برگه:کتاب نادرشاه از لارنس لاکهارت.pdf/۹

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
در نمونه‌خوانیِ این برگ مشکلی وجود دارد.


بود. توضیح آنکه شاه عباس ولیعهد و برادرانش را در چهاردیواری حرمسرا محصور ساخت و رابطه آنان را کاملاً با دنیای خارج قطع کرد بطوری که تعلیم و تربیت آنان بناقص‌ترین وجهی صورت گرفت و از فنون جنگی و راه مملکت‌داری بکلی بی‌خبر ماندند و بازیچه دست درباریان خودخواه و مغرض شدند و همین جهت هنگامیکه ولیعهد بر مسند سلطنت ایران تکیه زد بهیچ روی واقف بامور کشورداری نبود و ناگزیر میبایستی دست بدامن درباریان و اشراف فاسد زند.

یکی دیگر از علل مهم سقوط صفویه بی‌اعتنایی بارتش بود زیرا سلاطین صفویه چنانکه باید به تأثیر ارتش در تأمین استقلال و تمامیت ارضی یک کشور آگاه نبودند و بی‌اعتنائی بسپاهیان را بجائی رسانیدند که در سال ۱۱۰۶ هجری (۱۶۹۴ میلادی) هنگام جلوس شاه سلطان حسین بر تخت سلطنت سقوط دودمان صفویه مسجل گردید. شاه سلطان حسین در زهد و پرهیزکاری چنان راه افراط می‌پیمود که حتی از ریختن خون حیوانات هم ابا داشت و چون از جاه‌طلبی نیز بیزار بود کمترین اقدامی برای تشیید مبانی سلطنت نکرد. اجمال آنکه وی بیشتر در خور صومعه بود تا مسند شهریاری ایران.

اگر چه سالهای نخست سلطنت شاه سلطان حسین در صلح و صفا سپری شد لکن در سال ۱۱۱۱ هجری (۱۶۹۹ میلادی) آثار طوفان شورش نمایان گردید. توضیح آنکه در آن سال قبایل بلوچ در چند نقطه واژه ناخوانا دست به چپاول و غارت گشودند و در سال بعد در ولایت واژه ناخوانا افروخنه شد. گرگین خان که یکی واژه ناخوانا و سرعت فراوان شورش اخیر را