی وی نزدیکترین صورت مثنوی بگفتهٔ مولانا جلال‌الدین است و پس از انجام این خدمت بزرگ حق آنست که تمام نسخ مثنوی از روی این نسخهٔ دقیق و پاکیزه طبع شود و انتشار یابد و برای سهولت استفادهٔ عموم بصورتی پسندیده و بهای ارزان در دسترس مردم قرار گیرد.

از این نظر مؤسسهٔ مطبوعاتی امیرکبیر که از بدو تأسیس خدمت فرهنگ عمومی را شعار خود ساخته و این مقصد عالی را وجههٔ همت خویش قرار داده است تصمیم بانتشار چنین نسخه‌ای از مثنوی در یک مجلد گرفت و کتابی که اکنون تقدیم اربابان ذوق میشود با رعایت مشخصات فوق تنظیم شده است.

رسم‌الخط نسخهٔ چاپ لیدن کاملا تقلید از نسخ معتبر قدیمه است و در نسخهٔ حاضر همان رسم‌الخط کاملا رعایت شده است و علاوه بر آن فهرست های مختلف (فهرست اعلام - فهرست اماکن - فهرست کتب و فهرست آبات) نیز بر آن مزید گردیده است تا خوانندگان محقق و علاقمند را بکار آید و این نکته شایان توضیح است که تا کنون در هیچیک از چاپهای متعدد مثنوی که در ایران صورت گرفته، این قبیل فهرستها در پایان کتاب نیامده است.

مؤسسهٔ مطبوعاتی امیرکبیر امیدوار است که این خدمت نیز مانند سایر خدماتی که تاکنون افتخار تصدی آنرا داشته است، مقبول طبع مردم صاحب نظر شود – و این بزرگترین پاداشی است که کارکنان این مؤسسه در قبال زحمات طاقت فرسای شبانروزی خویش دریافت داشته و میدارند.

آبانماه ۱۳۳۹ شمسی