برگه:نفتنامه.pdf/۸

از ویکی‌نبشته
پرش به ناوبری پرش به جستجو
این برگ نمونه‌خوانی شده ولی هنوز هم‌سنجی نشده‌است.
(۵)
 

اتلانتیک شمالی دیروز گفت تصور میکنم که حل شدن مسئله نفت ایران بزرگترین پیروزی است که پس از جنک نصیب دول غربی شده است.

وی سپس گفت من در روزهائیکه مسئله نفت بدرجه بحرانی رسیده بود نزد خود فکر میکردم اگر واقعا نفت ایران بروی غرب قطع شود کلیه نقشه‌های من برای ایجاد یک نیروی مقتدر و واحد در اروپای غربی نقش بر آب میشد.

ولی از آنجائیکه دولت ایران که خود نیز از کشورهای آزاد جهان است پی به این حقیقت برده حاضر نشد که زحمات ملل دموکراتیک از بین برود.

ایزنهاور ضمنا تاکید کرد من ایران و ایرانیها را دوست دارم و شاهنشاه جوان آن کشور نزد من محبوبیت خاصی دارد و زمانیکه معظم‌له به آمریکا مسافرت کرده بود در دانشگاه کلمبیا با ایشان ملاقات کرده و کاملا مجذوب اخلاق و تواضع وی شدم و خاطر نشان کرد امیدوارم در پائیز همین سال بتوانم ضمن بازدید از کشورهای خاورمیانه از کشور ایران نیز دیدن کنم. (روزنامه آتش ۱۶ر۵ر۱۳۳۰)

ملاحظه بفرمائید – مفهوم مخالف این حرف ژنرال ایزنهاور که میگوید «تصور میکنم که حل شدن مسئله نفت ایران بزرگترین پیروزی است که پس از جنک نصیب دول غربی شده»

آیا نه این است که – حل نشدن مسئله نفت ایران بزرگترین شکست خواهد بود که پس از جنک نصیب دول غربی میشود.

کمی بعد ژنرال مزبور صریحتر اعتراف میکند «اگر واقعا نفت ایران بروی غرب قطع شود کلیه نقشه‌های من برای ایجاد یک نیروی مقتدر و واحد در اروپای غربی نقش بر آب میشد» و اگر نفت دیگری که در خیلی مکانهای دیگر بمقدار زیادتری یافت میشود میتوانست بهمان زودی که جنک سوم نزدیک است جای نفت ایران را بگیرد هیچوقت ژنرال آیزن هاور چنین بیانی را نمیکرد پس بدیهی است که نفت دیگری بزودی نمیتواند جانشین نفت ایران بشود و البته مقصود نفت خام نیست بلکه نفت تصفیه شده و بنزین است چه نفت خام را میتوان بمقدار کافی از مکانهای دیگر تهیه نمود.

بعبارت ساده‌تر مقصود محصولات پالایشگاه بزرک آبادان است که ظرفیت تصفیه ۲۶ میلون تنی آنرا دنیای غرب زودتر از ۲ سال نمیتواند با ساختن پالایشگاه‌های دیگر تامین نماید.

برای تایید مراتب بالا و نشان دادن اینکه طرف مقابل زیاد تر از ایران خواهان حل فوری مسئله نفت است شهادت یک مرد مشهور صلاحیت‌دار دیگری را در اینجا نقل می‌نمائیم. این مرد آقای ادگار فیلچمان مدیر اداره تهیه نفت وزارت